Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Kolej w Polsce i Europie

Linie lotnicze, autokary, rejsy, podróże pociągiem oraz samochodem.
Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8121
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kolej w Polsce i Europie

Post autor: gar » 1 lis 2019, o 21:04

Może być całkiem spore (podobnie jak z pociągami na trasie Wrocław - Trzebnica), bo ruch na trasie do stolicy Śląska oraz korki we Wrocławiu są potężne. W tej sytuacji pociąg z dobrym czasem przejazdu powinien być świetną alternatywą.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8121
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kolej w Polsce i Europie

Post autor: gar » 20 lis 2019, o 22:31

Narzekamy czasami na polską kolej i często wiele osób za wzór daje kolej czeską. Po dzisiejszych doświadczeniach nie jestem w pełni przekonany do słuszności wyboru tego wzoru. Jechałem 3 pociągami w Polsce: 1 dotarł na stację docelową o czasie, 2 przyjechały na miejsce z tym samym 7-minutowym spóźnieniem. W Czechach 4 przejazdy: wszystkie pociągi spóźnione od 11 do 50 minut (średnio spóźnienie wyniosło 30 minut). Zobaczę co będzie jutro, bo w planie mam 5 kolejnych przejazdów po czeskich torach.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13382
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Kolej w Polsce i Europie

Post autor: Adler » 20 lis 2019, o 22:32

A jak czeski tabor? Nowocześniejszy od naszego?

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8796
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Kolej w Polsce i Europie

Post autor: Comen » 20 lis 2019, o 22:35

50 minut? To jakieś dalekobieżne?
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8121
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kolej w Polsce i Europie

Post autor: gar » 20 lis 2019, o 22:45

Alan pisze:
20 lis 2019, o 22:32
A jak czeski tabor? Nowocześniejszy od naszego?
Tym co jeździłem to różnie. W dalekobieżnym byłem w wagonie jednocześnie dziwacznym i ciekawym. Co fragment to inny: a to coś dla rowerzystów, a to dla dzieci, a to dla VIP-ów, a to dla niepełnosprawnych. U nas czegoś takiego nie widziałem w wagonie typu nazwijmy pullman.
Osobówki daleko za nami. Stare wagony z hamulcami tak piszczącymi, że bębenki cierpią. Siedziska chyba jeszcze z lat 80-tych. Ogólnie typowy czeski klimat. I nie jechałem tym razem ani razu motoraczkiem.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8121
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kolej w Polsce i Europie

Post autor: gar » 20 lis 2019, o 22:48

Comen pisze:
20 lis 2019, o 22:35
50 minut? To jakieś dalekobieżne?
Dalekobieżny pospieszny miał 13 minut spóźnienia.
Osobówki na krótszych trasach (choć jedna z nich niczego sobie, bo Vsetin - Ołomuniec) od 11 przez 46 po 50 minut.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8796
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Kolej w Polsce i Europie

Post autor: Comen » 21 lis 2019, o 13:15

No to trzeba się starać, aby na trasie kilkudziesięciu km zrobić opóźnienie prawie godzinę.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8121
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kolej w Polsce i Europie

Post autor: gar » 21 lis 2019, o 20:48

Dziś było zdecydowanie lepiej. 5 pociągów z czego 4 spóźnione, ale tym razem były to niewielkie straty czasu (4, 7, 4 i 8 minut). Niemniej z 9 pociągów - 8 spóźnionych to ciekawy wynik.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13382
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Kolej w Polsce i Europie

Post autor: Adler » 21 lis 2019, o 23:24

Od 15 grudnia Podkarpacie zostanie skomunikowane koleją z Austrią i Czechami. Codziennie będzie można z Przemyśla wyruszyć do Wiednia i Grazu przez czeską Ostrawę.

W czasach austro-węgierskiej monarchii, jak i w okresie międzywojennym, Galicja z Wiedniem miała bardzo dobre połączenie kolejowe. Wygląda na to, że latach Przemyśl, Jarosław, Przeworsk, Łańcut, Rzeszów i Dębica znów będą się takim cieszyć. 15 grudnia PKP Intercity uruchamia połączenie kolejowe z Podkarpacia do Wiednia i Grazu. To efekt współpracy Kolei Austriackich ÖBB z polskimi PKP Intercity i Kolejami Czeskimi.

