Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Małopolskie: Szopki po krakowsku

Pochwal się relacją, zdjęciami, filmem z Twojej wycieczki, urlopu w kraju.
Regulamin forum
Prosimy o zachowanie następującego schematu w tytule relacji:
Województwo: dokładny cel wycieczki (data wycieczki)
Przykład:
Małopolskie: Czchów (08.07.2020)
Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Małopolskie: Szopki po krakowsku

Post autor: Comen » 28 gru 2014, o 22:42

Jak się później okazało sobota poświąteczna nie była akurat najlepszym dniem na oglądanie szopek w krakowskich kościołach a to z tego względu, że przynajmniej część z nich sprzątano po uroczystościach bożonarodzeniowych. Tak czy siak udało się obejrzeć przynajmniej kilka interesujących okolicznościowych instalacji co pokrótce przedstawiam:

1. Kościół Zwiastowania NMP (Kapucynów) ul. Loretańska
Szopka Kapucyni.jpg
Domek Loreto zamknięty niestety na cztery spusty, ale szopka była. Dość kameralna, jednak z ruchomymi figurkami, muzyką i krakowskim motywem w postaci Bramy Floriańskiej. W tle ziemia widziana z kosmosu.

2. Kościół Mariacki, Rynek Główny
Mariacki.jpg
Szopka tradycyjna, prosta z gwiazdą betlejemską zrobioną ze światełek. W kościele jak zwykle sporo ludzi, chociaż z pewnością nie wszyscy ze względu na szopkę.

3. Kościół św Trójcy (Dominikanów), plac Dominikański
Dominikanie.jpg
Szopka prosta w postaci skalnej groty w jednej z bocznych kaplic. Większe wrażenie robią jednak w tym kościele inne pięknie udekorowane kaplice.

4. Kościół św Piotra i Pawła, ul. Grodzka
Piotrpawel.jpg
Szopka w sensie dosłownym. Albo może jak altana lub "pensjon" (zaczerpnięte z relacji Menela). Design trochę może zbyt nowoczesny jak na historię sprzed 2000 lat.

5. Kościół św. Andrzeja, ul. Grodzka
Andrzej.jpg
Nastrojowa. Zwłaszcza efekt robią umiejętnie wpasowane roślinki. Prawie jak bonsai.

6. Kościół św. Bernarda ze Sieny (Bernardynów), ul. Bernardyńska
Bernardyni1.jpg
Bernardyni2.jpg
Bernardyni3.jpg
Małe cudeńko (no nie takie małe bo na całą ścianę). Szopka jak z obrazu Breughla. Oczywiście ruchoma, podświetlana, animowana i z muzycznym podkładem. Obrazki rodzajowe typu kowal podkuwający konia, rybak wyławiający rybę z jeziora, itp. Nic dziwnego, że pełno oglądających zwłaszcza z dziećmi.

7. Katedra na Wawelu
Tu nie ma nic bo koślawą lalkę na sianku przed głównym ołtarzem trudno uznać za szopkę, chociaż z pewnością jest to jakiś symbol. Katedra to miejsce specyficzne, pełne turystów, ale mam wrażenie, że co raz gorzej zorganizowane. Zaczynam się bać czy mnie nie wyproszą przy wejściu. Obstawy więcej niż w kuluarach sejmu. Cóż znak czasów - skądinąd mieliśmy ostatnio sygnały, że terroryści planowali jakiś zamach w polskim kościele, w tym sensie wzmocniona ochrona nie dziwi. Zamiast więc szopki bańka pod Wawelem.
Banka pod Wawelem.jpg
8. Kościół św. Floriana, plac Matejki
Florian.jpg
Tradycyjna, trochę taka teatralna.

W planie był jeszcze kościół Franciszkanów z tradycyjną szopką krakowską i kościół św. Anny, niestety oba zamknięte z przyczyn podanych wyżej. Jak będzie okazja to uzupełnię.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Relacja: Szopki po krakowsku

Post autor: Adler » 4 gru 2015, o 12:52

Słyszałem w radiu o temacie.
Jak tam sprawa wygląda w tym roku?

