Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Relacja: Bieszczady (październik 2014r.)

Byłeś/Byłaś w górach? Pochwal się relacją, zdjęciami, filmem z Twojej wycieczki górskiej, trekkingu.
Regulamin forum
Prosimy o zachowanie następującego schematu w tytule relacji:
Pasmo górskie: dokładny cel wycieczki (data wycieczki)
Przykład:
Beskid Niski: Nieznajowa (15.07.2020)
Awatar użytkownika
creamcheese
User
Posty: 1404
Rejestracja: 17 lut 2013, o 09:54
Lokalizacja: Lublin

Relacja: Bieszczady (październik 2014r.)

Post autor: creamcheese » 22 paź 2014, o 11:56

Bieszczady w tym roku odwiedzałem cztery razy, ale jakoś mi ich nie było dość.

Przyszedł październik a w nim tradycyjne koncerty Czartgrania w UG…a więc i czas na wyjazd weekendowy grupy TS+.

Jedziemy w czwartek po robocie i cumujemy w Wetlinie w schronisku „Pod wysoką połoniną”. Polecam; nowe schronisko (prywatne) jeszcze pachnące.

Jako, że TS+ zmienia się z wyjazdu na wyjazd, nie mam problemu ze znalezieniem odpowiedniej trasy, bo zwykle połowa uczestników jest nowa, albo co najmniej świeża. Tytuł przewodni tej jesieni to „Kremenaros”. Kilkakrotnie przechodziliśmy przez Rawki ale jakoś nie po drodze było nam na Krzemieniec. Tym razem motto zobowiązuje, więc zaczynamy od Krzemieńca. Ruszamy spod bacówki, by po kilkudziesięciu minutach zameldować się na Małej Rawce. Pogoda robi się coraz lepsza, więc i humory również. Na Wielką jest tylko chwila, i już granica z Ukrainą i wejście na Krzemieniec. Ludzi troszkę na szlaku ale w planach mamy minąć styk granic i dalej, już granicą ze Słowacją dojść do Rabiej i zejść do Wetliny. Robi się spokojniej, turyści rzedną, słońce świeci. Część grupy zawróciła by schodzić do Wetliny Działem, ale większość idzie granicą. Tempo, moim skromnym zdaniem, jest ślimacze i maleją szanse na dojście do planowanej Rabiej Skały…przy pomniku poległego gieroja radzieckiego lejtnanta Gładysza (Gładyszewa) czekałem dłuższą chwilę na „swoją” grupę. Było już stosunkowo późno, więc zdecydowaliśmy się iść (nielegalnie) przez zamknięte dla ruchu turystycznego Moczarne…ścieżki, las, cisza…i tak zeszliśmy do Wetliny…a wieczorem w ZpC grał Manio.

Drugi dzień to spacer torami do Smerka, wejście na stokówkę i podejście pod Jasło. Grupa dzieli się, mantyczy i jakoś brak chętnych na to Jasło, więc leśnymi dróżkami schodzimy do Przysłupia skąd stopem wracamy do Wetliny. Wieczorem UG i Czartgranie już całą gębą. Powrót do schroniska jak kto może. Ja miałem farta, bo pierwszy zatrzymany samochód jechał do Berehów, ale kierowca stwierdził, że nie miałby sumienia zostawiać mnie w środku nocy na drodze i podwiózł mnie pod samo schronisko.

Niedziela to czas przetasowań i kombinacji…część TS+ musi wracać rano do Lublina, a część jedzie do Żubraczego na spotkanie z innymi frakcjami miłośników Bieszczadów. Na miejscu zbiórki nie jesteśmy pierwsi…poznajemy Kresowiaka z kumplem i Ursusa…po chwili dojeżdżają inni. Zebrało się 15 osób i w takim składzie ruszamy na lajcik na Matragonę…Kresowiak częstuje śliwowicą…wspinamy się dość ostro, ale krótko. Po 2 godzinach jesteśmy na szczycie (zupełnie nie widokowym), skąd schodzimy w kierunku przełęczy Przysłup. Generalnie grupa schodzi razem, choć niektórym, w tym i mnie, udaje się „znaleźć” inną drogę i wylądować w rejonie Szczerbanówki. Ma to swoje plusy, bo jestem ostatni na szosie więc….już po 5 minutach, ubłocony, łapię stopa i pierwszy dojeżdżam do parkingu. Później chwila pożegnań i wracamy do Lublina.

