Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Coronavirus COVID-19 - dyskusja

Bieżące wydarzenia, aktualności.
Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13426
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Coronavirus COVID-19 - dyskusja

Post autor: Adler » 10 cze 2020, o 08:50

petruss1990 pisze:
10 cze 2020, o 00:53
Jeżdżąc rowerem po wsiach to "wirus miejskim wynalazkiem jest"
Widzę, że wszędzie na prowincji takie myślenie. W okolicach Tarnobrzega podobnie. Rozumiem, że nie dojeżdżają do pracy do miasta i ich wirus się nie tyka, bo są ze wsi. Pewnie wódką przepiją i będzie ok. (W)

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8148
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Coronavirus COVID-19 - dyskusja

Post autor: gar » 10 cze 2020, o 17:27

Skoro taki system działa ... to może czas się napić :)

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13426
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Coronavirus COVID-19 - dyskusja

Post autor: Adler » 11 cze 2020, o 09:47

Inny przykład. Stacje benzynowe. Duża, polska stacja paliw, a w niej ok. 10 osób. Tylko ja i obsługa mamy założoną maseczkę. Zmieniły się przepisy/zalecenia? Może o czymś nie wiem?

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8820
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Coronavirus COVID-19 - dyskusja

Post autor: Comen » 11 cze 2020, o 16:48

W pociągu co 3 osoba w autobusie pół na pół. Rano motorniczy wywala pijanego bo nie ma maseczki. Obok siedzi kilka osób także bez ale zero reakcji. Tak to w praktyce wygląda.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13426
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Coronavirus COVID-19 - dyskusja

Post autor: Adler » 11 cze 2020, o 17:53

W kościele lepiej. Tylko pojedyncze "przypadki" bez maseczek.

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Re: Coronavirus COVID-19 - dyskusja

Post autor: tadeks » 11 cze 2020, o 21:50

Byłem dziś w Jarosławcu. Ludzi z całej Polski mnóstwo. Maseczki? Rzadkość.
Comen pisze:
11 cze 2020, o 16:48
Rano motorniczy wywala pijanego bo nie ma maseczki.
Fragmenty dużego artykułu z Głosu Pomorza:
"Pasażer nie chciał założyć maseczki, kierowca odmówił sprzedaży biletu.
Pasażer powołując się na rozporządzenie Rady Ministrów z kwietnia chciał podróżować autobusem bez zakrywania ust i nosa. Kierowca odmówił mu sprzedaży biletu. Konieczna była interwencja policji...
Na czyją prośbę? Tego nie wiadomo, bo wersje są różne...
Pracownica poczuła się zagrożona i postanowiła poprosić o pomoc policjantów...
-nie muszę jej mieć, bo mój stan zdrowia powoduje duszności po zakryciu ust i nosa... czy wewnętrzny regulamin firmy stoi ponad polskim prawem? - oburza się mężczyzna.
Pan D. powołuje się na zapis, który mówi, że „osoby, która nie może zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim, lub osoby mającej trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa; okazanie orzeczenia lub zaświadczenia w tym zakresie nie jest wymagane.” Tak też sprawę wyjaśniała policja, która jednak zaznacza, że różne firmy, w tym przewoźnicy, mogą mieć wewnętrzne regulaminy
."
(Podkreślenie moje)

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8820
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Coronavirus COVID-19 - dyskusja

Post autor: Comen » 11 cze 2020, o 22:24

Oczywiście nie jest dobrym pomysłem, aby pijanemu zakładać maseczkę. Wiadomo, że lepiej jest dobrze się wentylować po przepiciu. Ale kac chyba nie zalicza się do schorzeń wspomnianych w ustawie.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13426
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Coronavirus COVID-19 - dyskusja

Post autor: Adler » 13 cze 2020, o 15:29

Mówi się, że w Polsce nie ma co przesadzać z wirusem (także tu na forum), a połowa Europy w tych dniach nie wpuści do siebie Polaków, bo razem ze Szwedami (wyjątki w Europie) są postrzegani jako mieszkańcy krajów, w których w dalszym ciągu utrzymuje się wysoki stan zachorowań.

Przykład z supermarketu wczoraj:
Dwóch gości, znają się. Jeden wychodząc ze sklepu pyta drugiego, wchodzącego do sklepu: "Gdzie masz maseczkę?", a drugi na to: "Phii, daj spokój". (W)

rabit
User
Posty: 212
Rejestracja: 25 wrz 2010, o 19:47
Lokalizacja: Tarnów

Re: Coronavirus COVID-19 - dyskusja

Post autor: rabit » 13 cze 2020, o 15:31

Polska to piękny kraj...