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Relacja: Szopki po krakowsku

Post autor: Comen » 4 gru 2015, o 17:34

W sensie konkursu czy wystroju w kościołach? Szopki na pewno będą, może się uda zrobić tour, zwłaszcza z maluchem.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Relacja: Szopki po krakowsku

Post autor: Adler » 4 gru 2015, o 22:38

Comen pisze:Szopki na pewno będą, może się uda zrobić tour, zwłaszcza z maluchem.
Poprosimy w takim razie o aktualizację tematu. ;)

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Relacja: Szopki po krakowsku

Post autor: Comen » 27 gru 2015, o 17:55

Szopki edycja 2015. W tym roku wybrałem zestaw kilku innych kościołów. Przede wszystkim świątynie Kazimierza, ale też kilka innych w których nie byłem w tamtym roku. Nie w każdym miejscu szopka jest, np. nie zauważyłem takiej w kościele garnizonowym św. Agnieszki albo w kościele Przemienienia Pańskiego czyli Ojców Pijarów na Starym Mieście. W tych z poprzedniego roku zazwyczaj po staremu np. u Bernardynów taka sama efektowna wielka ruchoma makieta z figurkami, światełkami, nastrojową muzyką a nawet basenikiem z wodą. W porównaniu z poprzednim rokiem znacznie więcej odwiedzających (no ale też w tamtym roku odwiedzałem szopki w dzień powszedni).
Kościół Ojców Franciszkanów św Franciszka z Assyżu: Franciszkańska/Pl. Wszystkich Świętych
W kaplicy Męki Pańskiej stanęła tradycyjna szopka krakowska. Jej autorami są Renata, Edward i Marek Markowscy. Wygrała edycję konkursu w 2014 roku. W fantastycznym pałacu narodzin są elementy krakowskiej architektury m.in. hełm Kaplicy Zygmuntowskiej, zwieńczenie mariackiej hejnalicy oraz jedna z wież katedry.
1 Franciszkanie.jpg
Kościół św. Anny - ul. św Anny
Szopka historyczna. Światło i biel. W zestawie gipsowe głowy znanych postaci. Jest m.in. Jan Paweł II, św. Jan Kanty oraz trójca "królów" Piłsudski, Paderewski, Dmowski. Dla intelektualistów, ale to w końcu uniwersytecka kolegiata.
2 Św Anna szopka.jpg
Św Anna Trzej Królowie.jpg
Kościół św Barbary - Plac Mariacki
Przyjemna nastrojowa miniaturka. Pojawia się istotny element: proszalny murzynek.
3 Św Barbara.jpg
Kościół św Michała Archanioła i św Stanisława (Paulinów) na Skałce
Przychodziłem dwa razy. Za pierwszym właśnie zaczynała się msza. Szopka prawie jak bacówka w Bartnem <lol> Ciekawe po co ta drabinka za Maryją? Trzej królowie i owieczki. Kołyszący się Chrystus. No i jest też murzynek proszący co łaska.
4 Na Skałce.jpg
Kościół św Katarzyny Aleksandryjskiej (Augustianów) ul. Augustiańska/Skałeczna
Spodziewałem się róż od św. Rity, bo kościół stanowi sanktuarium tej włoskiej patronki od spraw beznadziejnych a w drewnianej dzwonnicy zorganizowano rosarium. Jednak to nie ta pora roku. Szopka trochę taka góralska zajmuje tylny kąt obszernej nawy. Dużo siana.
Św Katarzyna.jpg
Kościół Bożego Ciała ul. Bożego Ciała
Piękna choć mroczna świątynia, ale szopka raczej w wesołym klimacie, zwłaszcza że na choinkach kolorowe światełka. Przy nisko świecącym słońcu piękne złote barwy zyskała także słynna ambona w kształcie łodzi. Stare obrazy na ścianach po dawnemu niestety słabo czytelne.
5 Boże Ciało.jpg
Kościół św. Józefa Rynek Podgórski/Zamoyskiego
Wielkie figury Józefa i Maryi otacza tłumek adorujący narodzonego Chrystusa, także aniołki i leśne zwierzątka.
Św Józef.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Relacja: Szopki po krakowsku

