Kadzielnia wcześniej.jpg
Tam byłem już kilka razy, tym razem jednak wybrałem dwa inne, równie ciekawe, położone bardziej na peryferiach a nawet przeciwległych "biegunach" miasta. Warto zaznaczyć, że Kielce wraz z sąsiednimi gminami Chęciny, Morawica, Piekoszów i Sitkówka-Nowiny są od 2021 roku częścią oficjalnego Geoparku UNESCO, jednego z dwóch istniejących na terytorium Polskim (innym jest Geopark Łuku Mużakowa częściowo w naszym kraju, częściowo w Niemczech).
Geopark Kielce.jpg
Rano Ślichowice. Kamieniołom stanowi rezerwat przyrody im Jana Czarnockiego. Jest to najstarszy rezerwat geologiczny w Polsce. Leży w północno-zachodniej części Kielc w sąsiedztwie nowego osiedla mieszkaniowego.
Dno kamieniołomu.jpg
Przy wejściu tablica informacyjna i plenerowa rzeźba lub coś w rodzaju pomnika.
1 Wejście na Ślichowice.jpg
Z tego punktu jest ładny widok na południe w kierunku Karczówki i znajdującego się za nią Pasma Zgórskiego.
Pasmo Zgórskie.jpg
Zresztą jeżeli podejdziemy wyżej na grzędę rozdzielającą dwa wyrobiska to widok jest także w inne strony. Na prawo od komina elektrowni Kielce powinna być widoczna Łysica, aczkolwiek w tym dniu była słabo dostrzegalna. W oddali jednak majaczą kolejne grzbiety Gór Świętokrzyskich: Wzgórza Tumlińskie czy Pasmo Masłowskie.
Widok na północny wschód.jpg
Najciekawsze wyrobisko znajduje się po zachodniej stronie. To głęboki dół na którego dnie znajduje się jezioro. Najciekawsza jest ściana szczytowa kamieniołomu gdzie znajduje się wyraźnie widoczny fałd obalony.
Fałd obalony.jpg
Warstwy skalne w wyniku ruchów górotwórczych zostały tu mocno przekrzywione i z pozycji poziomej wychylone do pionu. Schodami i stromą ścieżką zejść można prawie nad brzeg zamarzniętego stawu.
Ścieżka na dno kamieniołomu.jpg
Po drodze mija się dwie tablice informacyjne opisujące formy jakie zobaczyć można w ścianach kamieniołomu.
Przystanek ścieżki geologicznej na Ślichowicach.jpg
Porośnięty jest kolczastymi krzewami berberysu czy dzikiej róży. Dużo tu małych ptaków.
Wyrobisko wschodnie.jpg
Teren obejść można wokoło zagospodarowaną i oświetloną ścieżką. W kilku miejscach znajdują się ławki oraz punkty widokowe.
Staw na dnie wyrobiska.jpg
Popołudniu Wietrznia.
Wietrznia.jpg
To znacznie większy kompleks składający się bodaj z czterech sąsiadujących ze sobą wyrobisk.
Długość kamieniołomu.jpg
W odróżnieniu od Ślichowic nie jest to teren zatopiony. Suche jest nawet najgłębsze zachodnie wyrobisko niedostępne dla zwiedzania. Najgłębsze wyrobisko.jpg
Niewielki staw znajduje się natomiast na sąsiednich gliniankach i jest to użytek ekologiczny.
Glinianki.jpg
Zieloną ścieżką rowerowa przejść można wzdłuż skarpy z widokiem na dno kamieniołomu. W jego połowie jest charakterystyczny ostaniec ze skałką o czerwono-różowawym kolorze.
Ostaniec.jpg
Z urwisk ponad wyrobiskami rozciągają się panoramy na sam kamieniołom oraz znajdujący się w tle wybitny szczyt Telegraf w Paśmie Dymińskim.
Telegraf w tle.jpg
Dołem prowadzi ścieżka opisana licznymi tablicami edukacyjnymi informującymi o historii i geologii miejsca.
Permska dolina.jpg
Wietrznia to największe w Polsce wyrobisko znajdujące się w obrębie skał dewońskich.
Kamieniołom na Wietrzni.jpg
Odsłonięte są tutaj kopalne jaskinie, ślady dawnych osuwisk oraz czerwone osady świadczące o wietrzeniu w warunkach tropikalnego klimatu.
Jaskinia.jpg
W zapisie skalnym są ślady dawnej doliny przecinającej wzdłuż całe Góry Świętokrzyskie. Uzupełnieniem zwiedzania kamieniołomu była wizyta w nowym centrum geoedukacji. Znajduje się ono w ciekawym budynku wkomponowanym w zbocza wzniesienia Wietrznia.
Centrum geoedukacji.jpg
Multimedialna prezentacja pokazuje, że fauna dewońska stanowi sporą konkurencję dla modnych dinozaurów.
Morze Dewońskie.jpg
Jej "gwiazdą" jest wielka drapieżna ryba pancerna dunkleosteus - król ówczesnych mórz.
Dunkleosteus.jpg
Oprócz samej wystawy mamy laboratorium z ciekawymi eksperymentami poświęconymi np. ruchom masowym oraz tektonice uskokowej. Wreszcie kapsuła czasu czyli kino z 9-minutowym filmem poświęconym różnym momentom z historii Ziemi.
Kapsuła czasu.jpg
Oprócz obrazu są też efekty dźwiękowe i termiczne. Natomiast system "kołysania się" foteli akurat był zepsuty.
Pierwsze płazy lądowe.jpg
Na dachu centrum geoedukacji znajduje się plenerowy ogródek z makietą planet układu słonecznego i kilkoma innymi prezentacjami poświęconymi geologii.
Planety.jpg
Czarny i biały tetrapod.jpg
Obok jest też niewielki plac zabaw. Miejsce warto polecić zwłaszcza wycieczkom szkolnym.
Sztuczna jaskinia.jpg
Tematyka może niełatwa, ale podana bardzo sprawnie i obrazowo. Dodatkowo wstęp jest całkowicie darmowy, co jest raczej ewenementem przy tego typu atrakcji. Przy wejściu zainteresowała mnie ciekawa mapa regionu pokazująca różne stanowiska geologiczne objęte patronatem świętokrzyskiego geoparku. Jest parę pomysłów na kolejne wycieczki po regionie Gór Świętokrzyskich.