Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Łódzkie południowe 9-11 luty 2022

Pochwal się relacją, zdjęciami, filmem z Twojej wycieczki, urlopu w kraju.
Regulamin forum
Prosimy o zachowanie następującego schematu w tytule relacji:
Województwo: dokładny cel wycieczki (data wycieczki)
Przykład:
Małopolskie: Czchów (08.07.2020)
Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8796
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Łódzkie południowe 9-11 luty 2022

Post autor: Comen » 12 lut 2022, o 10:58

Łódzkie jakoś tak zwykle bywa pomijane przy turystycznych planach.
Mural z Radomska.jpg
Bo płasko a stolica województwa niby ciekawa, ale to miasto poprzemysłowe ze swoimi rozlicznymi problemami, które dopiero niedawno zaczęło pracować na inny wizerunek. Tym razem do Łodzi jednak nie dotarłem, skupiłem się na południowej części regionu i tutaj też czekały mnie co najmniej dwa turystyczne zaskoczenia.
Makieta starego Piotrkowa.jpg
Plan Przedborza.jpg
Pogoda niestety niezbyt dopisała, choć najładniej było w czwartek i to dobrze ze względu na cel podróży i pewne problemy logistyczne o których później. Smog o tej porze roku też jest wyczuwalny w powietrzu. Pomijając widziane z dala pióropusze dymu nad elektrownią Bełchatów.
Wichrowe Wzgórza pod Sulejowem.jpg
Śnieg w Bełchatowie o tyle był nieszkodliwy, że tam interesowała mnie tylko pewna wystawa pod dachem, resztę miasta przeleciałem szybko w drodze z busa do busa.
Bełchatów.jpg
W sumie z bazą w Piotrkowie Trybunalskim w 3 dni zobaczyłem pięć miast.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8796
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Łódzkie południowe 9-11 luty 2022

