Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Schroniska górskie, bacówki, chaty, bazy studenckie

Rozmowy o sprawach związanych z górami.
Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Schroniska górskie

Post autor: gar » 19 sty 2020, o 21:42

Jan M. pisze:
19 sty 2020, o 19:17
Wczoraj nocowałem w bacówce na Jaworzcu w Bieszczadach, wyszliśmy na turach na Smerek, ale warunki na narty fatalne. Powyżej lasu na polach borówek za mało śniegu, żeby można było spokojnie pośmigać.
Dzisiaj pozostał wypad tylko z buta.
Jak bacówka w Jaworcu zimą ? Pustawo czy są goście ? W pokojach ciepło ?

Jan M.
Ekspert
Posty: 163
Rejestracja: 10 lut 2017, o 08:37
Lokalizacja: Beskid Niski

Re: Schroniska górskie

Post autor: Jan M. » 20 sty 2020, o 07:16

Jak bacówka w Jaworcu zimą ? Pustawo czy są goście ? W pokojach ciepło ?
W tygodniu od czwartku trzy osoby, w sobotę 16-18. Bacówka tak jak i ta na Honiu przeszła termomodernizację, goraco, zakręcaliśmy grzejnik. Ciepła woda na full, jedzenie OK, darmowy wrzątek, dalej nie ma pradu, agregat do 22-giej, potem obsługa schroniska (przez cały pobyt bardzo w porządku) rozstawiła świece w lampionach.
Generalnie polecam.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Schroniska górskie

Post autor: gar » 20 sty 2020, o 08:32

Jan M. pisze:
20 sty 2020, o 07:16
W tygodniu od czwartku trzy osoby, w sobotę 16-18. Bacówka tak jak i ta na Honiu przeszła termomodernizację, goraco, zakręcaliśmy grzejnik. Ciepła woda na full, jedzenie OK, darmowy wrzątek, dalej nie ma pradu, agregat do 22-giej, potem obsługa schroniska (przez cały pobyt bardzo w porządku) rozstawiła świece w lampionach.
Generalnie polecam.
Dzięki za wiadomości. Miło to słyszeć, że od ponad 1,5 roku (chyba) trzymają poziom.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Schroniska - Bazy studenckie

Post autor: gar » 24 lut 2020, o 09:47

Schronisko Pod Muflonem (Góry Bystrzyckie)
Ocena schroniska: dobra +
Położenie niezłe, widoki sprzed schroniska (i z niektórych pokoi) ładne, pokoje standardowe, łóżka dość wiekowe i w różnym stanie. Nie widziałem łóżek piętrowych. W pokojach bardzo ciepło, bo w schronisku grzeją solidnie.
Zniżki PTTK udzielane bezproblemowo
Łazienki na piętrze bez szału, ale jak na schroniska nie jest źle. Na parterze łazienki nowoczesne i czyste. Ciepła woda prawie non stop.
Obsługa - bardzo przyjemna, miła. Klimat wręcz rodzinny.
Jedzenie: wybór posiłków schroniskowy, czyli stosunkowo niewielki, ale smakowo to co podawano było bardzo dobre. Ceny patrząc na wielkość i jakość potraw - bardzo przyzwoite. Tanie i bardzo dobre śniadania. Całkiem spory wybór piw butelkowych. Lany duży Kozel 7 zł.
Jadalnia otwarta od 9.00, kuchnia do 19.00, bufet do ok. 20 - 22 (zależnie od dnia).
Po zamknięciu jadalni jest sala gdzie można w 30 osób posiedzieć.
Polecam

