Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Główny Szlak Beskidzki - spostrzeżenia...

Rozmowy o sprawach związanych z górami.
Awatar użytkownika
manfred
User
Posty: 22
Rejestracja: 16 kwie 2019, o 17:16
Lokalizacja: Podhale

Re: Główny Szlak Beskidzki - spostrzeżenia...

Post autor: manfred » 17 kwie 2019, o 13:31

No to jesteś w błedzie bo jak przeczytasz jego relacje to własnie mapy miał wgrane w telefon. Ale to nie ważne i nie chce się na tym skupiać.

Awatar użytkownika
manfred
User
Posty: 22
Rejestracja: 16 kwie 2019, o 17:16
Lokalizacja: Podhale

Re: Główny Szlak Beskidzki - spostrzeżenia...

Post autor: manfred » 20 cze 2019, o 14:41

Czy dysponuje ktoś naniesionymi na mapię wszelkimi miejscami z wodą pitną. Ja tylko póki co wiem o dwóch. Obok pola namiotowego pod Lubaniem i źródło opodal Turbacza na Hali Długiej.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Główny Szlak Beskidzki - spostrzeżenia...

Post autor: Comen » 20 cze 2019, o 20:26

Z tego co pamiętam źródełko było przy szlaku czerwonym między Krowiarkami a Halą Śmietanową. Wypiłem i żyję do dzisiaj, więc chyba woda pitna.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Główny Szlak Beskidzki - spostrzeżenia...

Post autor: Adler » 20 cze 2019, o 21:10

Polecam wodę ze źródła przy Pustelni św. Jana z Dukli. Piłem, żyję.
Obszerna baza na blogu Yatzka w części "woda": http://ginvilla.blogspot.com/2013/07/zaopatrzenie.html

Awatar użytkownika
manfred
User
Posty: 22
Rejestracja: 16 kwie 2019, o 17:16
Lokalizacja: Podhale

Re: Główny Szlak Beskidzki - spostrzeżenia...

Post autor: manfred » 14 lip 2019, o 13:10

Czy ochrona przed deszczem to tylko ponczo czy macie jakieś sprawdzone patenty na deszcz?

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Główny Szlak Beskidzki - spostrzeżenia...

Post autor: Adler » 15 lip 2019, o 23:01

Póki co bez pomysłu. Peleryna chroni niedokładnie. Ręce, spodnie, buty zawsze mokre. Nie wspomnę o wilgoci, która gromadzi się pod peleryną. Nie przepuszcza powietrza. (W)

Awatar użytkownika
manfred
User
Posty: 22
Rejestracja: 16 kwie 2019, o 17:16
Lokalizacja: Podhale

Re: Główny Szlak Beskidzki - spostrzeżenia...

Post autor: manfred » 31 lip 2019, o 12:59

Sprzęt na samowystarczalne przejście GSB. Czyli spanie w trawie gotowanie w trawie. Ni jak idzie jeszcze go odchudzić. Jakieś rady? (N)
Obrazek

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Główny Szlak Beskidzki - spostrzeżenia...

Post autor: gar » 31 lip 2019, o 16:50

To w kilogramach ? Kilka rzeczy jeszcze dojdzie w stylu pieniądze, bo nie wszędzie zapłacisz kartą, jedzenie, napoje. Ale i tak póki co waga wygląda bardzo dobrze.

Awatar użytkownika
manfred
User
Posty: 22
Rejestracja: 16 kwie 2019, o 17:16
Lokalizacja: Podhale

Re: Główny Szlak Beskidzki - spostrzeżenia...

Post autor: manfred » 31 lip 2019, o 18:00

No myśle że maks 2 litry wody na każdy dzień plus 500g suchego prowiantu na dwa trzy dni i ok 500g izotoniku.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Główny Szlak Beskidzki - spostrzeżenia...

