Lwy wokół orła w Opolu.jpg
Równie dumne zwierzęta symbolizujące majestat, odwagę i siłę. W Warszawie to lwy a nie orły strzegą pałacu prezydenckiego.
Pałac Namiestnikowski w Warszawie.jpg
Przeglądając zdjęcia z rozmaitych wyjazdów zebrała mi się spora kolekcja takich "zwierzątek". Na początek lwy z Krakowa. Najbardziej znane są te dwa strzegące wejścia do wieży ratuszowej.
Wieża ratuszowa w Krakowie.jpg
Jak się dobrze poszuka to znajdą się i inne, najczęściej występujące jako szyldy domów albo starych sklepów.
Apteka pod Złotym Lwem Długa mozaika.jpg
Lew jest motywem heraldycznym. Wiele polskich miast ma w herbie właśnie to zwierzę. W tych miastach znaleźć więc można rozmaite ozdoby w postaci lwów. Np. taki strażnik zegara w Kłodzku.
Kłodzko Zegar.jpg
Lwa znaleźć można też w Lwówku. Tym śląskim. Do wielkopolskiego jeszcze nie dotarłem, ale jak dotrę to poszukam. Lew ze Śląska przypomina trochę Tytusa z kreskówki.
Lwówek Śląski.jpg
Lwy mogą być dumne i groźne jak choćby ten spod zamku w Lublinie albo te z placu Piłsudskiego w Koszalinie.
Lublin.jpg
Koszalin.jpg
Lew z łapą na kamiennej kuli stoi teraz groźnie przed ratuszem w Olsztynku, ale wcześniej zdobił pomnik bitwy pod Tannenbergiem z czasów I wojny światowej. Dziś na polach Grunwaldu miejsca na taką pamiątkę nie ma.
Lew z Tannenbergu.jpg
Inne lwy bardziej przypominają potulne kotki. Celują tutaj "lewki" z mauzoleum Raczyńskich w Rogalinie oraz sprzed pałacu w Nieborowie.
Rogalin.jpg
Nieborów.jpg
Są też lwy śpiące jak choćby ten z rynku w Bytomiu.
Rynek w Bytomiu.jpg
Trochę "egipski" lew z czerwonego marmuru zdobi wejście do świątyni Sybilli w Puławach.
Puławy.jpg
Ciekawym motywem jest też "baba na lwie" stojąca przed Teatrem Wielkim w Poznaniu.
Poznań baba na lwie.jpg
Zresztą w Pałacu Cesarskim w Poznaniu jest też kamienna fontanna z lwami inspirowana bez wątpienia pałacem w hiszpańskiej Granadzie. To oczywiście tylko mały wybór polskich lwów. Zapewne będzie rósł. Zapraszam też więc do uzupełniania tej kolekcji.