Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Dworce autobusowe w Polsce

Linie lotnicze, autokary, rejsy, podróże pociągiem oraz samochodem.
Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Dworce autobusowe w Polsce

Post autor: gar » 3 mar 2020, o 20:57

Z tego co wiem to ma być dworzec międzynarodowy i "dalekobieżny". Przy takim układzie potrzebne będzie połączenie z dworcem PKP oraz miejscem odjazdów autobusów komunikacji miejskiej.

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Re: Dworce autobusowe w Polsce

Post autor: tadeks » 5 mar 2020, o 11:48

W Słupsku od ponad 20 lat dyskutuje się o nowym centrum komunikacyjnym i związanym z tym podziemnym przejściem pod torami na drugą stronę stacji PKP i miasta, czyli na nasze Zatorze.
Teraz sprawy stają się realne. 2022 rok: stary dworzec kolejowy prawie w całości zostanie rozebrany. Powstanie nowocześniejszy i bardziej funkcjonalny. Po drugiej stronie torów w miejscu obecnych ogrodów działkowych powstanie zintegrowany nowy dworzec autobusowy dla wszystkich przewoźników. Obie strony miasta zostaną pod dworcem kolejowym połączone podziemnym przejściem.
Wszystko ma zostać zakończone w 2023 roku.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Dworce autobusowe w Polsce

Post autor: gar » 6 mar 2020, o 08:13

To jeszcze się załapię na stary dworzec, bo mam się na kilka chwil pojawić w Słupsku w tym roku (w czerwcu i w sierpniu).

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Re: Dworce autobusowe w Polsce

Post autor: tadeks » 6 mar 2020, o 09:56

gar pisze:
6 mar 2020, o 08:13
... mam się na kilka chwil pojawić w Słupsku w tym roku (w czerwcu i w sierpniu).
Daj wcześniej znać na PW lub komórkę.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Dworce autobusowe w Polsce

Post autor: gar » 6 mar 2020, o 14:26

tadeks pisze:
6 mar 2020, o 09:56
gar pisze:
6 mar 2020, o 08:13
... mam się na kilka chwil pojawić w Słupsku w tym roku (w czerwcu i w sierpniu).
Daj wcześniej znać na PW lub komórkę.
Z moją sklerozą do tego czasu jest ryzyko, że zapomnę. Ale będę się starał zapamiętać :)

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Dworce autobusowe w Polsce

Post autor: gar » 11 cze 2020, o 15:08

W końcu dotarłem na dworzec w Sanoku. Wizualnie ładnie. Na dworcu czysto i przyjemnie dla oka. Bezpłatne toalety. Niestety autobusów odjeżdża z niego tyle co kot napłakał - szczególnie obecnie (np. 1 popołudniowy kurs do Wetliny dziennie, 1 popołudniowy kurs do Ustrzyk Górnych przez Wetlinę, 1 popołudniowy kurs do Lutowisk).

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Dworce autobusowe w Polsce

Post autor: Comen » 15 wrz 2020, o 06:57

Dworzec w Lublinie nie zmienił się wiele od czasu mojej ostatniej bytności. Po sąsiedzku duże targowisko. Dworzec jest zadziwiająco duży. Mam wrażenie że połowa kursów nie została uwzględniona w zbiorczym rozkładzie w formie afisza. Jest też tablica świetlna pokazująca kursy bieżące. Też nie wszystkie bo połowa z nich odjeżdża z sąsiedniego placu. Nawiasem mówiąc komunikacja publiczna na wschodzie jest zaskakująco dobra przynajmniej na głównych kierunkach. I nie ma problemu z zapelnieniem busów. Zupełnie inaczej niż np w lubuskim.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Dworce autobusowe w Polsce

Post autor: gar » 2 gru 2020, o 22:45

Sędziszów Małopolski - dworzec w stanie rozkładu. Niby budynek jeszcze stoi, ale może to zbyt długo nie potrwać.
Ropczyce - typowy PRL-owski moloch. Wielkie i brzydkie, ale o dziwo czynne. Jest nawet funkcjonująca toaleta. Poza tym m. in. fryzjer, ale kiosku czy sklepiku nie uświadczysz. Mimo gabarytów grzeją, bo czuć zdecydowaną różnicę po wejściu do środka.

