Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Informacje o rozkładach jazdy wszelkich przewoźników

Linie lotnicze, autokary, rejsy, podróże pociągiem oraz samochodem.
Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Informacje o rozkładach jazdy wszelkich przewoźników

Post autor: tadeks » 14 maja 2020, o 22:06

Tytuł tematu/wątku roboczy, ew. do zmienienia.
Gdzie szukacie informacji o kursach, połączeniach w transporcie krajowym i międzynarodowym? Z jakim skutkiem? Jaka jest wiarygodność informacji z tego źródła? Jak sobie radzicie w tym temacie, przeglądacie internet, dzwonicie?
Temat zakładam po bieżących doświadczeniach.
I na początek proszę mi znaleźć: jak przedostać się ze Słupska do Bytowa w dzień 1-5, a jak w sobotę lub niedzielę?
Nagród nie będzie, ew. gratulacje za odpowiedź zgodną z rzeczywistością.
Jutro po południu napiszę jak wygląda to na gruncie.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Informacje o rozkładach jazdy wszelkich przewoźników

Post autor: Adler » 14 maja 2020, o 22:15

Już nie raz zdarzyło mi się dzwonić do przewoźnika (np. Tylawa-Jaśliska, Piwniczna-Łomnica, Tarnów-Janowice, Szczawnica-Tarnów), gdyż informacje dostępne w rozkładach w Internecie mają się nijak do rzeczywistości.

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Re: Informacje o rozkładach jazdy wszelkich przewoźników

Post autor: tadeks » 14 maja 2020, o 22:21

salewiak pisze:
14 maja 2020, o 22:15
... informacje dostępne w rozkładach w Internecie mają się nijak do rzeczywistości.
Z tym w pełni się się zgadzam.
Teraz przy wolnym rynku trzeba też mieć namiary na lokalnych przewoźników. To też może być problem: jak ich namierzyć.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Informacje o rozkładach jazdy wszelkich przewoźników

Post autor: Adler » 14 maja 2020, o 22:40

Numer telefonu do danego przewoźnika z reguły jest dostępny w sieci, np. przy rejestrze firm. Zakładam, że prowadzą działalność gospodarczą legalnie. Nie zdarzyło mi się jeszcze nie znaleźć numeru telefonu. Miałem problem kiedyś na trasie Pleśna-Tarnów, ale tylko dlatego, że kilka firm zakończyło już swoją działalność (brak klienta) - w sieci widniały jako nadal kursujące. :-0

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Informacje o rozkładach jazdy wszelkich przewoźników

Post autor: Comen » 15 maja 2020, o 12:58

Teraz w dobie koronawirusa telefon jest chyba najlepszym rozwiązaniem. Strona busy-krk.pl to jeśli chodzi głównie o Małopolskę i kursy z Krakowa. Stara się zresztą aktualizować informacje w związku z Covid, ale to się dość szybko zmienia, więc telefon do firmy najpewniejszy. Na oko w niedziele słupski PKS w ogóle nie jeździ.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Re: Informacje o rozkładach jazdy wszelkich przewoźników

Post autor: tadeks » 15 maja 2020, o 16:20

Wspomniałem o połączeniu Słupsk- Bytów.
Na e-podróżniku i rozklady.com można znaleźć info, że obecnie jedynym połączeniem jest kurs Ustka- (Słupsk-Bytów)- Zakopane, co jest niezgodne z prawdą. Na stronie przewoźnika AD Euro-Trans jest informacja, że kursy wznowią 4 VI.
Nic nie można znaleźć o kursach do Bytowa o godz 11.00, 14,00, 16,00, które dziś były realizowane.
Informacja telefoniczna PKS Słupsk zna kursy tylko swojego oddziału. O innych szuka info w internecie! Nie wiedzą, jak przyjechać z Bytowa do Słupska, bo to nie ich kursy! Tak mnie poinformowano ok. miesiąc temu. Dziś nie odbierali pięciokrotnie mojego telefonu. Te trzy kursy obsługuje PKS Bytów i dzwoniąc do Bytowa info o ich kursach otrzymać można. Na tablicach w Słupsku też nie wszystko aktualizują, w Bytowie na tablicach porobiono poprawki mazakiem i powieszono kartki z informacjami.
salewiak pisze:
14 maja 2020, o 22:15
Już nie raz zdarzyło mi się dzwonić do przewoźnika
Tylko trzeba wiedzieć, że taki przewoźnik istnieje i obsługuje interesującą Ciebie linię. A to trzeba gdzieś znaleźć.
Już kiedyś pisałem, że wracając z gór i będąc w Krośnie (chyba?) czekałam na autobus rozkładowy, a tu podjechał, kurs do Krakowa, zupełnie nie ujęty w rozkładach , którego nazwy przewoźnika nie przypominam sobie.