Post autor: Adler » 31 lip 2019, o 18:39

Da radę symbolicznie odchudzić:
- telefon z dobrym aparatem (zamiast aparatu i statywu)
- mapy i informacje krajoznawcze w telefonie (zamiast przewodnika)

Awatar użytkownika
manfred
User
Posty: 22
Rejestracja: 16 kwie 2019, o 17:16
Lokalizacja: Podhale

Re: Główny Szlak Beskidzki - spostrzeżenia...

Post autor: manfred » 31 lip 2019, o 20:11

No nie da się bo oprócz przejścia i samego przejścia to właśnie pod względem fotograficznym bedzie to przejście. Pancerny Panas lx 100 oprócz filmów własnie ma dostarczyć zdjęcia. Mapy będę sukcesywnie zostawiał w miejscach publicznych. Jest to przewodnik Agaty Hanuli z którego usunę treści. Statyw na dniach dojdzie jakiś wynalazek z allegro który swoją wagą 34 g zastąpi ten który podałem.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Główny Szlak Beskidzki - spostrzeżenia...

Post autor: Adler » 4 sie 2019, o 19:50

Kiedy start wyprawy?

Awatar użytkownika
manfred
User
Posty: 22
Rejestracja: 16 kwie 2019, o 17:16
Lokalizacja: Podhale

Re: Główny Szlak Beskidzki - spostrzeżenia...

Post autor: manfred » 14 sie 2019, o 07:23

Jestem na szlaku od soboty 3 sierpnia. Idę od Ustronia co było błędem. Dziś czyli 14 sierpnia muszę w Cisnej przeczekać kataklizm pogodowy. Jutro mam nadzieję na poprawę pogody i ruszam z Cisnej do Puchatka i następnie z Puchatka do Wołosate

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Główny Szlak Beskidzki - spostrzeżenia...

Post autor: Adler » 14 sie 2019, o 09:58

Powodzenia.👍🏻
Czekamy na piękną relację zdjęciową po powrocie do domu.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Główny Szlak Beskidzki - spostrzeżenia...

Post autor: gar » 14 sie 2019, o 14:29

manfred pisze:
14 sie 2019, o 07:23
Jestem na szlaku od soboty 3 sierpnia. Idę od Ustronia co było błędem. Dziś czyli 14 sierpnia muszę w Cisnej przeczekać kataklizm pogodowy. Jutro mam nadzieję na poprawę pogody i ruszam z Cisnej do Puchatka i następnie z Puchatka do Wołosate
Czemu kierunek wędrowania od Ustronia był błędem ?
Dobrej pogody na końcówce przejścia.

Awatar użytkownika
manfred
User
Posty: 22
Rejestracja: 16 kwie 2019, o 17:16
Lokalizacja: Podhale

Re: Główny Szlak Beskidzki - spostrzeżenia...

Post autor: manfred » 14 sie 2019, o 14:43

Słaba infrastruktura, nie ma nigdzie wolnych pokoi, żeby znaleźć nocleg to graniczy to z cudem. Sklepy jak na lekarstwo no i najważniejsze Koszmarny Beskid Niski wg mnie zakała GSB. Cały ten Beskid plus początek Bieszczad uważam że lepiej robić na świeżości. Dziś udało mi się przeskoczyć z Cisnej do Smereka. Pogoda no juz dawno nie dostałem tak w kość. Jednak wolę lecieć 40km w słońcu niż 16 deszczu. Narzekam bo miałem namiot ale posluchalem się dwóch łepków że po co niosę namiot no i go wysłałem do domu w Komańczy a teraz zero noclegów.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Główny Szlak Beskidzki - spostrzeżenia...

Post autor: gar » 14 sie 2019, o 18:06

Tak brzydko mówić o Beskidzie Niskim. Nieładnie ...
Nie wiem czego się po Beskidzie Niskim spodziewałeś ?

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Re: Główny Szlak Beskidzki - spostrzeżenia...

