Dalsze wędrówki
Inna wycieczka biegła szlakiem puszczańskich wsi znajdujących się przy drodze asfaltowej biegnącej na północny-zachód od Białowieży. Te trzy małe wioski: Teremiski, Budy i Pogorzelce to dobre miejsca na przyrodniczy reset.
1 Budy.jpg
Są tam rozmaite kwatery noclegowe, ale w żadnej z nich nie ma np. sklepu. W Budach jest ciekawy kompleks zwany Sioło Budy. To skrzyżowanie skansenu z wioską noclegową.
2 Kurna Chata.jpg
Na miejscu jest karczma (choć chyba była zamknięta przed południem, gdy tam dotarłem), kurna chata jako część przeznaczona tylko do zwiedzania i drewniane podlaskie domki z kolorowymi okiennicami możliwe do wynajęcia.
3 Domki Sioło Budy.jpg
W Pogorzelcach jest też galeria białowieska, gdzie prezentowane są lokalne wyroby rękodzielnicze.
13 Pogorzelce galeria.jpg
Szlak w kierunku Bud prowadził mnie także ścieżką przyrodniczą Żebra Żubra.
Żebra żubra 1.jpg
Dziś to bardzo zadbana trasa z nowymi mostkami prowadzącymi przez moczary w środku puszczy i uroczysko Kniahiniówka. Bardzo ładna krajobrazowo, ale bez tablic edukacyjnych.
Żebra żubra 2.jpg
Można tu obejrzeć zróżnicowane drzewostany: na pewno grąd, świerczynę i las bagienny. Kiedy ścieżka powstała w 1980 roku pełna była drewnianych bali nad podmokłościami, przypominających te symboliczne żebra.
Żebra żubra 3.jpg
Za Budami wracam przez kolejny fragment leśny. Najpierw do mostu na rzeczce Łutownia a potem leśną drogą zwaną Wilczą Trybą.
4 Łutownia.jpg
Ostatnio było o niej głośno, bo tu toczyły się osławione boje pomiędzy ekologami a drwalami. Jak na te wszystkie katastrofalne opisy to nie wygląda aż tak źle. Kornik trochę tu poszalał, las przerzedzono, ale do górskich plag, które potrafią ogołocić całe stoki to w Białowieży jednak daleko.
6 Korniki na Wilczej Trybie.jpg
Po drodze zbaczam na malowniczy skraj obok gajówki Dębina, gdzie znajduje się grupa starych dębów.
5 Gajówka Dębina.jpg
Dochodzę do drogi asfaltowej prowadzącej na północ w kierunku Narewki. Obok jest ścieżka dydaktyczna poświęcona orlikowi krzykliwemu.
7 Scieżka Orlik Krzykliwy.jpg
Wyprowadza ona na łąki nad Łutownią, gdzie często poluje ten skrzydlaty drapieżnik. Bywają tam też i żubry, ale nie tym razem. Tylko jakieś drobne ptaki buszują w trawie. Na drewnianej wieży urządzam sobie mały postój.
8 Wieża widokowa w dolinie Łutowni.jpg
Panuje tu całkowity spokój. Turystów w okolicy brak. Można leżeć i odpoczywać przy przyjemnym wiaterku. A potem docieram na kolejne miejsce odpoczynku zwane Filipówką i polanę zwana Starą Białowieżą.
10 Stara Białowieża dęby.jpg
Tutaj pierwotnie miała się mieścić osada myśliwska i w tej okolicy urządzano polowania królewskie. Ruiny dworu z czasów Augusta Mocnego znajdują się jakieś 1,5 km na północ a tutaj tylko ślady dawnej kolei leśnej.
9 Slady kolejki leśnej.jpg
Jest za to ścieżka Królewskich Dębów (do spólki też Wielkoksiążęcych - wszak jesteśmy na granicy dawnej Litwy). Teoretycznie płatna, ale kasjera nie ma. Zostawił kartkę, że wraca zaraz, jest na szlaku. Turyści ze ścieżki wrócili, a kasjera dalej nie ma, więc ruszam w głąb szlaku. Są tabliczki z opisami kolejnych królów, tylko często ciężko je dopasować do dębów.
11 Stanisław August Poniatowski.jpg
Te rosną dość daleko od kładki, dopiero 2 ostatnie: Giedymin i Witold znajdują się tuż przy samej drodze i można je "pogłaskać".
12 Giedymin konary.jpg
Innym ciekawym celem wędrówki w okolicy Białowieży jest tzw. Miejsce Mocy. Mocy tam żadnej wprawdzie nie odczułem. Jest trochę drzew z podwójnymi pniami, ale gdyby nie tablica informacyjna to pewnie nie zwróciłbym na to uwagi.
15 Tajemnicze Miejsce Mocy.jpg
A i jest tam znacznie więcej komarów niż w okolicznych lasach.
16 Groszówki.jpg
Natomiast wędrówka lasami bardzo przyjemna. Momentami ze względu na świerki trasa przypomina jakąś dolinę podhalańską.
14 Do Miejsca Mocy.jpg
Z Miejsca Mocy wracam w kierunku Góry Batorego - jednego z wyższych wzniesień na obszarze puszczy (aczkolwiek zupełnie nieoznakowanego) a potem do rezerwatu pokazowego. Umieszczono tu kilka gatunków zwierząt puszczańskich: koniki polskie, rysia, wilka, jelenie, sarny, dziki, łosie, żubry i żubronie.
17 Ryś.jpg
Te ostatnie znacznie masywniejsze od żubrów stanowią ich krzyżówkę z udomowionym bydłem.
19 Żubroń.jpg
Stadko żubrów liczy może 8 osobników - ich imiona i wiek wypisane są na ogrodzeniu - wszystkie zaczynają się na Po-
18 Żubry.jpg
Podobnie dwie łosice: jedna nazywa się Lena a druga Krynka.
20 Łosza.jpg
Z puszczańskiego ZOO wracam ścieżką Drzewa Puszczy. To w zasadzie szlak żółty przy którym są może 2 tablice edukacyjne. Mniej więcej pośrodku dwie sosny "bartne" w których wycięto szczelinę zasłoniętą deskami - taka to barć.
21 Sosna bartna.jpg
Szlak wyprowadza na skraj Białowieży w pobliże geometrycznego środka puszczy.