Miedzy Słupskiem, a Bytowem jeden kurs realizuje lokalny przewoźnik "GOCHY" z siedzibą koło Bytowa, który jeździ głównie na innych trasach. Mamy do niego nr telefonu i z tego połączenia żona sporadycznie korzysta. Gdzie jednak się dowiedzieć, że taki przewoźnik w ogóle istnieje i kursuje między Słupskiem, a Bytowem?
Na południu Polski chyba jest lepiej. Poza PKS-owi przewoźnicy traktowani są na równo z PKS-em. Przewoźnicy więksi i mniejsi ujęci są w rozkładach, można do nich dzwonić i aktualne info uzyskać. Chyba, że w obecnym czasie jest to też ciężko do uzyskania- nie sprawdzałem.
Comen pisze:
15 maja 2020, o 12:58
Strona busy-krk.pl to jeśli chodzi głównie o Małopolskę i kursy z Krakowa. Stara się zresztą aktualizować informacje w związku z Covid, ale to się dość szybko zmienia, więc telefon do firmy najpewniejszy.
Korzystałem wielokrotnie z dworca w Krakowie oraz z ich rozkładu w necie i chyba nigdy nie miałem błędnych info. Nigdy nie dzwoniłem.
Zaglądam czasem na strony lokale, takie jak www.gorlice.pl , gdzie można znaleźć dużo info o lokalnej komunikacji różnych przewoźników. W tym telefony.

Niedawno korzystałem z podróży pociągami trzech przewoźników IC, Polregio oraz Kolei Małopolskich i nie miałem problemów z uzyskaniem wiarygodnych info.
Nie wiem, jak jest aktualnie z przewoźnikami realizującymi kursy poza Polskę.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Informacje o rozkładach jazdy wszelkich przewoźników