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Schroniska górskie

Post autor: Adler » 15 mar 2020, o 21:38

Schronisko PTTK Markowe Szczawiny:
W dniu dzisiejszym schronisko po ostatnich gościach sobotnich zostało całkowicie zamknięte. Jest to sytuacja ciężka i przykra dla Was turystów jak i dla pracowników wszystkich schronisk. Niedziela, piękna słonecznej pogoda, a my siedzimy sami na pustej jadalni. Część z nas siedzi w domu, cześć została na pokładzie i będzie remontować obiekt. Dzisiaj na szlakach Babiej Góry był duży ruch turystyczny. Oczywiście szlaki są otwarte. Tylko pytanie czy wspólne siedzenie tłumów przed schroniskami jest wskazane.... to już niech każdy z Was sobie odpowie. My nie zalecamy teraz wycieczek na często uczęszczane szlaki.Pamiętajcie, ze w razie jakiegokolwiek zagrożenia ktoś z nas zawsze czuwa na obiekcie. Ponadto na Markowych stale pełni służbę ratownik GOPRu.
Pozdrawiamy!

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Schroniska górskie

Post autor: gar » 17 mar 2020, o 09:26

Obecnie wszystkie schroniska są zamknięte tzn. nie udzielają noclegów i sal do konsumpcji, ale słyszałem o schronisku w którym przez okno sprzedawano napoje. To sprzedaż na wynos więc teoretycznie jest dozwolona.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Schroniska górskie

Post autor: Adler » 17 mar 2020, o 10:57

gar pisze:
17 mar 2020, o 09:26
ale słyszałem o schronisku w którym przez okno sprzedawano napoje. To sprzedaż na wynos więc teoretycznie jest dozwolona.
Które to schronisko?

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Schroniska górskie

Post autor: gar » 17 mar 2020, o 14:50

Nie pamiętam dokładnie, ale coś z "moich" terenów, czyli albo Beskid Śląski albo Beskid Żywiecki.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Schroniska - Bazy studenckie

Post autor: gar » 17 kwie 2020, o 09:30

W drugim etapie odmrażania gospodarki mają zostać otwarte hotele i inne miejsca noclegowe z pewnymi ograniczeniami. Ciekawe co to dokładnie oznacza, czy schroniska się na to załapią i kiedy to nastąpi ?

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Schroniska - Bazy studenckie

Post autor: Adler » 17 kwie 2020, o 10:45

W drugiem etapie, czyli za tydzień lub dwa - zależy od rozwoju sytuacji.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Schroniska - Bazy studenckie

Post autor: gar » 17 kwie 2020, o 10:51

Obstawiam, że drugi etap nastąpi po długim weekendzie, czyli dokładnie 4 maja. Ale za wiele kasy bym na to nie postawił.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Schroniska - Bazy studenckie

Post autor: gar » 18 kwie 2020, o 12:00

Na platformie polakpotrafi.pl jest zbiórka pt. Ratujmy Pasterkę. Zbierają na to, aby schronisko przetrwało trudne czasy. Organizatorzy liczyli na zebranie 25 000. Zbiórka trwa do 10.05.2020 a już udało się zebrać kwotę 68 550. Proponuję zajrzeć, poczytać i ...

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Schroniska - Bazy studenckie

Post autor: Adler » 18 kwie 2020, o 14:32

Pomysł ok, ale takie akcje powinny być teraz organizowane dla wielu schronisk i bacówek. Co takiego wyjątkowego ma w sobie Pasterka, że tylko ją ludzie wspierają finansowo? (T) Chętnie dorzucę parę groszy, ale bardziej schroniskom i bacówkom mi bliższym (nie tylko pod względem odległości).

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Schroniska - Bazy studenckie

Post autor: gar » 18 kwie 2020, o 15:25

salewiak pisze:
18 kwie 2020, o 14:32
Pomysł ok, ale takie akcje powinny być teraz organizowane dla wielu schronisk i bacówek. Co takiego wyjątkowego ma w sobie Pasterka, że tylko ją ludzie wspierają finansowo? (T) Chętnie dorzucę parę groszy, ale bardziej schroniskom i bacówkom mi bliższym (nie tylko pod względem odległości).
Co ma w sobie takiego Pasterka, że tylko ją wspierają ludzie finansowo ? Ano to, że ona zdecydowała się zorganizować taką akcję. Inne schroniska albo na to nie wpadły albo po prostu tego nie zrobiły. A jak to mówią kto pierwszy ten lepszy :)