Post autor: tadeks » 14 sie 2019, o 18:11

manfred pisze:
14 sie 2019, o 14:43
...Słaba infrastruktura, nie ma nigdzie wolnych pokoi, żeby znaleźć nocleg to graniczy to z cudem.
...Sklepy jak na lekarstwo
...najważniejsze Koszmarny Beskid Niski wg mnie zakała GSB.
Do pierwszego spostrzeżenia: w cuda trzeba wierzyć i im pomagać na przykład przez dobre uczynki. I dobrze.
Drugie: brak sklepów? Toć to taka oczywistość. I dobrze.
Trzecie: wg mnie super spostrzeżenie i określenie: Koszmarny Beskid Niski wg mnie zakała GSB
I tego się trzymajmy.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Główny Szlak Beskidzki - spostrzeżenia...

Post autor: gar » 14 sie 2019, o 18:21

tadeks pisze:
14 sie 2019, o 18:11
Trzecie: wg mnie super spostrzeżenie i określenie: Koszmarny Beskid Niski wg mnie zakała GSB
I tego się trzymajmy.
Bo będzie tam wciąż spokojnie ?

Awatar użytkownika
manfred
User
Posty: 22
Rejestracja: 16 kwie 2019, o 17:16
Lokalizacja: Podhale

Re: Główny Szlak Beskidzki - spostrzeżenia...

Post autor: manfred » 14 sie 2019, o 18:32

Ale nie chodzi mi o to że spokojnie tylko o to że ni jak mogę pokochać czochranie się w trawach. Nic na to nie poradzę że bardziej leżą mi otwarte przestrzenie choćby okolicy Baraniej Góry czy nawet Skawa już nie mówiąc o Gorcach. A co do ludzi to chyba tylko na Czantorii było ich w diabły a tak to slabiutki ruch turystyczny. Tak czy siak GSB wg mnie najpiękniejszy jest od Ustronia po Krynicę. :-)

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Główny Szlak Beskidzki - spostrzeżenia...

Post autor: Adler » 14 sie 2019, o 21:54

manfred pisze:
14 sie 2019, o 18:32
Tak czy siak GSB wg mnie najpiękniejszy jest od Ustronia po Krynicę. :-)
Właśnie mam odmienne zdanie. Od Krynicy na wschód zaczyna się prawdziwa przygoda. Tak gdzieś do Cisnej, bo potem juz tylko Warszawa, Poznań i inne takie... ;)

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Re: Główny Szlak Beskidzki - spostrzeżenia...

Post autor: tadeks » 14 sie 2019, o 22:46

manfred pisze:
14 sie 2019, o 18:32
...ni jak mogę pokochać czochranie się w trawach.
... bardziej leżą mi otwarte przestrzenie choćby okolicy Baraniej Góry czy nawet Skawa już nie mówiąc o Gorcach.
...Tak czy siak GSB wg mnie najpiękniejszy jest od Ustronia po Krynicę. :-)
1. Nie tylko Ty. Czochranie, chaszczowanie, duże prawdopodobieństwo pobłądzenia. Do tego dochodzą brody, wieczne błota, fatalna komunikacja. O braku sklepów i słabej infrastrukturze już pisałeś. Obszar rozległy, a tylko dwa schroniska PTTK z tego jedno o fatalnej renomie, drugie o niepewnej przyszłości. Ty nazywasz to zakałą, inni ohydą, albo jeszcze dosadniej.
2. Kolejna nieodosobniona uwaga o braku otwartych przestrzeni.
3. O najpiękniejszym wspomnianym przez Ciebie odcinku do Krynicy wielu też pisało. Tylko uzupełniało o odcinek od Komańczy, czyli o piękne, otwarte połoniny bieszczadzkie.

