Małopolskie: Jaskinia Ciemna i Wzgórze Okopy 10 maja 2024
: 11 maja 2024, o 07:37
Kolejny raz trafiam do Ojcowa wiosną. Tym razem startuję ze Skały idąc tzw. Drewnianą Drogą.
Kiedyś biegł tędy główny trakt transportowy nim wyasfaltowano odcinek między Skałą a Skamieniałym Wędrowcem.
Najpierw mijam duży ośrodek szkolny. Chyba jest tam jakaś uczelnia wojskowa sądząc po ćwiczeniach umundurowanej młodzieży przy drodze. Dalej trakt mija kilka przydrożnych kapliczek oraz krzyż śródpolny.
Stare drzewostany z domieszką sosny i jodły. Przy bramie parku tablica informacyjna opowiadająca o bitwie pod Bukówkami z czasów I wojny światowej, w której oddział rosyjski wyparł Austriaków.
Niżej zaczynają się skałki.
Droga dociera do mostku na Prądniku w Ojcowie naprzeciwko budynku dawnego dworca PKS.
Potem spacer przez Ojców wśród starych stylowych willi. W lepszym i gorszym stanie.
Widok na miejscowość ze skały Jonaszówka.
Za szlakiem zielonym wspinam się w kierunku jaskini Ciemnej. Wejścia są z przewodnikiem o pełnej godzinie a kasa te 200 m niżej, więc trzeba zdążyć na górę. Schodki.
Widok ze skałki Krukowskiego na Dolinę Prądnika oraz na wcinający się w wierzchowinę wąwóz Wawrzonowy Dół.
Zwiedzanie jaskini Ciemnej zaczyna się od tzw. Oborzyska czyli dawnego zawalonego wnętrza jaskini tworzącego dziś kotlinkę wśród skał.
Zwracają tu uwagę rzeźby neandertalczyków którzy dawno dawno zamieszkiwali tą grotę.
Sama jaskinia nie jest zbyt długa, chociaż jak na teren Ojcowskiego Parku Narodowego druga co do wielkości. W najdalszym punkcie do którego dojdziemy widać jeszcze otwór wejściowy. Ale obejrzeć można kolonię nietoperzy w wielkim kotle wirowym oraz trochę nacieków: pole stalagmitów i kopułę z makaronami.
Przy końcu korytarza ciekawy filar rozdzielający trasę na dwa przejścia.
Ruszam dalej percią za szlakiem zielonym. Ponad jaskinią na Koronnej Górze widok na charakterystyczną skałę Rękawicę zasłaniającą wejście do jaskini.
Ścieżka prowadzi schodkami a w jednym miejscu przekracza skalny próg.
Biegnie na kolejne widokowe tarasy, np. górę Wapiennik.
Potem prowadzi na wzgórze Okopy gdzie kiedyś znajdowało się prehistoryczne grodzisko czego świadectwem jest tzw. wał kulturowy.
Z platformy na skraju wzgórza kolejny wgląd w dolinę Prądnika.
Poniżej po prawej wejście do jaskini Okopy Wielka Dolna.
Inna jaskinia Okopy tkwi w skale już przy zejściu ze wzgórza w środku lasu. Po lewej stronie szlaku wysoka turnia zwana Puchaczówką.
Szlak zielony schodzi w dół w dno doliny a ja przechodzę wzdłuż ścieżki czerwonej, która prowadzi znów w górę na wierzchowinę obok dwóch winnic.
Koniec trasy na przystanku MPK we wsi Smardzowice. Osobliwa wieś z kościołem, urzędem pocztowym, ale bez sklepu spożywczego.