Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Beskid Żywiecki: Żywiecczyzna 27-29 maja 2022

Byłeś/Byłaś w górach? Pochwal się relacją, zdjęciami, filmem z Twojej wycieczki górskiej, trekkingu.
Regulamin forum
Prosimy o zachowanie następującego schematu w tytule relacji:
Pasmo górskie: dokładny cel wycieczki (data wycieczki)
Przykład:
Beskid Niski: Nieznajowa (15.07.2020)
Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Beskid Żywiecki: Żywiecczyzna 27-29 maja 2022

Post autor: Comen » 29 maja 2022, o 21:02

Wiosenny wypad w wersji krótszej niż przed rokiem, ale jednak dwa dni w okolicznościach przyrody to miła odmiana.
Borówka.jpg
Główne danie to oczywiście trasa górska z Żabnicy na hale Beskidu Żywieckiego: Rysiankę, Lipowską, Bieguńską, Redykalną, Boraczą (na tej ostatniej nocleg w schronisku).
Serki góralskie.jpg
To w sobotę razem z Adlerem.
W Beskidzie Żywieckim.jpg
Ja pojechałem do Żywca już w piątek i w ramach rozgrzewki dwie krótkie traski plus zwiedzanie samego miasta.
Sopotnia.jpg
Grojec.jpg
Przy karczmie żywieckiej.jpg
W niedzielę wpadliśmy jeszcze na Matyskę, która okazała się doskonałym punktem widokowym na Żywiecczyznę, w tym i Beskid Żywiecki.

Do wodospadu w Sopotni Wielkiej
Krótka dwugodzinna trasa z Korbielowa przez przełęcz Przysłopek (szlaki niebieski i żółty). W sąsiedztwie szlaku na przełęczy widokowa hala z panoramą na Babią Górę oraz fragment Pilska w którego ramieniu znajduje się przełęcz.
1 Przełęcz Przysłopek.jpg
Z perspektywy hali Łobysówka na zachodnim stoku widok z kolei na Romankę, którą trawersowaliśmy dzień później.
2 Romanka znad Sopotni.jpg
Sporo tu szałasów pasterskich. Generalnie w dobrym stanie, niektóre przerobione na domki letniskowe.
3 Szałas na polanie Łobysówka.jpg
W Sopotni Wielkiej ponoć największy wodospad w Beskidach. Widok trochę przysłonięty przez zarośla.
4 Wodospad.jpg
Nie ma platformy widokowej a zejście nad samą wodę niebezpieczne. Teren strasznie zaśmiecony.

Na Grojec
Niewielkie wzniesienie panujące nad Żywcem. Szlak żółty kładką przekracza rzekę Koszarawę.
5 Kładka nad Koszarawą.jpg
Psująca się pogoda pozwoliła mi wejść tylko na Średni Grojec. Zawróciłem od krzyża.
6 Krzyż na Srednim Grojcu.jpg
Widoki na miasto oraz okoliczne góry.
7 Widoki z Grojca.jpg
8a Żar i dolina Soły.jpg
Pilsko z zawieszoną chmurą wyglądało trochę jak wulkan w czasie erupcji.
8 Pilsko jak wulkan.jpg
Poniżej Grojca znajduje się żywiecki amfiteatr a na estradzie czas spędza młodzież.
9 Dachy amfiteatru.jpg
Nad Koszarawą jest też plaża i całkiem niezły grill w którym zjadłem obiad.

