Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Przewodnik po Tarnowie

Dla pilotów i przewodników turystycznych.
Awatar użytkownika
figamaga
User
Posty: 414
Rejestracja: 5 paź 2010, o 21:19
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: figamaga » 29 gru 2010, o 17:01

A jeżeli ktoś chciałby skorzystać z fajnej przewodniczki po Tarnowie, to się polecam ;)

Abderyta
User
Posty: 851
Rejestracja: 10 paź 2010, o 16:51
Lokalizacja: GieKSogród/Jaskółcze Gniazdo

Post autor: Abderyta » 29 gru 2010, o 17:14

A ile by to kosztowało?
"Oryginalność jest jedyną rzeczą, której użyteczności nie mogą pojąć nieoryginalne umysły” <John Stuart Mill, "O wolności">

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Post autor: Adler » 29 gru 2010, o 17:16

Abderyta pisze:A ile by to kosztowało?
Szczegóły prosimy uzgadniać przy pomocy prywatnej korespondencji (PW) ;-)

Awatar użytkownika
figamaga
User
Posty: 414
Rejestracja: 5 paź 2010, o 21:19
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: figamaga » 1 sty 2011, o 16:58

To wszystko zależy od tego ile chciałbyś zobaczyć ;)

Awatar użytkownika
Norden
Ekspert
Posty: 1250
Rejestracja: 8 paź 2010, o 23:41
Lokalizacja: Wojnicz

Post autor: Norden » 8 sty 2011, o 19:44

A jakie masz uprawnienia? Przewodnika terenowego czy beskidzkiego? Bo tylko będąc przewodnikiem można oprowadzać turystów. Zgodnie z przepisami pilot może udzielać jedynie podstawowych informacji dotyczących odwiedzanego miejsca. Oczywiście znając życie w praktyce jest zupełnie inaczej.

Awatar użytkownika
arti5c
User
Posty: 85
Rejestracja: 15 lis 2010, o 16:07
Lokalizacja: Sochaczew

Post autor: arti5c » 8 sty 2011, o 20:47

Norden, "Oczywiście znając życie w praktyce jest zupełnie inaczej." O nie nie nic z tego ja jako pilot wystrzegam się bawienia w przewodnika. To mi nie na rękę, bo za dużo musiał bym się uczyć więc zawsze turystom uzmysławiam jaka jest różnica po miedzy pilotem a przewodnikiem i kto za co ma płacone. Nie ma wtedy problemu że turyści są zawiedzeni. A przede wszystkim mówię im że to kosztuje 500 i utrata licencji.
Gdyby przepisy były przestrzegane zgodnie z ustawą o usł. turyst. wszyscy mielibyśmy pracy na maksa.
Pozdrawiam

Abderyta
User
Posty: 851
Rejestracja: 10 paź 2010, o 16:51
Lokalizacja: GieKSogród/Jaskółcze Gniazdo

Post autor: Abderyta » 8 sty 2011, o 22:08

-> Norden

Wyobraźmy sobie taką sytuację. Jako mieszkaniec Tarnowa umawiam się z osobą, która nie ma papiurów na przewodnika, by - odpłatnie - oprowadziła mnie po Tarnowie i poopowiadała fajne historyje. Nie jestem żadnym turystą, lecz wynajmuję quasi-przewodnika. Czy to jest karane?
"Oryginalność jest jedyną rzeczą, której użyteczności nie mogą pojąć nieoryginalne umysły” <John Stuart Mill, "O wolności">

Awatar użytkownika
arti5c
User
Posty: 85
Rejestracja: 15 lis 2010, o 16:07
Lokalizacja: Sochaczew

Post autor: arti5c » 8 sty 2011, o 22:19

Abderyta, W Tarnowie oprowadzać może każdy bo nie ma go na liście miast zakazanych
Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 17.01.2006 roku
1. Warszawa,
2. Kraków,
3. Łódź,
4. Wrocław,
5. Poznań,
6. Gdańsk,
7. Sopot,
8. Gdynia,
9. Katowice z Górnośląskim Okręgiem Przemysłowym,
10. Szczecin,
11. Lublin
12. Toruń

Abderyta
User
Posty: 851
Rejestracja: 10 paź 2010, o 16:51
Lokalizacja: GieKSogród/Jaskółcze Gniazdo

Post autor: Abderyta » 8 sty 2011, o 22:24

-> Arti5c

Dzięki za pomoc!
"Oryginalność jest jedyną rzeczą, której użyteczności nie mogą pojąć nieoryginalne umysły” <John Stuart Mill, "O wolności">

Awatar użytkownika
Norden
Ekspert
Posty: 1250
Rejestracja: 8 paź 2010, o 23:41
Lokalizacja: Wojnicz

