Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Czechy

Ciekawe miejsca w Europie.
Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Czechy

Post autor: Comen » 21 lis 2019, o 23:42

To chyba jest taki sezon na remonty gdy ruch turystyczny jest trochę mniejszy. Chociaż ratusz w Taborze odnawiali w środku lata co nieco zepsuło widok z tamtejszego rynku.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Czechy

Post autor: gar » 22 lis 2019, o 08:15

Comen pisze:
21 lis 2019, o 23:42
To chyba jest taki sezon na remonty gdy ruch turystyczny jest trochę mniejszy.
Prace w Ołomuńcu nie wyglądają na takie, które trwają od niedawna i miałyby się szybko skończyć (może poza Sarkandrem). Ale z drugiej strony kiedyś wypada przeprowadzić porządne remonty - nawet jeśli będą trwały długo.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Czechy

Post autor: gar » 6 mar 2020, o 07:59

Obserwowałem wczoraj funkcjonowanie stacji kolejowych w średniej wielkości miastach w Czechach (czyli do 30 tys. mieszkańców). Kiedy my ich dogonimy pod tym względem? Kasy, ogrzane poczekalnie, sklepiki, bary lub restauracje. I to wszystko działa i ma się nieźle, bo stacje generują spory ruch. A u nas miasta po 50-100 tys. mieszkańców a nic z tych rzeczy w wielu miejscach nie uświadczysz.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Czechy

Post autor: Comen » 6 mar 2020, o 15:35

Tylko pamiętaj ze te 30 tysieczne miasta w Czechach mają nieco większą rangę niż nasze 50 tysięczne.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Czechy

Post autor: gar » 6 mar 2020, o 18:41

Mają, ale nawet nasze 100-tysięczne mimo wszystko nie generują takiego ruchu. Tam po prostu inaczej funkcjonuje komunikacja publiczna.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Czechy

Post autor: gar » 13 mar 2020, o 01:11

Podobno Czesi wprowadzają stan wyjątkowy. Imprezy (zgromadzenia) powyżej 30 osób będą zakazane.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Czechy

Post autor: gar » 27 mar 2020, o 11:43

Czeska Republika ma zamknięte granice (jak wiele krajów). Z tego co słyszałem jest realny plan przedłużenia tego stanu na kolejne 3 miesiące, a jeśli będzie taka potrzeba to nawet do końca roku 2020.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Czechy

Post autor: gar » 30 mar 2020, o 14:48

Służby sanitarne zapowiedziały, że o północy w niedzieli na poniedziałek przestanie obowiązywać wprowadzona 16 marca kwarantanna dwóch miast – Litovel i Uniczov – oraz 19 gmin w pobliżu Ołomuńca, w których mieszka około 24 tys. osób. Odwołane zostaną policyjne patrole i posterunki, które blokowały dojazd do i zamkniętego regionu. Zdaniem ekspertów wprowadzony zakaz opuszczania domów spełnił swoje zadanie i powstrzymano rozprzestrzenianie się koronawirusa.
Są więc dobre wiadomości od naszych południowych sąsiadów. Nie zmienia to faktu, że na wycieczkę w tamte strony za szybko nie ruszymy, a moje zapasy czeskich specjałów są już na wyczerpaniu. Schodzi ostatni słoik tatarskiej omacki i na święta czeka ostatni słoik utopenców. Trzeba będzie zapomnieć o czeskich specjałach na jakiś (oby jak najkrótszy) czas.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Czechy

Post autor: gar » 21 kwie 2020, o 14:51

Władze czeskiej republiki przedstawiły dosyć szczegółowy plan powrotu do normalności rozpisany na najbliższe 2 miesiące (co i kiedy po kolei otwierają). Nie podano natomiast terminu i zasad otwarcia granic, bo to będzie zależało od sytuacji w Europie (szczególnie u ich sąsiadów).

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Czechy

Post autor: Comen » 21 kwie 2020, o 19:20

Wszystko wskazuje na to, że Czechy szczyt epidemii mają już za sobą. Spadek liczby zachorowań jest już znaczący i układa się w jakiś trend. U nas niestety z wykresu widać , że nadal jesteśmy na fali wznoszącej, choć liczba zachorowań póki co nie wzrasta skokowo jak to miało miejsce w USA czy Turcji.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Czechy

Post autor: gar » 24 kwie 2020, o 13:54

25 mają Czesi otwierają bary i restauracje bez ograniczeń. Pojechać na piwo i utopence to fajna wizja tylko te 2 tygodnie kwarantanny po powrocie ...

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Czechy

Post autor: Comen » 29 kwie 2020, o 20:27

Noclegu jeszcze nie odwołałem, ale raczej nie widzę tego w terminie 18-22 maja. Granice chyba jeszcze są zamknięte. A poza tym lepiej poczekać aż parę atrakcji typu zamek w Melniku czy Dum Kalich w Litomierzycach będą czynne.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Czechy

Post autor: gar » 29 kwie 2020, o 22:56

Do tego czasu parę atrakcji pewnie otworzą. Granice otwarte tylko w tamtą stronę trzeba mieć kwit, że się jest zdrowym a po powrocie 2-tygodniowa kwarantanna obowiązkowa. Słabo się opłaca.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Czechy

Post autor: gar » 6 maja 2020, o 08:42

11 mają Czesi przywracają międzynarodowe połączenia kolejowe i autokarowe. Od tego samego dnia mają funkcjonować ogródki restauracyjne, czyli Czech będzie mógł w końcu ruszyć na piwo. Do wnętrza lokalu będzie mogł wejść 25 maja. Granice póki co otwarte w ograniczonym zakresie, a kontrole graniczne utrzymane są na razie do 13 czerwca.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Czechy

