Postaw mi kawę na buycoffee.to
Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od ponad 15 lat!

Turystyka ogrodowa

Ogólne dyskusje o turystyce.
Awatar użytkownika
Mamut
Stały bywalec
Posty: 82
Rejestracja: 3 lut 2026, o 21:47

Turystyka ogrodowa

Post autor: Mamut »

Zauważyłem że na forum jest dział "turystyka cmentarna" więc do kompletu proponuję "turystykę ogrodową
Może są miłośnicy flory w wersji naturalnej jak i ujarzmionej którzy by się chcieli podzielić swoimi zdobyczami
Na początek zachęcam tych którzy szukają kwitnących krokusów w tatrzańskich dolinach
a ja na zachętę wstawię wnuka- fotografa w kwitnącej dolinie Dwericzka...
...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Adler
Administrator Forum
Posty: 16077
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06

Re: Turystyka ogrodowa

Post autor: Adler »

Wiosna, panie sierżancie. ;)

IMG_7329.jpeg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Mamut
Stały bywalec
Posty: 82
Rejestracja: 3 lut 2026, o 21:47

Re: Turystyka ogrodowa

Post autor: Mamut »

ObrazekPiękna wiosna Panie Sierżancie ... ale nie umiem na tym zdjęciu rozróżnić czy już mamy żonkile ?
Żonkil to gatunek narcyzów , jak je odróżnić ?
To kolejna zabawa w którą dają się wkręcić wędrowcy górscy .... i nie tylko
...
w pierwszym strzale pojawić się tu powinny łąki krokusów z tatrzańskich hal które ściągają miłośników fotograafi
Ale, na tym forum ich nie ma
Więc szukajmy szerzej
Dla mnie jest zagadką odnajdywanie na łące nazw kwitnących roślin
....
Obrazek
..
Obrazek
....
dla mnie jest to ta sama kategoria roślin kwitnących , ogrodowych ,parkowych
Czy specjalnie dla nich ludzie jadą do Doliny Chochołowskiej zobaczyć krokusy ?
Proponuję rozszerzyć i poszukać np gdzie pojawi się śnieżyca ...
a już wkrótce czosnek niedźwiedzi zielonymi łanami
...
dajcie znać gdzie można pocieszyć się takimi widokami
Awatar użytkownika
Comen
Moderator Forum
Posty: 10627
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37

Re: Turystyka ogrodowa

Post autor: Comen »

Krokusy w parku w Jarocinie, zapewne sadzone
Krokusy.jpg
Przylaszczki z dzisiejszego wyjazdu na Jurę
Przylaszczki Jura.jpg
Na zachętę łąka mniszków - ale to dobrych parę lat temu przy zejściu z Lubania
Pole mniszków zejście z Lubania.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Mamut
Stały bywalec
Posty: 82
Rejestracja: 3 lut 2026, o 21:47

Re: Turystyka ogrodowa

Post autor: Mamut »

Comen pisze: 2 kwie 2026, o 22:37 (...)
Pole mniszków zejście z Lubania.jpg
Piękne, coraz trudniej takie zobaczyć , czyżby wpływ nowoczesnego rolnictwa ?
A ja ostatnio wybrałem się do miasteczka Tyczyn
aby w tamtejszym parku zobaczyć łany kwitnącego zawilce.
Cudny widok.
.
hm.20260404_141703.jpg
.
hm_20260404_142059.jpg
.
hm_20260404_141824.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Comen
Moderator Forum
Posty: 10627
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37

Re: Turystyka ogrodowa

Post autor: Comen »

Trafił akurat wysyp. W Bochni kiedyś widziałem coś takiego w parku na Uzborni.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Mamut
Stały bywalec
Posty: 82
Rejestracja: 3 lut 2026, o 21:47

Re: Turystyka ogrodowa

Post autor: Mamut »

Tatry i Gorce to domena krokusów, jak tam w tym roku ?
Wyszły spod śniegu ?
Kiedyś w maju trafiłem na wysyp w Rumunii
.
Obrazek
Awatar użytkownika
Adler
Administrator Forum
Posty: 16077
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06

Re: Turystyka ogrodowa

Post autor: Adler »

Wiosenny Beskid Wyspowy.