Post autor: Norden » 8 sty 2011, o 22:39

arti5c pisze:Abderyta, W Tarnowie oprowadzać może każdy bo nie ma go na liście miast zakazanych
Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 17.01.2006 roku
1. Warszawa,
2. Kraków,
3. Łódź,
4. Wrocław,
5. Poznań,
6. Gdańsk,
7. Sopot,
8. Gdynia,
9. Katowice z Górnośląskim Okręgiem Przemysłowym,
10. Szczecin,
11. Lublin
12. Toruń
Nie zgadzam się z tym stwierdzeniem, że każdy może oprowadzać. Przewodnik jest wymagany, jeżeli grupa turystów liczy co najmniej 10 osób. W miastach które wymieniłeś mogą oprowadzać wyłącznie przewodnicy miejscy. W przypadku Tarnowa, który nie jest miastem wydzielonym, turystów może oprowadzać przewodnik terenowy lub przewodnik beskidzki z uprawnieniami na Wschodnią Część Beskidów Zachodnich.
Abderyta pisze:-> Norden

Wyobraźmy sobie taką sytuację. Jako mieszkaniec Tarnowa umawiam się z osobą, która nie ma papiurów na przewodnika, by - odpłatnie - oprowadziła mnie po Tarnowie i poopowiadała fajne historyje. Nie jestem żadnym turystą, lecz wynajmuję quasi-przewodnika. Czy to jest karane?
Jeżeli ta osoba nie posiada uprawnień przewodnika terenowego lub beskidzkiego, to nie ma prawa oprowadzać cię za opłatą po Tarnowie. Natomiast prywatnie i bezpłatnie jak najbardziej ;-)

Abderyta
User
Posty: 851
Rejestracja: 10 paź 2010, o 16:51
Lokalizacja: GieKSogród/Jaskółcze Gniazdo

Post autor: Abderyta » 8 sty 2011, o 22:59

-> Norden

Z treści odpowiedzi wnoszę, że to jest karane. Dziękuję za wyjaśnienie.


Admin: Dalsze niejasności proszę przez PW wyjasniać.

Awatar użytkownika
Yoana
User
Posty: 1869
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 22:16
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: Yoana » 8 sty 2011, o 23:43

Norden pisze:przewodnik beskidzki z uprawnieniami na Wschodnią Część Beskidów Zachodnich.
Norden, czy mógłbyś wyjaśnić dlaczego akurat przewodnik beskidzki również może oprowadzać po Tarnowie?
"Świat jest wspaniałą książką, z której Ci, co nigdy nie oddalili się od domu, przeczytali tylko jedną stronę."
Jesteśmy również tutaj:
Obrazek

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Post autor: Adler » 8 sty 2011, o 23:45

Selene pisze:dlaczego akurat przewodnik beskidzki również może oprowadzać po Tarnowie?
Też dołączę do tego pytania.
Z terenowym zgoda, ale beskidzki w Tarnowie?

Awatar użytkownika
Norden
Ekspert
Posty: 1250
Rejestracja: 8 paź 2010, o 23:41
Lokalizacja: Wojnicz

Post autor: Norden » 9 sty 2011, o 09:59

major pisze:
Selene pisze:dlaczego akurat przewodnik beskidzki również może oprowadzać po Tarnowie?
Też dołączę do tego pytania.
Z terenowym zgoda, ale beskidzki w Tarnowie?
Ponieważ Tarnów leży na terenie uprawnień przewodnika beskidzkiego, podobnie jak np. Bochnia, Limanowa, Krynica, Gorlice czy Jasło. Mam przy tym na myśli przewodnika beskidzkiego z uprawnieniami na wschodnią część Beskidów Zachodnich. Ciekawostką jest, że taki przewodnik nie ma uprawnień na miasto Nowy Sącz.

Niestety nadal większość turystów myśli, że przewodnik górski "zna się" tylko na prowadzeniu wycieczek typowo górskich. Tymczasem dobry przewodnik beskidzki dysponuje fachową wiedzą o zabytkach i architekturze, historii miejscowości i regionu, etnografii itd.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Post autor: Adler » 9 sty 2011, o 10:29

Norden pisze:Ciekawostką jest, że taki przewodnik nie ma uprawnień na miasto Nowy Sącz.
No to rzeczywiście ciekawostka.

Awatar użytkownika
Norden
Ekspert
Posty: 1250
Rejestracja: 8 paź 2010, o 23:41
Lokalizacja: Wojnicz

Post autor: Norden » 9 sty 2011, o 11:57

Po Nowym Sączu może oprowadzać przewodnik terenowy lub przewodnik beskidzki z uprawnieniami na Beskidy Wschodnie

Awatar użytkownika
figamaga
User
Posty: 414
Rejestracja: 5 paź 2010, o 21:19
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: figamaga » 9 sty 2011, o 14:41

Ja jestem przewodnikiem terenowym po powiatach: tarnowskim, bocheńskim, brzeskim i dąbrowskim.

A odnośnie Nowego Sącza - czy jak poszerzę uprawnienia na powiat nowosądecki, to po Nowym Sączu będę mogła oprowadzać? Bo mam to w planach, tylko już gdzies słyszałam, że po samym mieście nie będę mogła prowadzić wycieczki.