Post autor: Comen » 2 sty 2017, o 23:04

W tym roku w Krakowie szopki wystawiono na miasto - tak że niekoniecznie trzeba wchodzić do kościołów, ażeby je sobie obejrzeć. Akcja nazywa się wokół szopki i trwać będzie jeszcze do 6 stycznia, więc trzeba się spieszyć. Oczywiście są to te klasyczne szopki krakowskie z elementami lokalnej architektury - biorące udział w corocznym konkursie. Pięć dużych szopek wystawiono w gablotach w kilku miejscach Starego Miasta a dodatkowo kilka innych małych zaprezentowano w witrynach sklepów, restauracji a nawet banków na Rynku Głównym. Krótki wieczorny spacer.
Rozpoczynam pod Wawelem. Plac Legii Napoleońskiej z pawilonem informacji turystycznej. A na środku pierwsza duża szopka.
1 Szopka pod Wawelem.jpg
Wawel niestety wieczorem już zamknięty. Schodzę więc w dół na Kanoniczą. Na niej ciąg dorożek czyli poprawnie "po krakowsku" pisząc fiakrów.
2 Kanonicza.jpg
Na Placu Marii Magdaleny...
3 Plac Marii Magdaleny.jpg
...kolejna szopka za szkłem
4 Wokół szopki.jpg
Z kolei przy Franciszkańskiej choinka ze światełkami. Kilka miejskich placów przyozdobiono świątecznymi drzewkami. Ta tutejsza jest chyba najwyższa. Nie wiem jak było w tym roku, ale zazwyczaj sprowadzano ja aż z Alp.
5 Franciszkańska.jpg
Opodal na Plantach przy wylocie Wiślnej kolejna szopka w szklanej gablocie. Ta według mnie najładniejsza.
6 Przy Wiślnej.jpg
7 Przy Wiślnej2.jpg
Kolejna całkiem pokaźna stanęła na środku Placu Szczepańskiego pod Teatrem Starym i nieopodal grającej fontanny.
8 Plac Szczepański.jpg
Teraz pora udać się na Rynek i obejść go w kółko w poszukiwaniu mniejszych szopek. Można też oczywiście odwiedzić działający jeszcze świąteczny jarmark. Albo popatrzyć na "musujące bąbelki" wyświetlane na Wieży Ratuszowej.
Szopka w księgarni Matras
9 Matras.jpg
W cukierni
10 W cukierni.jpg
W sklepie z porcelaną
11 Sklep z porcelaną.jpg
Przy okazji nową atrakcją rynkową jest gabinet figur woskowych. Na witrynie wprawdzie Einstein, ale gdzieś wewnątrz mignął mi Trump, więc kolekcja dość aktualna.
12 Figura woskowa.jpg
Ostatnia duża szopka stoi przed Barbakanem przy głównym wejściu na Stare Miasto.
13 Barbakan.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Relacja: Szopki po krakowsku

Post autor: gar » 2 sty 2017, o 23:51

Widzę, że udany spacerek w zimowych okolicznościach przyrody.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Relacja: Szopki po krakowsku

Post autor: Comen » 3 sty 2017, o 08:30

Śniegu trochę napadało i zrobił się klimacik, chociaż pod dworcem służby zaspały i na wyjściu z podziemnego przejścia niezła ślizgawica.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Relacja: Szopki po krakowsku

Post autor: evil » 3 sty 2017, o 08:37

Ładne te szopki. Muszę pod koniec roku wybrać się do Krakowa, teraz już niestety nie zdążę.
Comen pisze:Śniegu trochę napadało i zrobił się klimacik
Na Kanonicznej i na Pl. Św.Magdaleny - baaardzo nastrojowo !!
"...wobec potęgi gór prościej odkrywa się siebie, a przynajmniej to, że większość granic i lęków to tylko ułomność naszego umysłu, poza którą zaczyna się wolność..."