Post autor: Comen » 12 lut 2022, o 12:28

Piotrków Trybunalski
I może od bazy zacznę. Zaskoczenie nr 1. Bo to miasto z pewnością najładniejsze. Starówka niemal klasy Lublina czy Sandomierza.
Błonie przy bibliotece.jpg
Wieże miejskie.jpg
Filmowcy jednak dobrze wiedzą, gdzie kręcić swoje ujęcia. Ekipy filmowe były tu przynajmniej kilkanaście razy. Raz przyjechał nawet Robin Williams.Tablice na budynkach oznaczają miejsca gdzie poszczególne sceny nagrywano.
Nowy Jork czwarta rano.jpg
Kościoły niestety we wnętrzu pozamykane a przynajmniej świątynia jezuicka z obrazem Matki Boskiej Trybunalskiej, złotymi ołtarzami i amboną warta by była odwiedzenia także wewnątrz.
Fasada Sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej.jpg
Wnętrze sanktuarium.jpg
Podobnie miejska fara z przysadzistą gotycką wieżą i kilkoma bocznymi kaplicami.
Fara św Jakuba.jpg
Ale po Piotrkowie warto się po prostu poszwendać dla starych brukowanych uliczek i miejskich panoram.
Farna.jpg
Fragment muru miejskiego.jpg
Collegium Novum.jpg
Niespodzianki kryją się w zaułkach.
Malowany Chrystus.jpg
Na Rynku Trybunalskim są tylko pozostałości dawnego ratusza w którym do spółki z Lublinem mieścił się Trybunał Koronny - najwyższy sąd I Rzeczpospolitej.
Rynek Trybunalski.jpg
Przed ratuszem słup - dawny pręgierz przypomina o sądowej przeszłości. Wcześniej były też sejmy. Zygmunt Stary wzniósł w Piotrkowie specyficzny pałac-zamek, własną siedzibę w czasie obrad. To rodzaj wieży mieszkalnej w stylu renesansowym.
Zamek.jpg
Wnętrza trochę podobne do Wawelu już choćby ze względu na ozdobne odrzwia które wykonywał ten sam Benedykt Sandomierzanin.
Portal Benedykta Sandomierzanina.jpg
Obecnie jest tu muzeum miejskie z eksponatami etnograficznymi i historycznymi.
Sala muzeum.jpg
Można się dowiedzieć, że to małe stosunkowo miasto w okresie sejmów przeżywało niespotykany najazd "turystów", a że niezbyt do tego było przygotowane to sanitarnie raczej cierpiało w czasie obrad. Wschodnia część starówki nad samą rzeczką Strawą jeszcze dziś jest terenem w zasadzie opuszczonym.
Część zdegradowana.jpg
Odrestaurowane i nie.jpg
Zrujnowane domki, stare szyldy, murale na podwórkach.
Poza zasięgiem.jpg
Kamienne koryto rzeczki. Kiedyś były tu bagna.
Nad Strawą.jpg
Ale i dziś jest to miejsce klimatyczne. Jakby kontrapunkt stanowi wybudowana na błoniu powyżej nowoczesna biblioteka.
Biblioteka miejska.jpg
Będąc koło zamku warto obejrzeć także 2 synagogi w tym większą w stylu mauretańskim.
Wielka Synagoga.jpg
Na ich zapleczu znajdował się kiedyś kirkut.
Dawny kirkut.jpg
Piotrków to miasto wielokulturowe. Jest tu także cerkiew prawosławna i zbór ewangelicki.
Cerkiew.jpg
Rwańska.jpg
Cmentarze różnych wyznań sąsiadują ze sobą. Można też wybrać się szlakiem kapliczek. Te słupowe są ozdobą łódzkich miast i miasteczek. Podobne widzieć będę jeszcze w Sulejowie i Przedborzu.
Kapliczka na skwerze Srzednickiego.jpg
Kapliczka kolumienka.jpg
Na Krakowskim Przedmieściu poza murami jest mały kościółek znaczący dawniej rogatkę miejską.
Kościółek na Krakowskim Przedmieściu.jpg
Dalej obejrzeć można park z zamkniętym niestety ogrodem botanicznym.
Staw parkowy.jpg
Jakaś wichura zdziesiątkowała tutejsze drzewa. Leżą i czekają na zwózkę, ale sprawa jest biurokratyczna bo zgodę musi wyrazić łódzki konserwator ochrony przyrody a to w naszych warunkach trwa. Zostałem nawet w tym temacie przepytany przez jakąś lokalną stację telewizyjną.
Powalone drzewa.jpg
Wizerunek Piotrkowa dopełnia kilka budynków nowszych: gmachy sądów przy Słowackiego, pałac Rudowskich, czyli obecna siedziba szkoły muzycznej, hala targowa oraz piękna secesyjna willa Wanda niestety nie w najlepszym stanie.
Gmach sądów.jpg
Pałac Rudowskich.jpg
Hala Targowa.jpg
Willa Wanda.jpg
Wprawdzie nocą starówka Piotrkowa nie jest poza paroma wyjątkami iluminowana, ale spacer starymi uliczkami rozświetlonymi przez stylowe lampy również polecam.
Rynek Trybunalski nocą.jpg
U Wokulskiego.jpg
Ryby ryby.jpg
Pijarska.jpg
Tylko nie zaglądajcie na podwórka. Jest tam zupełnie ciemno i straszy ;)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8121
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Łódzkie południowe 9-11 luty 2022

Post autor: gar » 12 lut 2022, o 15:30

Piotrków Trybunalski uważam za jedno z najciekawszych miast Polski. Niestety mimo, że ma prawie wszystko co potrzebne turyście to turystów tam niewielu. Mimo ciekawego filmowego pomysły brakuje im rozpoznawalności, czyli np. takiego serialowego "Ojca Mateusza".

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Łódzkie południowe 9-11 luty 2022

Post autor: Adler » 12 lut 2022, o 17:57

Ładnie w tym Piotrkowie. Nie miałem jeszcze okazji zwiedzać.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8796
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Łódzkie południowe 9-11 luty 2022

Post autor: Comen » 12 lut 2022, o 20:07

Pod miastem są podobno lochy i piwnice. Nikt jeszcze nie wpadł by urządzić trasę podziemną.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8796
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Łódzkie południowe 9-11 luty 2022