Minęło 5 dni; wsiadam w auto, by ok 20 wieczorem być znów w Bieszczadach…tym razem w Kalnicy. Nocuję w PTSM (można przenocować jak już nic nie ma lepszego). Biorę w kieszeń butelkę nalewki i razem z…Remi, która też dotarła do Kalnicy po kilkudniowej tułaczce po Bieszczadach, idziemy do bacówki na Jaworzcu, a tu…są i znajomi z wyjścia na Matragonę, i ci z ubiegłorocznych Pienin i jeszcze inni górofani. Posiedzieliśmy nie za długo, bo jutro wyjście na Łopiennik. W środku przepięknej, gwiaździstej nocy wracamy do Kalnicy.

Rano grupa nocująca w Jaworzcu ma kłopoty z zebraniem się, więc nasza dwójka, po prawie godzinnym oczekiwaniu, dała sobie spokój, wyszła na szosę i złapała stopa do Dołżycy skąd szlakiem poszła na Łopiennik. Celowo szliśmy powoli, by pozostali mieli szansę nas dogonić więc na Łopienniku nie musieliśmy czekać zbyt długo. Droga powrotna to strome i błotniste zejście do cerkwi w Łopience, Sine Wiry i już ok 20.00 byliśmy w Jaworzcu. Tym razem pożegnania były dłuższe i z ludzikami i z Bieszczadami…bo to już chyba ostatni raz w tym roku.

A na przyszły już plany snute…może Krąglica ?

PS. Foto nie robiłem. Pożyczę coś od TS+ i uzupełnię relację później.
"Człowiek potyka się nie o góry, a o kretowiska"
Konfucjusz

Deleted

Relacja: Bieszczady (październik 2014r.)

Post autor: Deleted » 22 paź 2014, o 14:11

Mam pytania do relacji:
1. Co znaczy "TS+"?
2. Co znaczy "ZpC"?
3. Co znaczy "mantyczy"?
Resztę pojąłem. :>

Awatar użytkownika
creamcheese
User
Posty: 1404
Rejestracja: 17 lut 2013, o 09:54
Lokalizacja: Lublin

Relacja: Bieszczady (październik 2014r.)

Post autor: creamcheese » 22 paź 2014, o 14:39

Michun pisze:Mam pytania do relacji:
1. Co znaczy "TS+"?
2. Co znaczy "ZpC"?
3. Co znaczy "mantyczy"?
Resztę pojąłem. :>
ad 1 .Grupa ciągana przeze mnie 2 razy w roku w Bieszczady, w porywach 8 - 12 osób
ad 2 . Zajazd pod Caryńską w UG
ad 3 . http://www.synonimy.pl/synonim/mantyczy%C4%87/

Jakbyś jeszcze nie znał jakiejś litery lub cyfry to służę pomocą :]
"Człowiek potyka się nie o góry, a o kretowiska"
Konfucjusz

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1197
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Relacja: Bieszczady (październik 2014r.)

Post autor: tadeks » 22 paź 2014, o 17:49

creamcheese pisze: cumujemy w Wetlinie w schronisku „Pod wysoką połoniną”. Polecam; nowe schronisko (prywatne) jeszcze pachnące.
Czytałem już wcześniej o tym nowym schronisku.Jeszcze nie nocowałem, ale jestem pewien, że tam zawitam. A pewność moje płynie z tego, że w schronisku tym, jak wyczytałem, gospodarzy syn Piotra Ostrowskiego -Niedźwiedzia. U Piotra nocowałem na jego Piotrowej Polanie. Było skromnie, do sanitariatów z domku, w deszczowy wieczór i noc trzeba było biegać- kilkadziesiąt metrów. Gospodarz, obsługa, atmosfera, wynagradzała wszelkie niedogodności. Gdy tam zawitałem pierwszy raz zobaczyłem pracującego na polanie "gościa" w spodniach zapinanych pod kolanami, a w takich właśnie pumpach wówczas chodziłem. Czułem, że trafiłem we właściwe miejsce. To był Piotr- Niedźwiedź. Mimo, że widzieliśmy się pierwszy raz, przywitał mnie jak swojego starego znajomego. Ma dar poznawania się na ludziach. Dużo wcześniej kilka razy nocowałem w DW PTTK w Wetlinie, a gospodarzyła tam wówczas Piotrowa Mama.
Tradycja w rodzinie nie zamiera. Podobno niektóre cechy dziedziczy się przez pokolenia. Nie mogę w ciemno polecać "Pod wysoką połoniną", bo tam nie nocowałem, ale czuję, że to jest to. To miejsce, gdzie będę dobrze się czuł.

