Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Instagramerzy i Facebookowcy zmorą turystyki

Kącik miłośników fotografii podróżniczej oraz wymiana informacji o zastosowaniu smartfonów w turystyce.
Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13451
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Instagramerzy i Facebookowcy zmorą turystyki

Post autor: Adler » 8 kwie 2019, o 21:32

Zacytuję wypowiedź z jednego z portali tematycznych:
Media społecznościowe kompletnie zmieniły sposób, w jaki podróżujemy. Dziś dla wielu ludzi idealne zdjęcie, którym będzie można pochwalić się przed znajomymi, bywa dużo ważniejsze niż sam pobyt. W skrajnych przypadkach zamiast usiąść i napawać się widokiem, zastanawiamy się, gdzie by tu zrobić najlepsze ujęcie, myślimy, co zjeść by dobrze wyglądało, niemal na żywo transmitujemy każdy element podróży i coraz więcej odhaczamy niż odwiedzamy.

(...) Powstają rankingi miejsc „najbardziej zrujnowanych przez Instagrama”. Zrujnowanych w rzeczywistości oznacza spopularyzowanych, ale w sumie jedno drugiego nie wyklucza. Najczęściej wymienia się w nich Santorini, słynny singapurski basen na szczycie Marina Bay Sands, w którym możecie zapomnieć o pływaniu, a nawet Wielki Meczet w Abu Dabi, który o wiele częściej jest dla turystów miejscem kultu idealnej fotografii niż tego religijnego. Dotykanie ręką czubka piramidy w Gizie, podtrzymywanie Krzywej Wieży, całowanie się pod wieżą Eiffla, naśladowanie Statuy Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, przejście przez Abbey Road, jakbyśmy byli Beatlesami, wejście do londyńskiej budki telefonicznej czy zabawa perspektywą na pustyni solnej w Boliwii. Kojarzycie każdy z tych kadrów? Bardzo prawdopodobne.
źródło: fly4free.pl

Zgadzacie się z taką opinią? (T)

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8840
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Instagramerzy i Facebookowcy zmorą turystyki

Post autor: Comen » 9 kwie 2019, o 09:30

Dawniej nie było aparatów cyfrowych więc zdjęć robiło się zdecydowanie mniej. Ciekawe jednak nadal najpopularniejsze są te same miejsca, jakby obok nich nie było zupełnie nic. Z drugiej strony dzięki tym wszystkim relacjom już prawie współuczestniczymy w zwiedzaniu świata nie ruszając się z fotela. Dawniej wyjazd nawet na Węgry to była już wyprawa w nieznane ze skąpym przewodnikiem ze zdezaktualizowanymi zazwyczaj informacjami praktycznymi, dzisiaj jakąkolwiek atrakcję można sobie wygooglować znaleźć zdjęcia, opisy i wszelkie potrzebne informacje.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8164
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Instagramerzy i Facebookowcy zmorą turystyki

Post autor: gar » 9 kwie 2019, o 11:25

Dla mnie to dodatkowy, wesoły aspekt poznawania różnych miejsc. Widząc jak niektórzy (głównie płeć piękna) pozują do zdjęć można paść ze śmiechu.
Inna sprawa, że pewne ujęcia są modne - a że ktoś ma ochotę zrobić sobie takie oklepane zdjęcie to co mi to szkodzi. Mnie od tego nie ubędzie. Niech robią. Czasami nawet lepiej, że robią zdjęcie, bo nie mają czasu zejść z utartego szlaku (nawet przypadkowo) i nie robią tłoku w innych miejscach.
W Pradze wystarczy zejść z Celetnej czy Karlovej i już robi się mniej tłoczno, a 2 przecznice od nich jest już bardzo spokojnie.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13451
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Instagramerzy i Facebookowcy zmorą turystyki

Post autor: Adler » 9 kwie 2019, o 21:41

Z tego co czytałem, w artykule jest też mowa o nachalnym zachowaniu Instagramerów względem hotelarzy (reklama na Instagramie w zamian za nocleg lub wyżywienie w konkretnym obiekcie). O licznych wypadkach śmiertelnych przy atrakcjach turystycznych już kiedyś wspominałem. Nie ukrywam, że w Gizie przy Wielkim Sfinksie też sobie kiedyś pozowałem, "by oryginalnie wyszło", ale jeśli pstrykanie takich zdjęć staje się sensem wyjazdu, czyt. głównym celem - to trochę mnie to przeraża.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13451
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Instagramerzy i Facebookowcy zmorą turystyki

