Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Kolej w Polsce i Europie

Linie lotnicze, autokary, rejsy, podróże pociągiem oraz samochodem.
Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Kolej w Polsce i Europie

Post autor: Comen » 3 lip 2020, o 09:10

Szkoda że tylko 2 dziennie. Ale przy odrobinie samozaparcia szybkie zwiedzenie Kieżmarku i Starej Lubowli jest możliwe.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Kolej w Polsce i Europie

Post autor: Adler » 3 lip 2020, o 12:30

Dobrze, że w ogóle są (w tym trudnym czasie).

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kolej w Polsce i Europie

Post autor: gar » 5 lip 2020, o 16:48

Od 1 lipca na trasę Sędzisław - Kamienna Góra - Lubawka - Kralovec (Czechy) wróciły pociągi i to w liczbie 6 sztuk dziennie w każdą stronę (2 lub 3 kursy są aż do Trutnova). Na trasie jeżdżą czeskie motoraczki (55 miejsc siedzących) z czeską obsługą (można płacić w złotówkach). Maseczki obowiązują. Frekwencja nawet jest (w obie strony z pociągu korzystało dziś po około 20 osób).

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Kolej w Polsce i Europie

Post autor: Comen » 14 sie 2020, o 16:18

Pasażerowie na kolei są nieprzewidywalni. Do Opola jechałem Lwowskim Expressem w pustym wagonie. Wtorek rano. Z Opola wracam przez Katowice bo dziwny pociąg z Wrocławia do Lublina przez Częstochowę Kraków i Rzeszów całkowicie już zaludniony we Wrocławiu ewentualnie Brzegu. A wydawało by się bardziej wakacyjny IC z Ustki do Katowic relatywnie pusty.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Kolej w Polsce i Europie

Post autor: Comen » 28 sty 2021, o 16:51

Z nowych inwestycji w planach jest zupełnie nowa linia kolejowa Ostrołęka Łomża Giżycko oraz rewaloryzacja niefunkcjonującej trasy Orzysz Mikołajki Mrągowo Biskupiec Czerwonka. Pociągiem na trasie Ostrołęka Łomża będzie można pojechać już w 2027 roku.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kolej w Polsce i Europie

Post autor: gar » 28 sty 2021, o 18:18

Comen pisze:
28 sty 2021, o 16:51
Pociągiem na trasie Ostrołęka Łomża będzie można pojechać już w 2027 roku.
To jeszcze dużo wody w Narwi upłynie.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Kolej w Polsce i Europie

Post autor: Comen » 18 lut 2021, o 10:56

Takie porównanie przejazdów na linii Kraków-Katowice. W ostatnich latach transport na tej trasie zdominowały raczej autobusy Unibus i Inter. Średni czas przejazdu autobusem autostradą A4 to 1h 10 minut, cena biletu 12 zł. Średni czas przejazdu pociągiem osobowym to 1h 15-20 minut, koszt biletu 13 zł. Trochę gorszy wynik, aczkolwiek rewitalizacja magistrali chyba jeszcze trwa i można się spodziewać przyspieszenia pociągów w najbliższych latach. Przy przeniesieniu dworca autobusowego w Katowicach w trochę mniej korzystne miejsce, można w zasadzie rozważać kolej jako alternatywny transport na tej trasie, zwłaszcza jeśli będziemy się później przesiadać na inny pociąg albo transport w aglomeracji śląskiej.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kolej w Polsce i Europie

Post autor: gar » 18 lut 2021, o 15:49

Ta 1 h 10 minut to czas przejazdu autokarem bez korków, a to w godzinach szczytu - szczególnie w Krakowie - to norma i czas przejazdu rośnie. W tej sytuacji pociąg jest lepszym rozwiązaniem, a jeśli jedzie się z dziećmi w wieku szkolnym kolej wychodzi trochę taniej. Zniżka w autokarach dla młodzieży szkolnej wynosiła ostatnio 2 zł (10 zł za przejazd), a w pociągu zniżka to 37 % (co daje 8,19 zł).

