Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Mazowsze: Twierdza Modlin (19-11-2022)

Pochwal się relacją, zdjęciami, filmem z Twojej wycieczki, urlopu w kraju.
Regulamin forum
Prosimy o zachowanie następującego schematu w tytule relacji:
Województwo: dokładny cel wycieczki (data wycieczki)
Przykład:
Małopolskie: Czchów (08.07.2020)
Awatar użytkownika
petruss1990
User
Posty: 1023
Rejestracja: 15 maja 2011, o 16:58
Lokalizacja: Hrubieszów/Lublin

Mazowsze: Twierdza Modlin (19-11-2022)

Post autor: petruss1990 » 22 lis 2022, o 22:09

Jak nigdy udało się zorganizować wypad militarny 3 tydzień z rzędu. Kulej po ostatnich przygodach miało być na lekko i było trochę inaczej. Dojazd do Wawy - spoko, FlixBus ma całkiem wygodne autobusy (relacja Hrubieszów - Berlin). Tam odebrał mnie kumpel i pogoniliśmy do Legionowa (tam nic ciekawego nie zauważyłem).
Następnego dnia udaliśmy się pociągiem do Modlina. Idąc od PKP nic ciekawego nie zauważymy. Doszliśmy do parku, przebiliśmy się przez przygotowania do Biegu (chyba 5 bieg obrońców twierdzy).
Tam szlakiem pomiędzy wały. Tam trafiliśmy na ciekawe bramy forteczne i mój zmysł nie pozwolił na iście szlakiem, ale wbiliśmy się w jedną z bram i... wyszliśmy koło pawilonu- prochowni. Przejście ciekawe i na skróty.
W prochowni znajduje się punkt kasowy i małe interaktywne muzeum; można wziąć mauzera do ręki, postrzelać wirtualnie z CKM`u, pomierzyć czapki, przeżyć nalot itp. Można kupić bilety w różnych wariantach, ale polecam wejście z przewodnikiem (bez przewodnika wiele miejsc jest niedostępnych). Start punkt 12... i jest nas tylko 2uch. Zaczynamy klasycznie od zarysu historii twierdzy, Baśki Murmańskiej, i wejścia na wieżę... Na wieży pada pytanie czy się nam śpieszy, bo możemy iść na spacer rozszerzony. Poszliśmy i warto było.
W trakcie zwiedzania zobaczyliśmy:
Bramy, wieżę, koszary, ekspozycję pojazdów wojskowych, prochownię, elektrownię, schrony p.lot, kuchnię, areszt, kilka planów filmowych, punkty widokowe...
IMG_6239.JPG
IMG_6275.JPG
IMG_6232.JPG
IMG_6244.JPG
IMG_6251.JPG
IMG_6241.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie można kochać ojczyzny, nie kochając miejsca, w którym się człowiek urodził...

Awatar użytkownika
petruss1990
User
Posty: 1023
Rejestracja: 15 maja 2011, o 16:58
Lokalizacja: Hrubieszów/Lublin

Re: Mazowsze: Twierdza Modlin (19-11-2022)

Post autor: petruss1990 » 22 lis 2022, o 22:16

IMG_6288.JPG
IMG_6278.JPG
IMG_6290.JPG
IMG_6277.JPG
IMG_6264.JPG
IMG_6298.JPG
Zwiedzania jest w samej twierdzy dużo i w dzień jest się ciężko wyrobić. Jest jeszcze muzeum Kampanii Wrześniowej, cmentarz forteczny, reduty i fort wewnętrznego pierścienia (nam zabrakło czasu).
Sporo obiektów jest pozamykanych, jednak nie ze względów bezpieczeństwa, ale... ludzie wywozili tam śmieci.
Istnieje możliwość całodziennego zwiedzania (ok 8 godzin), ale trzeba się wcześniej umówić. Niektóre obiekty są pod patronatem innej ekipy. Oficjalna, z siedzibą w pawilonie to: https://twierdzamodlin.com/ drudzy to: https://twierdzamodlin.pl/

Forty zewnętrzne to już inna historia, inne odległości i powód do kolejnego wyjazdu.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie można kochać ojczyzny, nie kochając miejsca, w którym się człowiek urodził...

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8820
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Mazowsze: Twierdza Modlin (19-11-2022)

Post autor: Comen » 23 lis 2022, o 09:01

Modlin mam w planach w jakiejś bliżej nieustalonej przyszłości. Wygląda to ciekawie nawet w listopadzie a może nawet taka pora jest lepsza na zwiedzanie ze względu na klimat ruin. Czy jest tam uwzględniona jakaś trasa podziemna?
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
petruss1990
User
Posty: 1023
Rejestracja: 15 maja 2011, o 16:58
Lokalizacja: Hrubieszów/Lublin

Re: Mazowsze: Twierdza Modlin (19-11-2022)

Post autor: petruss1990 » 27 lis 2022, o 09:48

Comen pisze:
23 lis 2022, o 09:01
Modlin mam w planach w jakiejś bliżej nieustalonej przyszłości. Wygląda to ciekawie nawet w listopadzie a może nawet taka pora jest lepsza na zwiedzanie ze względu na klimat ruin. Czy jest tam uwzględniona jakaś trasa podziemna?
Oficjalnej, chyba, nie ma. Może jakby się dogadać z przewodnikiem (T)
Nie można kochać ojczyzny, nie kochając miejsca, w którym się człowiek urodził...

ODPOWIEDZ