Post autor: Adler » 21 kwie 2019, o 10:02

Ludzie mają jednak nierówno pod sufitem. Już zwykłe zdjęcia nie są w cenie. Teraz niejaka Stephanie Leigh Rose dokumentuje swoje podróże w bardzo dziwny sposób. Udaje martwą na tle zabytków i ciekawych miejsc. Jestem zniesmaczony. (W)

https://www.instagram.com/stefdies/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8164
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Instagramerzy i Facebookowcy zmorą turystyki

Post autor: gar » 22 kwie 2019, o 15:10

Nie ma to jak próbować zaistnieć w każdy możliwy sposób. Parcie na szkło jest potężne.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8840
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Instagramerzy i Facebookowcy zmorą turystyki

Post autor: Comen » 23 kwie 2019, o 09:31

Wygląda jakby się upiła (T)
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13451
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Instagramerzy i Facebookowcy zmorą turystyki

Post autor: Adler » 5 cze 2019, o 12:20

Moda na robienie selfie zbiera śmiertelne żniwo. Kolejna osoba straciła życie.
Turystka podróżująca po Kalifornii straciła życie, ponieważ spadła z wodospadu nieopodal jeziora Tahoe. Świadkowie tego zdarzenia twierdzą, że kobieta chciała zrobić sobie zdjęcie z wysokości.

35-latka wybrała się na wycieczkę nad wodospad Eagle Falls. Zażywała kąpieli na jego szczycie, gdzie znajdują się naturalne baseny, tworzące oczka wodne. Można powiedzieć, że kolejny raz chęć zrobienia sobie pięknej fotografii wygrała nad zdrowym rozsądkiem, ponieważ kobieta usiadła na krawędzi, by zrobić sobie zdjęcie. Nie przewidziała jednak, że prąd będzie na tyle silny, że nie będzie w stanie utrzymać się na miejscu. Niestety, upadek z wysokości 45 m skończył się śmiercią.
źródło: wp.pl

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8840
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Instagramerzy i Facebookowcy zmorą turystyki

Post autor: Comen » 5 cze 2019, o 14:48

No cóż. Pewna kandydatka do nagrody Darwina.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Yoana
User
Posty: 1869
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 22:16
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Instagramerzy i Facebookowcy zmorą turystyki

Post autor: Yoana » 9 cze 2019, o 15:15

Ci ludzie są nienormalni. (W)
"Świat jest wspaniałą książką, z której Ci, co nigdy nie oddalili się od domu, przeczytali tylko jedną stronę."
Jesteśmy również tutaj:
Obrazek

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13451
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Instagramerzy i Facebookowcy zmorą turystyki

Post autor: Adler » 9 lip 2019, o 00:00

Za gazetą "Wprost":

Dwaj turyści nie żyją. Spadli z klifu w Hiszpanii.

Turyści robili sobie zdjęcia na plaży Punta Prima w pobliżu Torrevieja w Alicante. W pewnym momencie dwaj mężczyźni spadli z klifu na betonowe podłoże, a upadek z blisko 7 metrów zakończył się dla nich śmiercią. Ofiary miały ok. 20 lat.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8164
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Instagramerzy i Facebookowcy zmorą turystyki

Post autor: gar » 9 lip 2019, o 10:36

Ile osób rocznie ginie w taki sposób ? Zna ktoś jakieś statystyki ? Podejrzewam, że ilość takich zgonów rośnie z roku na rok w solidnym tempie.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13451
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Instagramerzy i Facebookowcy zmorą turystyki

Post autor: Adler » 9 lip 2019, o 12:41

gar pisze:
9 lip 2019, o 10:36
le osób rocznie ginie w taki sposób ? Zna ktoś jakieś statystyki ?
businessinsider.com.pl w 2018r.:
W ciągu sześciu lat ponad 250 osób zmarło, robiąc selfie – wynika z analizy naukowców z kilku indyjskich uczelni medycznych w New Delhi. W ramach badania przeanalizowali medialne doniesienia o 259 przypadkach śmierci osób, robiących selfie, które miały miejsce w okresie od października 2011 roku do listopada 2017 roku.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8164
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Instagramerzy i Facebookowcy zmorą turystyki

Post autor: gar » 9 lip 2019, o 16:30

Teraz pytanie czy tych wypadków jest z roku na rok jest więcej, czy to tylko moje złudzenie. I czy to wszystkie wypadki tego typu, bo coś czuję, że nie o wszystkich wiemy.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13451
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Instagramerzy i Facebookowcy zmorą turystyki

Post autor: Adler » 9 lip 2019, o 19:56

Śledząc media branżowe zauważam, że jest coraz więcej.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13451
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Instagramerzy i Facebookowcy zmorą turystyki

Post autor: Adler » 20 paź 2019, o 11:01


Awatar użytkownika
regon
User
Posty: 690
Rejestracja: 3 sty 2017, o 11:54
Lokalizacja: Śląsk

