Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Miasteczka cittaslow

Ogólne dyskusje o turystyce.
Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Miasteczka cittaslow

Post autor: gar » 13 sty 2022, o 20:02

Miasteczka cittaslow są odpowiedzią na fast food. Proponują spokojne (wolne) tempo życia z turystyką opartą na miejscowych zabytkach oraz takim jedzeniu, tak aby w rzeczonym miasteczku dobrze się żyło. Miasta nie mogą przekraczać granicy 50 tys. mieszkańców. Pierwsze miasta tego typu "pojawiły" się w 1998 roku. Pierwsze polskie miasta na taką listę wpisano w 2005. Obecnie na całym świecie mamy 283 takowe miejscowości z czego 35 w Polsce. Zdecydowana większość polskich cittaslow leży w północno-wschodniej Polsce na terenie szeroko pojętych Warmii i Mazur.
Na Górnym Śląsku: Prudnik, Głubczyce i Kalety
Wielkopolska: Murowana Goślina
Lubelszczyzna: Rejowiec Fabryczny
Łódzkie: Rzgów
Mazowsze: Sierpc
Pomorze: Sianów, Nowy Dwór Gdański
Szeroko pojęte Warmia i Mazury (26): Barczewo, Bartoszyce, Biskupiec, Bisztynek, Braniewo, Dobre Miasto, Działdowo, Gołdap, Górowo Iławeckie, Jeziorany, Lidzbark, Lidzbark Warmiński, Lubawa, Morąg, Nidzica, Nowe Miasto Lubawskie, Olecko, Olsztynek, Orneta, Pasym, Reszel, Ryn, Sępopol, Szczytno, Węgorzewo, Wydminy
Zerknijcie na listę i napiszcie w których byliście i jak je oceniacie ?

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Miasteczka cittaslow

Post autor: Comen » 13 sty 2022, o 21:01

Z tej listy byłem w Prudniku i Sierpcu. Przez kilka innych przejeżdżałem. To są ciekawe miasteczka, ale jednego i drugiego tak wyraźnie z cittaslow bym nie skojarzył. W Sierpcu jest dość znany skansen mazowiecki i może stąd te zapędy. Jest też browar średniej wielkości. Prudnik jest ładnym śląskim miasteczkiem, ale też znowu nie takim małym, z ruchliwą drogą prowadzącą przez centrum i ze słabo odnowioną starówką. Nie wiem jakie są zasady przyjmowania do tej grupy, podejrzewam jednak że w dużym stopniu chodzi o lokalną inicjatywę. Bo czemu cittaslow nie są Sułkowice, Lubniewice, Bystrzyca Kłodzka, Osieczna czy Wyrzysk. Mnie się trochę bardziej kojarzą z takimi leniwymi miasteczkami z trochę południowym kolorytem, gdzie wszyscy się znają ze sobą, koty grzeją się na murach a ludzie żyją z dnia na dzień w wolnym rytmie.
Rzgów cittaslow? Ja wiem. Mnie się kojarzy z centrum handlowym pana Ptaka.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Miasteczka cittaslow

Post autor: gar » 13 sty 2022, o 21:23

Po odwiedzeniu prawie połowy na terenie Polski takich miast i miasteczek mam pewne przemyślenia i uwagi. Znam w Polsce co najmniej kilkanaście miejscowości, które na listę by się nadawały, ale albo nie mają na to ochoty albo nie widzą w tym sensu i zysku, bo że o takiej inicjatywie nie wiedzą raczej nie wierzę.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Miasteczka cittaslow

Post autor: Comen » 14 sty 2022, o 11:23

gar pisze:
13 sty 2022, o 20:02
Miasteczka cittaslow są odpowiedzią na fast food. Proponują spokojne (wolne) tempo życia z turystyką opartą na miejscowych zabytkach oraz takim jedzeniu
Czy to oznacza, że w tych miasteczkach nie uświadczysz kebaba ani zapiekanki?
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Miasteczka cittaslow