Między Przemyślem a Grazem, przez Wiedeń, przemieszczać się będzie skład Porta Moravica. W kierunku Austrii będzie można z Przemyśla czy Rzeszowa wyjechać przed południem.

Podróż do Wiednia będzie trwała ok. 10 godzin. Do Grazu – niemal 13 godz.

Jak poinformował media Bernhard Rieder, z biura prasowego Kolei Austriackich ÖBB, ceny biletów z Wiednia do Przemyśla będą się zaczynać od ok. 50 euro (czyli ok. 213 zł), zaś na całej trasie – ok. 60 euro, czyli ok. 256 złotych.
źródło: biznesistyl.pl

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8796
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Kolej w Polsce i Europie

Post autor: Comen » 21 lis 2019, o 23:46

Mam wrażenie że pociąg nie ominie też Krakowa. Przydaloby się żeby stacją docelową był Lwów.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13382
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Kolej w Polsce i Europie

Post autor: Adler » 21 lis 2019, o 23:48

Tyle, że Kraków cieszył się takim połączeniem od dawna. Trasa od wschodu jest pewnego rodzaju nowością.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8121
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kolej w Polsce i Europie

Post autor: gar » 22 lis 2019, o 08:19

Alan pisze:
21 lis 2019, o 23:48
Trasa od wschodu jest pewnego rodzaju nowością.
Pytanie jakie będzie zainteresowanie ? Cenowo nie będą konkurencją dla autokarów niskokosztowych. Ilu na wschodzie jest wygodnych, ale niezbyt przejmujących się ceną ? A może znów będzie sporą pula tańszych biletów za 20-30 euro ?

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13382
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Kolej w Polsce i Europie

Post autor: Adler » 22 lis 2019, o 10:02

Do Grazu z Przemyśla nic nie jeździ. Chyba, że drogie autokary typu Eurolines.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8121
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kolej w Polsce i Europie

Post autor: gar » 22 lis 2019, o 10:57

Do Grazu jest pewien problem, ale do Wiednia z 1 przesiadką da się dojechać dużo taniej. A czy Graz jest aż tak chwytliwy nie jestem przekonany (choć wg mnie miasto bardzo ciekawe, ładne, zadbane i bez ogromnych tłumów turystów).

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13382
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Kolej w Polsce i Europie

Post autor: Adler » 22 lis 2019, o 13:05

Skoro otwierają takie połączenie (w porozumieniu z koleją austriacką i czeską), to pewnie jest zapotrzebowanie. (T)

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8121
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kolej w Polsce i Europie

Post autor: gar » 22 lis 2019, o 14:48

Alan pisze:
22 lis 2019, o 13:05
Skoro otwierają takie połączenie (w porozumieniu z koleją austriacką i czeską), to pewnie jest zapotrzebowanie. (T)
Przekonamy się ... Ja nie widzę przeciwwskazań, aby taki pociąg kursował. Im więcej ciekawych połączeń tym większy wybór dla nas.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8121
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kolej w Polsce i Europie

Post autor: gar » 26 lis 2019, o 10:32

Od wejścia w życie nowego rozkładu jazdy (15.12.2019) PKP Intercity uruchamia nowy system rezerwacji miejsc. Pasażer będzie samodzielnie wskazywał na mapie wagonu, które miejsce wybiera. Na razie usługa będzie dostępna dla części połączeń. Oby wkrótce dla wszystkich.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8796
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Kolej w Polsce i Europie

Post autor: Comen » 26 lis 2019, o 16:02

Ciekawe czy będzie możliwy zakup przez stronę internetową albo platformę Koleo, czy tylko w kasach biletowych na dworcu.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8121
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kolej w Polsce i Europie

Post autor: gar » 26 lis 2019, o 19:36

Przez stronę internetową jak najbardziej.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13382
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Kolej w Polsce i Europie

Post autor: Adler » 27 lis 2019, o 08:46

Czy ów wybór w pociągu jest aż tak istotny? Do tej pory można było przecież wybrać: przedział lub miejsce przy oknie lub dowolne (bez przedziałów). W autokarze jeszcze rozumiem, ale w pociągu? (T)

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8796
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Kolej w Polsce i Europie

