Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Dworce kolejowe w Polsce

Linie lotnicze, autokary, rejsy, podróże pociągiem oraz samochodem.
Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Dworce kolejowe w Polsce

Post autor: gar » 3 mar 2021, o 17:21

Pszczyna - kolejny z odrestaurowanych dworców. Ładnie się prezentuje. Kasy są, jest gdzie usiąść, toalety też są, ale płatne. Tuż obok dworzec autobusowy - miejsce odjazdu nie tylko autobusów ale i licznych busów - tam również poczekalnia i bezpłatna toaleta.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Dworce kolejowe w Polsce

Post autor: gar » 16 mar 2021, o 21:51

Białystok - jeden z ładniejszych dworców kolejowych w Polsce i co ważne po porządnym remoncie - zarówno w środku jak i od zewnątrz. Prezentuje się świetnie. Perony już z trochę innego świata i wejście na nie, ale i tak jest dobrze.

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Re: Dworce kolejowe w Polsce

Post autor: tadeks » 16 mar 2021, o 22:31

W Słupsku też ruszy gruntowna modernizacja. Nareszcie, bo mniejsze dworce i przystanki kolejowe w okolicy już ładniej wyglądają i lepiej funkcjonują niż dworzec w Słupsku, chociażby Ustka, Sławno:
gar pisze:
11 wrz 2017, o 14:07
Sławno - pięknie odremontowany zabytkowy dworzec kolejowy...
W tej chwili w Słupsku wygląda nieciekawie, a urządzenia sterowania ruchem kolejowym w Słupsku, to zainteresowały konserwatorów zabytków techniki. Niektóre ich elementy i rozwiązania mają po ok. 100 lat.
Będzie tak:
https://slupsk.naszemiasto.pl/stacja-ko ... c1-8185161
Szkoda, że nie jest to zintegrowano czasowo z nowym dworcem autobusowym.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Dworce kolejowe w Polsce

Post autor: gar » 16 mar 2021, o 23:10

tadeks pisze:
16 mar 2021, o 22:31
W tej chwili w Słupsku wygląda nieciekawie, a urządzenia sterowania ruchem kolejowym w Słupsku, to zainteresowały konserwatorów zabytków techniki. Niektóre ich elementy i rozwiązania mają po ok. 100 lat.
Najlepiej tego nie ruszać i muzeum techniki gotowe :)

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Dworce kolejowe w Polsce

Post autor: Comen » 17 mar 2021, o 06:59

A w Białymstoku też były stare mechaniczne semafory. Zostały po tym remoncie?
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Re: Dworce kolejowe w Polsce

Post autor: tadeks » 17 mar 2021, o 10:52

Polecam bardzo ciekawą Ogólnopolską Bazę Kolejową, nie tylko zainteresowanym koleją. Tam mnóstwo wiadomości i tysiące grafik ze wszystkich stacji, przystanków, szlaków w Polsce. Nie wszystko jest aktualizowane, ale mnóstwo tam historycznych i względnie bieżących danych, info, mapek, ciekawostek, zdjęć...
https://www.bazakolejowa.pl/
Comen pisze:
17 mar 2021, o 06:59
A w Białymstoku też były stare mechaniczne semafory. Zostały po tym remoncie?
Latem 2020 roku jeszcze stały. W Bazie znajdź: stację Białystok > galeria/szczegółowa , a tam mnóstwo zdjęć, m.in. autor Sławomir Sikora. Data: 2020-06-20. Nie wiem, czy mogę kopiować i tu wrzucić grafikę lub link do niej, ponieważ jest tam uwaga "Nie można wykorzystać poza serwisem 'bazakolejowa.pl".
Adler
na tych procedurach się zna, ja nie, więc nie ryzykuję. Oglądać można do woli.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Dworce kolejowe w Polsce

Post autor: Adler » 17 mar 2021, o 11:43

tadeks pisze:
17 mar 2021, o 10:52
Nie wiem, czy mogę kopiować i tu wrzucić grafikę lub link do niej, ponieważ jest tam uwaga "Nie można wykorzystać poza serwisem 'bazakolejowa.pl". Adler na tych procedurach się zna, ja nie, więc nie ryzykuję.
Przy kopiowaniu treści z innych portali i wklejaniu na forum trzeba podać źródło. Nie powinni z tym robić problemów.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Dworce kolejowe w Polsce

