Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Sanktuarium w Pszowie

Pas południowo-zachodni. Ciekawe miejsca.
Awatar użytkownika
regon
User
Posty: 690
Rejestracja: 3 sty 2017, o 11:54
Lokalizacja: Śląsk

Sanktuarium w Pszowie

Post autor: regon » 27 paź 2020, o 12:43

Mało jest na Górnym Śląsku kościołów w stylu barokowym. Jeden z takich, dla mnie jednocześnie jeden z najpiękniejszych znajduje się w Pszowie niedaleko Wodzisławia Śląskiego. Nazywane jest to miejsce tytułem Matki Bożej Uśmiechniętej.
w roku 1722 tutejsi parafianie udali się na pielgrzymkę do Częstochowy skąd przywieźli malowaną na płótnie kopię naszej najsłynniejszej Ikony. Niestety w czasie drogi powrotnej uległa ona poważnym uszkodzeniom. Potrzebna była naprawa, a podjął się jej wodzisławski malarz Fryderyk Siedlecki. W jej wyniku obraz od oryginału dość mocno się różnił. Maryja otrzymała bardziej jasną cerę, słowiańskie rysy twarzy i to co najbardziej w Pszowie charakterystyczne czyli uśmiech
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8820
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Sanktuarium w Pszowie

Post autor: Comen » 29 paź 2020, o 08:06

Ładny kościół, aczkolwiek trochę mało, aby w tym celu specjalnie jechać do Pszowa.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
regon
User
Posty: 690
Rejestracja: 3 sty 2017, o 11:54
Lokalizacja: Śląsk

Re: Sanktuarium w Pszowie

Post autor: regon » 29 paź 2020, o 08:13

Pszów znajduje się przy drodze między Rybnikiem i Raciborzem, więc można zaliczyć te trzy miasta na raz. A w Raciborzu do zwiedzania jest sporo

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8148
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Sanktuarium w Pszowie

Post autor: gar » 21 sie 2021, o 15:40

Jest jeszcze Kalwaria Pszowska. Od kościoła trzeba podejść ok. 2 km (lub podjechać). Nie jest to Kalwaria Zebrzydowska, ale prezentuje się ciekawie.

ODPOWIEDZ