Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Polska otwiera granice, ale połowa Europy nie wpuści do siebie Polaków (zestawienie)

Opinie, wskazówki.
Regulamin forum
Polecane miejsca, np. kawiarnie, hotele, itp. dodajemy do danego regionu w dziale "Polska". Zakaz umieszczania linków do komercyjnych stron www (reklam i ogłoszeń)!
Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Polska otwiera granice, ale połowa Europy nie wpuści do siebie Polaków (zestawienie)

Post autor: Comen » 13 cze 2020, o 10:46

Jest gdzieś jakiś zbiorczy komunikat, które kraje otwierają się na Polskę a które dalej trzymają lockdown. W te wakacje interesuje mnie ewentualnie Litwa.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Polska otwiera granice, ale połowa Europy nie wpuści do siebie Polaków (zestawienie)

Post autor: Adler » 13 cze 2020, o 15:11

Z Litwą wczoraj rano otwarto granicę.
Comen pisze:
13 cze 2020, o 10:46
Jest gdzieś jakiś zbiorczy komunikat, które kraje otwierają się na Polskę a które dalej trzymają lockdown.
Małe zestawienie na dzień 13 czerwca: https://polskatimes.pl/polska-otwiera-g ... d/43735625

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Polska otwiera granice, ale połowa Europy nie wpuści do siebie Polaków (zestawienie)

Post autor: gar » 13 cze 2020, o 15:58

Z tego zestawienia wynika, że sporo krajów co najmniej do 1 lipca nie wpuści do siebie nie tylko obywateli Polski, ale nikogo obcego, więc hasło, że "połowa Europy nie wpuści do siebie Polaków" jest takie ... dziennikarskie.
Ciekaw jestem jaka jest prawda z Czechami. W jednym miejscu podają, że można wjechać, w innym, że to bez kwarantanny niemożliwe.

Awatar użytkownika
petruss1990
User
Posty: 1019
Rejestracja: 15 maja 2011, o 16:58
Lokalizacja: Hrubieszów/Lublin

Re: Polska otwiera granice, ale połowa Europy nie wpuści do siebie Polaków (zestawienie)

Post autor: petruss1990 » 13 cze 2020, o 22:02

Czyli czekamy na konkrety i rozwój sytuacji...

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Polska otwiera granice, ale połowa Europy nie wpuści do siebie Polaków (zestawienie)

Post autor: Comen » 13 cze 2020, o 22:20

To zestawienie ja generalnie widziałem chyba na innym portalu. Ale ono jest właśnie takie dziennikarskie i niepełne. Czy jakaś agenda rządowa nie mogłaby tego oficjalnie zebrać jako oficjalnej wytycznej dla naszych obywateli.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Polska otwiera granice, ale połowa Europy nie wpuści do siebie Polaków (zestawienie)

Post autor: Comen » 14 cze 2020, o 13:35

gar pisze:
13 cze 2020, o 15:58
Ciekaw jestem jaka jest prawda z Czechami. W jednym miejscu podają, że można wjechać, w innym, że to bez kwarantanny niemożliwe.

Podobno wjechać mogą bez przeszkód obywatele polscy, ale z wyjątkiem mieszkańców województwa śląskiego dla którego zastosowano procedurę podobną do Szwecji. Ze Śląska wjechać mogą tylko i wyłącznie pracownicy regionu przygranicznego pod warunkiem, że przedstawią aktualne wyniki testu na Covid. Natomiast turystyczny wyjazd dla mieszkańców województwa śląskiego jest na razie zakazany.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Polska otwiera granice, ale połowa Europy nie wpuści do siebie Polaków (zestawienie)

Post autor: gar » 14 cze 2020, o 17:29

A jak oni sprawdzą gdzie mieszkam ? W nowym dowodzie a tym bardziej w paszporcie informacji o miejscu zamieszkania brak.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Polska otwiera granice, ale połowa Europy nie wpuści do siebie Polaków (zestawienie)

Post autor: Comen » 14 cze 2020, o 18:55

W przypadku kontroli w Czechach obywatel polski musi być w stanie udowodnić, że nie mieszka w województwie śląskim. Możliwy jest tranzyt przez województwo śląskie do Czech – informuje czeska ambasada.