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Re: Coronavirus COVID-19 - dyskusja

Post autor: tadeks » 13 cze 2020, o 22:31

Wicie,
mała wioska nad morzem. Gar wie, gdzie to, bo co roku bywa w Darłowie, Jarosławcu...
Jadę tam na tydzień to wypoczynek trójpokoleniowy. To kompromis z mojej strony wobec rodziny.
Byłem dwa dni temu na rekonesansie. To nie Sopot, Hel, Władysławowo, Łeba, Ustka, Kołobrzeg, Świnoujście..., gdzie zagęszczenie przybyszów jest spotęgowane zmianą planów Rodaków z zagranicy na Polskę.
Mimo, że to przedsezon, to w Jarosławcu trudno o domek. Wicie też oblegane, ale domek upatrzyłem kierując się tym, że jadę m.in. z wnuczką i dwoma psami.
Koronawirus? Nie zniknął, ale:
powiat sławieński (tam Wicie): 3 przypadki, wszystkie wyleczone. Ja - Słupsk 6, wszystkie wyleczone...
Jednak przybyszów z całej polski mnóstwo. Wnioski będą na początku września, o ile coś nie wystrzeli wcześniej. Swój domek, bez stołówki, dystans epidemiologiczny. Realia i kompromis- trzeba żyć z tym krążącym koronawirusem. Jednak z tego, co zaobserwowałem w Jarosławcu, Rusinowie, Wiciu, to przybysze traktują ten rejon jako "czysty", kompletny brak ostrożności.
Najgorsze jest w tym okresie, że bezobjawowcy nie są świadomi swojego zakażenia i, że stanowią zagrożenie dla innych.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8820
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Coronavirus COVID-19 - dyskusja

Post autor: Comen » 14 cze 2020, o 07:19

Jeśli chodzi o liczbę przypadków na milion mieszkańców to zajmujemy dopiero 79 miejsce na świecie z wynikiem 767 zachorowań. To jest poniżej średniej światowej, która wynosi 1010. W Europie najlepiej pod tym względem wypadły Węgry, Grecja i Słowacja. Na przeciwległym biegunie minipaństewka: San Marino, Watykan i Andora a z krajów większych Hiszpania, Białoruś i Islandia. Dane z Worldometer.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8148
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Coronavirus COVID-19 - dyskusja

Post autor: gar » 14 cze 2020, o 17:24

Jadę pociągiem osobowym z Władysławowa. Na nim kartka, że może nim jechać max. 180 osób i co 2 miejsce siedzące ma być wolne. W pociągu osób jest dwa razy tyle (tłoczno, ale jak na ostatni dzień długiego weekendu myślałem, że będzie gorzej), a miejsc wolnych siedzących brak. Maski ma 1 na 5 osób. Zalecenia to fikcja i najwyższy czas z nimi skończyć.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13426
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Coronavirus COVID-19 - dyskusja

Post autor: Adler » 14 cze 2020, o 21:43

gar pisze:
14 cze 2020, o 17:24
Zalecenia to fikcja i najwyższy czas z nimi skończyć.
Gdyby nie one w swoim czasie, popłynęlibyśmy. Zobaczymy wszystko w statystykach za 10/14 dni.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8148
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Coronavirus COVID-19 - dyskusja

Post autor: gar » 14 cze 2020, o 23:56

W pociągu relacji Gdynia - Poznań brak wolnych miejsc. Maseczki to rzadkość. Obcokrajowcy też podróżują. Może nie jest ich zbyt wielu, ale nie można powiedzieć, że ich nie ma.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8148
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Coronavirus COVID-19 - dyskusja

Post autor: gar » 20 cze 2020, o 09:15

Znam pierwszą ofiarę koronawirusa. To pies znajomego, którego trzeba było uspać, bo przez 3 miesiące nie udało załatwić się wizyty u weterynarza. Gdy się w końcu udało było za późno.
To historia psa, a ilu ludzi będzie w podobnej sytuacji tego żadne statystyki nie zanotują.

Awatar użytkownika
sleepwalker
User
Posty: 238
Rejestracja: 3 sty 2016, o 21:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: Coronavirus COVID-19 - dyskusja

Post autor: sleepwalker » 20 cze 2020, o 10:39

W jakim sensie nie udało się załatwić wizyty? Przychodnie weterynaryjne w całym kraju nie były zamknięte. Nie mówiąc o weterynarzach na dojazd. Sami korzystaliśmy z pomocy w kwietniu/maju.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8148
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Coronavirus COVID-19 - dyskusja

Post autor: gar » 21 cze 2020, o 14:53

sleepwalker pisze:
20 cze 2020, o 10:39
W jakim sensie nie udało się załatwić wizyty? Przychodnie weterynaryjne w całym kraju nie były zamknięte. Nie mówiąc o weterynarzach na dojazd. Sami korzystaliśmy z pomocy w kwietniu/maju.
W jego przypadku weterynarze odmawiali przez długi czas przyjazdu. A do przychodni nie mógł z nim jechać z powodów, o których nie będę tu pisał.
I skończyło się tak jak się skończyło.

