Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Małopolskie: Polski Spisz - 9 maja 2020

Pochwal się relacją, zdjęciami, filmem z Twojej wycieczki, urlopu w kraju.
Regulamin forum
Prosimy o zachowanie następującego schematu w tytule relacji:
Województwo: dokładny cel wycieczki (data wycieczki)
Przykład:
Małopolskie: Czchów (08.07.2020)
Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8796
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Małopolskie: Polski Spisz - 9 maja 2020

Post autor: Comen » 10 maja 2020, o 00:06

Jednodniówka samochodem. Na trasie cztery postoje. A jednak i w czasie pandemii udało mi się zobaczyć dwa miejsca widokowe jeszcze nigdy nie odwiedzone i wpisać je na prywatną listę większych atrakcji nie tylko Podhala, ale i całej Małopolski.

Zamek w Niedzicy
Zamek a nawet chodnik na zaporze zamknięty z wiadomych powodów. Nigdy nie miałem okazji być w środku - tym razem podszedłem jednak pod same drzwi, więc i tak sukces. Po Jeziorze Czorsztyńskim kursują natomiast statki wycieczkowe. Czynna jest też jakaś tam gastronomia (fastfood) i kilka kramów z pamiątkami. Przy zaporze zwyczajowy przystanek grup motocyklowych.
1 Jezioro.jpg
2 Karczma przy zamku.jpg
3 Zamek w Niedzicy.jpg
4 Zapora.jpg
Przełęcz nad Łapszanką
Przy kapliczce trochę ludzi się zebrało. Wygodniej było zatrzymać się nieco wyżej na grzbiecie. Widoki przepiękne zwłaszcza w scenerii dwóch pór roku. Liczę, że tam jeszcze wrócę, zwłaszcza że po obejrzeniu turystycznego drogowskazu stwierdzam, że jest możliwość odbycia górskiej wędrówki po obu stronach granicy "From Kacwin to Kacwin" z zaliczeniem Osturni po słowackiej stronie. Oscypkowe zakupy w wiosce jadąc w stronę Jurgowa.
7 Panorama Tatr.jpg
6 Kapliczka.jpg
5 Tatry Bielskie.jpg
8 Droga.jpg


Litwinka vel Czarna Góra vel Grapa
Wzgórze ponad Białką Tatrzańską z milenijnym krzyżem na szczycie. Ten krzyż prawdę mówiąc nie za bardzo tam pasuje bo nie komponuje się z żadną panoramą. W zimie działa wyciąg narciarski. Jest jeszcze kamień poświęcony szybownikom oraz ciekawa tablica pamiątkowa ku czci góralskich przesiedleńców z miejscowości Derenk na Węgrzech. Pomimo, że troszeczkę dalej od Tatr to dzięki temu panorama jest tutaj także w inne strony świata i grupy górskie. Wydać m.in. Pieniny, Beskid Sądecki, Gorce oraz Babią Górę. Ruch wprawdzie umiarkowany (na parkingu 6-7 aut), ale podobnie jak i Przełęcz nad Łapszanką nie jest to miejsce zupełnie puste.
11 Droga na Litwinkę.jpg
10 Gerlach.jpg
9 Babia Góra.jpg
12 Kwitnienie.jpg
Przełom Białki: Obłazkowa i Kramnica
Na parkingu w teorii płatnym sporo aut. Większość ludzi na kamienistej plaży nad rzeką. Trafiła tam nawet para ślubna na zdjęcia w plenerze. Miejsce jest jednak urokliwe. Poza tym grupy wspinaczy na skałkach.
15 Kramnica.jpg
14 Pod prąd.jpg
13 Grota.jpg
16 Kaczeńce.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13382
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Relacja: Polski Spisz 9 maja 2020

Post autor: Adler » 10 maja 2020, o 09:06

Zdjęcia 7 i 11 - rewelacyjne. (Y)

Awatar użytkownika
Wiolcia
User
Posty: 218
Rejestracja: 24 paź 2014, o 14:52

Re: Relacja: Polski Spisz 9 maja 2020

Post autor: Wiolcia » 10 maja 2020, o 16:11

Spisz to rewelacyjny rejon, jeszcze nieodkryty, a oferujący fantastyczne widoki. Dzięki za zdjęcia, szczególnie z Litwinki. Była w planach majówkowych, ale pogoda nie dopisała i nawet nie było sensu tam wjeżdżać. Tak samo przełęcz nad Łapszanką odpadła, choć w takich mleczach, jak na Twoich zdjęciach, chciałabym ją zobaczyć.
Też liczę na tę pętlę z Osturnią, ale trzeba poczekać na otwarcie granic.
Ze swej strony dla jeżdżących na rowerze polecam rewelacyjny, niedawno skończony (choć jeszcze nieoznakowany) szlak wokół Jeziora Czorsztyńskiego.

