Strona 1 z 1
Miejsca zapomniane
: 4 lip 2025, o 15:34
autor: Comen
Ostatnio odwiedzając podkrakowską Skawinę przy okazji wyścigu rowerowego dla dzieci zrobiłem sobie mały spacerek po centrum miasta. Zwróciło moją uwagę dawne kino Piast w bocznej uliczce. Niestety dawno nie czynne, ale zachował się jeszcze szyld w stylu retro.
Kino Piast.jpg
Takich kin w małych miasteczkach dużo już chyba znikło. Np w Suchej Beskidzkiej w dawnym kinie Smrek mieści się Biedronka.
Re: Miejsca zapomniane
: 4 lip 2025, o 20:17
autor: gar
Bardzo dużo i nie tylko w małych miasteczkach. W sporych miastach też. U mnie w Rudzie Śląskiej czy sąsiednich Świętochłowicach poszczególne dzielnice miały swoje kina. A teraz jeśli poza multipleksami funkcjonuje choć jedno to należy uznać to za sukces.
Re: Miejsca zapomniane
: 7 lip 2025, o 08:08
autor: Adler
Za wiki:
Młyn Szancera w Tarnowie.
Zniszczony kompleks budynków przemysłowych z XIX wieku. W jego skład wchodziły młyn zbożowy, kaszarnia, spichlerz oraz laboratorium przemysłowe. Były to budowle o konstrukcji drewniano‑murowanej.
Re: Miejsca zapomniane
: 7 lip 2025, o 10:44
autor: Comen
Generalnie u nas zabytki przemysłowe są traktowane po macoszemu. Np. w Sielpi Wielkiej w świętokrzyskim swego czasu istniało muzeum w starej walcowni i pudlingarni z okresu Zagłębia Staropolskiego. Od kilku lat jest już nieczynne a obiekt niszczeje. Zastanawiam się czy był na tyle nieciekawy, że brak było chętnych do spędzenia tam powiedzmy godziny w przerwie pławienia się w sąsiednim zalewie rekreacyjnym. Inna ostatnio aktualna wiadomość ze świętokrzyskiego to stary zamek-pałac Tarłów w Podzamczu Piekoszowskim. Gminy nie stać na remont, a ruiny grożą zawaleniem. Tymczasem to całkiem ciekawy kasztel, na pewno atrakcja na miarę powiatu czy nawet województwa.
Re: Miejsca zapomniane
: 7 lip 2025, o 18:40
autor: gar
W Podzamczu bywam (ostatnio co roku) i nic się tam nie dzieje poza postawieniem tablicy wstęp wzbroniony. Ruiny pałacu bardzo ciekawe będące odwzorowaniem pałacu biskupów krakowskich w Kielcach.
A liczne niszczejące dawne dworce kolejowe lub budynki stacyjne. Tego jest masa a uratowanych, zadbanych może 10, może 20 procent.