Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Dolnośląskie: Na wschód od Jeleniej Góry, sierpień 2020

Pochwal się relacją, zdjęciami, filmem z Twojej wycieczki, urlopu w kraju.
Regulamin forum
Prosimy o zachowanie następującego schematu w tytule relacji:
Województwo: dokładny cel wycieczki (data wycieczki)
Przykład:
Małopolskie: Czchów (08.07.2020)
Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8831
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Dolnośląskie: Na wschód od Jeleniej Góry, sierpień 2020

Post autor: Comen » 25 wrz 2020, o 21:10

Kończąc temat sierpniowego wakacyjnego wyjazdu w Sudety Zachodnie kilka miejsc odwiedzonych na wschód od Jeleniej Góry.
1. Bolków. Zamek bardzo malowniczy, choć w konfrontacji z Chojnikiem i Grodźcem okazał się chyba najmniej ciekawy. Ale to jedna z twierdz księstwa świdnicko-jaworskiego, które z piastowskiego Śląska najdłużej trzymało się przy Polsce. Zwiedzić na pewno warto.
Zamek w Bolkowie.jpg
Oryginalna jest na pewno "dziobata" wieża. Taki unikalny kształt miał wzmocnić jej walory obronne i dopasowywał się do lokalnej konfiguracji terenu. Z tarasu na jej szczycie rozciąga się panorama zarówno położonego w dole miasteczka jak i okolicznych gór (to jeszcze Przedgórze Sudeckie, ale blisko stąd w Góry Kaczawskie).
Bolków z wieży Zamkowej.jpg
Pogórze Sudeckie.jpg
W zamku jest też niewielka wystawa z modelami śląskich warowni i eksponatami historycznymi poświęconymi wojnom husyckim.
Zygmunt Luksemburski.jpg
Model zamku.jpg
I klasyczny zestaw, dziedziniec, studnia, katapulta, dyby, armaty. Z murów zamku widać drugi pobliski zamek Świny.
Widok na zamek Swiny.jpg
Samo miasto dość senne. Kilka lodziarni. Na pochyłym rynku ratusz z wysoką wieżą.
Rynek w Bolkowie.jpg
U jego stóp fontanna zwana anielską z figurką chłopczyka czytającego książkę. Niestety brak w niej wody.
Fontanna z Aniołem.jpg
Dookoła kamieniczki z arkadami. W kościele parafialnym odsłonięty fragment starego malowidła ściennego.
Freski w kaplicy kościelnej.jpg
2. Kamienna Góra. Nieco większa od Bolkowa. Muzeum Tkactwa już było nieczynne popołudniu.
Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze.jpg
Dość ładny rynek z wystawą dotyczącą miast śląskich. Rynek wizytowały nawet i koronowane głowy: pruscy władcy Fryderyk Wielki i Fryderyk Wilhelm II.
Kamienice ze szczytami.jpg
Ratusz znajduje się w zupełnie w innym miejscu miasta. Budowla to imponująca, trochę w stylu siedziby władz miejskich w czeskim w Libercu.
Ratusz w Kamiennej Górze.jpg
Po drodze kościół parafialny otoczony dawnym cmentarzem (pozostały epitafia na murze).
Kościół farny.jpg
Zdobne epitafium.jpg
Malownicze uliczki po których można się leniwie pobłąkać bez celu.
Uliczka Żeromskiego.jpg

