Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Czechy

Ciekawe miejsca w Europie.
cezaryol
User
Posty: 25
Rejestracja: 22 lis 2013, o 23:16
Lokalizacja: Opo

Re: Czechy

Post autor: cezaryol » 7 kwie 2019, o 19:50

Comen pisze:
7 kwie 2019, o 12:19
Chodzi o okolice Znojma. Jest tam park narodowy i zapora. Przejście graniczne do Austrii
Ale bez przesady z tą atrakcyjnościa
W lipcu pochodziłem dwa dni w NPP Podyje, więc mogę potwierdzić, że niektóre miejsca są bardzo atrakcyjne. Zwłaszcza przełom rzeki. No i samo Znojmo.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Czechy

Post autor: gar » 9 kwie 2019, o 11:18

Moja siostra jest Znojmem zachwycona (miastem, a nie sklepami i kasynami przy granicy).

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Czechy

Post autor: Comen » 9 kwie 2019, o 14:19

Sklepy klasyczne gargamele Ale jak będzie czas nie odmowie sobie obejrzenia tej kiczowatej architektury.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Czechy

Post autor: gar » 9 kwie 2019, o 15:10

Comen pisze:
9 kwie 2019, o 14:19
Sklepy klasyczne gargamele Ale jak będzie czas nie odmowie sobie obejrzenia tej kiczowatej architektury.
Na chwilę warto się przy nich zatrzymać - szczególnie Krystianowi może się podobać. Czasami też opłaca się coś kupić, ale trzeba przy tym uważać na promocje.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Czechy

Post autor: Adler » 9 kwie 2019, o 21:30

gar pisze:
9 kwie 2019, o 11:18
Moja siostra jest Znojmem zachwycona (miastem, a nie sklepami i kasynami przy granicy).
Trochę przypomina mi niemieckie Bautzen (Budziszyn).

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Czechy

Post autor: gar » 25 cze 2019, o 19:48

Katedra w Opawie zamknięta dla zwiedzających (nie wiem na jak długo) z powodu remontu. Nie wiem też czy nie jest równocześnie wyłączona z "obsługi liturgicznej".

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Czechy

Post autor: Comen » 5 sie 2019, o 21:30

Pierwsza czeska knajpa która spełniła wszystkie moje oczekiwania. Skochuv Dum na rynku w Taborze. Lokalizacja idealna w samym centrum zabytkowej dzielnicy. Otwarta (A w Czechach to już sukces). Kuchnia czeska całkiem smaczna. Spory wybór knedlikow z rozmaitymi sosami. Miła obsługa. Przystępne ceny. Danie za niecałe 100 koron. Piwo także w wersji bezalko.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Czechy

Post autor: Comen » 12 sie 2019, o 09:40

Poludniowoczeskie drogi lokalne raczej trzymały poziom choć miejscami wąskie. Za to na południowych Morawach to już loteria. W niektórych miejscowościach nowiutki gładki asfalt gdzie indziej patchworki z łat. Bez względu na intensywność ruchu. W wielu miejscach remonty i ruch wahadłowy na sporych odcinkach. Autostrada Brno Praga raczej tylko z nazwy. Brak obwodnic miast i wsi
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Czechy

Post autor: Adler » 12 sie 2019, o 09:45

Byliście/jesteście w Pradze?

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Czechy

Post autor: Comen » 12 sie 2019, o 10:05

Pragi nie ma w planie. Tylko te bardziej sielskie Czechy. Polaków tu praktycznie nie ma. Dwie osoby w Krumlowie. Wczoraj parę aut przy sklepach wolnoclowych pod Znojmem (trasa na Wieden). A kraj piękny pełen atrakcji dla małych i dużych turystow i na pewno warty polecenia.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Czechy

Post autor: gar » 12 sie 2019, o 13:01

Ile się po tych Czechach szlajasz ? :) Tydzień, dwa czy jeszcze dłużej ?
Drogi w Czechach w ostatnich kilkunastu latach zdecydowanie obniżyły loty. Kiedyś my chcieliśmy mieć tak dobre drogi jak oni - teraz Czesi mówią, że zazdroszczą nam dróg. Według mnie trochę przejaskrawiają sytuację, ale coś w tym jest.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Czechy