Post autor: Comen » 16 sie 2021, o 13:53

Dzierżoniów niby dość duże miasto i centrum większej aglomeracji. Dworzec nosi dumne miano Sowiogorskiego Centrum Przesiadkowego. Jednak kasy kolejowej na nim nie uswiadczysz. Jest tylko kasa lokalnej komunikacji autobusowej. Pociągi jakieś stąd jeżdżą bo autobusy PKS w czasie wakacji praktycznie nie. Ubikacja też zamknięta. Trzeba się pofatygowac po klucz do bliżej niewiadomego biura ochrony.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Dworce kolejowe w Polsce

Post autor: gar » 17 sie 2021, o 00:51

Z tego dworca odjeżdżają autobusy komunikacji miejskiej i podmiejskiej.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Dworce kolejowe w Polsce

Post autor: Comen » 19 sie 2021, o 15:32

Większość stacji kolejowych na tutejszych dolnośląskich trasach dysponuje co najwyżej poczekalnia wątpliwej jakości. Dziś trafiłem na pierwszą innego typu. Dworzec w Strzelinie. Jest kasa, darmowe toalety i poczekalnia. Budynek schludny niedawno odnowiony.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Dworce kolejowe w Polsce

Post autor: Adler » 19 sie 2021, o 16:43

Dworzec PKP w Świnoujściu.
Mały, brudny, bez toalet. Te zamknięte na klucz. Najbliższa toaleta w poczekalni promowej obok (2,50zł). Przybyli pasażerowie wychodzą centralnie na przeprawę Bielikiem. Perony w remoncie. Nie ma przejścia do promów do Skandynawii bezpośrednio z dworca. Trzeba iść dookoła, co zajmuje trochę minut.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Dworce kolejowe w Polsce

Post autor: gar » 11 sty 2022, o 18:23

Olsztyn - człowiek wchodzi na halę dworca i czuje się jakby cofnął się o kilkadziesiąt lat w czasy PRL-u. Wrażenie niezbyt ciekawe. Ciekawostką jest działający rodzaj tzw. pragotronu. Jest ich coraz mniej więc ten niedługo zostanie eksponatem muzealnym. Ten dworzec jako wizytówka stolicy województwa to nieporozumienie (ale i tak jest o niebo lepszy od olsztyńskiego dworca autobusowego).

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Dworce kolejowe w Polsce

Post autor: Comen » 11 sty 2022, o 23:12

Pragotron czyli ta ruchoma tablica z odjazdami uszeregowanymi wg godziny. Nie pamiętam gdzie ostatnio widziałem taką mechaniczną. Ale ten szelest rozlegający się przy zmianie rubryk - bezcenny.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Dworce kolejowe w Polsce

Post autor: gar » 12 sty 2022, o 21:36

Comen pisze:
11 sty 2022, o 23:12
Pragotron czyli ta ruchoma tablica z odjazdami uszeregowanymi wg godziny. Nie pamiętam gdzie ostatnio widziałem taką mechaniczną. Ale ten szelest rozlegający się przy zmianie rubryk - bezcenny.
Ma to swój niepowtarzalny klimat. Teraz na większości dworców rządzi elektronika, a taki powiew historii, który wciąż funkcjonuje jest bardzo przyjemny. Byłbym za tym żeby kilka takich cudeniek dawnej techniki zostawić.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Dworce kolejowe w Polsce

Post autor: gar » 13 sty 2022, o 18:27

Kętrzyn - pociągów niewiele, ale dworzec jeśli chodzi o wnętrze jest na poziomie podstawowym wystarczający. Kasa jest, siedziska są, bezpłatna czysta toaleta i do tego grzeją, więc jest gdzie czekać w nieciekawą pogodę (niektórzy mieli dziś taką wątpliwą przyjemność oczekując na pociąg z Ełku do Olsztyna opóźniony 85 minut).