Temat jest wart szerszej dyskusji.
Rozwiązań jest kilka. Odpada doinwestowanie.
Można:
a) zmienić przebieg GSB od Krynicy do Komańczy. Poprowadzić go bardziej na północ przez Pogórza. Tam są otwarte przestrzenie, mnóstwo atrakcji, mnóstwo możliwości noclegów, w większości wiosek sklep, teren gęściej zamieszkały, a to zapewnia lepszą komunikację busową, autobusową i kolejową.
b) można połączyć Krynicę z Komańczę ciekawą bezpośrednią komunikacją kolejową, uruchomić pociągi z Krynicy przez Nowy Sącz, Grybów, Biecz, Jasło, Krosno, Sanok do Komańczy. Była by to bardzo atrakcyjna przejażdżka i na pewno znalazła by liczne grono zwolenników, w tym którym GSB przez Beskid Niski nie podoba się.
c) ma Beskid Niski zwolenników oglądającym go z lotu ptaka. Może dla tych udało by się stworzyć jakąś komunikację lotniczą jakimiś niewielkimi statkami powietrznym dla których do startów i lądowań na zachodnim i wschodnim krańcu Beskidu Niskiego wystarczą niewielkie lądowiska. Są takie w Himalajach, może by też u nas?

Nie realne? U nas wszystko jest możliwe. Trzeba mieć jedynie silne argumenty oraz siłę przebicia, a zwolennicy na ominięcie "zakały" znajdą się. Na tym terenie taką małą zakałę, zakałkę, zlikwidowano. Mianowicie zmieniono przebieg niebieskiego szlaku, im K. Pułaskiego przez Ciechanię. Już wędrujący tym szlakiem z Grybowa do Rzeszowa nie wchodzą do tej zakały, bo po co.

Awatar użytkownika
manfred
User
Posty: 22
Rejestracja: 16 kwie 2019, o 17:16
Lokalizacja: Podhale

Re: Główny Szlak Beskidzki - spostrzeżenia...

Post autor: manfred » 16 sie 2019, o 11:39

Nic nie trzeba zmienić. Po 13 dniach kończę GSB wyszły mi cztery noclegi w schronisku & OW reszta pod chmurką. Może gdyby nie długi weekend i całkowity brak noclegów i do tego parszywa pogoda na zakończenie przygody nie było by marudzenia. Popełniłem błąd wysyłając z Komańczy namiot do domu ale i tak chyba nie rozłożyl bym go na trawie z wodą po kostki. Co by nie mówić za kilka dni pozwolę sobie na kilka uwag i informacji. Póki co wracam do domu

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Główny Szlak Beskidzki - spostrzeżenia...

Post autor: gar » 16 sie 2019, o 14:58

manfred pisze:
16 sie 2019, o 11:39
Co by nie mówić za kilka dni pozwolę sobie na kilka uwag i informacji. Póki co wracam do domu
Spokojnego powrotu. I czekamy na uwagi oraz informacje.

Awatar użytkownika
manfred
User
Posty: 22
Rejestracja: 16 kwie 2019, o 17:16
Lokalizacja: Podhale

Re: Główny Szlak Beskidzki - spostrzeżenia...

Post autor: manfred » 21 sie 2019, o 10:37

Generalni gdybym jeszcze raz miał udać się na GSB szedł bym jednak od Wołosate po Ustroń. Zdecydowanie ten "trudniejszy" fragment Beskidu Niskiego chciałbym przejść na świeżości. Dalej podtrzymuję że najbardziej atrakcyjny odcinek zawiera się pomiędzy Krynicą a Ustroniem. Nie brał bym już ze sobą tarpa tylko lekki namiot. Zdecydowanie bardziej skupił bym się na rozpoznaniu terenu gdzie są szopy po drodze gdzie polany. Tego mi zabrakło w moim przejściu. Na pewno od początku zabrał bym klapki japonki. Pod prysznic oraz do chłodzenia stóp w strumieniach. Więcej nic ze swojego sprzętu bym nie zmieniał. Może pokusił bym się o zmianę śpiwora na Cumulus 200 lite ale tylko wtedy gdyby był przypływ gotówki.

ODPOWIEDZ