Post autor: Comen » 12 sie 2019, o 19:01

Jutro dzień 12 i ostatni. Ale jeszcze tu wrócę bo kraj mi się spodobał a pomysłów na kilkudniowe wypady nawet komunikacją publiczną mam już kilka.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Czechy

Post autor: gar » 12 sie 2019, o 21:20

W życiu tyle dni z rzędu nie byłem w Czechach, a co roku spędzam u naszych południowych sąsiadów zazwyczaj od 10 do 20 dni. Dłuższego wypadu niż 7 dni w jednym kawałku nie pamiętam. 12 dni to już solidna dawka i sporo można w takim czasie zobaczyć.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Czechy

Post autor: Comen » 12 sie 2019, o 21:57

Niby obejrzałem dużo ale nawet tam gdzie byłem zostało sporo białych plam. No ale skoro np na tutejszych zamkach bywają 2 a nawet 3 osobne trasy zwiedzania. Trzeba też brać poprawkę na Krystiana i jego możliwości percepcji poruszania się i zainteresowania. Generalnie plan został zrealizowany.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Czechy

Post autor: Comen » 31 sie 2019, o 17:42

Z ciekawszych zakupów kulinarnych poza piwem czyli oczywistością polecam m.in. małe ogoreczki znojemskie w zalewie chilli, serki piwne romadur w różnych smakach, keczup otma gurman i specjalne nowe smaki czekolady studenckiej np z makiem i czereśniami
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Czechy

Post autor: gar » 30 wrz 2019, o 08:46

Czy ktoś z Was był na jarmarku adwentowym w Ołomuńcu ? Chciałem potwierdzić czy odbywa się na rynku i na ile stoisk można było liczyć w ostatnich latach ?

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Czechy

Post autor: Comen » 27 paź 2019, o 19:35

Jedną z wizytówek Czech są piękne stare rynki w centrach miast, niektóre klasyczne w kształcie prostokąta, inne w postaci bardzo wydłużonego placu. Poniżej wyniki plebiscytu na stronie gigaplaces.com z listą 10 najpiękniejszych rynków staromiejskich w Czechach - oczywiście wyniki te nie mają nic wspólnego z absolutną obiektywnością. Na połowie z nich byłem, ale upomniałbym się choćby o wielki rynek z Czeskich Budziejowic, czyli Namesti Premysla Ottokara II albo o główne place Litomierzyc (Mirove Namesti) i Chrudimia (Rosselovo Namesti). A wy macie jeszcze jakieś inne propozycje?

1. Rynek Staromiejski w Pradze
2. Namesti Zachariasza z Hradca w Telczu
3. Valdstejnovo Namesti w Jicinie
4. Namesti Masaryka w Trzeboni
5. Smetanovo Namesti w Litomyślu
6. Górny Rynek w Ołomuńcu
7. Namesti Miru w Svitavach
8. Pernstynske Namesti w Pardubicach
9. Namesti Miru w Slavonicach
10. Husovo Namesti w Nowym Mieście nad Metują
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Czechy

Post autor: Comen » 7 lis 2019, o 22:57

Ciekawe zestawienie najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych w Czechach. Po przecinku liczba zwiedzających w tys. w ciągu roku. Niestety najnowsze dane znalazłem z sezonu 2017.