Post autor: Comen » 13 lut 2022, o 10:07

Radomsko
Podobnie jak Piotrków to miasto o starej metryce istniejące już w XIII wieku. Ale dzielnica historyczna jest tu znacznie mniejsza i nie tak ładna jak w Piotrkowie. W ogóle mam wrażenie, że miasto wygląda na mniejsze niż jest w rzeczywistości. Poza nowymi osiedlami starówka ciągnie się generalnie na krótkim odcinku wzdłuż głównej, bardzo ruchliwej ulicy. Przy rynku jest trochę starych kamienic. Najbardziej rzuca się w oczy żółty ratusz z charakterystyczną wieżą i położony naprzeciwko neobarokowy kościół św Lamberta.
Kościół i ratusz.jpg
Archaiczne wezwanie świadczy o tym że obecna świątynia miała swojego starszego przodka w tym miejscu. Drugi historyczny kościół stoi kawałek dalej na skraju śródmieścia i należy do klasztoru Franciszkanów.
Klasztor Franciszkanów.jpg
Na dziedzińcu jest ciekawa kompozycja opowiadająca dzieje biblijne (nie jest to typowa droga krzyżowa).
Szukanie Jezusa.jpg
To także miejsce licznych epitafiów i tablic pamiątkowych związanych z tutejszą społecznością.
Epitafium u Franciszkanów.jpg
Miejscowy dom kultury nosi imię Różewiczów: Tadeusza i Stanisława urodzonych właśnie w Radomsku.
Tron Stanisława Rózewicza dziedziniec Domu Kultury.jpg
W dawnym ratuszu mieści się muzeum regionalne. Nie wstępowałem, ale akurat była wystawa szopek z Krakowa, więc jakby nic nowego.
Ratusz muzeum.jpg
Bodaj najbardziej ciekawa w Radomsku była dla mnie ścieżka dydaktyczna w tutejszym parku Świętojańskim. Generalnie opowiada o historii miejsca oraz o egzotycznych gatunkach drzew, które chyba tam rosną (w zimie często trudno je rozpoznać). Jest tam jednak dużo rozmaitych ciekawostek wprowadzających dalsze konteksty. Napisano tam m.in. o ołtarzu Wita Stwosza, najsłodszych roślinach świata, czy żywych skamieniałościach.
Scieżka w parku świętojańskim.jpg
Park zaprojektował Franciszek Szanior - architekt znany z innych XIX-wiecznych założeń ogrodowych np. parku zdrojowego w Ciechocinku, ogrodu Krasińskich czy parku Ujazdowskiego w Warszawie.
Park Swiętojański.jpg
Inny teren zielony w Radomsku to Park Solidarności powstały na terenie zrekultywowanego kamieniołomu.
Park Solidarności.jpg
W jednym z zagłębień stoi podobno najdłuższa ławka parkowa w Polsce. W sumie to ciąg mniejszych ławek wraz z kilkoma stolikami szachowymi.
Najdłuższa ławka parkowa.jpg
W Radomsku są też zabytki budownictwa drewnianego: obejrzałem dwa - kościółek Marii Magdaleny i małą kapliczkę św Rozalii.
Kościół św Marii Magdaleny.jpg
Ta druga jest niestety dość zaniedbana. Wstępu do wewnątrz chroni obskurna siatka. Stoi w miejscu nieprzyjaznym w dzielnicy przemysłowej. Trochę jak jakiś kwiatek zarośnięty przez wysokie chwasty.
Kaplica św Rozalii.jpg
Przemysł w Radomsku powstał w XIX w. za sprawą inwestorów z Francji i Austrii. Główny zakład metalurgiczny dziś jest zlikwidowany a na jego miejscu powstało duże centrum handlowe. Ale są mniejsze zakłady przy których walają się jakieś dziwne turbiny, metalowe części, kotwy. Pozostały też dawne wille przemysłowców.
Willa Chanove.jpg
Willa Thoneta.jpg
Symbolem przemijania w Radomsku jest także opuszczony budynek dawnego kina przy głównej ulicy.
Kino Kinema.jpg
Są plany by stworzyć tam jakąś wystawę historyczną.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8796
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Łódzkie południowe 9-11 luty 2022