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Relacja: Szopki po krakowsku

Post autor: Comen » 3 sty 2017, o 09:15

evil pisze:Muszę pod koniec roku wybrać się do Krakowa, teraz już niestety nie zdążę.
No to najbliższa okazja pod koniec 2017. Z początkiem grudnia zawsze jest wystawa konkursowa na rynku pod "Adasiem".

evil pisze: Na Kanonicznej i na Pl. Św.Magdaleny - baaardzo nastrojowo !!
Na mieście głównie słychać mówiących po rosyjsku. Rosjanie chyba też lubią zimę. U nas wtedy cieplej niż u nich.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Relacja: Szopki po krakowsku

Post autor: evil » 3 sty 2017, o 09:32

Comen pisze:No to najbliższa okazja pod koniec 2017. Z początkiem grudnia zawsze jest wystawa konkursowa na rynku pod "Adasiem".
Będę to miała na uwadze !! :)
"...wobec potęgi gór prościej odkrywa się siebie, a przynajmniej to, że większość granic i lęków to tylko ułomność naszego umysłu, poza którą zaczyna się wolność..."

evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Relacja: Szopki po krakowsku

Post autor: evil » 29 lis 2018, o 13:56

"...wobec potęgi gór prościej odkrywa się siebie, a przynajmniej to, że większość granic i lęków to tylko ułomność naszego umysłu, poza którą zaczyna się wolność..."

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Relacja: Szopki po krakowsku

Post autor: gar » 29 lis 2018, o 22:56

Słyszałem o tym. Zastanawia mnie tylko jedno - jaka jest oficjalna wykładnia niematerialnego dziedzictwa skoro szopki są jak najbardziej materialne :)

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Relacja: Szopki po krakowsku

Post autor: Comen » 30 lis 2018, o 10:41

Chodzi jak rozumiem o dziedzictwo ruchome, coś co można wywieźć, przenieść a nie obiekty wielkoskalowe: architekturę czy wycinek krajobrazu.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Relacja: Szopki po krakowsku

Post autor: Comen » 10 sty 2019, o 23:04

6 stycznia w Święto Trzech Króli Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zorganizowało spacer "wokół szopki". Już od kilku lat w okresie bożonarodzeniowym zabytkowe szopki krakowskie są wystawiane bądź w gablotach na ulicach miasta, bądź w witrynach sklepów, restauracji czy innych placówek usługowych. W tym roku szopek na mieście pojawiło się wyjątkowo dużo - nie tylko w centrum, ale i w dalszych dzielnicach Krakowa. A sama wycieczka nie tylko z szopkarzami - autorami tych cudeniek, ale z dodatkowymi atrakcjami - spotkaniami historycznych postaci z dziejów Krakowa i nie tylko gdzieś w przestrzeni Starego Miasta.
Wokól szopki.jpg
Szopka1.jpg
Szopka2.jpg
Spotkanie z prezydentem Friedleinem.jpg
Szopki w Wyspiańskim.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Re: Relacja: Szopki po krakowsku

Post autor: evil » 11 sty 2019, o 08:06

Ale ładne. Znowu w tym roku przegapiłam ...
"...wobec potęgi gór prościej odkrywa się siebie, a przynajmniej to, że większość granic i lęków to tylko ułomność naszego umysłu, poza którą zaczyna się wolność..."

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Relacja: Szopki po krakowsku

Post autor: gar » 14 sty 2019, o 14:13

Bardzo dobry pomysł z tym spacerem i eksponowaniem szopek, bo jest się czym chwalić. Mam nadzieję, że nie pojawią się głosy by to zlikwidować pod pretekstem poprawności wszelakiej.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Relacja: Szopki po krakowsku

Post autor: Adler » 25 sty 2019, o 11:51

Dzisiaj w Parku Strzeleckim:

30F0217F-9823-4DBA-8C89-DB6DA9E5C56A.jpeg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Relacja: Szopki po krakowsku

Post autor: Comen » 25 sty 2019, o 13:19

Jeszcze stoją
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Relacja: Szopki po krakowsku

Post autor: Adler » 3 lut 2019, o 18:38

Wieczorna iluminacja w tym samym parku. Dzisiaj.