1. Hradczany (Praga), 2377,6
2. Kolejka na Petrin (Praga), 2066,0
3. Ogród zoologiczny (Praga), 1445,1
4. AquaPalace (Praga), 835,9
5. AquaLand Moravia (Pasohlavky), 721,0
6. Wieża widokowa na Petrinie (Praga), 713,6
7. Stary kirkut i Pinkasova Synagoga (Praga), 675,0
8. Ogród zoologiczny Lesna (Zlin), 630,3
9. Ogród zoologiczny Dvur Kralove nad Labem, 518,4
10. Ogród zoologiczny (Ostrawa), 507,0
11. Synagoga Klausova (Praga), 471,1
12. Zamek (Czeski Krumlow), 463,5
13. Synagoga Hiszpańska (Praga), 461,9
14. Ogród zoologiczny (Pilzno), 452,8
15. Zamek/Pałac (Lednice), 437,8
16. Kostnica w Sedlcu (Kutna Hora), 431,4
17. Centrum Nauki IQLandia (Liberec), 421,2
18. Labirynt na Petrinie (Praga), 391,1
19. Ratusz Starego Miasta (Praga), 377,6
20. Ścieżka koronami drzew (Lipno nad Vltavou), 355,9
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Czechy

Post autor: gar » 8 lis 2019, o 00:28

Wiele miejsc z Pragi (co było do przewidzenia) oraz sporo ogrodów zoologicznych, bo aż 5 w pierwszej "20" zestawienia co może być pewną niespodzianką. Wynika z tego, że tylko te 5 ogrodów odwiedziło w 2017 roku aż 2,944 tys. osób. Imponujący wynik.

Tomek
User
Posty: 2
Rejestracja: 8 lis 2019, o 08:24

Re: Czechy

Post autor: Tomek » 8 lis 2019, o 08:37

Witam na forum.

Poruszono w tym temacie kwestię Znojma i Parku Narodowego Podyji. Nie byłem, planuję się wybrać w przyszłym roku na kilka dni ale z tego co się domyślam, to okolice są atrakcyjne turystycznie ze względu na wino. Byłem w Czechach 2 razy na kilkudniowe wypady tylko pod kątem wina (wino to decydujący czynnik mojego zakochania się w Czechach. Taka kropka nad i :) i za każdym razem były to wyjątkowe wycieczki. Przykładowo byłem w tym roku w Velkych Bilovicach w ostatni weekend września i miałem problem ze znalezieniem noclegu. Szukałem najpierw w kilku różnych miejscowościach w pomiędzy Podyji a Znojmem i nie znalazłem ani jednego wolnego (!). Nastepnie szukałem w velkopavlovickim winiarskim regionie i znalazłem dopiero w Velkych Bilovicach. Jedyny nocleg był w hotelu, wszystkie penziony były obsazeno. Hotel oczywiście droższy od reszty ale przy 1 nocy powiedzmy, że nie miało to aż takiego znaczenia.

Z racji bliskości do Czech lubimy odwiedzać ten kraj. Uwielbiamy małe miasteczka, rynki, zamki, góry, ludzi pełnych uśmiechu i luzu, smazeny syr, morawskie wina, kofolę, piwa w knajpkach.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Czechy

Post autor: Comen » 8 lis 2019, o 11:20

[/quote]
gar pisze:
8 lis 2019, o 00:28
Wiele miejsc z Pragi (co było do przewidzenia) oraz sporo ogrodów zoologicznych, bo aż 5 w pierwszej "20" zestawienia co może być pewną niespodzianką. Wynika z tego, że tylko te 5 ogrodów odwiedziło w 2017 roku aż 2,944 tys. osób. Imponujący wynik.
Niespodzianką jest dla mnie zwłaszcza ogród zoologiczny przy zameczku w Lesnej pod Zlinem. Miejsce urocze i zoo ciekawie podzielone na sektory wg kontynentów, ale jednak to na uboczu i nie sądziłem że będzie aż tak popularne i wyprzedzi np. Ostrawę albo dobrze reklamowaną atrakcję zoo-safari w Dvur Kralove nad Labem.
Tomek pisze:
8 lis 2019, o 08:37