Awatar użytkownika
dinksiarz
User
Posty: 507
Rejestracja: 30 paź 2015, o 23:54
Lokalizacja: Rzeszów/Krosno

Re: Dworce autobusowe w Polsce

Post autor: dinksiarz » 3 gru 2020, o 11:06

W krośnie oddali niedawno wyremontowany dworzec autobusowy. Jak to mówią "szału ni ma, dupy nie urywa". Wymieniono tylko blachy i dobudowano poczekalnie z WC. Kiedyś czytałem, że stanowiska miały być pół otwarte przygotowane tak by można było zasadzić roślinki pnące. No cóż jak zwykle, wyszło jak wyszło :D

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Dworce autobusowe w Polsce

Post autor: Comen » 3 gru 2020, o 14:11

A jest przynajmniej na tyle kursów by wypełnić stanowiska na tym nie małym dworcu?
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Dworce autobusowe w Polsce

Post autor: gar » 3 gru 2020, o 19:41

Chyba średnio - szczególnie, że sporo busów odjeżdża z placu 100 - 200 metrów od dworca.

Awatar użytkownika
dinksiarz
User
Posty: 507
Rejestracja: 30 paź 2015, o 23:54
Lokalizacja: Rzeszów/Krosno

Re: Dworce autobusowe w Polsce

Post autor: dinksiarz » 4 gru 2020, o 10:53

Gdyby nie miejskie MKSy to na dworcu było by pusto. Krosno zaczyna być mieściną która stacza się równią pochyłą. Szkoda bo miasto mogło by być perełeczką i punktem łącznikowym w Beskid Niski i Pogórze. Ale kuleje tu planowanie i zarządzanie (w sensie lokalnym i regionalnym), a o bazie noclegowej nie wspomnę (no chyba, że ma się zasobny portfel).

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Dworce autobusowe w Polsce

Post autor: Adler » 4 gru 2020, o 12:19

dinksiarz pisze:
4 gru 2020, o 10:53
Krosno zaczyna być mieściną która stacza się równią pochyłą. Szkoda bo miasto mogło by być perełeczką i punktem łącznikowym w Beskid Niski i Pogórze. Ale kuleje tu planowanie i zarządzanie (w sensie lokalnym i regionalnym),
Jakbym czytał o swoim mieście rodzinnym. Dosłownie. :(

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Dworce autobusowe w Polsce

Post autor: gar » 4 gru 2020, o 16:21

Jarosław - dworzec autobusowy połączony razem z kolejowym

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Dworce autobusowe w Polsce

Post autor: Comen » 5 gru 2020, o 22:05

Byłem, widziałem. Sam dworzec przyjemny, nowy aczkolwiek plac manewrowy dla autobusów to raczej kpina.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Dworce autobusowe w Polsce

Post autor: Comen » 18 sty 2021, o 09:30

tadeks pisze:
6 maja 2018, o 21:37
W Nowym Sączu przebudowa dworca, nareszcie. Wyłączone jest większość stanowisk po północnej stronie dworca, czyli po stronie ulicy Staszica. W tej chwili jest tam straszna ciasnota, a po przebudowie, która raczej jest modernizacją, przestrzeni i tak nie przybędzie. To tak na moje oko.
Po przebudowie. Na oko jedynie wymienili wiaty na przystankach i zmienili układ wysepek. Reszta bez zmian. Dupy nie urywa. Ten dworzec jest tak ni w pięć ni w dziewięć. Na starówkę kawałek, do dworca PKP też spory kawałek a wokół pustynia handlowo-usługowa. Ciekawe, że dworzec nie sprzyja rozwojowi handlu, gastronomii i czego tam jeszcze. Po płycie wałęsają się podejrzane typki szukające wsparcia finansowego.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Dworce autobusowe w Polsce