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Re: Relacja: Polski Spisz 9 maja 2020

Post autor: tadeks » 10 maja 2020, o 20:57

Przełęcz nad Łapszanką, to według mnie też jeden najatrakcyjniejszych punktów widokowych, zwłaszcza na Tatry.
Będąc tam następnym razem podpowiadam zatrzymać się w Łapszach Wyżnych i przejść się na Grandeus.

Awatar użytkownika
Wiolcia
User
Posty: 218
Rejestracja: 24 paź 2014, o 14:52

Re: Relacja: Polski Spisz 9 maja 2020

Post autor: Wiolcia » 10 maja 2020, o 21:40

tadeks pisze:
10 maja 2020, o 20:57
Przełęcz nad Łapszanką, to według mnie też jeden najatrakcyjniejszych punktów widokowych, zwłaszcza na Tatry.
Będąc tam następnym razem podpowiadam zatrzymać się w Łapszach Wyżnych i przejść się na Grandeus.
Grandeus rzeczywiście ma potencjał :)
Polecam też szlak niebieski z przełęczy nad Łapszanką przez Piłatówkę i Pawlików Wierch do Trybsza. Piękny widokowo!

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8796
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Relacja: Polski Spisz 9 maja 2020

Post autor: Comen » 10 maja 2020, o 23:20

Na Grandeusie byłem jakieś dwa albo trzy lata temu. Ładne miejsce z klimatem, trochę dalej od Tatr. Dla koneserów gór jak najbardziej. Dla pięciolatka widok musiał być spektakularny, zabrałem jeszcze lornetkę, żeby miał dodatkową zachętę. Zresztą dzięki lornetce dostrzec można było takie szczegóły jak ścieżka w koronach drzew w Zdiarze, Mnich pod Mięguszowieckim czy choćby obserwatorium na Kasprowym Wierchu. Wydaje mi się że na Spiszu wszystkie szlaki grzbietowe powinny być widokowe bo lasów tam jest stosunkowo niewiele. Trzeba tylko trafić dzień na panoramy. Szlak wokół Jeziora Czorsztyńskiego, póki co, może być niestety nieczynny, przynajmniej odcinek przez zaporę.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Wiolcia
User
Posty: 218
Rejestracja: 24 paź 2014, o 14:52

Re: Relacja: Polski Spisz 9 maja 2020

Post autor: Wiolcia » 11 maja 2020, o 17:46

Comen pisze:
10 maja 2020, o 23:20
Szlak wokół Jeziora Czorsztyńskiego, póki co, może być niestety nieczynny, przynajmniej odcinek przez zaporę.
Zapora w Niedzicy jest zamknięta, ale szlak tam nie prowadzi. I jest on jak najbardziej dostępny, bo tydzień temu nim jechałam.
A na Spiszu miejsc i szlaków widokowych rzeczywiście jest sporo.

evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Re: Relacja: Polski Spisz 9 maja 2020

Post autor: evil » 16 maja 2020, o 07:56

Super zdjęcia Comen!
"...wobec potęgi gór prościej odkrywa się siebie, a przynajmniej to, że większość granic i lęków to tylko ułomność naszego umysłu, poza którą zaczyna się wolność..."

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8796
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Relacja: Polski Spisz 9 maja 2020

Post autor: Comen » 16 maja 2020, o 10:33

Dziękuję
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Wiolcia
User
Posty: 218
Rejestracja: 24 paź 2014, o 14:52

Re: Relacja: Polski Spisz 9 maja 2020

Post autor: Wiolcia » 31 maja 2020, o 14:11

Chciałam jeszcze zapytać o parking na Litwince. Nie ma problemu z zaparkowaniem? Jest za darmo?

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8796
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Relacja: Polski Spisz 9 maja 2020

Post autor: Comen » 31 maja 2020, o 17:02

Za darmo.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Wiolcia
User
Posty: 218
Rejestracja: 24 paź 2014, o 14:52

Małopolskie: Polski Spisz - 9 maja 2020

Post autor: Wiolcia » 31 maja 2020, o 18:44

Dzięki!