Post autor: Comen » 27 lis 2019, o 09:42

Pytanie jak to będzie wyglądało w praktyce. Czy ludzie będą respektować miejscówki. Vide ostatnia sytuacja ze studentką z Olsztyna: https://wiadomosci.radiozet.pl/Polska/O ... a-zawiesza. Abstrahując od kultury i ogłady tej pani to jednak według jej relacji była w prawie i osoba zajmująca nielegalnie miejsce powinna się odsunąć. Sam miałem taką sytuację, że na mojej miejscówce jakaś pani spała. Miejsca było sporo, więc nie było sensu robić awantury i zająłem inne w następnym rzędzie, ale zakładam, że na to miejsce też ktoś mógł kupić bilet i w razie czego to ja musiałbym ustąpić mając całkowicie legalny bilet z miejscówką.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8121
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kolej w Polsce i Europie

Post autor: gar » 27 lis 2019, o 10:07

Alf pisze:
27 lis 2019, o 08:46
Czy ów wybór w pociągu jest aż tak istotny? Do tej pory można było przecież wybrać: przedział lub miejsce przy oknie lub dowolne (bez przedziałów). W autokarze jeszcze rozumiem, ale w pociągu? (T)
Dla niektórych ważne jest czy siedzą w kierunku jazdy, dla innych czy blisko wyjścia tudzież toalety, czy przy stoliku, czy bez niego. W autokarach i samolotach takie rezerwację można robić, więc dlaczego nie w pociągu. Jeśli dzięki temu komuś będzie się lepiej podróżowało to uważam to za bardzo dobry pomysł.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8121
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kolej w Polsce i Europie

Post autor: gar » 27 lis 2019, o 10:12

Comen pisze:
27 lis 2019, o 09:42
Pytanie jak to będzie wyglądało w praktyce. Czy ludzie będą respektować miejscówki.
Tu się nic nie zmienia. Do tej pory były miejscówki i teraz też będą. Jeśli ktoś się do tej pory rozpychał to i teraz będzie. Kwestia kultury osobistej.
Co do studentki - sprawę karną bym sobie odpuścił. Jeśli Ukrainka chce niech ją ściga z cywila. Relegacja zaś to dobry pomysł. Nie chciałbym trafić do takiej lekarki.

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Re: Kolej w Polsce i Europie

Post autor: tadeks » 27 lis 2019, o 12:43

Coś z nowego rozkładu jazdy od 15 XII na Pomorzu Srodkowym.
Na początek coś dla Gara: będzie pięć par pociągów między Sławnem, a Darłowem, z małymi wyjątkami robocze/świąteczne.
To 19 km, 23 min jazdy.

Słupsk - Ustka 14 (!) par pociągów, od 5.30 co godzinę ze Słupska, o pełnej godzinie od 6.00 z Ustki. Super. Powstały dwa nowe przystanki: Słupsk Północny i Ustka Uroczysko. Ten drugi, to ok . 2 km. za Ustką (był to końcowy przystanek), po zachodniej stronie Ustki i Słupi.
Będzie konkurencja dla komunikacji lądowej. W tej chwili jeździ trzech przewoźników średnio co 20 minut, czyli 3 kursy na godzinę. Ceny na pociąg będą też niższe (5 zł normalny) niż w autobusach. Do końca roku pociągi będą darmowe, to jest promocja!
Nie znam szczegółów, ale wiem, że w sezonie letnim będą zmiany w siatce PR, bo musi być prawdopodobnie 6 luk na pociągi IC do/z Ustki (2 razy 2) i Kolei Mazowieckich. Ten ostatni, to bardzo popularny pociąg Słoneczny Warszawa- Ustka - Warszawa.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13382
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Kolej w Polsce i Europie

Post autor: Adler » 27 lis 2019, o 22:06

Comen pisze:
27 lis 2019, o 09:42
Sam miałem taką sytuację, że na mojej miejscówce jakaś pani spała. Miejsca było sporo, więc nie było sensu robić awantury i zająłem inne w następnym rzędzie, ale zakładam, że na to miejsce też ktoś mógł kupić bilet i w razie czego to ja musiałbym ustąpić mając całkowicie legalny bilet z miejscówką.
Bardzo często zdarzają się podobne sytuacje u mnie.

ODPOWIEDZ