Abderyta
User
Posty: 851
Rejestracja: 10 paź 2010, o 16:51
Lokalizacja: GieKSogród/Jaskółcze Gniazdo

Post autor: Abderyta » 9 sty 2011, o 19:20

-> Figamaga

Zważywszy na fakt, że Miasto Tarnów jest odrębnym powiatem względem powiatu tarnowskiego, mam nadzieję, że:

1) posiadasz uprawnienia również na Miasto Tarnów lub

2) uprawnienia na powiat tarnowski są tożsame z uprawnieniami na Miasto Tarnów.

PS. Nareszcie mogłem się popysznić jakąkolwiek wiedzą tzw. specjalistyczną.
"Oryginalność jest jedyną rzeczą, której użyteczności nie mogą pojąć nieoryginalne umysły” <John Stuart Mill, "O wolności">

Awatar użytkownika
Norden
Ekspert
Posty: 1250
Rejestracja: 8 paź 2010, o 23:41
Lokalizacja: Wojnicz

Post autor: Norden » 11 sty 2011, o 13:42

figamaga pisze:Ja jestem przewodnikiem terenowym po powiatach: tarnowskim, bocheńskim, brzeskim i dąbrowskim.

A odnośnie Nowego Sącza - czy jak poszerzę uprawnienia na powiat nowosądecki, to po Nowym Sączu będę mogła oprowadzać? Bo mam to w planach, tylko już gdzies słyszałam, że po samym mieście nie będę mogła prowadzić wycieczki.
Oczywiście, że będziesz mogła.

Abderyta
User
Posty: 851
Rejestracja: 10 paź 2010, o 16:51
Lokalizacja: GieKSogród/Jaskółcze Gniazdo

Post autor: Abderyta » 13 sty 2011, o 12:22

-> Figamaga, Norden

Z administracyjnego punktu widzenia uprawnienia na powiat nowosądecki nie implikują uprawnień na Miasto Nowy Sącz. Ale być może w dziedzinie, o której rozmawiacie, nie bierze się pod uwagę administracyjnego rozróżnienia pomiędzy tymi dwoma powiatami. Choć uważam, że logika nakazywałaby to rozróżniać.
"Oryginalność jest jedyną rzeczą, której użyteczności nie mogą pojąć nieoryginalne umysły” <John Stuart Mill, "O wolności">

Awatar użytkownika
Norden
Ekspert
Posty: 1250
Rejestracja: 8 paź 2010, o 23:41
Lokalizacja: Wojnicz

Post autor: Norden » 13 sty 2011, o 22:02

Abderyta pisze:-> Figamaga, Norden

Z administracyjnego punktu widzenia uprawnienia na powiat nowosądecki nie implikują uprawnień na Miasto Nowy Sącz.
Za to z turystycznego punktu widzenia jak najbardziej :-P

marta koziol

Post autor: marta koziol » 12 lut 2011, o 10:49

To nie jest tak do konca , ze kazdy moze oprowadzac po Tarnowie. Tak sie wlasnie sklada ze jestem swiezo po zdanych egzaminach na przewodnika terenowego m.in powiatu tarnowskiego i okazalo sie ze Urzad Marszalkowski kwestionuje uprawnienia na Tarnow . Nasze miasto to jak okreslaja "krakusy' to tzw, dziurka w ciescie, chociaz miasto zdawalismy i to dosc szczegolowo/ sama katedre oprowadzalo 18 osob , nie powtarzajac sie/. Sprawa sie wlecze , bo mimo odwolan , nie dostalismy jeszcze dokumentow stwierdzajacych nasze uprawniena.

Abderyta
User
Posty: 851
Rejestracja: 10 paź 2010, o 16:51
Lokalizacja: GieKSogród/Jaskółcze Gniazdo

Post autor: Abderyta » 12 lut 2011, o 14:49

Może marszałkowo uważa, iż skoro ktoś posiada na papiurze napisane "uprawnienia na powiat tarnowski", to jest uprawniony do oprowadzania po powiecie tarnowskim, a nie po Mieście Tarnów, który jest odrębnym powiatem.

Ilekroć jakikolwiek urzędnik czegokolwiek Pani odmówi, powinna go Pani poprosić, zgodnie z ustawą o dostępie do informacji publicznej, o wskazanie podstawy prawnej jego decyzji.
"Oryginalność jest jedyną rzeczą, której użyteczności nie mogą pojąć nieoryginalne umysły” <John Stuart Mill, "O wolności">

Awatar użytkownika
figamaga
User
Posty: 414
Rejestracja: 5 paź 2010, o 21:19
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: figamaga » 13 lut 2011, o 11:43

I tu Abderyto wchodzimy na grząski grunt. Urząd Marszałkowski w Krakowie to wlasnie Urząd Marszałkowski....W sumie dużo by tu opowiadać o naszych bojach z wymienionym urzedem. (co nieco opisałam Ci na priv) Mam tylko nadzieję, że jednak rozpatrzą nasze prośby pozytywnie, aby uznać że uprawnienia na miasto Tarnów mamy.

ODPOWIEDZ