Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Kwestie prawne wycieczek w Hiszpanii

Dla pilotów i przewodników turystycznych.
Shlag
User
Posty: 2
Rejestracja: 21 mar 2020, o 22:24

Kwestie prawne wycieczek w Hiszpanii

Post autor: Shlag » 21 mar 2020, o 22:37

Witam, piszę z pytaniem, czy ktoś tu orientuje się może jak wygląda od strony formalnej oprowadzanie wycieczek po górach oraz parkach narodowych w Hiszpanii? Mianowicie, czy wystarczą uprawnienia międzynarodowe (jak np UIMLA), czy potrzeba jakieś hiszpańskie papiery, a może i w ogóle nic tam nie wymagają? Ogólnie jestem w temacie dość zielony, ta kwestia jest odległą pieśnią przyszłości o ile w ogóle kiedyś mi się przyda, ale proszę o konkretną odpowiedź i wyrozumiałość. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
ArteCaravana
User
Posty: 8
Rejestracja: 1 kwie 2020, o 11:12
Lokalizacja: Andaluzja

Re: Kwestie prawne wycieczek w Hiszpanii

Post autor: ArteCaravana » 1 kwie 2020, o 11:49

Shlag pisze:
21 mar 2020, o 22:37
Witam, piszę z pytaniem, czy ktoś tu orientuje się może jak wygląda od strony formalnej oprowadzanie wycieczek po górach oraz parkach narodowych w Hiszpanii? Mianowicie, czy wystarczą uprawnienia międzynarodowe (jak np UIMLA), czy potrzeba jakieś hiszpańskie papiery, a może i w ogóle nic tam nie wymagają? Ogólnie jestem w temacie dość zielony, ta kwestia jest odległą pieśnią przyszłości o ile w ogóle kiedyś mi się przyda, ale proszę o konkretną odpowiedź i wyrozumiałość. Pozdrawiam
Bardzo chciałabym Ci pomóc ale posiadam informacje jedynie na temat uprawnień przewodnika a nie przewodnika górskiego. W przypadku uprawnień przewodnika / licencji wszystko zależy od wspólnoty autonomicznej. Hiszpania, jak zapewne wiesz, podzielona jest na wspólnoty autonomiczne (jednostka administracyjna, coś jak nasze województwa ale bardziej "niezależne") i to właśnie "rząd" danej wspólnoty decyduje jakie musisz spełniać wymagania, żeby takie uprawnienia uzyskać. Na przykład na Wyspach Kanaryjskich trzeba zdać egzamin państwowy, który odbywa się raz w roku i składa z trzech części. W Andaluzji z kolei musisz mieć ukończone studia ze stopniem magistra na kierunku wskazanym w odpowiednim rozporządzeniu. Nie ma możliwości zdawania egzaminu bo po prostu takowego nie organizują więc tylko magister np. turystyki pozwoli ci uzyskać uprawnienia + min. 2 języki obce na poziomie B1. Każda wspólnota rządzi się innymi prawami. Mogę poszperać na temat uprawnień przewodnika górskiego i dam znać jeśli coś znajdę o ile temat nadal Cię interesuje.

Awatar użytkownika
Norden
Ekspert
Posty: 1250
Rejestracja: 8 paź 2010, o 23:41
Lokalizacja: Wojnicz

Re: Kwestie prawne wycieczek w Hiszpanii

Post autor: Norden » 1 kwie 2020, o 12:12

Shlag pisze:
21 mar 2020, o 22:37
Witam, piszę z pytaniem, czy ktoś tu orientuje się może jak wygląda od strony formalnej oprowadzanie wycieczek po górach oraz parkach narodowych w Hiszpanii? Mianowicie, czy wystarczą uprawnienia międzynarodowe (jak np UIMLA), czy potrzeba jakieś hiszpańskie papiery, a może i w ogóle nic tam nie wymagają? Ogólnie jestem w temacie dość zielony, ta kwestia jest odległą pieśnią przyszłości o ile w ogóle kiedyś mi się przyda, ale proszę o konkretną odpowiedź i wyrozumiałość. Pozdrawiam
Zapytaj: https://pl-pl.facebook.com/pg/Stowarzys ... 243/about/

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Kwestie prawne wycieczek w Hiszpanii

Post autor: Comen » 1 kwie 2020, o 16:29

ArteCaravana pisze:
1 kwie 2020, o 11:49
W Andaluzji z kolei musisz mieć ukończone studia ze stopniem magistra na kierunku wskazanym w odpowiednim rozporządzeniu. Nie ma możliwości zdawania egzaminu bo po prostu takowego nie organizują więc tylko magister np. turystyki pozwoli ci uzyskać uprawnienia + min. 2 języki obce na poziomie B1.
Ciekawe bo u nas z kolei (w Polsce) na studiach geograficznych miałem kursy z pilotażu i przewodnictwa turystycznego, ale one były "sztuką dla sztuki", bo żadnych konkretnych uprawnień nie dawały.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kwestie prawne wycieczek w Hiszpanii

Post autor: gar » 1 kwie 2020, o 18:24

Trochę dziwne to rozwiązanie z Andaluzji. Kierunkowe studia i 2 języki obce żeby zostać przewodnikiem ? Po co to ? Mniemam, że po to aby ograniczyć liczbę przewodników.

