Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Turystyczne vlogi

Ogólne dyskusje o turystyce.
Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8836
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Turystyczne vlogi

Post autor: Comen » 22 sty 2021, o 08:41

Ostatnio modne stało się kręcenie filmów z podróży i tworzenie cyklów prezentowanych najczęściej na YouTube. Wygląda że jest to całkiem dobry sposób na zarabianie pieniędzy i to nie tylko aby sfinansować podróże. Oglądacie tego typu filmy? Ja mogę przedstawić przynajmniej kilka które mnie wciągnęły - kolejność dowolna.
Podróże Wojownika - Piotr Pająk podróżuje po różnych kontynentach a przy okazji trenuje sporty walki. Swoją bazę ma w Tajlandii, ale na filmach obejrzeć można również inne kraje Azji Południowo-Wschodniej, Bliski Wschód, Bałkany, Ukrainę, Amerykę Południową i kilka innych destynacji. Fajna atmosfera. Miejsca zarówno znane jak i nieoczywiste. Życie nocne. Cechą vloga jest także podróżowanie wspólne z innymi globtroter/kami zazwyczaj prowadzącymi swoje strony podróżnicze i vlogi. Można więc przy okazji obejrzeć ich trasy. Są także czaty na żywo. Trochę akcji charytatywnych a podróżnik przesyłał nawet swoje firmowe koszulki czy widokówki z różnych miejsc. Co ciekawe, większość tych podróży w okresie pandemii.
Bez Planu - blog mniej więcej w podobnej atmosferze jak poprzedni. Ciut bardziej edukacyjny. Ameryka Południowa, Filipiny, Europa Wschodnia a także kraje afrykańskie (Uganda, Rwanda). W egzotycznych miejscach zazwyczaj towarzyszą autorowi obeznani z miejscowymi zwyczajami przewodnicy a częściej przewodniczki. No i podróżuje ze swoją latynoską dziewczyną. Ostatnio autor niestety zarzucił wyjazdy ze względu na sytuację sanitarną na świecie.
Roman Fan Polszy - chłopak z Naddniestrza najpierw pokazuje swój region (był tam przewodnikiem turystycznym), także Mołdawię i fragment Ukrainy. Oczywiście jest to miejsce o specyficznym statusie i charakterze. Odbywa też wycieczki do Polski sam lub ze znajomymi. Ostatnio na stałe przeprowadził się do naszego kraju. Konfrontacja dwóch kultur. Podobno polskiego nauczył się słuchając piosenek rapowych i z Internetu. Trzeba przyznać, że naszym językiem włada doskonale i w ogóle nie słychać wschodniego akcentu. Konwencja vloga pozwala połechtać trochę naszą próżność, bowiem Polska dla mieszkańca ubogiego zakątka Europy wydaje się być ziemią obiecaną i prawdziwym Zachodem.
Marian na Świecie - cykle trochę starsze. Autor podróżuje najczęściej autostopem po krajach byłego Związku Radzieckiego. Jest Białoruś i Ukraina, ale także miejsca ekstremalne: od pustyń w sercu Azji po tundrę i tajgę syberyjską. W odróżnieniu od poprzednich filmiki są numerowane, więc można śledzić podróże znacznie bardziej systematycznie.
Wrzosy na wakacjach - rodzina geologów z Kujaw podróżuje własnoręcznie zaaranżowanym wanem/kamperem. Trasy głównie europejskie (Hiszpania, Rumunia-Mołdawia-Ukraina, Finlandia i Kraje Nadbałtyckie) a także Gruzja. Ciekawe atrakcje przyrodnicze, nieco mniej miast. Noclegi pod chmurką.
Piotr Żelażewski - piechur wędruje długodystansowymi polskimi i czeskimi szlakami górskimi a także prezentuje pieszy trekking przez Bośnię i Chorwację w dzikich górach trochę "na czuja". Ciekawe refleksje samotnego podróżnika. Uspokajająca atmosfera z kojącą muzyką.
Autostopem na Koniec Świata - wyprawy autostopem w atmosferze survivalowej. Misza przeciera olbrzymie przestrzenie Rosji i innych krajów bloku wschodniego oraz Stanów Zjednoczonych. Jest także trochę bardziej lightowa wycieczka z dziewczyną na Bałkany.
Wędrowne Motyle - podróże mieszkającej na Śląsku pary - geografów z wykształcenia. Marcin prowadzi dodatkowo kanał geograficzny Motyl i Globus w którym prezentuje różne ciekawostki geograficzne, wędruje "palcem po mapie" a także gra w GeoGuessr. Podróże na różne kontynenty z walorem edukacyjno-promocyjnym. W ostatnim roku ze względu na epidemię długa trasa dookoła Polski.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1196
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Re: Turystyczne vlogi