Post autor: Comen » 14 lut 2022, o 19:08

Przedbórz
Okoliczny krajobraz przeczy powszechnemu przekonaniu, że łódzkie jest płaskie jak stół. Zaskoczenie nr 2. Nie jesteśmy bynajmniej na jakimś pogórzu, ale prawie w środku Polski na niżu. Panorama spod Majowej Góry pozwala dostrzec za doliną Pilicy i Przedborzem zalesione pasmo wzgórz z najwyższym na terenie województwa naturalnym wzniesieniem o dość dziwacznej nazwie Fajna Ryba (347 m npm). To ostatni akcent Gór Świętokrzyskich.
Panorama Przedbórz i Fajna Ryba.jpg
Jeśli popatrzymy z kolei bardziej na zachód to na horyzoncie majaczy inne charakterystyczne samotne wzniesienie - Góra Chełmo 323 m npm z grodziskiem na szczycie.
Widok na Górę Chełmo.jpg
Ona należy z kolei do regionu Wzgórz Radomszczańskich. Podobnie jak wspomniana Majowa Góra. Na wierzchołku tej ostatniej pracuje wielki wiatrak. To fragment nowoczesnej farmy wiatrowej.
Majowa Góra.jpg
Kilkanaście kilometrów przed miastem autobus kursowy z Piotrkowa zbacza z głównej trasy i przejeżdża przez wieś Majkowice. Niemal przy drodze nad stawem w środku wsi widać tajemnicze ruiny zamku Majkowskich. Powiem szczerze, że Wyżyna Przedborska mnie zaciekawiła. Trochę taka terra incognita. Może warto by tam kiedyś pojechać na dłużej i "poeksplorować". Przedbórz planowałem zwiedzić w godzinę i wrócić w stronę Sulejowa. Nie okazało się to jednak możliwe. Jesteśmy niby w środku Polski, ale to takie swojskie jądro ciemności, powrót do lat 70-tych. Miasto dość biedne, co widać po domach i infrastrukturze. Nawet te najbogatsze posesje nie przypominają willi z Małopolski. Dominują stare chatki i wiejskie pejzaże.
Gęsi.jpg
Nad samą Pilicą jest mocno zrujnowany amfiteatr. Znajduje się w miejscu dość prestiżowym przy samym przystanku dworcowym - aż dziw, że władze nie próbują odnowić tego miejsca.
Stary amfiteatr.jpg
Jedyna większa Biedronka jest na przedmieściu za Pilicą, ale taka dziwna bez szyldu. A ceny w sklepach są wyższe niż w Krakowie. Dużych miejscowości w okolicy na lekarstwo. Z Przedborza do sąsiednich ośrodków kursują po 2 autobusy dziennie - większość rano. Wracałem przez Radomsko po 4 godzinach, aby nie czekać ponad 6 godzin na autobus piotrkowski. Mimo wszystko nie mogę powiedzieć, abym się przez te 240 minut specjalnie nudził. Mnie się podobało, aczkolwiek ze względów logistycznych prościej tam chyba wybrać się jednak samochodem. Rynek z drewnianą studnią całkiem uroczy.
Rynek.jpg
Zachowała się jedna pierzeja starych domów oraz najładniejsza kamieniczka z podcieniami, ale całkiem nie odrestaurowana.
Kamieniczka z podcieniami.jpg
Ponad prowincjonalnym rynkiem wznosi się stary kościół św. Aleksego.
Kościół św Aleksego.jpg
Widać go prawie z każdego miejsca w miasteczku.
Wzgórze kościelne.jpg
Wewnątrz zamknięty, ale nawet ciemny przedsionek jest z klimatem lat.
W przedsionku pod wieżą.jpg
Przed kościołem stoi latarnia umarłych, za kościołem jest nowa golgota z ciekawie zaaranżowanymi stacjami.
Golgota stacja.jpg
Krzyż Golgoty.jpg
Spod krzyża na golgocie ładna panorama miasta.
Panorama z Golgoty.jpg
Widać Pilicę oraz położony dalej zalew z plażą i kąpieliskiem do którego dotrę później.
Zalew i plaża.jpg
Poniżej kościoła w dawnej karczmie muzeum regionalne.
Karczma muzeum.jpg

Na prawym brzegu Pilicy jest jeszcze okazały ratusz i skromne resztki zamku.
Ratusz.jpg
Ot taki murek ceglany na czyjejś posesji.
Mur zamkowy.jpg
Ale opuszczona chatka naprzeciwko ma swój koloryt, choć pewnie za jakiś czas zniknie z krajobrazu.
Chata łódzka.jpg
W Przedborzu jest kilka ładnych kapliczek "cholerycznych" ustawionych głównie przy wjazdach do miasta.
Kapliczka słupowa.jpg
Najciekawsza jest chyba ta ze św Krzysztofem na łąkach tuż nad Pilicą.
Sw Krzysztof.jpg
Przedbórz to punkt wypadowy na spływy kajakowe.
Park miejski.jpg