Post autor: Comen » 15 maja 2020, o 18:39

To jest szersza kwestia. Polska nie jest tutaj zresztą wyjątkiem. Są kraje gdzie jest z tym lepiej, są kraje gdzie jest gorzej. Większość firm transportowych o zasięgu lokalnym nie żyje z turystyki. Jak trafi się od czasu do czasu ktoś zamiejscowy to przypadek. Z reguły wożą swoich a oni wiedzą dobrze kiedy i jakie autobusy kursują.
Jeśli chodzi o busy-krk to pół roku temu sprawdzałem połączenia do i z Zawoi. Było ich relatywnie dosyć dużo - mniej więcej co godzinę, ale i tak wracając z Policy trafiłem na nadplanowego busa, który zapisany był na rozkładzie przystanku a ja go nie miałem wpisanego ze strony internetowej. W ostatnim czasie chyba wszystkie trzy firmy zawiesiły kursy na tej trasie, choć tylko dwie poinformowały o tym na swoich stronach internetowych. Na portalu busy-krk była tylko informacja, że kursy uległy zmianie z powodu ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa, ale bez konkretów.
Swego czasu Gazeta Wyborcza wydrukowała zbiorcze rozkłady busów odjeżdżających z różnych miejsc w Krakowie. Potraktowałem to jako dobrą ściągę, gdzie ewentualnie można się udać komunikacją lokalną. Dziś to zestawienie jest już na pewno nieaktualne, bo np. koło dworca zlikwidowano kilka takich bardziej "dzikich" parkingów. Podejrzewam że lokalne oddziały GW w innych regionach robiły coś podobnego. Niestety dostęp do treści GW jest płatny (prenumerata cyfrowa).
Pociągi mają łatwiej. Przede wszystkim jest to generalnie jedna firma (teraz podzielona na spółki ale wg jasnych kryteriów - koleje dalekobieżne, koleje regionalne, ew. spółki odpowiadające za komunikację w danym województwie). Poza tym tras nie ma znowu tak wiele a porządek przejazdu przez stacje czy określone miejsca na szlaku kolejowym musi być zachowany. Nie może więc być "pociągów widmo". W przypadku busów rynek jest szerszy a strategia poszczególnych firm różna. Niektóre działają pewnie półlegalnie, dlatego nie przeznaczają funduszy na opłaty dworcowe, nie wywieszają swoich rozkładów, często nawet nie reklamują się w internecie.
Jakość i liczba połączeń jest zróżnicowana. W Małopolsce czy na Śląsku jest ich dużo więcej niż w mniej zaludnionych częściach kraju. W Gorzowie Wielkopolskim np. zaskoczyła mnie in minus liczba połączeń autobusowych. Do wielu miast i miasteczek województwa nie kursuje nic a godziny odjazdów bywają dziwaczne, np. jeden autobus późnym popołudniem albo bardzo wczesnym ranem np. koło 4 a potem już nic, ewentualnie przyjazdy (powroty) tylko rano lub najwyżej koło południa. Przy takim rozkładzie wiele miejsc jest praktycznie nieosiągalne komunikacją publiczną. Ze względu na węzeł kolejowy Kostrzyn okazał się znacznie lepszym punktem wypadowym niż Gorzów.
W Słupsku jak zauważyłem jest bardzo dużo połączeń do Ustki i sporo autobusów do małych miejscowości w okolicach (ale nie miast). Miasto powiatowe powinno mieć z definicji połączenie bezpośrednie ze stolicą województwa. Zastanawia mnie czy Słupsk ma np. bezpośrednie połączenia autobusowe z Poznaniem, Szczecinem, Olsztynem, Bydgoszczą albo Toruniem. Czyli czy da się pojechać na średnie dystanse do sąsiednich ośrodków wojewódzkich. Czy są połączenia z Koszalinem, Lęborkiem, Szczecinkiem czyli sąsiednimi ośrodkami o charakterze drugorzędnym. Czy są autobusy do Sławna, Darłowa, Łeby czyli miast stosunkowo bliskich, ale leżących w innym województwie (powiecie), czy są autobusy do Kępic, czyli sąsiedniego miasta we własnym powiecie? Wydaje mi się, że taki schemat komunikacji byłby optymalny, ale wszystko zależy jednak od ekonomii - czy wielu jest chętnych na takie podróże.
Jest jeszcze kwestia tego ze poza uczęszczanymi trasami turystycznymi komunikacja lokalna praktycznie zamiera w weekendy oraz wakacje. Większość autobusów jest oznaczona literką F albo S (kursuje w dni robocze, kursuje w dni nauki szkolnej). Tak np. okazało się, że z Leszna do sąsiedniego przecież Gostynia nie było żadnego połączenia w weekend, chociaż internet pokazywał jeszcze jakiś szczątkowy kurs o 6 rano. Co ciekawe do Gostynia dało się dojechać w weekend ze znacznie bardziej odległego Poznania, co zakrawa jednak na pewien absurd.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Informacje o rozkładach jazdy wszelkich przewoźników

Post autor: Adler » 25 maja 2020, o 17:10

Voyager na trasie Gorlice-Wysowa Zdrój wznawia kursy od 1 czerwca.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Informacje o rozkładach jazdy wszelkich przewoźników

Post autor: gar » 25 maja 2020, o 22:26

salewiak pisze:
25 maja 2020, o 17:10
Voyager na trasie Gorlice-Wysowa Zdrój wznawia kursy od 1 czerwca.
Bardzo dobra wiadomość. Czekam jeszcze na reaktywację połączeń w Bieszczadach.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Informacje o rozkładach jazdy wszelkich przewoźników

Post autor: Comen » 20 paź 2020, o 17:07

Co się stało z tarnowskimi Voyagerami. Nie jeżdżą już z dworca autobusowego?
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Informacje o rozkładach jazdy wszelkich przewoźników

Post autor: Adler » 20 paź 2020, o 20:32

Comen pisze:
20 paź 2020, o 17:07
Co się stało z tarnowskimi Voyagerami. Nie jeżdżą już z dworca autobusowego?
Nie są tarnowskie, jeno gorlickie. Z Tarnowa do Krakowa nie jeżdżą do odwołania. Na stronie przewoźnika od 17.10.20 nowy, skromny rozkład jazdy.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Informacje o rozkładach jazdy wszelkich przewoźników

Post autor: Comen » 20 paź 2020, o 22:38

Ale wynika z tego że Tarnów w ogóle nie ma połączeń autobusowych z Krakowem. Byłem co najmniej zdziwiony. Ale dałbym głowę, że widziałem ostatnio parę razy Voyagera w Krakowie.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Informacje o rozkładach jazdy wszelkich przewoźników