Miasto Żywiec
Miasto ładnych domów, ceglanych kominów fabrycznych, a i jest tu nawet drewniana karczma jakby (żywcem ;)) wyjęta ze świata tak gdzieś sto lat temu.
10 Sąd.jpg
Dużo zabytkowych drzew. W parku miejskim przede wszystkim, ale spotkałem też kilka na posesjach prywatnych.
10a Drzewo.jpg
I całkiem sporo ciekawych zabytków.
15 Matka Boska w przedsionku konkatedry.jpg
Konkatedra z wysoką wieżą i stojącą obok grubą kamienną dzwonnicą, która przypomina raczej basztę obronną.
14 Dzwonnica kamienna.jpg
Tuż obok rynek. Po rewitalizacji niestety zamieniony w kamienną pustynię, ale miejsce ożywione (jak na Żywiec przystało). Knajpki z ogródkami piwnymi, jakiś mini koncert. Ładnie odrestaurowany ratusz.
16 Rynek.jpg
Interesującym zabytkiem jest także kościół św Krzyża z charakterystycznymi trzema drewnianymi krzyżami zawieszonymi na absydzie. W otoczeniu stare kamienne figury kultowe.
11 Kościół św Krzyża.jpg
I taki góralski klimacik z koślawą przyporą na boku.
12 Przypora.jpg
Środek niestety niedostępny, natomiast na sąsiednim placyku stoi tradycyjna drewniana studnia (raczej dekoracja bo cembrowiny nie ma).
13 Studzienka.jpg
Żywiec to oczywiście też zamek/pałac Habsburgów otoczony pięknym parkiem.
18 Dziedziniec arkadowy.jpg
19 Pałac z parku.jpg
W jego głębi inne atrakcje jak miniatury, domek chiński, fontanna czy minizoo.
17 Park Miniatur.jpg
20 Domek Chiński.jpg
21 Fontanna.jpg
Ludzi w parku całkiem sporo, nawet duża wycieczka autokarowa - przynajmniej na początku dopóki deszcz wszystkich nie przegnał. Oczywiście Żywiec słynie głównie z browaru na przedmieściu, ale tam tym razem nie dotarłem (kiedyś zwiedzaliśmy muzeum w tym browarze).

