Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Zamek w Będzinie

Pas południowo-zachodni. Ciekawe miejsca.
PermanentTravel
User
Posty: 481
Rejestracja: 10 kwie 2016, o 23:34
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Zamek w Będzinie

Post autor: PermanentTravel » 14 kwie 2016, o 00:50

Zapraszam do odwiedzenia średniowiecznej warowni obronnej wzniesionej przez Kazimierza Wielkiego.

Przed wami Królewski Zamek Będziński:
https://picasaweb.google.com/permanent. ... 4-jXgcOhFg

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13424
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Zamek w Będzinie

Post autor: Adler » 14 kwie 2016, o 09:52

Dobry pomysł z oświetleniem w tych barwach.
Nie znałem tego miejsca.
W tamtych stronach jestem z reguły przejazdem.
Przy okazji nadrobię zaległości.

PermanentTravel
User
Posty: 481
Rejestracja: 10 kwie 2016, o 23:34
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Zamek w Będzinie

Post autor: PermanentTravel » 14 kwie 2016, o 14:11

Alan pisze:Przy okazji nadrobię zaległości.
Szczególnie polecam odwiedzić to miejsce w sierpniu podczas trwania Festiwalu Muzyki Celtyckiej - przyjeżdżają wtedy fajne zespoły z wielu krajów Europy i klimat na zamku jest naprawdę wspaniały! Niemal jak podróż w czasie ;)
Wszelkie informacjr nt. imprezy pojawiają się zwykle na tej stronie (choć jeszcze nie ma nic nt. mającej odbyć się w tym roku):
http://www.zamekfestival.pl/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8148
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Zamek w Będzinie

Post autor: gar » 14 kwie 2016, o 14:12

Będę się czepiał, ale jako patriota lokalny wnioskuję o przesunięcie tego tematu do działu Małopolska (bo tam jego miejsce), gdyż rzeczone miasto to ani Dolny Śląsk, ani Opolszczyzna ani Górny Śląsk <lol>

PermanentTravel
User
Posty: 481
Rejestracja: 10 kwie 2016, o 23:34
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Zamek w Będzinie

Post autor: PermanentTravel » 14 kwie 2016, o 14:16

gar pisze:rzeczone miasto to ani Dolny Śląsk, ani Opolszczyzna ani Górny Śląsk <lol>
Historycznie to może i była kiedyś Małopolska, jednak obecnie, administracyjnie, miasto należy do Górnego Śląska.

Za wikipedią: "Będzin – miasto w południowej Polsce, w województwie śląskim, siedziba powiatu będzińskiego, w Zagłębiu Dąbrowskim, będącym historyczną częścią zachodniej Małopolski, nad rzeką Czarną Przemszą, na Wyżynie Śląskiej, na terenie Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP) i konurbacji katowickiej." ;p

Wydaje mi się, że powinniśmy się kierować raczej obecnym stanem administracyjnym niż historycznymi zażyłościami, bo w przeciwnym razie może dojść do tego, że w przyszłości Małopolanie najadą na Będzin jak Putin na Krym, twierdząc, że ziemia ta od wieków była w ich władaniu ;)

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8148
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Zamek w Będzinie

Post autor: gar » 14 kwie 2016, o 15:34

Miasto nie należy do Górnego Śląska, tylko do województwa śląskiego, GOP-u i konurbacji katowickiej, a to gigantyczna różnica. Nawet zacytowana przez Ciebie "wikipedia" podaje w "Zagłębiu Dąbrowskim" i nie ma w niej słowa by Będzin leżał na Górnym Śląsku ;p
Jeśli przyjedziesz na Śląsk i powiesz że Będzin jest na Śląsku to zostaniesz wyśmiany, jeśli to samo powiesz w Będzinie to wyśmianie delikwenta będzie najniższym wymiarem kary.
Kierowanie się aktualnym stanem administracyjnym to droga donikąd. Podział historyczny, jest o wiele trwalszy a administracyjny to rzecz robiona przez niedouczonych urzędników, których wiedza historyczno-geograficzna jest nikła a dodatkowo zazwyczaj zmieniają oni zdanie i pomysły jak rękawiczki (zmiany granic województw przypadają mniej więcej raz na ćwierćwiecze).
Traktując poważnie Twój wywód należy rozumieć, że jeśli do województwa śląskiego przyłączymy z jakiś powodów Kraków to stanie się on automatycznie "Śląskiem", a przyłączenie Białegostoku do województwa pomorskiego będzie oznaczało że podane miasto stało się "Pomorzem". <brawo>