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Schroniska - Bazy studenckie

Post autor: Adler » 18 kwie 2020, o 20:02

Widzę, że to chodzi nie tylko o Pasterkę, ale też o schronisko na Szczelińcu. Ten sam dzierżawca.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Schroniska - Bazy studenckie

Post autor: gar » 18 kwie 2020, o 23:02

Zgadza się. Czyli za jednym strzałem pomaga się dwóm schroniskom. Czy są też takie inicjatywy dla schronisk beskidzkich ? Jeśli któreś z nich coś takiego zrobi to chyba jeszcze ma szanse na pozytywny odbiór (o ile będzie pierwsze wśród beskidzkich schronisk).

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Schroniska - Bazy studenckie

Post autor: Adler » 18 kwie 2020, o 23:15

Z beskidzkich nie widzę, ale w tym portalu odbywa się jeszcze zbiórka dla schroniska Samotnia.
-> https://polakpotrafi.pl/projekt/samotnia

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Schroniska - Bazy studenckie

Post autor: gar » 18 kwie 2020, o 23:55

Dziś przyuważyłem też wpis o Samotni, czyli chyba najsłynniejszym schronisku Karkonoszy, ale szczerze mówiąc patrząc na to, kto się ma więcej chęci na przeżycie i kto się bardziej przyłożył do wpisu ... Oceńcie sami.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Schroniska - Bazy studenckie

Post autor: gar » 20 kwie 2020, o 15:14

Kolejne schronisko prosi o wsparcie. I jest to kolejne schronisko sudeckie. Tym razem na zrzutka.pl pojawiła się oferta Szwajcarki w Rudawach Janowickich. Z 3 schronisk, których prośby o wsparcie znalazłem Szwajcarka najniżej ustawiła próg finansowy, o który prosi tj. 15 000 zł (już go znacząco przekroczono). Zdziwiony jestem, że póki co żadne ze schronisk beskidzkich i tatrzańskich nie poszło w tą stronę, ale to chyba kwestia czasu - tudzież może mojego marnego szukania.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Schroniska - Bazy studenckie

Post autor: Adler » 20 kwie 2020, o 16:04

Gdy się pojawią obiekty z mojego regionu, dołączę do zbiórki.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Schroniska - Bazy studenckie

Post autor: gar » 20 kwie 2020, o 18:11

Jeśli pojawią się jakiekolwiek nowe schroniska starające się w wsparcie finansowe na jakichkolwiek platformach proszę o informację w tym wątku.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Schroniska - Bazy studenckie

Post autor: Adler » 22 kwie 2020, o 19:30

Jaworzec. Mam w planach to miejsce. Dołączam. (D)


Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Schroniska - Bazy studenckie

Post autor: gar » 22 kwie 2020, o 23:53

Tak sami z siebie to robią ? Mam nadzieję, że odzew będzie. Kwestia tylko do ilu osób dotrze taki apel. Oby do jak największej ilości, choć może być trudno, bo tak ważnej wiadomości nie ma jeszcze na stronie internetowej bacówki. Co najmniej dziwne.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Schroniska - Bazy studenckie

Post autor: Adler » 23 kwie 2020, o 18:07

gar pisze:
20 kwie 2020, o 18:11
Jeśli pojawią się jakiekolwiek nowe schroniska starające się w wsparcie finansowe na jakichkolwiek platformach proszę o informację w tym wątku.
To tutaj, czy tutaj? (T)
Jeden temat poproszę, bo się robi dubel.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Schroniska - Bazy studenckie

Post autor: Comen » 23 kwie 2020, o 18:48

Proponuję zrobić oddzielny wątek taki jaki już założył gar, tym bardziej że o pomoc mogą w końcu prosić nie tylko schroniska.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

ODPOWIEDZ