Jednak tranzytem przez Republikę Czeską mogą przejechać tylko Polacy, którzy nie mieszkają w województwie śląskim. Mieszkańcy województwa śląskiego mogą tranzytem przejechać przez Republikę Czeską tylko wracając do Polski, muszą jednak mieć notę dyplomatyczną Ambasady Polskiej w Pradze.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Polska otwiera granice, ale połowa Europy nie wpuści do siebie Polaków (zestawienie)

Post autor: Adler » 14 cze 2020, o 21:46

gar pisze:
14 cze 2020, o 17:29
A jak oni sprawdzą gdzie mieszkam ? W nowym dowodzie a tym bardziej w paszporcie informacji o miejscu zamieszkania brak.
Po dowodzie rejestracyjnym? Po rejestracji? (T)
Auta z leasingu mogą być problematyczne.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Polska otwiera granice, ale połowa Europy nie wpuści do siebie Polaków (zestawienie)

Post autor: gar » 14 cze 2020, o 22:22

Kto powiedział że jadę tam autem.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Polska otwiera granice, ale połowa Europy nie wpuści do siebie Polaków (zestawienie)

Post autor: Comen » 15 cze 2020, o 10:13

Wygląda na to, że ty musisz udowodnić że nie jesteś łosiem. Ale ciekawe jak to będzie w praktyce wyglądało.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Polska otwiera granice, ale połowa Europy nie wpuści do siebie Polaków (zestawienie)

Post autor: gar » 15 cze 2020, o 21:36

W praktyce czeski policjant zawsze ma rację i będzie problem. Ae długo to nie potrwa bo podejrzewam, że ten zapis zniknie z początkiem lipca.

Awatar użytkownika
Norden
Ekspert
Posty: 1250
Rejestracja: 8 paź 2010, o 23:41
Lokalizacja: Wojnicz

Re: Polska otwiera granice, ale połowa Europy nie wpuści do siebie Polaków (zestawienie)

Post autor: Norden » 15 cze 2020, o 22:25

Po necie krąży masa sprzecznych informacji:
https://next.gazeta.pl/next/7,151003,26 ... o-Bb17RJuw

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Polska otwiera granice, ale połowa Europy nie wpuści do siebie Polaków (zestawienie)

Post autor: Adler » 15 cze 2020, o 22:41

Póki co to właśnie Słowacy robią większe problemy Polakom po przekroczeniu granicy. Sypią się mandaty.

evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Re: Polska otwiera granice, ale połowa Europy nie wpuści do siebie Polaków (zestawienie)

Post autor: evil » 16 cze 2020, o 07:31

Na stronie MSZ pisze, że nie możemy jechać na Słowację.
https://www.gov.pl/web/slowacja/przejazd-na-slowacje

Awatar użytkownika
petruss1990
User
Posty: 1019
Rejestracja: 15 maja 2011, o 16:58
Lokalizacja: Hrubieszów/Lublin

Re: Polska otwiera granice, ale połowa Europy nie wpuści do siebie Polaków (zestawienie)

Post autor: petruss1990 » 16 cze 2020, o 10:45

Czyli za tydzień nici z zakupów na Słowacji. Szkoda... Swoją drogą blokada tranzytu odcina sporo kierunków turystycznych (szczególnie dla Polski wschodniej). Węgry, Rumunia, Bułgaria, Słowenia (przez Serbię też nie wolno...)

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Polska otwiera granice, ale połowa Europy nie wpuści do siebie Polaków (zestawienie)

Post autor: Adler » 16 cze 2020, o 14:57


Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Polska otwiera granice, ale połowa Europy nie wpuści do siebie Polaków (zestawienie)

Post autor: gar » 16 cze 2020, o 15:22

petruss1990 pisze:
16 cze 2020, o 10:45
Czyli za tydzień nici z zakupów na Słowacji. Szkoda... Swoją drogą blokada tranzytu odcina sporo kierunków turystycznych (szczególnie dla Polski wschodniej). Węgry, Rumunia, Bułgaria, Słowenia (przez Serbię też nie wolno...)
Za tydzień sytuacja może być już inna. A za mniej więcej dwa tygodnie jestem prawie pewny, że spokojnie pojedziesz na zakupy na Słowację.

Awatar użytkownika
Norden
Ekspert
Posty: 1250
Rejestracja: 8 paź 2010, o 23:41
Lokalizacja: Wojnicz

Re: Polska otwiera granice, ale połowa Europy nie wpuści do siebie Polaków (zestawienie)

Post autor: Norden » 19 cze 2020, o 17:00


Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Polska otwiera granice, ale połowa Europy nie wpuści do siebie Polaków (zestawienie)

Post autor: gar » 19 cze 2020, o 17:22

Szybko im to poszło. I zgodnie z moimi przewidywaniami. Bo jeśli Polacy nie ruszą na Słowację to kto po nich wypełni tą lukę ?

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Re: Polska otwiera granice, ale połowa Europy nie wpuści do siebie Polaków (zestawienie)

Post autor: tadeks » 19 cze 2020, o 22:07

Słowacja się otwiera, ale
"Rząd w Bratysławie jednak wciąż uważa Śląsk za niebezpieczny region".
Komunikat z dziś, godz. 18:33:
Karę nawet 170 tys. zł za przekroczenie granicy z Czechami mogą zapłacić mieszkańcy woj. śląskiego. Czeski rząd nadal uznaje Śląsk za obszar najwyższego ryzyka epidemicznego, dlatego wprowadził zakaz przekraczania granicy dla jego mieszkańców.
Pewne, że wielu żal, jednak już Wincenty Pol pisał:
Piękna nasza Polska cała,
Piękna, żyzna i niemała,
Wiele krain, wiele ludów,
Wiele stolic, wiele cudów...