3. Chełmsko Śląskie. Prawie miasto a w każdym razie na takie wygląda. Przyjeżdża się tutaj dla drewnianych domków tkaczy zwanych 12 apostołów. Chociaż jest ich tylko 11. To w bocznej uliczce odchodzącej od rynku.
Domy Tkaczy.jpg
Na głównym placu spotykamy natomiast dziwny wiejski korowód. Potem wyjaśniło się, że przyjechali filmowcy i kręcą film o regionie. Kamer nie widziałem, ale może to były dopiero jakieś próby i przymiarki.
Filmowy korowód.jpg
Ponad rynkiem stoi duży kościół parafialny z cmentarzem przy wejściu (niemieckie groby).
Pod kościołem farnym w Chełmsku.jpg
Stary cmentarzyk.jpg
Jedno z epitafiów przedstawia niemowlę - zawiniątko.
Kolebka.jpg
Jest to zdaje się mimo swojej wielkości kościół filialny, co jest poniekąd świadectwem degradacji Chełmska. Mimo wszystko to bardzo urokliwy i autentyczny zakątek Sudetów.
Domy z podcieniami.jpg
4. Krzeszów - zespół klasztorny może i na miarę wpisu do UNESCO, chociaż w Czechach takich jest pewnie z kilka.
Bazylika w Krzeszowie.jpg
Obsługa jednak na poziomie sudeckiej wioski. Brak informacji co jest płatne a co nie. Drzwi otwarte, więc obejrzałem sobie z grubsza kościół. Przy wejściu tabliczka z zakazem robienia zdjęć. Trafiam na scenę w której zgred drze się na jakiegoś turystę który zdjęcie jednak zrobił. To już budzi mój lekki niesmak. To jest kościół a nie tancbuda. Więc nie fotografuję. Obejrzałem sobie z grubsza świątynię. Przy ołtarzu trafiłem jednak na czepialskiego zgreda. Jednak nie wolno się rozglądać po bokach, bo wejść można tylko na modlitwę. Inaczej zapłać. A i wtedy co ciekawe można fotografować. A znaki przy wejściu temu przeczą. I skąd ja mam to wszystko wiedzieć? Na zachodzie nie tak się to robi. Wydziela się osobne wejście i osobny sektor dla modlących się. Kościół jest dostatecznie duży, aby można to uskutecznić. Tak było np. w katedrze w Toledo. A informacje są podane jasno na tablicy przy wejściu i tego się potem trzymamy. A tak to musztarda po obiedzie, więc na tym zakończyłem zwiedzanie kompleksu.
Portal.jpg
Klasztor.jpg
W budce z lodami nie mają jak wydać reszty z 50 zł. Trochę dziwne, że im nie zależy na kliencie. Syndrom Zakopanego?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8156
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Dolnośląskie: Na wschód od Jeleniej Góry, sierpień 2020

Post autor: gar » 25 wrz 2020, o 22:59

W Kamiennej Górze jest jeszcze Kościół Łaski.
W Chełmsku Śląskim nie odwiedziłeś "Lnianej Chaty" i jej gospodarzy ? Nie próbowałeś bomby apostołów ? Kościół katolicki jest farny, czyli ma proboszcza. Poza tym w miasteczku są ruiny kościoła ewangelickiego.
W Krzeszowie odpuściłeś kościół św. Józefa z malowidłami Willmana i niezwykłe Mauzoleum Piastów Śląskich ? Krzeszów do poprawki.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8831
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Dolnośląskie: Na wschód od Jeleniej Góry, sierpień 2020

Post autor: Comen » 26 wrz 2020, o 00:07

Lniana Chata była zamknięta ze względu na ten film, który postawił miasteczko w stan alarmu. Nie wiem czy ten kościół ma proboszcza - wygląda na rzetelną parafię, wnioskuję jedynie po niewielkiej liczbie mszy tam się odbywających, co by znaczyło, że jednak ktoś tam tylko dojeżdża z posługą.
Zdaję sobie sprawę, że w Krzeszowie można zwiedzić więcej - mając na uwadze satysfakcję wszystkich uczestników wycieczki zdecydowałem jednak, że na ten raz Krzeszowa nam wystarczy.
W Kamiennej Górze są jeszcze podziemia z projektem Arado administrowane przez tą samą firmę co podziemia Time Gates w Jeleniej Górze. Podobna wyprawa z dreszczykiem tylko dość konkretnie osadzona w realiach ostatniej wojny. Dla Krystiana temat może ciut za ciężki, choć bardziej niż oficerów SS bał się ducha gór. W każdym razie byliśmy tam późnym popołudniem i ta atrakcja też była już zamknięta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13434
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Dolnośląskie: Na wschód od Jeleniej Góry, sierpień 2020

Post autor: Adler » 26 wrz 2020, o 12:50

Masz może zdjęcia z przeciwnej strony rynku w Chełmsku?
Stuhr i Janda oraz ich wykonanie "Wizyty starszej pani" (Dürrenmatta) poczuliby się zlekceważeni. ;P

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8831
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Dolnośląskie: Na wschód od Jeleniej Góry, sierpień 2020

Post autor: Comen » 26 wrz 2020, o 22:21

Jest tam i taki zakątek. Oj przydałaby się Klara Zachanassian.
Rynek Chełmsko2.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13434
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Dolnośląskie: Na wschód od Jeleniej Góry, sierpień 2020

Post autor: Adler » 26 wrz 2020, o 22:27

Comen pisze:
26 wrz 2020, o 22:21
Oj przydałaby się Klara Zachanassian.
Lepiej nie, bo zrobiłaby z tej mieściny metropolię galerianą. 8-)

ODPOWIEDZ