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Re: Kolej w Polsce i Europie

Post autor: tadeks » 22 mar 2021, o 22:24

Comen pisze:
28 mar 2014, o 23:14
A które linie kolejowe w Polsce uważacie za najbardziej malownicze? Bo jak dla mnie to chyba wzdłuż doliny Popradu oraz przejazd koleją przez Wałbrzych
gar pisze:
30 mar 2014, o 20:10
Jest w czym wybierać, ale jak dla mnie najpiękniejsze wciąż istniejące to:
Kłodzko - Nowa Ruda - Wałbrzych
Jelenia Góra - Lwówek Śląski
Zagórz - Łupków (względy sentymentalne)
tadeks pisze:
20 lis 2014, o 22:25
Najbardziej malownicze linie kolejowe w Polsce, które najbardziej nam podobają się.
Dla mnie to:
Kłodzko- Wałbrzych, szczególnie okolice Nowej Rudy i Ludwikowic.
Grybów- Ptaszkowa- Nowy Sącz.
Z nieistniejących... ale sporadycznie tylko na niektórych odcinkach eksploatowana Chabówka (Rabka)- Nowy Sącz, szczególnie odcinek Mszana- Tymbark.
Można dyskutować, wybierać i uzasadniać swoje wybory. Te polskie górskie linie kolejowe są piękne, chociaż do alpejskich, czy andyjskich sporo im brakuje. Podróżując po tych liniach oglądamy krajobrazy przez okna wagonów. Inaczej i ciekawiej wygląda to z czołowe kabiny pociągu. Legalnie osobom postronnym nie jest to dane, ale w sieci jest sporo filmików nagranych przez przednie okno pojazdu kolejowego. Warto je pooglądać, powinny zainteresować nie tylko miłośników kolei.
Podam kilka namiarów. Oglądając te, można trafić na mnóstwo podobnych z innych linii.
Jelenia Góra - Szklarska Poręba Górna

i dalej Szklarska Poręba - Harrachov

Zakopane - Kraków Główny

Nowy Sącz - Chabówka

Krynica-Zdrój - Nowy Sącz

Wałbrzych - Kłodzko, dla mnie najciekawsza linia

Dużo z tych i podobnych do tych filmów umieszcza Mateusz - miłośnik kolei. Polecam "Koleją z Mateuszem".
https://www.youtube.com/channel/UCytY2D ... shelf_id=0
Oglądając te filmy można trafić namiary na podobne z innych krajów, w tym z tamtejszych linii górskich.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Kolej w Polsce i Europie

Post autor: Comen » 23 mar 2021, o 07:24

Niemiecka ARD kiedyś nawet emitowała taką serię o najpiękniejszych trasach kolejowych w Niemczech. Widok z kabiny lokomotywy, odgłosy i napisy informujące co to za stacja ewentualnie co widać.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kolej w Polsce i Europie

Post autor: gar » 23 mar 2021, o 11:59

Dobre filmiki na czas gdy człowiek nie będzie się mógł ruszyć z domu.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Kolej w Polsce i Europie

Post autor: Comen » 25 kwie 2021, o 07:56

Z kolejowych absurdów: Jakim cudem połączenie Siedlce-Warszawa Wschodnia jest tańsze pociągiem TLK pośpiesznym (Skaryna) 18 zł, a droższe osobowym (Koleje Mazowieckie) 19 zł? Rozumiem, że jak leci z Terespola to jest malowniczy, ale żeby to wpływało na cenę - pierwszy raz słyszę.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Kolej w Polsce i Europie

Post autor: Comen » 10 maja 2021, o 14:10

Mimo że krajobraz raczej równinny to trasa pociągiem spalinowym Siedlce Czeremcha bardzo malownicza. Pełno zieleni. Większość małych stacyjek w lesie. Formalnie mijamy dwa miasta Mordy i Siemiatycze ale stacje w krajobrazach zupełnie niemiejskich. Na koniec piękna cebulasta cerkiew w Czeremsze.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Kolej w Polsce i Europie

Post autor: Comen » 14 maja 2021, o 09:21

50 procent oblozenia i okazuje się że ciężko się dostać z Warszawy do Krakowa bez wczesnej rezerwacji. Będę to przerabiać za jakieś dwie godziny. Opcja pendolino 1 klasa za 228 zł prawdę mówiąc nieopłacalna. Taniej wyjdzie nocleg w Warszawie i powrót jutro.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kolej w Polsce i Europie

Post autor: gar » 14 maja 2021, o 15:03

Nie tylko na tej trasie są problemy z miejscami. Ale chyba niedługo żegnamy się z obniżoną ilością pasażerów w składach kolejowych ? W autokarach długodystansowych (czyli takich w których nie ma miejsc siedzących) od soboty 15.05 obowiązuje 100 % obłożenia, ale nie sprawdzałem jak to jest z kolejami .