Awatar użytkownika
creamcheese
User
Posty: 1404
Rejestracja: 17 lut 2013, o 09:54
Lokalizacja: Lublin

Relacja: Bieszczady (październik 2014r.)

Post autor: creamcheese » 24 paź 2014, o 14:28

Załączam pożyczone od Remi zdjęcia z dnia ostatniego (Łopiennik Łopienka)

Obrazek

Obrazek

Obrazek
"Człowiek potyka się nie o góry, a o kretowiska"
Konfucjusz

Awatar użytkownika
yaretzky
User
Posty: 1470
Rejestracja: 16 wrz 2013, o 08:39
Lokalizacja: Dolnośląskie

Relacja: Bieszczady (październik 2014r.)

Post autor: yaretzky » 24 paź 2014, o 19:03

Zdjęcia piękne ale czujemy mały "niedosyt"... <okok> <tak>
"Nie pytaj, jak to daleko? Zapytaj, co ciekawego możesz zobaczyć po drodze..."
https://picasaweb.google.com/grazynajarek" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
creamcheese
User
Posty: 1404
Rejestracja: 17 lut 2013, o 09:54
Lokalizacja: Lublin

Relacja: Bieszczady (październik 2014r.)

Post autor: creamcheese » 24 paź 2014, o 19:51

W poniedziałek pożyczę trochę od TS+ <tak>
"Człowiek potyka się nie o góry, a o kretowiska"
Konfucjusz

Awatar użytkownika
creamcheese
User
Posty: 1404
Rejestracja: 17 lut 2013, o 09:54
Lokalizacja: Lublin

Relacja: Bieszczady (październik 2014r.)

Post autor: creamcheese » 28 paź 2014, o 18:20

Pożyczyłem kilka zdjęć od znanych (niektórym) Piotra, Krzysia i Adasia; i nieznanego Roberta

Obrazek

Obrazek
Droga do bacówki pod Rawką

Obrazek
TS pnie się na Wielka Rawkę

Obrazek
Granicą na Kremenaros

Obrazek
Część TS wraca już z Rawek

Obrazek

Obrazek
A część chyłkiem, boczkiem przez Moczarne

Obrazek

Obrazek
Torami do Smerka

Obrazek
Na Matragonę

Obrazek
Matragona

Obrazek
Z Matragony
"Człowiek potyka się nie o góry, a o kretowiska"
Konfucjusz

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13466
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Relacja: Bieszczady (październik 2014r.)

Post autor: Adler » 28 paź 2014, o 18:30

Tłusty misio Wam tam gdzieś nie wyskoczył? ;)

Awatar użytkownika
creamcheese
User
Posty: 1404
Rejestracja: 17 lut 2013, o 09:54
Lokalizacja: Lublin

Relacja: Bieszczady (październik 2014r.)

Post autor: creamcheese » 28 paź 2014, o 18:39

Raczej nie dzieliliśmy się na mniejsze grupki...chociaż mi zdarzyło się w ciągu tych trzech dni wracać trzy razy <lol> samemu
"Człowiek potyka się nie o góry, a o kretowiska"
Konfucjusz

Awatar użytkownika
yaretzky
User
Posty: 1470
Rejestracja: 16 wrz 2013, o 08:39
Lokalizacja: Dolnośląskie

Relacja: Bieszczady (październik 2014r.)