Poruszono w tym temacie kwestię Znojma i Parku Narodowego Podyji. Nie byłem, planuję się wybrać w przyszłym roku na kilka dni ale z tego co się domyślam, to okolice są atrakcyjne turystycznie ze względu na wino. Byłem w Czechach 2 razy na kilkudniowe wypady tylko pod kątem wina (wino to decydujący czynnik mojego zakochania się w Czechach. Taka kropka nad i :) i za każdym razem były to wyjątkowe wycieczki. Przykładowo byłem w tym roku w Velkych Bilovicach w ostatni weekend września i miałem problem ze znalezieniem noclegu. Szukałem najpierw w kilku różnych miejscowościach w pomiędzy Podyji a Znojmem i nie znalazłem ani jednego wolnego (!). Nastepnie szukałem w velkopavlovickim winiarskim regionie i znalazłem dopiero w Velkych Bilovicach. Jedyny nocleg był w hotelu, wszystkie penziony były obsazeno. Hotel oczywiście droższy od reszty ale przy 1 nocy powiedzmy, że nie miało to aż takiego znaczenia.
Znojmo wbrew pozorom wcale nie było jakoś niesamowicie oblężone przez turystów. Już prędzej sklepy wolnocłowe bliżej granicy z Austrią. Wydaje mi się, że wielu turystów może tu przyjechać na jeden dzień z Brna a nawet z Wiednia. Natomiast z rezerwacją noclegu pewien problem jednak był, chociaż ostatecznie znalazłem całkiem przyjemne mieszkanie na tych kilka dni. Wino czeskie jest całkiem smaczne, aczkolwiek niezbyt charakterystyczne. Natomiast czeskie piwo w stosunku do polskiego muszę stwierdzić trzyma poziom.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Czechy

Post autor: gar » 8 lis 2019, o 15:02

Tomek pisze:
8 lis 2019, o 08:37
Poruszono w tym temacie kwestię Znojma i Parku Narodowego Podyji. Nie byłem, planuję się wybrać w przyszłym roku na kilka dni ale z tego co się domyślam, to okolice są atrakcyjne turystycznie ze względu na wino.
Nie tylko ze względu na wino. Jest co oglądać w okolicy.
Jakie czeskie wina polecasz ?

Tomek
User
Posty: 2
Rejestracja: 8 lis 2019, o 08:24

Re: Czechy

Post autor: Tomek » 12 lis 2019, o 07:24

Uwielbiam wino morawskie (nie czeskie ;)) i pisząc o nim będę pewnie już mało obiektywny ale zauroczyłem się winiarskimi wioskami, które do tej pory kojarzyłem z odległą Francją czy Włochami a tu mamy miejsca odległe o 2-3 godziny z południowej Polski. Nie jestem znawcą win lecz zupełnym amatorem ale musze stwierdzic, że nie piłem słabego wina morawskiego. Mam tu na mysli wina białe (ok 80% produkcji) bo wina czerwone mają rzeczywiście przeciętne. Kupuję wina głownie z najniższej półki cenowej czyli ok 30 zł za butelkę lub ok 10 zł za 1 l w plastikowej butelce do wypicia na teraz. Mogę kupować w ciemno i zawsze będę zadowolony. Kupując w Polsce na chybił trafił w cenie ok 30 zł często trafiam na wina słabe.
Moje ulubione wina to Palava (lokalny szczep Moraw) i Rulandske Bile (Pinot Gris) ale nie pogardzę chociażby Veltinske Zelene, Traminem Cerveny czy Ryzlinkiem Vlasskym.

Gar: Co jeszcze byś polecał w tych okolicach ?

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Czechy

Post autor: gar » 12 lis 2019, o 15:17

W jedną stronę Lednice i Valtice (choć historycznie to Dolna Austria), w drugą choćby Trebić czy Telcz. Wino np. u jednego z producentów w Hodonicach.
Proponuję wybrać się do Słowaków (okolice Pezinoka i Modrej) - też super klimat winiarski i świetne wina w normalnych cenach.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Czechy

Post autor: gar » 21 lis 2019, o 20:54

Ołomuniec pod znakiem remontów. Trwają prace przy ratuszu, św. Maurycym oraz we wnętrzach św. Michała i św. Jana Sarkandra. Poza tym trwają przygotowania do jarmarku adwentowego. Budki już stoją, a w kilkunastu z nich prowadzony jest handel. Szybko zaczęli.

ODPOWIEDZ