PermanentTravel
User
Posty: 481
Rejestracja: 10 kwie 2016, o 23:34
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Zamek w Będzinie

Post autor: PermanentTravel » 14 kwie 2016, o 16:57

gar pisze:Jeśli przyjedziesz na Śląsk i powiesz że Będzin jest na Śląsku to zostaniesz wyśmiany, jeśli to samo powiesz w Będzinie to wyśmianie delikwenta będzie najniższym wymiarem kary.
Mówienie o tym, że za powiedzenie mieszkańcowi Będzina, że jest Ślązakiem można zostać "jakkolwiek" ukaranym, jest powoływaniem się na spory typu, że Sosnowiec to nie Górny Śląsk tylko Zagłębie. Spory tego typu będą tu trwały najprawdopodobniej już zawsze i zawsze już Sosnowiec i Będzin będzie kontra Górny Śląsk, jednak głównie w sferze mentalnej. Fakt, że wypowiadasz się w powyższy sposób i, jak sam powiedziałeś, piszesz jako "lokalny patriota" dowodzi, że wpisujesz się jakoś w ten konflikt mentalny. Nieistotne, po której jesteś stronie. Administracyjnie oba wspomniane miasta należą do woj. śląskiego więc uważam, że wpisy ich dotyczące powinny znajdować się w dziale o Śląsku. Jakiekolwiek ich przenoszenie będzie po prostu arbitralne i stronnicze - dla jednego bowiem miasta te są Górnym Śląskiem, dla drugiego nie. Górny Śląsk to kraina historyczna, której kształt zmieniał się wielokrotnie. Aby stwierdzić jak wygląda dzisiaj zacytuję jeszcze raz Wikipedię: "Górny Śląsk leży w obrębie dwóch polskich województw: śląskiego i opolskiego oraz w obrębie czeskiego kraju morawsko-śląskiego. Obecny podział Śląska ukształtował się w wyniku 3 austriacko-pruskich wojen śląskich w XVIII w. (granica południowa) oraz wojen XX w., II wojny światowej i polsko-czeskiego konfliktu o Śląsk Cieszyński (granica południowo-wschodnia)". Więc albo trzymamy się obecnego podziału administracyjnego, żeby uniknąć sztucznych sporów albo wprowadzić należy na forum podział na województwa a nie krainy geograficzne/historyczne - wtedy wszystko będzie jasne. <okularnik>

Osobiście jest mi to naprawdę obojętne, w którym dziale znajdzie się ten wpis, jednak uważam, że decydując o tego typu sprawach powinniśmy być rzeczowi a nie arbitralni. Szczególnie z pozycji moderatora dyskusji ;)

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8819
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Zamek w Będzinie

Post autor: Comen » 14 kwie 2016, o 18:46

Historycznie Będzin to oczywiście Małopolska. Zagłębie Dąbrowskie to w ogóle część dawnego zaboru rosyjskiego. Zadziwiające, że dawna granica na Przemszy jest trwała do dzisiaj jeśli chodzi o kwestie zwyczajów, wzajemnego postrzegania, folkloru, architektury, infrastruktury i czego tam jeszcze, chociaż od jej likwidacji minęło już około 100 lat. Zresztą nie tylko na tym odcinku ta granica jest do dzisiaj dobrze widoczna. Z drugiej strony tzw. GOP to jednak pewna całość funkcjonalna pomimo lokalnych animozji. Dlatego honorujmy raczej obecne podziały administracyjne, ponieważ są jednak bardziej jasne dla wszystkich mieszkańców naszego kraju, no i są jednak kwestią naszych decyzji a nie narzuconych nam przez sąsiadów.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13424
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Zamek w Będzinie

Post autor: Adler » 14 kwie 2016, o 20:24

Obiecałem sobie, że nie będę się już wtrącał w polemiki (nawet jeśli są ciekawe). ;)
Tę konkretną sprawę porównam tylko do takich miejsc jak Pilzno i Dębica.
Mimo, że jest im bliżej historycznie i mentalnie do Małopolski, przypisane zostały w 1999r. administracyjnie do Podkarpacia (regionu, nie tylko województwa). Gdybym miał coś pisać o nich (jakąś relację, jakieś spostrzeżenia) umieściłbym to pewnie w dziale "Podkarpacie", bo mimo wszystko mam jednak w głowie to "RDE" w tamtejszych rejestracjach. Osobiście jestem jednak smutny i rozżalony, że te miejscowości nie należą już (jak dawniej) do "Małopolski".