Rysianka, Boracza et consortes
Ruszamy z parkingu w górnej części Żabnicy. Adler zostawił samochód przy pensjonacie Alaska. Po minięciu bocznej asfaltowej drogi zagłębiamy się w las zrazu łagodnie boczną dolinką a potem stromiej stokiem do stacji turystycznej Słowianka. To dość ładny drewniany dom. Jest tam bufet czy sklepik ale nie dane nam było tam zrobić zakupów.
22 Słowianka.jpg
Po krótkiej przerwie ruszamy już wzdłuż czerwonego GSB. Niebawem na trasie pierwsza hala zwana Kupczykową. Przy szlaku dość charakterystyczny drewniany domek, niestety opuszczony i zruderowany.
24 Zrujnowana chata.jpg
Na schronisko byłby pewnie w sam raz. Z przodu doskonale widać Romankę, która wznosi się około 500 m ponad poziom szlaku.
23 Romanka od Słowianki.jpg
Na jej szczyt prowadzi szlak niebieski, my jednak pozostajemy przy czerwonym który tylko trawersuje jej północne stoki. Mimo że to najwyższy szczyt w okolicy to jednak jego wierzchołek jest zalesiony i nie ma z niego widoków. Jest to natomiast rezerwat ścisły.
29 Rezerwat przyrody Romanka.jpg
Idąc szlakiem GSB docieramy do wielkiego leja osuwiskowego na północnych stokach góry.
25 Lej osuwiska.jpg
Ścieżka prowadzi jego krawędziami dając widoki na północ w kierunku Beskidu Śląskiego. Staramy się też dojrzeć nasz ostateczny cel tego dnia, czyli schronisko na Hali Boraczej. I chyba widać było stamtąd ten charakterystyczny domek - blokhauz.
26 Na północ ponad lejem.jpg
W pewnym momencie szlak przekracza niewielką skałkę. Przejście półeczką ubezpieczone jest łańcuchem. Nowym albo nierdzewiejącym. Jakoś specjalnie konieczny to on tam chyba nie jest, ale dla bezpieczeństwa na głównym szlaku beskidzkim pewnie został zamontowany.
27 Łańcuch.jpg
Dalej po okrążeniu leja dochodzimy do hali Wieprzskiej z widokami na północ i północny zachód.
28 Hala Wieprzska.jpg
Jest tutaj znak z niebieską kropką. Jeśli to szlak konny to tam się chyba kończy, bo nie wyobrażam sobie przebijania się koniem po tym wąskim skalnym zachodzie poniżej. Jeszcze trochę podejścia z pięknym leśnym "oknem" i docieramy do grzbietu na hali Pawlusiej.
30 Okno leśne.jpg
Stąd trzeba jeszcze podejść jakieś 200 metrów pod schronisko na Rysiance.
31 Hala Pawlusia.jpg
Otwierają się widoki na południe na bliskie Pilsko i nieco dalszą Babią Górę.
32 Babia Góra i Pilsko.jpg
Natomiast z samej Rysianki widać także fragment Tatr, Niżnych Tatr, Wielki Chocz i Małą Fatrę.
34 Panorama z Rysianki na południe.jpg
Obiad jemy w schronisku, choć ceny tu są dość wysokie i generalnie ciasno ze względu na frekwencję. Zamówienia realizowane są taśmowo. Mnie pani nie zdążyła jeszcze nalać piwa, gdy już pojawiła się zupa. Nie ma numerków więc wszystko to trochę zgadywanka czy moje czy innej osoby zamówienie. Ale zdarzają się i tak niecierpliwi, bo np. naleśniki smażą się chyba trochę dłużej.
33 Schronisko Rysianka.jpg
Od schroniska ruszamy szlakiem żółtym. Lipowska jest rzut beretem, ale pogoda się szybko załamuje. Zrobiło się bardzo zimno i zaczęło prószyć śniegiem.
35 Schronisko na Lipowskiej.jpg
Wstępujemy więc do drugiego schroniska, które w tych warunkach też nieźle załadowane przypomina poczekalnię dworcową w czasach gdy spóźnienia na PKP były stała normą. Ceny również z kosmosu. Po przeczekaniu największego deszczu ruszamy dalej widokową promenadą przez kolejne hale: Bieguńską, Gawłowską, Bacmańską i Redykalną.
36 Hala Bieguńska.jpg
Kto by je tam zresztą zliczył. Kolejnych polanek jest chyba więcej niż 4. Widoki głównie na południe. Pogoda w kratkę.
37 W deszczu.jpg
Deszcz, trochę śniegu, za moment słoneczko.
38 W słońcu.jpg
Widoki się różnicują. Fatra raz widoczna doskonale, raz znika prawie za chmurami. Ostatnia Hala Redykalna już w słońcu.
39 Hala Redykalna.jpg
Opuszczamy ją górną krawędzią łącznikowym szlakiem czarnym który schodzi w dół do szlaku zielonego na Boraczą. Widoki tym razem raczej na północ, zachód oraz na wysokie wierchy z których właśnie schodzimy.
40 Na zachód.jpg
43 Romanka i Lipowska.jpg
Na hali Cukiernica uroczy szałas.
41 Szałas na hali Cukiernica.jpg
Docieramy do schroniska. Budynek jak budynek. Z zewnątrz wygląda solidnie, ale w środku zdarzają się niedoróbki. Zaplecze trochę zaniedbane.
45 Hala Boracza.jpg
Pokój mamy z wejściem wprost do jadalni. Bez wątpienia jest tu taniej niż na górze a jedzenie całkiem smaczne. Bufet teoretycznie do 18, chociaż jeszcze później byli tacy co jeszcze zamawiali.
Gdzieś po 20 do schroniska dotarła para z pytaniem o nocleg, ale o tej porze nie było już nikogo z obsługi. Nie wiem jak się to skończyło, ale chyba zeszli na dół do Żabnicy.
44 O zachodzie.jpg
W schronisku mógł być nawet komplet. Zwłaszcza jeden pokój cieszył się popularnością wśród gości. Wchodziło tam chyba z kilkanaście osób. Schronisko ma swoja historię. W czasie okupacji rezydował tu jeden zwyrodnialec. Kilku ludzi wykończył, sam też skończył źle. Historię o nim można przeczytać przy wejściu do schroniska. Jest też drewniana rzeźba Matki Boskiej Górskiej patronki turystów.
42 Matka Boska z Hali Boraczej.jpg
Rano po śniadaniu (bufet czynny od 8.30) schodzimy w dół do Żabnicy mijając tabuny wędrowców spieszących w górę. Na dole oglądamy jeszcze niewielką drewnianą kaplicę.
46 Kaplica w Żabnicy.jpg
Matyska
Wracając wstępujemy na wzgórze, gdzie znajduje się krzyż milenijny oraz golgota beskidzka.
50 Krzyż milenijny.jpg
Rzeźby przy kolejnych stacjach dość ciekawe i sugestywne, np. śmierć wbijająca gwoździe z nazwami grzechów.
47 Rzeźba.jpg
Matyska okazała się też wspaniałym punktem widokowym na podsumowanie wycieczki.
49 Beskid Żywiecki.jpg
Widać świetnie prawie całą naszą wczorajszą trasę, do tego Pilsko, Beskid Mały i cała Kotlinę Żywiecką z jeziorem zaporowym.
48 Jezioro Żywieckie.jpg
Po drugiej stronie grzbiety Beskidu Śląskiego ze Skrzycznem łatwo rozpoznawalnym przez maszt przekaźnikowy na szczycie.
51 Na Skrzyczne i na północ.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Beskid Żywiecki: Żywiecczyzna 27-29 maja 2022