W parku miejskim ze starodawnym pomnikiem Kościuszki jest przystań dla kajakowiczów.
Przystań.jpg
Pilica w ogóle prezentuje się ciekawie.
Pilica i Majowa Góra.jpg
Średniej wielkości rzeka, ale chyba jeszcze słabiej uregulowana niż Wisła. W nurcie liczne wyspy, rozlewiska, malownicze zakola.
Zakole Pilicy.jpg
Po drugiej stronie Pilicy jest dziś pełnoprawne przedmieście, dawniej dzielnica żydowska.
Przedmieście za Pilicą.jpg
Do naszych czasów nie przetrwała synagoga, zadrzewiony kirkut ukrywa się prawie nad samą Pilicą, zamknięty ogrodzeniem. Teoretycznie jest tam zapisany telefon, można zadzwonić, ktoś przyjdzie. Rzuciłem okiem przez szparę w drzwiach. Miejsce dość zdewastowane. Trochę macew na stosie przy wejściu.
Kirkut.jpg
Dojścia pilnują strasznie szczekliwe pieski.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8121
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Łódzkie południowe 9-11 luty 2022

Post autor: gar » 14 lut 2022, o 21:43

Ciekawe czy w Przedborzu działa jeszcze schronisko PTSM. Jakieś 10 lat temu spałem w nim. Jak widać mimo położenia w centrum Polski to był koniec świata i dalej nim pozostał.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8796
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Łódzkie południowe 9-11 luty 2022

Post autor: Comen » 14 lut 2022, o 21:45

A tak działa. Przy szkole. Przynajmniej jest jego reklama.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8121
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Łódzkie południowe 9-11 luty 2022

Post autor: gar » 14 lut 2022, o 21:51

Podejrzewam, że frekwencja turystyczna nie jest najwyższa, ale w dzisiejszych czasach można się spodziewać, że cieszy się one zainteresowaniem w innych kręgach.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8796
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Łódzkie południowe 9-11 luty 2022

Post autor: Comen » 15 lut 2022, o 22:16

Sulejów
Sulejów ma jeden zabytek wysokiej klasy. Pomnik historii.
Pomnik historii.jpg
Ale specjalnie to o niego nie dba. Miasteczko dość "smogowe" o tej porze roku. W obrębie czegoś co nazwać można rynkiem (to w zasadzie przecięcie kilku ulic) znajduje się dość prymitywna smażalnia ryb dymiąca okrutnie. Ale rzut oka na inne kominy pobliskich chatynek też pokazuje, że palą tam czym wlezie. Pogoda była tego ranka dość okrutnie deszczowa. Wysiadam na Podklasztorzu. W nowszej części zabudowań mieści się całkiem ekskluzywny hotel.
Klasztor hotel.jpg
Aczkolwiek jego zaplecze raczej dziwi. Nie wiem czy taki był zamysł aby zostawić całkiem cenny zabytek w stanie rustykalnym. Zamiast jakiegoś eleganckiego chodniczka zabłocona i rozjeżdżona droga.
Przy zabytku.jpg
W kapitularzu klasztornym mieści się muzeum. Ale kiedy jest otwarte to nie wiadomo. Na miejscu brak jakiejkolwiek informacji.
Kościół św Tomasza Kantuaryjskiego.jpg
Kościół też niestety zamknięty na głucho. Ładny portal romański - w Polsce bez wątpienia rzadkość.
I dość oryginalny tympanon z tego wczesnego dla naszych ziem okresu historycznego.
Tympanon romański.jpg
Oczywiście suma summarum to zabytek dość skromny jeśli porówna się choćby program artystyczny z czeskiego Trzebicza, gdzie jest jednak portal znacznie bogatszy z większą liczbą półkolumienek po bokach.
Kolumienki lewe.jpg
Te obiekty są nawet dość podobne. Z wielką rozetą nad wejściem oraz z ogrodem rzeźb na tyłach.
Rzeźby.jpg
W Sulejowie jest jeszcze zrujnowana niemiłosiernie baszta opacka z "rekomendacją samego ministerstwa" oraz dość urokliwy mur z biforiami od strony rzeki.
Baszta Opacka.jpg
Mur z biforiami.jpg
Plebania mieści się też w takich zaaranżowanych dość prowizorycznie ruinach.
Wstęp do ruin.jpg
Chyba lepiej można by było też klasztor wyeksponować od strony rzeki. A nawet zrobić jakieś miejsce panoramiczne na przeciwległym brzegu.
Zakole Pilicy i klasztor.jpg