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8148
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Zamek w Będzinie

Post autor: gar » 14 kwie 2016, o 23:34

PermanentTravel pisze:Jakiekolwiek ich przenoszenie będzie po prostu arbitralne i stronnicze - dla jednego bowiem miasta te są Górnym Śląskiem, dla drugiego nie.
Bawi mnie taka koncepcja. Będzin należy do Zagłębia Dąbrowskiego a nie do Górnego Śląska i nikt kto ceni sobie rzetelność i prawdę niczego innego powiedzieć nie może. Negowanie oczywistych faktów nigdy niczego dobrego nie przynosi.
PermanentTravel pisze: Osobiście jest mi to naprawdę obojętne, w którym dziale znajdzie się ten wpis, jednak uważam, że decydując o tego typu sprawach powinniśmy być rzeczowi a nie arbitralni. Szczególnie z pozycji moderatora dyskusji ;)
Właśnie. Mamy być rzeczowi, czyli lobo to "rodzaj" jabłka i jakkolwiek jest owocem to nie jest gruszką. Będzin należy do zbioru województwa śląskiego, ale Śląskiem (tym bardziej Górnym) nie jest.

PermanentTravel
User
Posty: 481
Rejestracja: 10 kwie 2016, o 23:34
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Zamek w Będzinie

Post autor: PermanentTravel » 14 kwie 2016, o 23:56

Sam również mieszkam na Górnym Śląsku (i nie jest to ani Będzin, ani Sosnowiec, ani żadne inne miejsce, którego przynależność do Górnego Śląska można by negować) choć z niego nie pochodzę. Stąd jako osoba niezależna, niemal na co dzień, z ubawem przyglądam się sporom Ślązaków z Zagłębianami na powyższe i podobne tematy. <bezradny>
Comen pisze:GOP to jednak pewna całość funkcjonalna pomimo lokalnych animozji. Dlatego honorujmy raczej obecne podziały administracyjne, ponieważ są jednak bardziej jasne dla wszystkich mieszkańców naszego kraju
<okok>

PermanentTravel
User
Posty: 481
Rejestracja: 10 kwie 2016, o 23:34
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Zamek w Będzinie

Post autor: PermanentTravel » 15 kwie 2016, o 01:53

gar pisze:Miasto nie należy do Górnego Śląska, tylko do województwa śląskiego, GOP-u i konurbacji katowickiej
Z historycznego punktu widzenia na tym więc poprzestańmy. W pełni się zgadzam. Nie ma sensu dalej się spierać o to czy obecne podziały są dobre, sensowne i zasadne - tak czy inaczej, póki co, takimi pozostaną i musimy ponad nimi przejść do rzeczywistości, pogodzić się z nimi... i za sugestią Comena i Alana, być może i z bólem, ale jednak zostawić ten wątek na miejscu ;)

Awatar użytkownika
tango
User
Posty: 641
Rejestracja: 27 lip 2014, o 02:44
Lokalizacja: Kraków

Zamek w Będzinie

Post autor: tango » 16 kwie 2016, o 02:04

Abstrahując od powyższej dyskusji mam dwa pytania:
1. Czy ten zamek był rekonstruowany czy też jest tak dobrze zachowany?
2. Czy niektóre z zamieszczonych zdjęć (skądinąd fantastycznych) to HDR-y ?? ??

PermanentTravel
User
Posty: 481
Rejestracja: 10 kwie 2016, o 23:34
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Zamek w Będzinie

Post autor: PermanentTravel » 16 kwie 2016, o 02:22

tango pisze:1. Czy ten zamek był rekonstruowany czy też jest tak dobrze zachowany?
2. Czy niektóre z zamieszczonych zdjęć (skądinąd fantastycznych) to HDR-y ?? ??
Ad. 1: Zamek został odbudowany w 1956r.
Ad. 2: nie ma tu żadnych HDR-ów

Awatar użytkownika
tango
User
Posty: 641
Rejestracja: 27 lip 2014, o 02:44
Lokalizacja: Kraków

Zamek w Będzinie

Post autor: tango » 16 kwie 2016, o 02:39

PermanentTravel pisze:Ad. 1: Zamek został odbudowany w 1956r.
Osobiście jestem przeciwny takim rekonstrukcjom. Wolę stan zakonserwowanej ruiny, czego aktualnym przykładem może być np. zamek w Rudnie i w Ogrodzieńcu. Zakonserwowana ruina jest przynajmniej 100% autentyczna!
Ad. 2: nie ma tu żadnych HDR-ów
Myślałem, że w kilku przypadkach są!
No to przyjmij w taki razie moje szczere gratulacje z powodu wspaniałych kolorów (i szczegółów) na wielu zdjęciach! <brawo>