Post autor: Adler » 29 maja 2022, o 21:38

Sobotnia trasa długości ok. 17 km. Pomysł z żółtym szlakiem (halami) trafiony w dziesiątkę, choć pogoda trochę zniechęcała. Jestem rozczarowany schroniskiem na Rysiance - dawne zaszłości, ale też owa "taśmowość" i kiepskie jedzenie. Tak niedobrych "ukraińskich" dawno nie jadłem. Na Hali Boraczej jedzenie zdecydowanie lepsze. Zdjęcia robione telefonem całkiem ok, żywa kolorystyka. Na większym zoomie nieco gorzej, podobnie jak u mnie. Na koniec zatrzymaliśmy się na chwilę w Kalwarii Zebrzydowskiej. Dawno nie byłem w klasztorze. Dorzucę kilka zdjęć w tygodniu.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Beskid Żywiecki: Żywiecczyzna 27-29 maja 2022

Post autor: gar » 30 maja 2022, o 12:25

Jagodzianki na Boraczej zaliczone ?

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Beskid Żywiecki: Żywiecczyzna 27-29 maja 2022

Post autor: Adler » 30 maja 2022, o 13:37

Mało tego. Pierogi z jagodami również. (M)

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Beskid Żywiecki: Żywiecczyzna 27-29 maja 2022

Post autor: gar » 30 maja 2022, o 19:17

Mniam ... Smaka narobiłeś :)

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Beskid Żywiecki: Żywiecczyzna 27-29 maja 2022

Post autor: Adler » 30 maja 2022, o 23:19

Będzie większy smak. (M)

IMG_8695.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Beskid Żywiecki: Żywiecczyzna 27-29 maja 2022

Post autor: gar » 31 maja 2022, o 00:47

To jest nieludzkie tak ludzi dręczyć :)

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Beskid Żywiecki: Żywiecczyzna 27-29 maja 2022

Post autor: Adler » 31 maja 2022, o 23:04

To teraz do rzeczy...

Dzień 1:
Żabnica-/czarny/-Słowianka-/GSB/-Hala Rysianka-/żółty/-Hala Lipowska-/żółty/-Hala Redykalna-/czarny/-Hala Boracza
IMG_8627.JPG
IMG_8629.JPG
IMG_8649.JPG
IMG_8652.JPG
IMG_8669.JPG
IMG_8672.JPG
IMG_8673.JPG
IMG_8679.JPG
IMG_8682.JPG
IMG_8691.JPG
IMG_8703.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Beskid Żywiecki: Żywiecczyzna 27-29 maja 2022

Post autor: gar » 31 maja 2022, o 23:30

Trzeba było jeszcze skoczyć na Prusów. Jest tam fajna hala z ładnym widokiem i turystów dociera tam niewielu.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Beskid Żywiecki: Żywiecczyzna 27-29 maja 2022