Przypuszczam, że cała Polska jest otwarta dla rodaków, którzy nie mogą wyjechać na południe od swego regionu. Może jedynie pojedyncze przypadki trafiają się, gdzie z większą nieufnością patrzą na tych z rejestracją "S". Korzystają z tego i wielu wybiera polskie morze.

Pomorze Środkowe, wieś Wicie. Ludzi mnóstwo, prawie z całej Polski. Przez kilka dni kręcąc się po tej wsi robiłem analizę tablic rejestracyjnych. Chciałem napisać, że 1/3 z woj. śląskiego. Jednak napiszę inaczej:
nie licząc miejscowych (ZSL, GSL, ZK, GS), to połowa ma rejestrację zaczynającą się "S". Pozostałe głównie z Wielkopolski, Dolnego Śląska. Nieliczne z "W" i "K". Nie spotkałem z woj. łódzkiego!?
Na moim ośrodku auta głównie z rejestracją S i D. Nikt nie pytał skąd, dzieci integrowały się, dorośli mniej niż to bywa na takich ośrodkach z kilkunastoma domkami.
Staraliśmy się dystansować od dorosłych, ale jak dziecku zabronić zabaw z rówieśnikami na przestronnym placu zabaw?
Dezynfekcja przez gospodarzy na ośrodku była stosowana, ale 100 % nie da rady zrobić. Jeżeli znajdzie się jeden zakażony, to małe jest prawdopodobieństwo, że nikt przez kilka dni jego obecności nie zarazi się. Maseczki? W Jarosławcu jeszcze je widać, ale w Wiciu? Sklepy, gastronomia, ośrodki, robotnicy i PRZYBYSZE: prawie ZERO maseczek.
Obecna sytuacja kojarzy mi się z poruszaniem po drogach: nie masz gwarancji, że nie trafisz na drodze na pirata lub pijanego kierowcę, który jest dla Ciebie zagrożeniem. Więc co? Nie mam jeździć?
Jakieś przemyślenia były, maseczki przy sobie mieliśmy. Zakładając je jednak, jakie skojarzenia u bezmaskowców moglibyśmy wywoływać? Przewrażliwiony lub zakażony. Stchórzyliśmy i chodziliśmy bez, tylko w Jarosławcu w zamkniętych obiektach zakładaliśmy. Jestem ostrożny, ale gwarancji bezpieczeństwa nie mam nigdzie. Nie wszystko w życiu od Ciebie zależy.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Polska otwiera granice, ale połowa Europy nie wpuści do siebie Polaków (zestawienie)

Post autor: gar » 20 cze 2020, o 09:10

Maseczki są wymagane tylko w obiektach zamkniętych, a w Wiciu za wielu takich nie ma :)
Obecnie wciąż mam kilkukrotnie większą szansę, że zginę w wypadku komunikacyjnym niż przez koronawirusa, więc wnioski nasuwają się same.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Polska otwiera granice, ale połowa Europy nie wpuści do siebie Polaków (zestawienie)

Post autor: Adler » 21 cze 2020, o 22:43

Od poniedziałku Łotwa i Estonia przywracają obowiązkową 14-dniową kwarantannę dla obywateli Polski, którzy wjadą na teren obu krajów – informuje Polskie Radio.

Apart23
User
Posty: 4
Rejestracja: 22 cze 2020, o 00:36

Re: Polska otwiera granice, ale połowa Europy nie wpuści do siebie Polaków (zestawienie)

Post autor: Apart23 » 22 cze 2020, o 00:47

Planuje jechać do Austrii flix busem w Lipcu. Tylko jest jeden problem, jestem z województwa Śląskiego. Na początku nie można było rzekomo wgl mi przekroczyć granicy, nawet z testem negatywnym na covid i tranzytem bez konkretnego powodu a teraz coś słyszałem, że można z testem negatywnym, choć nie jestem pewny. Niby szkoda ryzykować. Ale pytanko jest jest jedno, wie ktoś może czy już można, albo by przeszło to? Bo skoro jadę autobusem, tym bardziej mam kupiony bilet do Wiednia i negatywny test. W zasadzie też by tych połączeń nie robili z Katowic, choć nie wiem. Czy ktoś jeszcze nie wie, kiedy osoby ze Śląskiego, bez testu tam wjadą? Jest wiele informacji sprzecznych a może ktoś z was przejeżdża.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Polska otwiera granice, ale połowa Europy nie wpuści do siebie Polaków (zestawienie)

Post autor: gar » 22 cze 2020, o 09:08

Jedziesz tranzytem, z autobusu nie wysiadasz, więc raczej nie powinno być problemu. Inna sprawa że do lipca zostało jeszcze trochę czasu i kolejne zmiany przepisów są prawie pewne.

ODPOWIEDZ