PermanentTravel
User
Posty: 481
Rejestracja: 10 kwie 2016, o 23:34
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Zamek w Będzinie

Post autor: PermanentTravel » 16 kwie 2016, o 03:07

tango pisze:Osobiście jestem przeciwny takim rekonstrukcjom. Wolę stan zakonserwowanej ruiny, czego aktualnym przykładem może być np. zamek w Rudnie i w Ogrodzieńcu. Zakonserwowana ruina jest przynajmniej 100% autentyczna!
Wg mnie dobrze, że odbudowują ruiny tam, gdzie jest to jeszcze możliwe. Inaczej za kilkaset lat ze wszystkich zamków zostałyby tylko gruzy. Oczywiście odbudowywanie ruin zamków takich jak Ogrodzieniec jest raczej bez sensu ze względu na ogromne koszty przedsięwzięcia. Jednak wiele zamków i pałaców zniszczonych choćby w okresie PRL mogłoby zostać odbudowanych przy względnie niskich nakładach. Zerknij np na ruiny tego zamku:
viewtopic.php?f=72&t=3320
Do niedawna jeszcze był inwestor, który próbował bo podnieść na nogi ale, póki co, chyba wszystko stanęło w miejscu.

Z drugiej strony, nie wiem czy wiesz, ale w XIX w. w Europie istniała moda na budowanie ruin... tak... budowali sobie gotowe ruiny... tak aby wyglądało romantycznie i antycznie. Przykładem mogą być ruiny w Orzechu na Górnym Śląsku.

Podsyłam kilka zdjęć (zdjęcia są moje):
DSC_1384.jpg
DSC_1374.jpg
DSC_1372.jpg
DSC_1370.jpg
DSC_1366.jpg
Więcej informacji możesz znaleźć tutaj:
http://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?t=1242
Jak widać gość o nicku Heniek dołączył zdjęcie ze starej gazety/książki z ok. 1900r. gdzie obok tej wieży były jeszcze mury. Ponadto wyczytałem, że początkowo tych wież było 4. I wszystkie wybudowane w formie ruin. I nie był to żaden ewenement - takie obiekty budowano w całej Europie ;)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
tango
User
Posty: 641
Rejestracja: 27 lip 2014, o 02:44
Lokalizacja: Kraków

Zamek w Będzinie

Post autor: tango » 16 kwie 2016, o 03:24

PermanentTravel pisze:Wg mnie dobrze, że odbudowują ruiny tam, gdzie jest to jeszcze możliwe. Inaczej za kilkaset lat ze wszystkich zamków zostałyby tylko gruzy.
No właśnie, że nie gruzy! Bo jak jest zamek doprowadzony (w wyniku prac konserwatorskich) do stanu trwałej ruiny to on dalej niszczeje już mało.
Oczywiście odbudowywanie ruin zamków takich jak Ogrodzieniec jest raczej bez sensu ze względu na ogromne koszty przedsięwzięcia.
Jeden dobrze napisany projekt unijny... <lol>
Z drugiej strony, nie wiem czy wiesz, ale w XIX w. w Europie istniała moda na budowanie ruin...
Nie wiedziałem tego.

1julia

Zamek w Będzinie

Post autor: 1julia » 23 sie 2016, o 12:49

Jeśli komuś po drodze, to warto zajrzeć do Zamku w Będzinie. Wizualnie prezentuje się bardzo ciekawie, we wnętrzach mamy ekspozycje broni; można też dowiedzieć się co nieco o historii budowli i samego miasta, które przecież swoje lata (wieki) ma ;)

Awatar użytkownika
regon
User
Posty: 690
Rejestracja: 3 sty 2017, o 11:54
Lokalizacja: Śląsk

Re: Zamek w Będzinie

Post autor: regon » 8 mar 2021, o 18:02

Udało mi się załapać na bezpłatne zwiedzanie zamku i po sąsiedzku pałacu Mieroszewskich, później jeszcze zaliczyliśmy wzgórze świętej Doroty. Pałac z zewnątrz ładny, w środku taki sobie. Większość oryginalnych sprzętów nie zachowała się. Fajne wrażenie robi polichromia.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
petruss1990
User
Posty: 1022
Rejestracja: 15 maja 2011, o 16:58
Lokalizacja: Hrubieszów/Lublin

Re: Zamek w Będzinie

Post autor: petruss1990 » 9 mar 2021, o 07:46

Zamek w Będzinie zawsze kojarzy mnie się z Tour de Pologne... Jak kolaże zwracają w stronę Częstochowy.
Nie można kochać ojczyzny, nie kochając miejsca, w którym się człowiek urodził...

ODPOWIEDZ