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8121
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Relacja: Polski Spisz 9 maja 2020

Post autor: gar » 11 maja 2021, o 00:05

tadeks pisze:
10 maja 2020, o 20:57
Będąc tam następnym razem podpowiadam zatrzymać się w Łapszach Wyżnych i przejść się na Grandeus.
Posłuchałem podpowiedzi i odwiedziłem Grandeusa. Wybrałem szlak z Dursztyna do Łapsz Wyżnich. Widoki wspaniałe. Najpierw znad wioski (od Magury Orawskiej przez Beskid Żywiecki i Pogórze Spisko-Gubałowskie po Gorce i Pieniny) i potem ze szczytu (Tatry, Pieniny, Sądecki, Magura Spiska itd.).

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13382
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Małopolskie: Polski Spisz - 9 maja 2020

Post autor: Adler » 11 maja 2021, o 06:36

Wierzę na słowo. :]
Jakieś panoramy przy aktualnej pogodzie w nowej fotorelacji?

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8121
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Małopolskie: Polski Spisz - 9 maja 2020

Post autor: gar » 11 maja 2021, o 18:08

Adler pisze:
11 maja 2021, o 06:36
Wierzę na słowo. :]
Jakieś panoramy przy aktualnej pogodzie w nowej fotorelacji?
Zdjęć nie ma, bo byłem tam z grupką a w takiej sytuacji aparatu nie zabieram.

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Re: Relacja: Polski Spisz 9 maja 2020

Post autor: tadeks » 1 lip 2021, o 21:50

gar pisze:
11 maja 2021, o 00:05
tadeks pisze:
10 maja 2020, o 20:57
Będąc tam następnym razem podpowiadam zatrzymać się w Łapszach Wyżnych i przejść się na Grandeus.
Posłuchałem podpowiedzi i odwiedziłem Grandeusa. Wybrałem szlak z Dursztyna do Łapsz Wyżnich. Widoki wspaniałe.
A ja nie dawno po raz któryś wróciłem na Spisz.
Wrzucę fragmenty swojego postu z innego wątku, co w całości podtrzymuję:
tadeks pisze:
11 lis 2014, o 13:14
Ci, co tam nie byli, niech żałują i wpiszą Spisz do swoich notesików na stronie : do zwiedzenia.
Są w górach takie miejsca, gdzie jak się siądzie albo legnie, to nie chce się wstać, nie chce się chodzić...
Do takich miejsc zaliczam właśnie na Spiszu ... Grandeus...
Niestety, z tego pobytu wrzucę trochę negatywnych odczuć:
- był strasznie upalny dzień. Podczas tej dniówki odczułem to solidnie, zwłaszcza na odcinku od Jurgowskich Stajni, przez Dursztyn po Grandeus,
- była to sobota. Na Grandeusie znalazłem się ok. godz. 13. Zastałem tam dwie niezależne grupy: każda z nich, to po dwie duże terenówki, grupy po ok. 6-8 osób. Jedna rozbiła się tuż obok wiaty, druga bardziej na na wschód, w cieniu tamtejszego drzewa. Po tym co wyładowali z aut widać było, że zostają na dłużej, przynajmniej na noc. W tej biesiadnej atmosferze moje doznania z Grandeusa były mniej pozytywne niż na poprzednich tam pobytach.
- niedaleka Duninówka strasznie się zabudowuje. To już nie ten sam widok z Grandeusa, co kilkadziesiąt lat temu.
Na szczęście przy cudownej widoczności Tatry wyglądały, jak drzewiej.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8121
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Relacja: Polski Spisz 9 maja 2020

Post autor: gar » 1 lip 2021, o 23:13

tadeks pisze:
1 lip 2021, o 21:50
- niedaleka Duninówka strasznie się zabudowuje. To już nie ten sam widok z Grandeusa, co kilkadziesiąt lat temu.
Na szczęście przy cudownej widoczności Tatry wyglądały, jak drzewiej.
Też na to zwróciłem uwagę i nie wzbudza to mojego zachwytu. To kolejne piękne miejsce w Polsce, które zmierza w niewłaściwą stronę. Spieszmy się więc odwiedzać takie miejsca nim zniknie ich niepowtarzalny charakter.

ODPOWIEDZ