Kalwaria Tokarska

Ciekawe miejsca w Beskidach Zachodnich, Gorcach.
Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8525
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Kalwaria Tokarska

Post: #Post Comen

Tokarnia leży na uboczu głównych tras turystycznych w bocznej dolinie Krzczonówki odchodzącej od Raby w okolicach Pcimia. Kawałek za wsią na zboczu Urbańskiej Góry znajduje się Kalwaria Tokarska.
Urbańska Góra.jpg
Dojście szlakiem czarnym na Zębolową. Trudno mówić stricte o kalwarii, ponieważ program jest szerszy i ukazuje różne inne chrześcijańskie motywy. Wszystkie figury są autorstwa miejscowego artysty Józefa Wrony. Przed wejściem nad samą rzeką jest mapa całego założenia opisująca je jako dzieło życia rzeźbiarza.
Mapa Kalwarii.jpg
Pierwsze rzeźby powstały na początku lat 80, niektóre tak jak położoną w górnej części pietę ustawiono stosunkowo niedawno. Pewnie jest miejsce także i na kolejne. W kaplicach oprócz samych figurek są także biblijne sentencje, kilka rzeźb posiada swoistą dedykację, np. Chrystus frasobliwy poświęcony jest pracy chłopa. Ciekawe są nie tylko same figury i sceny, ale sposób ich wkomponowania w krajobraz, np. sztuczny stawek na potoku ukazujący scenę cudownego połowu albo postać św. Weroniki z chustą ukryta w niewielkiej kotlince na zboczu góry. Wejście na sam szczyt nie jest wcale łatwe. O ile dolna część kalwarii to tylko łagodne podejście, o tyle dostanie się do krzyża na samym szczycie wiąże się z przejściem prawdziwej stromej "golgoty". Dodatkową atrakcją są rozciągające się z kilku miejsc piękne widoki okolicy. W Piwnicy Biczowania wystawiono księgę pamiątkową do której można się wpisać po obejrzeniu kalwarii. Wpisów jest całkiem sporo, w dniu którym tam byłem swoje autografy zostawiły jeszcze 2 osoby.
Sw Franciszek.jpg
Anioł stróz.jpg
Grota Lurdzka.jpg
Kopiec.jpg
Staw.jpg
Zaułek Weroniki.jpg
Stacja Drogi Krzyżowej.jpg
Krzyż.jpg
Panorama.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.