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Kolej w Polsce i Europie

Post autor: Comen » 14 maja 2021, o 16:32

Złapałem pociąg Sienkiewicz przez Radom i Kielce. Nawet przyjemny bezprzedzialowy. Siedzenia wygodne stolik i podłączenie do prądu. Co prawda 1 klasa w Polsce różni się głównie ceną ale ważne że jedzie i ma tylko 10 minut spóźnienia
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Kolej w Polsce i Europie

Post autor: Adler » 16 maja 2021, o 13:56

gar pisze:
14 maja 2021, o 15:03
W autokarach długodystansowych (czyli takich w których nie ma miejsc siedzących) od soboty 15.05 obowiązuje 100 % obłożenia, ale nie sprawdzałem jak to jest z kolejami.
nakolei.pl:
Od 15 maja będzie mogło być zajęte 100% miejsc siedzących w transporcie zbiorowym, bądź 50% miejsc siedzących i stojących razem.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Kolej w Polsce i Europie

Post autor: Comen » 16 maja 2021, o 14:28

Dodajmy że ten warunek 50% obowiązywał jedynie na pociągi gdzie była obowiązkowa rezerwacja miejsc. Polregio i koleje wojewódzkie sprzedawały bilety bez żadnych ograniczeń, aczkolwiek one chyba i tak rzadko mają obłożenie powyżej połowy.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kolej w Polsce i Europie

Post autor: gar » 16 maja 2021, o 20:51

Na lokalnych trasach i tak nikt nie przejmował się frekwencją. Kto musiał ten jechał.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Kolej w Polsce i Europie

Post autor: Comen » 21 cze 2021, o 20:39

Czeski prywatny przewoźnik RegioJet planuje uruchomienie pociągów na trasie Warszawa (Praga) - Alpy Austriackie. Część składów docierać będzie do Landeck/Zams a część do stacji Brennero po włoskiej stronie przełęczy. Będzie to połączenie nocne a skład będzie przystawał także w Zawierciu, Sosnowcu, Katowicach i Rybniku a następnie w Ostrawie, Ołomuńcu i Brzecławiu. O 3.32 zamelduje się w Wiedniu, potem minie jeszcze Linz, Salzburg i Bischofshofen aby na ostatnim odcinku zatrzymywać się już na każdej stacji. Innym pomysłem czeskiej firmy jest połączenie Warszawa-Bruksela/Ostenda. Na terenie Polski pociąg zatrzyma się jeszcze m.in. w Łowiczu, Koninie, Wrześni, Poznaniu i Świebodzinie, ale trasa ta nie będzie dostępna w ruchu krajowym. Dalej na zachód dojechać można nim będzie do Berlina, Hanoweru, Amsterdamu, Hagi, Rotterdamu, Antwerpii, Gandawy i Brugii.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kolej w Polsce i Europie

Post autor: gar » 21 cze 2021, o 21:47

Koncepcja austriacka bardzo mi się podoba. Jeśli jeszcze cena będzie atrakcyjna to jestem pierwszy w kolejce po bilety. Do tej pory korzystałem z autokaru do Wiednia i dalej po Austrii pociągami. Zazwyczaj cały przejazd w 1 stronę wychodził między 120 - 160 zł.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Kolej w Polsce i Europie

Post autor: Comen » 22 cze 2021, o 08:31

Jest tylko jeden problem. PKP zaczyna coś przebąkiwać o problemach z przepustowością linii. Jak nie wiadomo o co chodzi to zapewne chodzi o pieniądze.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kolej w Polsce i Europie

Post autor: gar » 22 cze 2021, o 14:58

PKP zawsze ma problem z konkurencją. Czesi od wielu lat chcieli wejść na polskie tory i zawsze znajdowano powody dla których można im to utrudnić lub wręcz uniemożliwić.

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Re: Kolej w Polsce i Europie

Post autor: tadeks » 16 lip 2021, o 09:30

Znalazłem pewne zestawienie związane z pociągami.
Żeby było ciekawiej przekształcę to w zagadkę kolejową.
Dokończ zdanie: Ruda Śląska jest największym miastem w Polsce...
Gar, to Twój rewir, więc możesz odpowiedzieć dopiero po trzech dniach, gdy nikt nie odpowie.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Kolej w Polsce i Europie

Post autor: Comen » 16 lip 2021, o 14:40

Możliwe że chodzi o długość linii kolejowych w przeliczeniu na mieszkańca
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

ODPOWIEDZ