Post autor: Comen » 1 cze 2022, o 12:34

Komórki robią lepsze zdjęcia w sensie szczegółowości i ostrości, ale mają tendencję do zawężania palety barw. Ujęcia są jak dla mnie za bardzo niebieskie.
gar pisze:
31 maja 2022, o 23:30
Trzeba było jeszcze skoczyć na Prusów. Jest tam fajna hala z ładnym widokiem i turystów dociera tam niewielu.
Miałem nawet taki pomysł. Wieczorem już nie było woli a rano też się jakoś poślimaczyło.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Beskid Żywiecki: Żywiecczyzna 27-29 maja 2022

Post autor: gar » 1 cze 2022, o 12:46

Comen pisze:
1 cze 2022, o 12:34
gar pisze:
31 maja 2022, o 23:30
Trzeba było jeszcze skoczyć na Prusów. Jest tam fajna hala z ładnym widokiem i turystów dociera tam niewielu.
Miałem nawet taki pomysł. Wieczorem już nie było woli a rano też się jakoś poślimaczyło.
Czyli plan na kolejny wypad w Żywiecki już jest :)

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Beskid Żywiecki: Żywiecczyzna 27-29 maja 2022

Post autor: Adler » 1 cze 2022, o 13:20

Kolejny, to będzie już raczej w innym paśmie górskim.
gar pisze:
31 maja 2022, o 23:30
Trzeba było jeszcze skoczyć na Prusów. Jest tam fajna hala z ładnym widokiem i turystów dociera tam niewielu.
17 km (na ciężko) w tych warunkach tego dnia wystarczyło.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Beskid Żywiecki: Żywiecczyzna 27-29 maja 2022

Post autor: Adler » 1 cze 2022, o 13:42

Dzień 2:

Hala Boracza-/czarny/-Żabnica + Matyska (Golgota Beskidów) + Kalwaria Zebrzydowska

IMG_8704.JPG
IMG_8707.JPG
IMG_8711.JPG
IMG_8712.JPG
IMG_8714.JPG
IMG_8730.JPG
IMG_8718.JPG
IMG_8719.JPG
IMG_8724.JPG
IMG_8726.JPG
IMG_8725.JPG
IMG_8731.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Beskid Żywiecki: Żywiecczyzna 27-29 maja 2022

Post autor: Adler » 1 cze 2022, o 20:52

Na Hali Rysianka, pod schroniskiem, jakiś turysta wszedł mi w kadr. :-D

IMG_8660.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Beskid Żywiecki: Żywiecczyzna 27-29 maja 2022

Post autor: Comen » 2 cze 2022, o 08:53

No był taki co mi też zachodził na panoramę.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Beskid Żywiecki: Żywiecczyzna 27-29 maja 2022

Post autor: Comen » 3 cze 2022, o 05:54

Dwa schroniska prawie obok siebie. To na Rysiance było polskie, to na Lipowskiej to inwestycja niemiecka (Beskidenverein). Podobno rządził tam sam prezes towarzystwa.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Beskid Żywiecki: Żywiecczyzna 27-29 maja 2022

Post autor: Adler » 4 cze 2022, o 08:40

Dziś na Rysiance ulewa.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Beskid Żywiecki: Żywiecczyzna 27-29 maja 2022

Post autor: gar » 4 cze 2022, o 14:57

Comen pisze:
3 cze 2022, o 05:54
Dwa schroniska prawie obok siebie. To na Rysiance było polskie, to na Lipowskiej to inwestycja niemiecka (Beskidenverein). Podobno rządził tam sam prezes towarzystwa.
A do zestawu nieodległe schronisko na Hali Boraczej było żydowskie. Pełen koloryt.

Awatar użytkownika
petruss1990
User
Posty: 1019
Rejestracja: 15 maja 2011, o 16:58
Lokalizacja: Hrubieszów/Lublin

Re: Beskid Żywiecki: Żywiecczyzna 27-29 maja 2022

Post autor: petruss1990 » 14 cze 2022, o 19:07

Podążałem podobnym szlakiem zeszłego tygodnia. Mieliście lepszą pogodę. Pozdrawiam

ODPOWIEDZ