Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Małopolskie: Zimny Dół 3 maja 2022

Pochwal się relacją, zdjęciami, filmem z Twojej wycieczki, urlopu w kraju.
Regulamin forum
Prosimy o zachowanie następującego schematu w tytule relacji:
Województwo: dokładny cel wycieczki (data wycieczki)
Przykład:
Małopolskie: Czchów (08.07.2020)
Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8820
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Małopolskie: Zimny Dół 3 maja 2022

Post autor: Comen » 3 maja 2022, o 20:49

Niewielka odnoga Doliny Sanki na Garbie Tenczyńskim. Ostatnio dość mocno rozpropagowana ze względu na malowniczą ścieżkę dydaktyczną prowadzącą w grupy skałkowe na prawym zboczu.
1 Zimny Dół mapa.jpg
Według opisu to jedno z niewielu miejsc, gdzie występują tzw. wapienie zrostkowe powstałe w wyniku specyficznej działalności cyjanobakterii w płytkim morzu okresu jurajskiego.
Zielone skałki.jpg
Czyli mamy kolejne "skamieniałe miasto" z efektownymi "uliczkami", zachodami skalnymi i wąskimi szczelinami przez które widać prześwit po drugiej stronie skały.
Okap.jpg
Uliczka.jpg
Szczelina.jpg
Z racji popularności trasa dość rozchodzona. Walą tam wszyscy: rodziny z dziećmi, ludzie z psami, wspinacze skałkowi - zwłaszcza miłośnicy boulderingu.
Skała z krzesłem.jpg
Miejscami jest jednak dość ślisko i stromo.
Przechód.jpg
W kilku miejscach nawet umiarkowana ekspozycja, ale sztucznych zabezpieczeń nie ma. Nawet mostka nad potoczkiem na dole. Normalnie nie problem przeskoczyć, ale przy wyższych stanach wody kto wie? Labirynt ścieżek sprawia, że trudno wędrować dokładnie za znakami.
W rezerwacie.jpg
Mimo że kręciłem się tam dość długo to i tak pominąłem jedną grupę skalną położoną poniżej na stoku. Dość ciekawa jest także roślinność a zwłaszcza specyficzne "pnące się po skale" pnie czy korzenie bluszczu.
Pędy.jpg
Drzewko.jpg
W Zimnym Dole jest też jedyne w okolicy Krakowa źródło wypływające wprost z jaskini - tak jak znany z Doliny Kościeliskiej w Tatrach wypływ pod Pisaną.
Wypływ z jaskini.jpg
Poniżej ścieżki dydaktycznej mija się kilka dużych grup skałkowych. Przy samym końcu bocznej dolinki efektowna skalna turnica zwana Łysiną.
Łysina.jpg
Wspinały się na niej dwie osoby. Ich trasa biegła najpierw na niewielki filarek a potem na sam szczyt wzdłuż skalnej szczeliny.
Trasa rozpoczęta w Rybnej, jednej z większych wsi podkrakowskich z zabytkowym kościołem św. Kazimierza oraz dworkiem Rostworowskich - miejscem urodzenia znanego dramatopisarza Karola Huberta.
Kościół w Rybnej.jpg

Obecnie dworek gości uciekinierów z Ukrainy.
Dworek Rostworowskich.jpg
Natomiast koniec wycieczki w Mnikowie. Po drodze odwiedzony wąwóz Półrzeczki a w nim mała, ale ciekawa jaskinia na Łopiankach.
Jaskinia na Łopiankach.jpg
W głębi jaskini.jpg
A także właściwa Dolina Mnikowska z obrazem Matki Boskiej Walerego Eljasza wymalowanym na skałach. Pod nim pełno ludzi bo z okazji 3-majowego święta odbywała się tam msza polowa.
Matka Boska Skalska.jpg
Wycieczka w ładnej wiosennej scenerii.
Zielony las.jpg
Zielone lasy, kwitnące drzewa na polach, w sadach i przy domach, wiosenne kwiaty leśne a z grzbietu nad Rybną ładne widoki na południe w stronę Beskidów.
Samolot.jpg
Magnolia.jpg
Fiołek.jpg
Sad kwitnący.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8148
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Małopolskie: Zimny Dół 3 maja 2022

Post autor: gar » 3 maja 2022, o 21:30

Super wycieczka. Gdyby się udać na taką trasę w dzień powszedni pewnie byłoby spokojnie.

ODPOWIEDZ