Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Malowidła na klatkach schodowych

Opinie, wskazówki.
Regulamin forum
Polecane miejsca, np. kawiarnie, hotele, itp. dodajemy do danego regionu w dziale "Polska". Zakaz umieszczania linków do komercyjnych stron www (reklam i ogłoszeń)!
Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Malowidła na klatkach schodowych

Post autor: gar » 8 lut 2022, o 13:30

Czasami na klatkach schodowych można spotkać ciekawe malowidła. Nie mam na myśli wszechobecnego graffiti, ale ładne - często zabytkowe - kompozycje malarskie. Znacie i możecie polecić takie perełki ?

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8796
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Malowidła na klatkach schodowych

Post autor: Comen » 8 lut 2022, o 21:11

Przypominam sobie takie malowidło w Bystrzycy Kłodzkiej w jednej z kamienic przyrynkowych. Generalnie w nie najlepszym stanie. Jeśli chodzi o Kraków to nie tyle malowidła co witraże w klatkach schodowych mogą być celem oryginalnego spaceru czy trasy turystycznej. W budynku Kasy Oszczędności na Szpitalnej, w Domu Towarzystwa Lekarskiego na Radziwiłłowskiej czy na Piłsudskiego 9 są witraże projektu Mehoffera, Wyspiańskiego czy Pronaszki. Z kolei na Podgórzu jest szereg kamienic z kolorowymi oknami na klatkach schodowych. Nie są to może arcydzieła jak te poprzednie, ale wnętrza też robią miłe wrażenie.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Malowidła na klatkach schodowych

Post autor: gar » 9 lut 2022, o 00:16

Witraże to super sprawa, ale chyba na osobny temat.
Bystrzycę Kłodzką znam. Kamienica z malowidłami też jest mi znana.
Z innych ciekawych malowideł i to w dość dobrym stanie znam te, które znajdują się w kamienicach na Mikulczycach (Zabrze) i Szopienicach (Katowice).
Szukam kolejnych ...

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8796
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Malowidła na klatkach schodowych

Post autor: Comen » 9 lut 2022, o 05:43

Znalazłem stronę gdzie opisane są tego typu przykłady z różnych miast: https://www.kamienicewpolsce.pl/. Niestety autor nie podaje dokładnych adresów.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Malowidła na klatkach schodowych

Post autor: Adler » 9 lut 2022, o 08:43

Nie wiem, czy o to chodziło Garowi. Mą to być kompozycje malarskie, czy stare napisy (zabytkowe) w kamienicach? (T)
Sprawdziłem "na szybko" moje miasto i są tam w większości napisy po hebrajsku z dawnych sklepów, tudzież kolorowe płytki.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Malowidła na klatkach schodowych

Post autor: gar » 9 lut 2022, o 09:31

Starych napisów mamy w Polsce na pęczki. To też ciekawy temat (i w przypadku Polski wielojęzyczny), ale mi chodzi o kompozycje malarskie.
Na podanej stronce brak adresów lub choćby przybliżonej lokalizacji niestety nie pomaga. Malowany sufit w Gliwicach to niestety za mało żeby go odnaleźć.

ODPOWIEDZ