15A39D8E-3A1C-48E2-A0D5-E5A5EEC86C1E.jpeg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Relacja: Szopki po krakowsku

Post autor: gar » 4 lut 2019, o 09:19

Już po 2 lutym a klimaty świąteczne są ...

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Relacja: Szopki po krakowsku

Post autor: Comen » 6 sty 2020, o 22:39

Pod Celestatem neon.jpg
Odbywający się popołudniową porą w święto Trzech Króli "Spacer wokół Szopki" wpisuję już sobie w kalendarz. Bo to bardzo interesująca idea połączenia w jednym spacerze kilku atrakcyjnych dziedzictw. Mamy więc same szopki ozdabiające miasto, wystawione w szklanych gablotach oraz "wzięte w opiekę" przez rozmaite restauracje, galerie, sklepy i umieszczone w ich witrynach.
10 Szopka w Sukiennicach.jpg
Mamy wycieczkę z przewodnikiem opartą na jakimś temacie przewodnim - w tym roku wokół Jana Pawła II.
4 Choinka pod klasztorem Franciszkanów.jpg
Mamy też element gry, muzyki, teatru ulicznego. W tym roku spacerowi towarzyszyła trupa kolędników, których spotykaliśmy w różnych częściach miasta i słuchaliśmy pastorałek oraz oglądaliśmy różne inscenizowane scenki.
Kolędnicy po raz pierwszy.jpg
W tle oczywiście wielkie i małe zabytki Krakowa.
1 Start na Kanoniczej pod Wawelem.jpg
8 Nadplanowa szopka w krużgankach Kościoła Mariackiego.jpg
Na koniec wizyta w Celestacie na ul. Lubicz, gdzie jest pokonkursowa wystawa tegorocznych szopek. Ponad setka różnych stylów i pomysłów, stworzonych zarówno przez profesjonalnych artystów, ale również przez dzieci, uczniów szkół podstawowych, adeptów sekcji plastycznych a nawet grupy przedszkolne.
Szopka w Celestacie1.jpg
Szopki w Celestacie5.jpg
Frekwencja dopisała - organizatorzy doliczyli się uczestników mniej więcej tylu ile dni w roku. Na koniec czekał na nas mały poczęstunek - tradycyjny krakowski obwarzanek, barszczyk oraz coś mocniejszego.
Migawki z trasy:
3 Pierwsza gablota.jpg
5 Żacy przepędzają diabła.jpg
6 Złota szopka w gablocie.jpg
7 Mały Rynek.jpg
11 Na Placu Szczepańskim.jpg
12 W restauracji łemkowskiej.jpg
9 Jeszcze raz kolędnicy.jpg
14 Szopka w barwach wiślackich.jpg
13 Przy Czartoryskich.jpg
15 Pod Barbakanem.jpg
16 Plac Nowaka Jeziorańskiego.jpg
Szopki w Celestacie2.jpg
Szopki w Celestacie 3 Wnętrze.jpg
Szopki w Celestacie4.jpg
Szopki w Celestacie6.jpg
Szopki w Celestacie7.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Relacja: Szopki po krakowsku

Post autor: gar » 7 sty 2020, o 06:08

Ładna wiosna w Krakowie tej zimy.

evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Re: Relacja: Szopki po krakowsku

Post autor: evil » 7 sty 2020, o 07:58

Dużo tych szopek. Orientujesz się, do kiedy można je oglądać?
"...wobec potęgi gór prościej odkrywa się siebie, a przynajmniej to, że większość granic i lęków to tylko ułomność naszego umysłu, poza którą zaczyna się wolność..."

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Relacja: Szopki po krakowsku

Post autor: Comen » 7 sty 2020, o 09:51

gar pisze:
7 sty 2020, o 06:08
Ładna wiosna w Krakowie tej zimy.
Chociaż dosyć zimno
evil pisze:
7 sty 2020, o 07:58
Dużo tych szopek. Orientujesz się, do kiedy można je oglądać?
Wystawa w Celestacie potrwa do 23 lutego. Podejrzewam, że szopki na mieście też postoją do tego dnia.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

ODPOWIEDZ