Post autor: gar » 14 sty 2022, o 17:10

Teoretycznie powinieneś zjeść w takich miejscach coś lokalnego. Rzeczywistość jednak skrzeczy. W niektórych z nich zapewne ucieszyłbym się na zapiekankę a nawet kebaba, bo jak wiadomo na bezrybiu i rak ryba, a czasem nawet tego nie widać.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Miasteczka cittaslow

Post autor: Adler » 16 sty 2022, o 22:23

Jakoś nie chce mi się wierzyć, że w tych miasteczkach nie ma fastfood'ów lub tego typu barów.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Miasteczka cittaslow

Post autor: gar » 16 sty 2022, o 22:39

Adler pisze:
16 sty 2022, o 22:23
Jakoś nie chce mi się wierzyć, że w tych miasteczkach nie ma fastfood'ów lub tego typu barów.
Nie ma takiego wymogu, więc w wielu miejscach są, ale jak pisałem w niektórych miasteczkach nawet tego typu bary trudno namierzyć.

Awatar użytkownika
regon
User
Posty: 689
Rejestracja: 3 sty 2017, o 11:54
Lokalizacja: Śląsk

Re: Miasteczka cittaslow

Post autor: regon » 19 sty 2022, o 18:50

Odwiedziłam więcej niż połowę z tych wyżej wymienionych. Szczerze trochę dziwna ta lista. Na przykład zdecydowanie brakuje mi tu wielu miasteczek z województwa świętokrzyskiego (takich co mają jakieś 2000 mieszkańców), brakuje miast Lubelszczyzny takich jak Zwierzyniec, Szczebrzeszyn i wielu innych. Myślę że każdy z nas mógłby podać wiele przykładów

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Miasteczka cittaslow

Post autor: Adler » 19 sty 2022, o 19:32

W Zwierzyńcu jest Kebab i Pizzeria. Nie najlepsza to odpowiedź na Fast Food.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Miasteczka cittaslow

Post autor: gar » 20 sty 2022, o 13:48

regon pisze:
19 sty 2022, o 18:50
Odwiedziłam więcej niż połowę z tych wyżej wymienionych. Szczerze trochę dziwna ta lista. Na przykład zdecydowanie brakuje mi tu wielu miasteczek z województwa świętokrzyskiego (takich co mają jakieś 2000 mieszkańców), brakuje miast Lubelszczyzny takich jak Zwierzyniec, Szczebrzeszyn i wielu innych. Myślę że każdy z nas mógłby podać wiele przykładów
Każdemu pewnie brakuje, ale żeby się na tej liście znaleźć to władze miejskie muszą wykonać odpowiednie kroki. Jeśli nie ma chęci to nie ma wpisu na listę.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Miasteczka cittaslow

Post autor: gar » 20 maja 2022, o 15:03

Kolejne miasteczka z polskiej listy cittaslow odwiedzone. Czas płynie tam rzeczywiście wolniej. Niestety poza nielicznymi przypadkami poza wpisem na listę nie widzę większych zmian na lepsze.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Miasteczka cittaslow

Post autor: Adler » 20 maja 2022, o 16:12

gar pisze:
20 maja 2022, o 15:03
Czas płynie tam rzeczywiście wolniej.
Ciekawe, pod jakim kątem? (T)

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Miasteczka cittaslow

Post autor: gar » 20 maja 2022, o 17:01

Trzeba pojechać i się przekonać :)

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Miasteczka cittaslow

Post autor: Comen » 7 maja 2023, o 17:26

Tylko ja mam takie wrażenie że to cittaslow staje się jakimś takim alibi, żeby się nie rozwijać. Bo po co? Niech będzie tak jak dawniej. Czas płynie wolniej i nikt tam nawet nie zagląda bo sam skansen dla skansenu większego zysku nie przynosi.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Miasteczka cittaslow

Post autor: Adler » 7 maja 2023, o 18:10

Ja mam wrażenie, że to marketingowa ściema. ;)

ODPOWIEDZ