Post autor: Comen » 12 lut 2021, o 21:26

Odwiedziłem nowy dworzec w Katowicach. Lokalizacja faktycznie trochę nieszczególna, bo na uboczu. Zwłaszcza kiedy miałem się przesiąść na autobus startujący z ulicy Skargi. Faktycznie to on jest bliżej dworca PKP niż poprzedni, ale wydaje się dalej, bo trzeba przejść Galerię a potem trzy trochę nieporęczne skrzyżowania ze światłami. No cóż trzeba się będzie przyzwyczaić. Stanowiska rozwiązane całkiem sensownie - nie trzeba chodzić po placu manewrowym. Rozkłady elektroniczne na każdym stanowisku. Wydaje mi się jednak, że startują stąd tylko autobusy międzynarodowe i ponadregionalne. Czy Katowice nie mają własnych połączeń np. do Częstochowy, Bielska-Białej i kurortów na południu województwa? Sam budynek wydał mi się trochę ciasnawy - aczkolwiek jest i pięterko z małą poczekalnią. Na dole tłum dość spory. Myślałem nawet, że to kolejka do kasy ukrytej dość dziwacznie w przeszklonym boksie. Mały sklepik z artykułami spożywczymi.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Dworce autobusowe w Polsce

Post autor: gar » 13 lut 2021, o 13:27

Ja mieszkam tak blisko i jeszcze z tego dworca nie dość, że nie korzystałem to nawet na nim nie byłem. Będę musiał nadrobić zaległości.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Dworce autobusowe w Polsce

Post autor: Adler » 3 mar 2021, o 21:33

Tarnów.
Właściciel dworca autobusowego wypowiedział umowę najmu ostatniej firmie transportowej, co oznacza, że od kwietnia dworzec przestanie pełnić swoją funkcję. Są pomysły na przekształcenie tego obiektu w galerię handlową. Nie będę tego komentować. (W)

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Dworce autobusowe w Polsce

Post autor: gar » 3 mar 2021, o 22:06

Gdzie teraz zatrzymują się autobusy w Tarnowie ?

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Dworce autobusowe w Polsce

Post autor: Adler » 3 mar 2021, o 22:08

Jeszcze tam, gdzie zawsze.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Dworce autobusowe w Polsce

Post autor: gar » 3 mar 2021, o 22:09

Nowe miejsce jest wymyślone czy wszyscy czekają i liczą, że jakoś to będzie ?

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Re: Dworce autobusowe w Polsce

Post autor: tadeks » 3 mar 2021, o 22:30

Adler pisze:
3 mar 2021, o 21:33
Tarnów.
Właściciel dworca autobusowego wypowiedział umowę najmu ostatniej firmie transportowej, co oznacza, że od kwietnia dworzec przestanie pełnić swoją funkcję.
A jakieś centrum komunikacyjne nie jest planowane? To ostatnio popularne koncepcje w małych i dużych aglomeracjach.
Macie piękny dworzec kolejowy, na południe od niego super trafny piętrowy parking, a obok(tak kojarzę) trochę wolnego terenu. Czyje to? Może coś kolejowo/autobusowo/handlowo tam skleją?

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Dworce autobusowe w Polsce

Post autor: Adler » 4 mar 2021, o 07:58

W mieście myśli się zawsze po fakcie, nie przed faktem. Nie słyszałem jeszcze o planach przebudowy lub znalezienia nowego miejsca.

rabit
User
Posty: 212
Rejestracja: 25 wrz 2010, o 19:47
Lokalizacja: Tarnów

Re: Dworce autobusowe w Polsce

Post autor: rabit » 4 mar 2021, o 08:26

Centrum komunikacyjne w tym mieście jest niepotrzebne... jak się raz wyjedzie to już się nie wraca. :)

ODPOWIEDZ