Wzdłuż wału powodziowego nad Pilicą dochodzę do miasta mijając po drodze stację wodowskazową. Sulejów dość osobliwie, podobnie jak Przedbórz jest w zasadzie dwubrzeżny. Bo niby rynek i centrum znajduje się po prawej stronie Pilicy, ale naprzeciwko jest plac Straży z wieżą remizy oraz zaskakująco monumentalny neogotycki kościół parafialny.
Remiza plac straży.jpg
Nosi wezwanie św Floriana co sugeruje jego związki ze strażakami.
Kościół św Floriana.jpg
Ciekawe otoczenie i ładne wnętrze.
Nawa.jpg
U podnóża góry kościelnej jest jeszcze mała starsza kaplica.
Kaplica na Zapiliczu.jpg
Natomiast na drugim brzegu w centrum miasta nie ma żadnej świątyni. Obie części łączy stary most drogowy na ruchliwej "dwunastce" (która na tym odcinku jest także "siedemdziesiątką czwórką").
Most drogowy.jpg
Nową inwestycją jest otulona drewnianą boazerią kładka piesza łącząca bezpośrednio rynek z placem Straży. Tuż obok znajduje się miejska plaża i promenada. Udaję się jeszcze jakieś 3 km w górę Pilicy do jeziorka w dawnym kamieniołomie kredy czy wapienia. Miejsce dość urokliwe, ale zapewne przy nieco lepszej aurze.
Wapiennik Kurnędz.jpg
W tym deszczu może ciekawsze były rozlewiska Pilicy z łabędziami pływającymi po tafli wodnej.
Nad rozlewiskiem Pilicy.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8796
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Łódzkie południowe 9-11 luty 2022

Post autor: Comen » 19 lut 2022, o 08:56

Bełchatów
Miasto bogatsze niż inne odwiedzone w łódzkim. To widać po kondycji zabudowań i takim ogólnym wrażeniu.
Mural.jpg
Nie ma tam natomiast specjalnie zbyt wiele zabytków. W zasadzie z krótkiego spaceru wspomnieć należy jedynie pałac Olszewskich otoczony parkiem oraz kościół Narodzenia NMP.
Pałac Olszewskich.jpg
Kościół.jpg
W Bełchatowie zwiedzałem jednak głównie nową multimedialną wystawę Giganty Mocy znajdującą się w miejscowym Domu Kultury przy Placu Narutowicza.
Przed Domem Kultury.jpg
Miejsce jak najbardziej ciekawe i godne polecenia, zajmujące dorosłych i dzieci. Dla nich jest osobna dedykowana ścieżka. Wystawę zwiedza się z audioprzewodnikiem, który wskazuje kolejne przystanki (czasami trzeba się trochę naszukać sensora uruchamiającego dalszą część komentarza).
Szkielet mamuciątka.jpg
Tematyka dotyczy węgla brunatnego. Opisane jest jego geologiczne pochodzenie.
Las Karboński.jpg
Następnie przechodzimy przez przekrój kopalni odkrywkowej, gdzie opisane są poszczególne warstwy i jest trochę informacji o samym górnictwie.
Warstwy skalne.jpg
Obejrzeć można modele wielkich maszyn pracujących w odkrywce.
Przenośnik.jpg
Kolejnym etapem zwiedzania jest elektrownia.
Pulpit kontrolny elektrowni.jpg
Można tu uruchomić pulpit sterowniczy, dowiedzieć się o kilku uczonych badających zjawiska elektryczne i wypróbować szereg urządzeń produkujących prąd.
Szafki wynalazców.jpg
Koniec wystawy to film pro-eko oraz makieta Góry Kamieńsk czyli hałdy kopalnianej, która jest najwyższym wzniesieniem na terenie województwa.
Makieta Góry Kamieńsk.jpg
Cena przystępna - niecałe 20 zł. Czas zwiedzania 1-2 godzin - tak napisano, ale po prawdzie trasa nie jest zbyt długa. Nawet byłem zdziwiony, że to już koniec. Bilety osobliwie kupuje się w sąsiednim budynku, w kasie kina. Można też zamówić online z tym że trzeba dość dokładnie określić godzinę przyjazdu. Chyba ten sposób nie cieszy się zbytnim powodzeniem, zwłaszcza że na miejscu tłumów nie ma, przynajmniej o tej porze roku.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

ODPOWIEDZ