Shlag
User
Posty: 2
Rejestracja: 21 mar 2020, o 22:24

Re: Kwestie prawne wycieczek w Hiszpanii

Post autor: Shlag » 5 kwie 2020, o 23:15

Dzięki, to też mi już coś daje. I może nie będę Cię już bardziej fatygował, tylko postaram się coś sam pogrzeać głębiej. Już dużą wskazówką jest to, że każda wspólnota inaczej. Dzięki!
ArteCaravana pisze:
1 kwie 2020, o 11:49
Shlag pisze:
21 mar 2020, o 22:37
Witam, piszę z pytaniem, czy ktoś tu orientuje się może jak wygląda od strony formalnej oprowadzanie wycieczek po górach oraz parkach narodowych w Hiszpanii? Mianowicie, czy wystarczą uprawnienia międzynarodowe (jak np UIMLA), czy potrzeba jakieś hiszpańskie papiery, a może i w ogóle nic tam nie wymagają? Ogólnie jestem w temacie dość zielony, ta kwestia jest odległą pieśnią przyszłości o ile w ogóle kiedyś mi się przyda, ale proszę o konkretną odpowiedź i wyrozumiałość. Pozdrawiam
Bardzo chciałabym Ci pomóc ale posiadam informacje jedynie na temat uprawnień przewodnika a nie przewodnika górskiego. W przypadku uprawnień przewodnika / licencji wszystko zależy od wspólnoty autonomicznej. Hiszpania, jak zapewne wiesz, podzielona jest na wspólnoty autonomiczne (jednostka administracyjna, coś jak nasze województwa ale bardziej "niezależne") i to właśnie "rząd" danej wspólnoty decyduje jakie musisz spełniać wymagania, żeby takie uprawnienia uzyskać. Na przykład na Wyspach Kanaryjskich trzeba zdać egzamin państwowy, który odbywa się raz w roku i składa z trzech części. W Andaluzji z kolei musisz mieć ukończone studia ze stopniem magistra na kierunku wskazanym w odpowiednim rozporządzeniu. Nie ma możliwości zdawania egzaminu bo po prostu takowego nie organizują więc tylko magister np. turystyki pozwoli ci uzyskać uprawnienia + min. 2 języki obce na poziomie B1. Każda wspólnota rządzi się innymi prawami. Mogę poszperać na temat uprawnień przewodnika górskiego i dam znać jeśli coś znajdę o ile temat nadal Cię interesuje.

Awatar użytkownika
ArteCaravana
User
Posty: 8
Rejestracja: 1 kwie 2020, o 11:12
Lokalizacja: Andaluzja

Re: Kwestie prawne wycieczek w Hiszpanii

Post autor: ArteCaravana » 5 kwie 2020, o 23:23

Comen pisze:
1 kwie 2020, o 16:29
ArteCaravana pisze:
1 kwie 2020, o 11:49
W Andaluzji z kolei musisz mieć ukończone studia ze stopniem magistra na kierunku wskazanym w odpowiednim rozporządzeniu. Nie ma możliwości zdawania egzaminu bo po prostu takowego nie organizują więc tylko magister np. turystyki pozwoli ci uzyskać uprawnienia + min. 2 języki obce na poziomie B1.
Ciekawe bo u nas z kolei (w Polsce) na studiach geograficznych miałem kursy z pilotażu i przewodnictwa turystycznego, ale one były "sztuką dla sztuki", bo żadnych konkretnych uprawnień nie dawały.
Ja robiłam płatny kurs pilota w Polsce a potem osobno zapisałam się na egzamin państwowy, który zdałam we wrześniu a od kolejnego roku, od stycznia, zniesiona została licencja. Moja koleżanka, która nie mogła pojawić się na egzaminie we wrześniu nie doczekała się kolejnego terminu i właściwie kurs zrobiła dla siebie bo żadnych uprawnień, bez państwowego egzaminu, nie dawał.

Jeśli chodzi o Andaluzję to w sumie ma to sens. W Polsce kończysz studia na kierunku turystycznym albo pokrewnym (w sensie coś związanego z pracą przewodnika - historia, historia sztuki) a i tak nie możesz być przewodnikiem bez zdania egzaminu państwowego. Tutaj jest na odwrót, jeśli decydujesz się studiować taki kierunek to chociaż dzięki niemu masz pracę a niewielu jest tutaj licencjonowanych przewodników, szczególnie z językiem polskim.

ODPOWIEDZ