Post autor: tadeks » 22 sty 2021, o 13:09

Comen pisze:
22 sty 2021, o 08:41
Podróże Wojownika - Piotr Pająk ...
To ktoś od gara ?

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8836
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Turystyczne vlogi

Post autor: Comen » 22 sty 2021, o 15:33

Trzeba spytać gara. O ile mi się nie pomyliło to gość pochodzi z Bielska.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8164
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Turystyczne vlogi

Post autor: gar » 23 sty 2021, o 13:34

Zbieżność nazwisk. Nie znam człowieka. Inna sprawa, że na Śląsku to nie jest rzadkie nazwisko.

Awatar użytkownika
Wiolcia
User
Posty: 218
Rejestracja: 24 paź 2014, o 14:52

Re: Turystyczne vlogi

Post autor: Wiolcia » 2 lut 2021, o 20:51

Chyba jestem tradycjonalistką i wolę formę pisaną, ale czasem oglądam. Dobre filmy kręci Globstory i Kołem się toczy, więc czasem zerkam.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13449
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Turystyczne vlogi

Post autor: Adler » 22 kwie 2021, o 14:07

Sway the way - bardzo ciekawe filmiki o miastach, regionach europejskich i nie tylko.
-> https://www.youtube.com/c/Swaytheway/videos

Just
User
Posty: 1
Rejestracja: 5 maja 2023, o 17:00

Re: Turystyczne vlogi

Post autor: Just » 5 maja 2023, o 17:03

Eskapada w Nieznane na YouTuce

o Ameryce Łacińskiej i nie tylko ")

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8836
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Turystyczne vlogi

Post autor: Comen » 1 lut 2024, o 11:56

Jak ktoś lubi miejsca nieoczywiste i szuka inspiracji co by tu jeszcze obejrzeć to ciekawym vlogiem turystycznym jest Mikro-Polska. Prowadzący odwiedza głownie małe polskie miasteczka i szwenda się po nich opowiadając o ich historii czy obecnych funkcjach. W komentarzu jest trochę ironii i trochę specyficznej zgryźliwości, ale generalnie jest to narracja przyjemna i prowadzona z humorem. Kilkusekundowe wstawki z rozmaitych filmów czy klipów czasem mogą śmieszyć, czasem mogą być lekko irytujące, ale to taka cecha stylu tego akurat vloga. Podobno jest to vlog niszowy...
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13449
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Turystyczne vlogi

Post autor: Adler » 2 lut 2024, o 14:32

Comen pisze:
1 lut 2024, o 11:56
wstawki z rozmaitych filmów czy klipów czasem mogą śmieszyć, czasem mogą być lekko irytujące, ale to taka cecha stylu tego akurat vloga.
Mnie np. irytują filmiki, na których owi autorzy zarabiają. Traktuję tego typu wideoblogi jako pasję i hobby, chęć pochwalenia się, doradzenia innym, a nie czysty interes. Tzw. finansistów vlogowych lekceważę i wyłączam.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8836
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Turystyczne vlogi

Post autor: Comen » 2 lut 2024, o 17:33

Myślę że vlog z 2000 subskrybentów specjalnie nie zarabia. To mniej więcej nasza skala, może ciut lepiej ale to w końcu filmy więc nowsza bardziej efektowna technologia.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

ODPOWIEDZ