IMG_7483.jpeg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Mamut
Stały bywalec
Posty: 82
Rejestracja: 3 lut 2026, o 21:47

Re: Turystyka ogrodowa

Post autor: Mamut »

Rozpoczął się czas kwitnienia różaneczników.
W ramach turystyki ogrodowej pogoniłem kiedyś aby zobaczyć je ( i nie tylko je)
do Gołubieńskiego Ogrodu Botanicznego, który leży na Kaszubach
Jest to prywatna placówka stworzona przez małżeństwo Butowskich
To 3 hektary podziwiania , jednocześnie przyrody i włożonej pracy właścicieli
...
hm22.1240701.jpg
.
Warto było dołożyć kilometrów aby to zobaczyć
więc nic dziwnego że każdy chciał zrobić zdjęcie na pamiątkę
.
hm22_20220607_125744.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 9854
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45

Re: Turystyka ogrodowa

Post autor: gar »

Dosyć szybko ruszyły. Zazwyczaj to był początek maja.
Awatar użytkownika
Mamut
Stały bywalec
Posty: 82
Rejestracja: 3 lut 2026, o 21:47

Re: Turystyka ogrodowa

Post autor: Mamut »

Marzeniem odległo kosmicznym jest wyjazd na " święto kwitnącej wiśni" w Japonii
Więc czasem warto pomarzyć i pojechać
Internet podpowie ......Jak zaplanować wycieczkę do Japonii na Święto Kwitnących Wiśni?
Awatar użytkownika
Comen
Moderator Forum
Posty: 10627
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37

Re: Turystyka ogrodowa

Post autor: Comen »

Internet podpowiada: przełom marca/kwietnia lub na Hokkaido przełom kwietnia/maja. Oprócz parków w miastach takich jak Tokio, Kioto czy Osaka ciekawym miejscem jest porośnięta wiśniami góra Yoshino w okolicach Nary, ewentualnie zamek w Himeji (blisko z Kioto lub Osaki). A u nas w Polsce też są ogrody japońskie. Fotka z łódzkiego.
Japoński.jpg
Większy jest we Wrocławiu, a kojarzę jeszcze jeden pod Przesieką w Karkonoszach.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Mamut
Stały bywalec
Posty: 82
Rejestracja: 3 lut 2026, o 21:47

Re: Turystyka ogrodowa

Post autor: Mamut »

Oh ! Jaka piękna ta Holandia skąpana w tulipanach
.
hm_20260503_154044.jpg
.
a tu jakiś impresjonista przemalował kwiaty na barwne plamy
.
hm_20260503_154112.jpg
.
Oh nie , to nie żadna Holandia , to rynek w Muszynie
.
hm_20260503_154127.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Mamut
Stały bywalec
Posty: 82
Rejestracja: 3 lut 2026, o 21:47

Re: Turystyka ogrodowa

Post autor: Mamut »

W połowie maja warto zrobić sobie wycieczkę do Woli Zarczyckiej koło Leżajska.
Jest tam unikalny rezerwat "Kołacznia"
z jedynym w Polsce stanowiskiem azali pontyjskiej która teraz kwitnie
Ponoć to najmniejszy rezerwat w Polsce
.
hm_20220522_103704.jpg
...
hm_20220522_103347.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Comen
Moderator Forum
Posty: 10627
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37

Re: Turystyka ogrodowa

Post autor: Comen »

A jak jest z azaliami pod Lublincem. Kwitną w maju czy w czerwcu?
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/
Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 9854
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45

Re: Turystyka ogrodowa

Post autor: gar »

Comen pisze: 15 maja 2026, o 22:41 A jak jest z azaliami pod Lublincem. Kwitną w maju czy w czerwcu?
Masz na myśli Pawełki ?
Awatar użytkownika
Comen
Moderator Forum
Posty: 10627
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37

Re: Turystyka ogrodowa

Post autor: Comen »

Brzoza czy Pawełki jak zwał tak zwał. Muszę kiedyś tam wcelować w tą porę.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/
Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 9854
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45

Re: Turystyka ogrodowa

Post autor: gar »

Tam są rododendrony. Najlepsza jest zazwyczaj ostatnia dekada maja, ale w tym roku wiosna nie jest przesadnie ciepła, więc sam początek czerwca wydaje się być dobrym terminem.
Awatar użytkownika
Mamut
Stały bywalec
Posty: 82
Rejestracja: 3 lut 2026, o 21:47

Re: Turystyka ogrodowa

Post autor: Mamut »

Jeśli ktoś by wybrał się na początku czerwca na górę Cergowa (Beskid Niski)
to na szczycie można trafić na kwitnącą miesiącznicę trwałą
Jest tego mnóstwo, całe łany
...
HMP1200344.jpg
...
Ten kwiatek wytwarza na jesień ozdobne nasionka nazywane "srebrnikami Judasza
...
HMP1200339.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Comen
Moderator Forum
Posty: 10627
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37

Re: Turystyka ogrodowa

Post autor: Comen »

gar pisze: 16 maja 2026, o 07:31 Tam są rododendrony. Najlepsza jest zazwyczaj ostatnia dekada maja, ale w tym roku wiosna nie jest przesadnie ciepła, więc sam początek czerwca wydaje się być dobrym terminem.
Faktycznie trafiłem na dobry czas:
Fiolet.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/
ODPOWIEDZ