Post autor: Adler » 20 paź 2020, o 23:05

Comen pisze:
20 paź 2020, o 22:38
Ale wynika z tego że Tarnów w ogóle nie ma połączeń autobusowych z Krakowem.
Są, ale jest aktualnie bardzo skromnie.
Jest Flixbus, busy firmy Woś i TravelPL. Pojedyncze kursy niestety.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Informacje o rozkładach jazdy wszelkich przewoźników

Post autor: gar » 20 paź 2020, o 23:06

Może Voyager nie jeździ przez Tarnów tylko już w Brzesku ucieka na południe.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Informacje o rozkładach jazdy wszelkich przewoźników

Post autor: Adler » 20 paź 2020, o 23:09

Z tego co mi wiadomo nic teraz nie jeździ z Krakowa z Voyagerów.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Informacje o rozkładach jazdy wszelkich przewoźników

Post autor: gar » 21 paź 2020, o 07:29

Patrząc na to co się dzieje obawiam się, że niedługo wycieczki komunikacją publiczną znowu staną pod poważnym znakiem zapytania.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Informacje o rozkładach jazdy wszelkich przewoźników

Post autor: Comen » 21 paź 2020, o 08:27

abelard pisze:
20 paź 2020, o 23:05
Są, ale jest aktualnie bardzo skromnie.
Jest Flixbus, busy firmy Woś i TravelPL. Pojedyncze kursy niestety.
No to jeśli są to albo ich nie ma na rozkładzie, albo są to jedynie kursy przelotowe np. do Łodzi, Wrocławia itp. Na stronie busy.krk jest widać stary rozkład Voyagerów jeszcze sprzed pandemii. Osobliwe, bo strona raczej aktualizowała rozkłady po wiosennych zmianach. Szczęśliwie są pociągi, ale jadą trochę dłużej.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Informacje o rozkładach jazdy wszelkich przewoźników

Post autor: Adler » 21 paź 2020, o 14:28

To są kursy przelotowe. Jedyna aktualnie możliwość dostania się do Krakowa autobusem.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Informacje o rozkładach jazdy wszelkich przewoźników

Post autor: gar » 4 lis 2020, o 18:35

Za kilka dni liczba kursów na wielu trasach ulegnie znacznemu ograniczeniu. Szkoły przestają funkcjonować i pewnie szybko nie zaczną, więc dojazd w wiele miejsc będzie niemożliwy.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Informacje o rozkładach jazdy wszelkich przewoźników

Post autor: Comen » 4 lis 2020, o 20:44

Miejmy nadzieję, że kursy wrócą jak epidemia zelżeje a firmy przewozowe nie upadną.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Informacje o rozkładach jazdy wszelkich przewoźników

Post autor: gar » 4 lis 2020, o 20:49

Comen pisze:
4 lis 2020, o 20:44
Miejmy nadzieję, że kursy wrócą jak epidemia zelżeje a firmy przewozowe nie upadną.
Który miesiąc obstawiasz ?

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Informacje o rozkładach jazdy wszelkich przewoźników

Post autor: Comen » 5 lis 2020, o 06:59

Zelżeć to powinna do stycznia
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Informacje o rozkładach jazdy wszelkich przewoźników

Post autor: gar » 5 lis 2020, o 11:03

Optymistycznie. Obawiam się, że przerwa może potrwać do miesięcy wiosennych - gdzieś do kwietnia. Z wielu względów byłby to dramat. Dużo będzie zależało od tego czy szkoły wrócą do normalnego nauczania.

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Re: Informacje o rozkładach jazdy wszelkich przewoźników

Post autor: tadeks » 12 gru 2020, o 10:16

Od jutra (13 XII) wchodzi w życie nowy rozkład jazdy pociągów. W nim dużo zmian i nowości, m.in.
Wałbrzych Centrum- zastaje otwarty nowy przystanek kolejowy w centrum Wałbrzycha będący częścią większego kompleksu komunikacyjnego (i handlowego).
Jednak zatrzymywać się tam będą jedynie pociągi Kolei Dolnośląskich. Pociągi IC bez zmian, czyli Wałbrzych Miasto i Główny. Brakowało tego przystanku, o czym też osobiście się nie raz przekonywałem.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Informacje o rozkładach jazdy wszelkich przewoźników

Post autor: gar » 12 gru 2020, o 22:12

Żałuję, że nie ma już sieciowego, książkowego rozkładu jazdy, bo taki mi najbardziej odpowiadał (dla mnie był najbardziej przejrzysty).

ODPOWIEDZ