Post autor: gar » 12 cze 2020, o 18:24

Kraje UE się otwierają, ale Polacy do Czech jeszcze nie mogą wjeżdżać, chyba że odbędą po wjeździe 14-dniową kwarantannę.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Czechy

Post autor: gar » 19 cze 2020, o 17:24

Mandat dla mieszkańców województwa śląskiego za wjazd na teren Czech to obecnie 1000000 czeskich koron, czyli ok. 170 000 zł. Drogo sobie liczą, ale do końca czerwca wg mnie będzie po zakazie.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Czechy

Post autor: gar » 30 cze 2020, o 00:49

Zgodnie z moimi przypuszczeniami granica z Czechami już otwarta bez ograniczeń również dla mieszkańców województwa śląskiego. W najbliższym czasie postaram się z tego skorzystać.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Czechy

Post autor: gar » 30 wrz 2020, o 20:14

Czesi wprowadzają stan wyjątkowy od 5 października. Podobno zgromadzenia zostaną ograniczone do 20 osób. Turystyka grupowa w Czechach znów stanie.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Czechy

Post autor: gar » 22 paź 2020, o 15:43

U Czechów mamy lockdown. Pozamykane "wszystko" poza sklepami z artykułami spożywczymi, aptekami i stacjami benzynowymi. Taki stan ma się utrzymać przez co najmniej 2 tygodnie. O dziwo granice jeszcze otwarte.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Czechy

Post autor: gar » 6 lis 2020, o 11:09

Od poniedziałku 9 listopada Polacy (poza ściśle ograniczonymi przypadkami) nie będą mogli wjechać do Czech. Polska znalazła się na czerwonej liście, czyli w gronie krajów wysokiego ryzyka zakażeniem koronawirusem. Czyli południowa granica zamknięta w całości (i Słowacja i Czechy).

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Czechy

Post autor: gar » 13 lut 2021, o 13:40

Premier Czech, Andrej Babiš wnioskował o przedłużenie stanu wyjątkowego związanego z koronawirusem. Nie zgodził się na to Parlament i stan wyjątkowy obowiązywać będzie do niedzieli. Od poniedziałku15 lutego w Czechach część restrykcji zostanie zniesiona.
Od przyszłego tygodnia w Czechach zakończy się lockdown, przestanie też obowiązywać godzina policyjna. O stosowaniu dodatkowych obostrzeń decydować będą samorządy.

Pewne ograniczenia nadal jednak obowiązują. Wszyscy muszą nosić maseczki, w imprezach kulturalnych, sportowych i nabożeństwach może uczestniczyć maksymalnie 100 osób. Wraz z zakończeniem stanu wyjątkowego w Czechach do pracy wrócą sklepy, do tej pory działały te, które oferowały produkty pierwszej potrzeby, galerie, centra fitness.

Obowiązujący w Czechach stan wyjątkowy ogłoszono 5 września ubiegłego roku. To miało być szóste przedłużenie. Stan wyjątkowy dawał czeskiemu rządowi między innymi możliwość ograniczania liczby osób spotykających się w zamkniętych przestrzeniach czy poza nimi. Władza miała także możliwość wprowadzania ograniczeń w przemieszczaniu się.

Zapowiadany koniec obowiązywania stanu wyjątkowego w Czechach może jednak nie dojść do skutku. Alternatywną formę do jego wprowadzenia czeski rząd przewiduje w sytuacji, gdy marszałkowie województw zwrócą się do rządu z prośbą o jego przywrócenie. Wraz z końcem stanu wyjątkowego to oni bowiem będą decydować w sprawie ogłoszenia na swoim terenie stanu zagrożenia, co umożliwia im ustawa o stanach kryzysowych. Ivo Vondrák - marszałek województwa morawsko-śląskiego już teraz zapowiedział, że zwróci się do rządu z prośbą o przywrócenie stanu wyjątkowego w Czechach.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Czechy

Post autor: gar » 22 lut 2021, o 15:27

Prawdopodobnie powstanie nowe przejście graniczne w powiecie cieszyńskim. W planach jest powstanie kładki nad rzeką Olzą między czeską Karwiną a Hażlachem.
Jak poinformował wójt Grzegorz Sikorski, dofinansowanie uzyskał projekt transgraniczny zakładający opracowanie dokumentacji projektowej takiej kładki. Być może, za kilka lat uda się ją wybudować.
Wtedy byłoby to nie tylko dodatkowe przejście dla pieszych, ale również atrakcja dla rowerzystów. Kładka umożliwiłaby połączenie ścieżką rowerową Cieszyna z Jastrzębiem (przez Karwinę), wykorzystując w tym celu „Żelazny szlak rowerowy”
Wójt Hażlacha przypomina, że w jego gminie kładka łącząca dwa brzegi Olzy już kiedyś była. Łączyła Pogwizdów z Louky u Karvine.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Czechy

Post autor: gar » 3 mar 2021, o 20:41

Jeśli to prawda to rząd Czech w moim mniemaniu przekroczył wszelkie poziomy absurdu. W związku z pandemią zamknięto warsztaty samochodowe !

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Czechy

Post autor: Adler » 3 mar 2021, o 21:31

Mnie już nic nie zaskoczy. (W)

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Czechy

Post autor: gar » 4 mar 2021, o 13:17

Adler pisze:
3 mar 2021, o 21:31
Mnie już nic nie zaskoczy. (W)
Ja się boję tak mówić. Mogę stwierdzić, że niewiele jest mnie w stanie zaskoczyć, ale stwierdzenia, że nic - bym nie zaryzykował. Szczególnie obecnie patrząc co się wokół dzieje.

ODPOWIEDZ