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Re: Coronavirus COVID-19 - dyskusja

Post autor: tadeks » 23 cze 2020, o 16:11

W całej Polsce poluzowania oficjalne i rozluźnienie ponad to jest dozwolone.
Wszystko do czasu. Ten luz musi dać o sobie znać zarażeniami i powrotem do obostrzeń.
Już jest, niestety, w moim rodzinnym Bytowie, gdzie jestem średnio raz w tygodniu:
- Wracamy do obostrzeń - mówi Ryszard Sylka, burmistrz Bytowa. - Urząd miejski jest już zamknięty dla petentów. Podobnie jest w innych urzędach w powiecie.
Koronawirusa wykryto u pracowników produkcji dwóch dużych bytowskich firm Polmor i Wireland.
Zachorowało małżeństwo, które miało kontakt z osobą spoza województwa. Do rodziny przyjechał zięć ze Śląska.
Część pracowników (około 100) jest już w kwarantannie.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13426
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Coronavirus COVID-19 - dyskusja

Post autor: Adler » 23 cze 2020, o 20:34

Za brak maseczki w sklepie, komunikacji publicznej oraz urzędach można dostać 500 zł. Warto przemyśleć przed wejściem.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8820
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Coronavirus COVID-19 - dyskusja

Post autor: Comen » 23 cze 2020, o 22:04

No tylko czy ktoś to egzekwuje. Bo w środkach komunikacji to nie widziałem żeby kontrolerzy biletów sprawdzali stan "omaseczkowania" pasażerów.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13426
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Coronavirus COVID-19 - dyskusja

Post autor: Adler » 23 cze 2020, o 23:12

Może się zdarzyć, że kiedyś ktoś bez zapowiedzi wejdzie i nagrodzi. Pracownicy zachęcają i/lub pouczają. Od egzekwowania jest ktoś inny. Prawdopodobieństwo zakażenia występuje teraz głównie na weselach, w zakładach i w kościołach. W takim Rewalu zamknęli dzisiaj na kwarantannie kilkadziesiąt osób w ośrodku wypoczynkowym. Ktoś z południa kraju przywiózł ze sobą niespodziankę.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8148
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Coronavirus COVID-19 - dyskusja

Post autor: gar » 24 cze 2020, o 00:32

Na Górnym Śląsku mandaty podobno się pojawiają. W sklepie stawka 300 zł. We Władysławowie też słyszałem o podobnym nalocie na sklep ale na ile to prawda trudno zweryfikować.
Co do Rewala: kto ponosi koszty kwarantanny w ośrodku ? Ośrodek, osoby na kwarantannie, biuro podróży które ich tam wysłało ?

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Re: Coronavirus COVID-19 - dyskusja

Post autor: tadeks » 24 cze 2020, o 10:12

W Słupsku wczoraj Sanepid kontrolował sklepy. Nie wiem ile. W Stokrotce bezmaskowcom wlepiano mandaty. Byli też w Netto, ale nie znam konsekwencji wobec bezmaskowców, a tacy tam bywają.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13426
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Coronavirus COVID-19 - dyskusja

Post autor: Adler » 24 cze 2020, o 12:06

salewiak pisze:
23 cze 2020, o 23:12
W takim Rewalu zamknęli dzisiaj na kwarantannie kilkadziesiąt osób w ośrodku wypoczynkowym. Ktoś z południa kraju przywiózł ze sobą niespodziankę.
Podali w radiu, że to starsze małżeństwo ze Śląska przywiozło ze sobą wirusa. Dopiero w Rewalu pojawiły się typowe objawy.

Awatar użytkownika
Norden
Ekspert
Posty: 1259
Rejestracja: 8 paź 2010, o 23:41
Lokalizacja: Wojnicz

Re: Coronavirus COVID-19 - dyskusja

Post autor: Norden » 13 paź 2020, o 11:09

https://glos24.pl/juz-49-przypadkow-kor ... y-zarazony
Przydatny link do śledzenia sytuacji w Małopolsce...
Brakuje mi tylko informacji ile osób wśród zakażanych jest hospitalizowanych...

ODPOWIEDZ