Re: Instagramerzy i Facebookowcy zmorą turystyki

Post autor: regon » 20 paź 2019, o 12:39

No cóż... dla mnie ekstremalnym wyczynem było wspiąć się na wieżę kościoła Wszystkich Świętych w Gliwicach, żeby mieć fotkę tutejszej katedry z góry... (osobiście mam problemy z lękiem przestrzeni i czasem też równowagą). Na szczęście był w pobliżu przewodnik.
Ale jak na razie nie żałuję. Choć na wyczyny podobne jak te wyżej opisywane to się nie odważę.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8840
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Instagramerzy i Facebookowcy zmorą turystyki

Post autor: Comen » 20 paź 2019, o 12:58

Jest różnica pomiędzy fotką katedry a selfie z katedrą na jakimś chybotliwym podniebnym balkoniku.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13451
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Instagramerzy i Facebookowcy zmorą turystyki

Post autor: Adler » 20 paź 2019, o 13:36

Kolejne przykłady bezmyślności lada chwila.

Awatar użytkownika
Yoana
User
Posty: 1869
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 22:16
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Instagramerzy i Facebookowcy zmorą turystyki

Post autor: Yoana » 20 paź 2019, o 20:14

Choroba XXI wieku. (W)
"Świat jest wspaniałą książką, z której Ci, co nigdy nie oddalili się od domu, przeczytali tylko jedną stronę."
Jesteśmy również tutaj:
Obrazek

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8164
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Instagramerzy i Facebookowcy zmorą turystyki

Post autor: gar » 21 paź 2019, o 07:34

Alan pisze:
20 paź 2019, o 13:36
Kolejne przykłady bezmyślności lada chwila.
Czekam. Czasami dobrze poczytać o czymś co można nazwać: czego to ludzie jeszcze nie wymyślą.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13451
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Instagramerzy i Facebookowcy zmorą turystyki

Post autor: Adler » 29 sty 2020, o 15:46

Kolejny przykład sprzed kilku dni:
Śmierć turystki w Indonezji. Porwała ją fala podczas robienia zdjęcia.
Do zdarzenia doszło na wyspie Nusa Lembongan, tuż obok Bali. Turystka z Chin szukała idealnego ujęcia na słynnym i śmiertelnie niebezpiecznym klifie, zwanym "Devil’s Tears".

21-latka odwiedzała punkt widokowy wraz z wycieczką z przewodnikiem. Xu Xin Yue miała zbliżyć się do krawędzi, by zrobić sobie idealne selfie. Niestety, skończyło się to dla niej tragicznie. Dziewczyna wpadła do wody i utonęła.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13451
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Instagramerzy i Facebookowcy zmorą turystyki

Post autor: Adler » 6 lut 2020, o 23:12

Ciekawostka:
Niektóre miejsca nie zabraniają zwykłych zdjęć, ale są przeciwne robieniu selfie. Dlatego wprowadziły zakaz wnoszenia selfie sticków. Obowiązuje on m.in. w Pałacu w Wersalu, Koloseum w Rzymie, Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku czy Operze Królewskiej w Sydney.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13451
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Instagramerzy i Facebookowcy zmorą turystyki

Post autor: Adler » 6 lip 2021, o 13:41

Łapać drani !!


❗SKANDALICZNE ZACHOWANIE TURYSTÓW NA TERENIE REZERWATU❗

Dwoje turystów przeskoczyło przez płot (z tablicą ZAKAZ WSTĘPU⛔), weszło na teren rezerwatu Mewia Łacha, żeby... zrobić zdjęcia. Całą sytuację nagrali inni ludzie z drugiego brzegu Wisły.

Turyści robili sobie zdjęcia przy koszu osłaniającym gniazdo sieweczek obrożnych. Na filmie: https://bit.ly/3xgx634 widać także, jak turystka wzięła na ręce młodego ohara (gatunek kaczki) i pozowała z nim do zdjęć. Niestety ptaka znaleziono później martwego💔

👮 Jeśli rozpoznajecie turystów z nagrania – zgłoście się do Chronimy Naturę na Wybrzeżu - Grupa Badawcza Ptaków Wodnych "Kuling" lub na Policję.

📣 Uważajcie na sieweczki! Więcej o ich ochronie dowiecie się TUTAJ: https://www.wwf.pl/aktualnosci/tylko-ni ... -sieweczki

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8164
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Instagramerzy i Facebookowcy zmorą turystyki

Post autor: gar » 6 lip 2021, o 19:42

Zdjęcia są. Film jest. Uszczerbek w przyrodzie jest. Prokuratura ma się czym zająć.

ODPOWIEDZ