Post autor: yaretzky » 28 paź 2014, o 18:41

admin pisze:Tłusty misio Wam tam gdzieś nie wyskoczył? ;)
creamcheese pisze:Raczej nie dzieliliśmy się na mniejsze grupki...
Właśnie miałem napisać, że przy takiej drużynie chyba by się nie odważył... <lol>
"Nie pytaj, jak to daleko? Zapytaj, co ciekawego możesz zobaczyć po drodze..."
https://picasaweb.google.com/grazynajarek" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
yaretzky
User
Posty: 1470
Rejestracja: 16 wrz 2013, o 08:39
Lokalizacja: Dolnośląskie

Relacja: Bieszczady (październik 2014r.)

Post autor: yaretzky » 28 paź 2014, o 18:44

.... chociaż to ujęcie wygląda trochę tak jakby fotkę robił właśnie rzeczony misio... <lol>
"Nie pytaj, jak to daleko? Zapytaj, co ciekawego możesz zobaczyć po drodze..."
https://picasaweb.google.com/grazynajarek" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
creamcheese
User
Posty: 1404
Rejestracja: 17 lut 2013, o 09:54
Lokalizacja: Lublin

Relacja: Bieszczady (październik 2014r.)

Post autor: creamcheese » 28 paź 2014, o 21:48

<lol>
misia nie było, ale górka stanęła wtedy dęba... <hura>
"Człowiek potyka się nie o góry, a o kretowiska"
Konfucjusz

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8849
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Relacja: Bieszczady (październik 2014r.)

Post autor: Comen » 28 paź 2014, o 22:33

Myślałem że chodzi wam o to zdjęcie. Wygląda jakby wpław uciekał przed tłustym z lasu. <lol> <lol>
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
yaretzky
User
Posty: 1470
Rejestracja: 16 wrz 2013, o 08:39
Lokalizacja: Dolnośląskie

Relacja: Bieszczady (październik 2014r.)

Post autor: yaretzky » 28 paź 2014, o 22:39

Comen pisze:Myślałem że chodzi wam o to zdjęcie. Wygląda jakby wpław uciekał przed tłustym z lasu. <lol> <lol>
Na tym zdjęciu to właśnie słynny "Cyborg-Terminator" usilnie "pracuje" na kolejną szynę na ręce... <lol> Gdyby to o Niego chodziło, to kierunek biegu byłby odwrotny - tzn. miś by wiał... <lol>
A tak a'propos to widzę, że łapka już chyba zdrowa... :> Pozdrowienia dla Adasia od Yaretzkich... <tak>
"Nie pytaj, jak to daleko? Zapytaj, co ciekawego możesz zobaczyć po drodze..."
https://picasaweb.google.com/grazynajarek" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
creamcheese
User
Posty: 1404
Rejestracja: 17 lut 2013, o 09:54
Lokalizacja: Lublin

Relacja: Bieszczady (październik 2014r.)

Post autor: creamcheese » 29 paź 2014, o 08:48

Tak, to właśnie Janusz. Ręka już chyba w porządku, a przynajmniej nie skarżył się.
Janusz jak zwykle uczy tych bardziej delikatnych jak przechodzi się w bród. Jeżeli buty są dobrze zaimpregnowane a idzie się szybko i sprawnie to jest szansa, że nie naleje się do środka wody, a buciory nie przemokną.
"Człowiek potyka się nie o góry, a o kretowiska"
Konfucjusz

Awatar użytkownika
yaretzky
User
Posty: 1470
Rejestracja: 16 wrz 2013, o 08:39
Lokalizacja: Dolnośląskie

Relacja: Bieszczady (październik 2014r.)

Post autor: yaretzky » 29 paź 2014, o 14:48

Pozdrów całą ekipę TS+ od yaretzkich i poinformuj, że w przyszłym roku osobiście "zagonimy" Ich na Rysy... <lol>
"Nie pytaj, jak to daleko? Zapytaj, co ciekawego możesz zobaczyć po drodze..."
https://picasaweb.google.com/grazynajarek" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
Wiolcia
User
Posty: 218
Rejestracja: 24 paź 2014, o 14:52

Relacja: Bieszczady (październik 2014r.)

Post autor: Wiolcia » 29 paź 2014, o 16:19

Zdjęcie powracających z Rawek przepiękne - taka kwintesencja bieszczadzkiej jesieni.

ODPOWIEDZ