Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Świętokrzyskie: Działoszyce i Szlak Praojców 13 listopada 2022

Pochwal się relacją, zdjęciami, filmem z Twojej wycieczki, urlopu w kraju.
Regulamin forum
Prosimy o zachowanie następującego schematu w tytule relacji:
Województwo: dokładny cel wycieczki (data wycieczki)
Przykład:
Małopolskie: Czchów (08.07.2020)
Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8836
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Świętokrzyskie: Działoszyce i Szlak Praojców 13 listopada 2022

Post autor: Comen » 13 lis 2022, o 20:30

Działoszyce to niewielkie miasteczko na Wyżynie Miechowskiej w południowej części województwa świętokrzyskiego.
Działoszyce.jpg
Miejscowość ze starym rodowodem. Prawa miejskie otrzymała w 1409 roku od Władysława Jagiełły. Już wtedy istniał tutaj gotycki kościół fundowany w 1220 roku przez biskupa Iwona Odrowąża.
Kościół Trójcy Świętej w Działoszycach.jpg
W prezbiterium znajdują się ciekawe malowidła na sklepieniu.
Freski.jpg
Są też dwie bogato zdobione kaplice.
Ołtarze Matki Boskiej Różańcowej.jpg
Kaplica Matki Różańcowej jest dwupiętrowa z dwoma ołtarzami oraz położoną niżej kryptą.
Krypta.jpg
Na tarasie przykościelnym stoją dwie stare rzeźbione figury.
Figura przy kościele.jpg
Stąd rozciąga się też widok na położone niżej miasto z podłużnym rynkiem.
Panorama Działoszyc.jpg
Na zapleczu kościoła jest cmentarz parafialny ze starą kaplicą - grobowcem rodziny Michalskich.
Kaplica na cmentarzu.jpg
Z tej strony do kościoła prowadzi ciekawa kamienna neogotycka brama.
Brama kościelna.jpg
Ale przed wojną Działoszyce to był w zasadzie żydowski sztetl, bo ludność wyznania mojżeszowego stanowiła ponad 80% mieszkańców.
Ruiny synagogi.jpg
Wnętrze synagogi.jpg
Gołebie na synagodze.jpg
Śladem po tej odeszłej kulturze są ruiny synagogi oraz resztki cmentarza żydowskiego.
Na cmentarz żydowski.jpg
Nie zachowała się tam niestety żadna macewa. Zamiast tego na drzewach zawieszone są małe tabliczki - wizytówki z imionami, nazwiskami i datami. Reprezentują głównie pochówki z końca XIX wieku.
Tabliczki na drzewach.jpg
Nieopodal cmentarza jest też pomnik upamiętniający holocaust w czasie II wojny światowej.
Miejsce martyrologii.jpg

Na południe od Działoszyc ruszam tzw. szlakiem Praojców. Został on naniesiony na mapę Wyżyny Miechowskiej i jest wspominany w kilku miejscach w Internecie, natomiast w terenie nie został w ogóle wyznakowany. Brak jest przy nim też jakichkolwiek tablic informacyjnych i zagospodarowania turystycznego. Bo wiata przy skrzyżowaniu dróg nad Działoszycami to własność miejscowego koła łowieckiego a nie inwestycja gminna czy PTTK-owska.
Wiata Hubertus.jpg
Wyżyna Miechowska, póki co, to turystyczna terra incognita. Obszar rolniczy z mała ilością lasów. Bardzo mało szlaków znakowanych. Jednak spacery po odkrytych wierzchowinach obfitują w widoki o prezentują sporo ciekawych fotogenicznych krajobrazów.
Wyżyna Miechowska.jpg
Wyżyna Miechowska2.jpg
Wyżyna Miechowska3.jpg
Z Działoszyc trasa prowadzi wąwozem lessowym do masztu RTV, potem główną drogą w stronę Dziekanowic a następnie dalej przez most na wzgórza ponad doliną Nidzicy.
Rzeka Nidzica.jpg
W ich obrębie prowadzono badania archeologiczne i odkryto liczne ślady prehistorycznego osadnictwa: grodziska i kurhany. We wsi Bronocice na wzgórzu odkopano wazę z pierwszym na świecie wizerunkiem pojazdu kołowego. Coś w kształcie wozu drabiniastego z dyszlem.
Rysunki z wazy.jpg
Dziś w pobliżu miejsca wykopalisk ustawiony jest głaz pamiątkowy "Praojcom i archeologom" i biegnie do niego osobliwie ślepa asfaltowa droga.
Głaz Praojcom i Archeologom.jpg
Kończy się 10 m za pomnikiem w środku pól. Potem trzeba się "przebijać" miedzami do innej drogi w dalszej części płaskowzgórza. Z wierzchowiny zejście do wsi Pierocice. W centrum tej wioski znajduje się zrujnowany dwór kiedyś pełniący funkcję szkoły podstawowej. Zachowała się jeszcze tablica urzędowa i godło. Niestety obiekt jest mocno zaniedbany i grozi zawaleniem. Choć trzeba przyznać miejsce ma swój urok.
Stary dwór w Pierocicach.jpg
Dalej z widokiem na wzgórze nad Szczotkowicami na którego szczycie znajduje się spory kurhan. Niestety ciężko się tam dostać. Myślę, że wyznakowany szlak powinien biec właśnie tamtędy.
Na kurhan na szczycie.jpg
Powrót do Działoszyc opodal stawów na Nidzicy.
Stawy w dolinie Nidzicy.jpg
Po drodze mija się też sporo przydrożnych świątków.
Świątek.jpg
Świątek2.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
petruss1990
User
Posty: 1025
Rejestracja: 15 maja 2011, o 16:58
Lokalizacja: Hrubieszów/Lublin

Re: Świętokrzyskie: Działoszyce i Szlak Praojców 13 listopada 2022

Post autor: petruss1990 » 13 lis 2022, o 21:45

Ciekawa wycieczka, taką alternatywna...
Napiszę, że już wiem, żeby się specjalnie tam nie wybierać.
U nas (hrubieszowskie) przez chwilę funkcjonował projekt nieznakowanych tras turystycznych. Nie przyjął się.

Dobrze, że napisałeś, że to gołębie, myślałem że to takie ozdobne czopki...
Nie można kochać ojczyzny, nie kochając miejsca, w którym się człowiek urodził...

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8836
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Świętokrzyskie: Działoszyce i Szlak Praojców 13 listopada 2022

Post autor: Comen » 14 lis 2022, o 06:40

Trudności orientacyjnych mimo braku znaków w zasadzie nie było. Poza jednym miejscem, gdzie układ dróg nie odpowiadał ani temu na mapie papierowej, ani temu z mapy.cz. Ale i tak widać było dalszy ciąg drogi na wierzchowinie.
Tych gołębi spora chmara. Jakoś upodobały sobie ruiny synagogi.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8164
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Świętokrzyskie: Działoszyce i Szlak Praojców 13 listopada 2022

Post autor: gar » 14 lis 2022, o 12:47

W kościele w Działoszycach najcenniejsze malowidła znajdują się na północnej ścianie prezbiterium. To bardzo rzadkie w Europie, a chyba jedyne w Polsce malowidła przedstawiające Credo Apostolorum, pochodzące prawdopodobnie z przełomu XIV i XV wieku.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8836
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Świętokrzyskie: Działoszyce i Szlak Praojców 13 listopada 2022

Post autor: Comen » 15 lis 2022, o 16:34

Niestety kościół jest słabo oświetlony, więc malowidła widać tak sobie.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

ODPOWIEDZ