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Dworce kolejowe w Polsce

Post autor: Comen » 14 sty 2022, o 20:34

Takie zaległe. Dworzec kolejowy w Pile jest zaskakująco duży i w sumie sprawia nienajgorsze wrażenie. Jest to tzw dworzec wyspowy. Budynki stacyjne stoją między torami, stąd perony znajdują się po jednej i drugiej stronie stacji. Taki sposób budowy dworców jest chyba charakterystyczny dla Wielkopolski. Podobne rozwiązania są np. w Poznaniu, Lesznie czy Krzyżu. Dojście z miasta przejściem podziemnym, ale już na dalsze perony trzeba przechodzić dróżką w poprzek torowiska. Jest taki peron - najbardziej południowy do którego od kas biletowych jest dość daleko (prawie tak jak w Radomsku) i na dodatek trzeba przekroczyć kilkanaście torów. Problemem jest także słyszalność komunikatów dworcowych na dalszych peronach (słabe nagłośnienie).
Z innych miast: Wałcz - budynek niedostępny i zrujnowany; Złotów i Nakło nad Notecią - budynki dostępne ale też zrujnowane, w Nakle zaczyna się jakaś nieśmiała przebudowa a może chodzi o zawalenie tego co już zagraża pasażerom, Trzcianka - stacja też nie sprawia pozytywnego wrażenia i jest stosunkowo daleko od centrum miasta, najlepiej w tej klasyfikacji wypada Chodzież, budynek niewielki ale zmodernizowany - jest niewielka poczekalnia i podjazdy dla niepełnosprawnych
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Dworce kolejowe w Polsce

Post autor: gar » 17 sty 2022, o 20:26

Giżycko - podobnie jak w Kętrzynie - nie wiem tylko czy toaleta jest bezpłatna. Jedynie położony obok dworzec autobusowy (choć lepiej napisać busowy) zdecydowanie bardziej ruchliwy.
Szczytno - dworzec (ładny budynek) wygląda na świeżo wyremontowany, ale jeszcze nie został oddany do ponownego użytku a i wokół niego trwają prace.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Dworce kolejowe w Polsce

Post autor: gar » 28 sty 2022, o 00:08

Podpisano umowę na remont - przebudowę dworca kolejowego w Kielcach. Efekt tych prac mamy poznać i sprawdzić w drugiej połowie 2023 r.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Dworce kolejowe w Polsce

Post autor: Adler » 28 sty 2022, o 15:23

Dobrze, bo słaby ten dworzec był.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Dworce kolejowe w Polsce

Post autor: Adler » 30 sty 2022, o 16:24

W Rzeszowie po remoncie zauważalny jest brak elektronicznych tablic na peronach.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Dworce kolejowe w Polsce

Post autor: Comen » 9 lut 2022, o 13:33

Stacja kolejowa w Radomsku sprawia dość przyjemne wrażenie. Niewielki budynek jest wyremontowany. W środku poczekalnia ubikacje punkt gastronomiczny i elektroniczne rozkłady jazdy. Kasy niestety zamknięte. Dla regio jest automat. Toaleta płatna 2 zł. Ocenę obniża spora odległość stacji od peronu. Trzeba obchodzić. Wiata na peronie przecieka.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Dworce kolejowe w Polsce

Post autor: gar » 9 lut 2022, o 21:31

Comen pisze:
9 lut 2022, o 13:33
Stacja kolejowa w Radomsku sprawia dość przyjemne wrażenie. Niewielki budynek jest wyremontowany. W środku poczekalnia ubikacje punkt gastronomiczny i elektroniczne rozkłady jazdy. Kasy niestety zamknięte. Dla regio jest automat. Toaleta płatna 2 zł. Ocenę obniża spora odległość stacji od peronu. Trzeba obchodzić. Wiata na peronie przecieka.
A Radomsko jako miasto jak się prezentuje ?

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Dworce kolejowe w Polsce

Post autor: Comen » 9 lut 2022, o 22:35

W porównaniu do Piotrkowa to oczywiście nie jest ta klasa. Raczej przeciętnie. Kilka obiektów zajmujących. Trochę klasycznych łódzkich "ceglaków". Na północ od rynku taka zruderowana dzielnica o swoistym uroku. Podobnie zresztą jest w Piotrkowie na krawędzi starówki. Ale ładniejsze to niż gdyby tam mieli rąbnąć współczesną deweloperkę. A tak się pewnie skończy. Upadło tam nawet dawne kino. Najciekawszy chyba park miejski projektowany przez XIX wiecznego architekta z Warszawy.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Dworce kolejowe w Polsce

Post autor: Comen » 11 lut 2022, o 11:21

Dworzec kolejowy w Piotrkowie też ładnie odrestaurowany. Kameralny mały ale jest poczekalnia z wystawą historyczną. W wersji oldskulowej stoją tam jeszcze flippery. Kasy ubikacje. W pobliżu piotrkowskie zagłębie kebabowe. Peron ładnie zaaranżowany z drzewami jak na promenadzie.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Dworce kolejowe w Polsce

Post autor: gar » 16 lut 2022, o 23:45

Ząbkowice Śląskie - nędza i rozpacz. Poczułem się jakbym cofnął się w czasie do lat słusznie minionych.

ODPOWIEDZ