Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Świętokrzyskie: Lasy Koneckie. Przez Piekło i Niebo 4 maja 2021

Pochwal się relacją, zdjęciami, filmem z Twojej wycieczki, urlopu w kraju.
Regulamin forum
Prosimy o zachowanie następującego schematu w tytule relacji:
Województwo: dokładny cel wycieczki (data wycieczki)
Przykład:
Małopolskie: Czchów (08.07.2020)
Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8796
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Świętokrzyskie: Lasy Koneckie. Przez Piekło i Niebo 4 maja 2021

Post autor: Comen » 5 maja 2021, o 21:13

Lasy Koneckie.jpg
Świętokrzyskie i kolejna trasa jak u Dantego. "W życia wędrówce, na połowie czasu, straciwszy z oczu szlak niemylnej drogi w głębi ciemnego znalazłem się lasu..."
Między Piekłem a Niebem.jpg
Szlak był akurat całkiem dobrze oznakowany i niespecjalnie mylny. A w zasadzie wariacja na temat szlaku niebieskiego i szlaku żółtego. Po drodze trafił się jeszcze czerwony - piekielny.
Niebo i piekielny szlak.jpg
Do wędrówki nie potrzeba więc koniecznie Beatrycze.
Początek w Sielpi zwanej też Sielpią Wielką. W schyłkowych latach PRL-u był to wzięty kurort. Dzisiaj miejsce trochę przeinwestowane, trochę zapuszczone.
Pensjonat w Sielpi.jpg
Pierwsza konsternacja, bo zalew na rzece Czarnej akurat spuszczony. Zostały tylko niewielkie kałuże i trwają jakieś prace melioracyjne. Pewnie na sezon będzie gotowy, ale wygląda to raczej smutno.
Dno zalewu w Sielpi.jpg
Smutny jest także los tutejszego muzeum. Stara walcownia i pudlingarnia była najstarszym zabytkiem przemysłowym w kraju.
Dawny zakład przemysłowy w Sielpi.jpg
Zwieziono tu także eksponaty z innych części Zagłębia Staropolskiego. Ale chyba niewiele z tego zostało. Budynki przemysłowe zarastają zagajnikiem. Białe baraki są póki co w lepszym stanie. Niestety brama do kompleksu zamknięta na kłódkę, tylko że kto chce ten i tak wejdzie z boku skacząc z niewysokiego murku.
Osada fabryczna.jpg
Skoro więc ekspozycja nieczynna to można by chociaż bramę otworzyć. Do środka wejdą turyści, a nie miejscowe pijaczki. Inną kwestią jest ścieżka dydaktyczna wokół Sielpi. Trafiłem tylko na jedną tablicę, ale jej stan pokazuje, że lokalne władze gdzieś mają turystykę krajoznawczą.
Piekło - zagubiona w lesie urokliwa wioseczka. No w takim "piekle" to można by całkiem przyjemnie pomieszkać.
Piekło.jpg
Jakieś pół kilometra od wsi w środku lasu jest grzęda skalna zwana również Piekłem. Skałka bliżej wsi swoim kształtem przypomina diabelskie rogi albo Australię.
Skałka Piekło.jpg
W otoczeniu wielkie kamienne łoże, niekoniecznie madejowe. Skałki po drugiej stronie to dziwaczne warstwowane grzyby.
Grzyby skalne.jpg
Przy nich stare deszczochrony. Z tego miejsca mniej więcej podobny dystans prowadzi do wioski Niebo.
Kapliczka między Piekłem a Niebem.jpg
Sporo tam starych świętokrzyskich domków, psy szczekają z zagród, ale jest droga asfaltowa i nawet jakiś bus z Końskich tu dociera.
Domek świętokrzyski i waląca się stodoła.jpg
Na środku wsi dość oryginalna figurka maryjna. Takie to Niebo.
Matka Boska z Nieba.jpg
Dalej idę lasami, prostą przecinką przechodząc w stronę szlaku żółtego. Towarzyszy mu ścieżka dydaktyczna Wąsosz. Jest malowana na pomarańczowo charakterystycznym znakiem diabelskich wideł.
Scieżka Wąsosz.jpg
Tylko że ścieżka dubluje w zasadzie przebieg szlaku PTTK a brak jest jakichkolwiek tablic informacyjnych na jej trasie. Kręty przebieg przez podmokły fragment lasu.
Stara kładka.jpg
Stąd liczne kładki, podesty i mostki - niestety raczej w kiepskim stanie technicznym, tak że przejście nimi przynosi trochę adrenaliny. Zwłaszcza na ostatniej dziurawej kładce w poprzek sporego stawku z czarną wodą.
Czarny Stawek.jpg
Niepewna kładka.jpg
Miejsce dość klimatyczne i tylko tu natknąłem się na wiosenne kwiatki.
Diabelskie zwyczaje panują też we wsi Izabelów na skraju lasu. Jeden gospodarz wypalał sobie w piecu trociny, czym skutecznie zadymił całą okolicę. Pytanie czy to były tylko trociny. Ten dym z komina podejrzanie żółtawy był. Cóż się dziwić, że przodujemy w produkcji smogu.
Krzyż w Izabelowie.jpg
Końskie - najpierw cmentarny kościół św. Anny i kompleks stawów zwanych Browary.
Kościół św Anny.jpg
Stawy Browary.jpg
Do miasta prowadzi stąd aleja młodych dębów posadzonych na pamiątkę żołnierzy wyklętych. W centrum miasta znajduje się kompleks pałacowy Małachowskich.
Fragment pałacu.jpg
Sama zabudowa pałacu w części tylko odrestaurowana mieści urząd miasta. W otoczeniu ciekawy park z kilkoma budowlami ogrodowymi.
Kaplica maryjna.jpg
Najciekawsza jest bez wątpienia oranżeria egipska z ozdobami nawiązującymi do sztuki starożytnego państwa.
Oranżeria egipska.jpg
Front oranżerii.jpg
Z tyłu dość ordynarnie dobudowany do niej pawilon restauracji Egipcjanka. Chyba odbywają się tam jakieś plenerowe spotkania, przedstawienia bo przed oranżerią pełno jest ławek.
Altana.jpg
Warto jeszcze wspomnieć o altanie, domku greckim z portykiem kolumnowym (obok inny zakład gastronomiczny), pomniku Kościuszki przy starej bramie wejściowej i neogotyckiej kapliczce maryjnej.
Domek Grecki.jpg
Brama parku.jpg
W centrum parku jest sztuczna góra, a w jej wnętrzu grota, obecnie służąca jednak jako rupieciarnia albo "hotel" dla bezdomnych. Ciekawym zabytkiem Końskich jest także gotycka fara św. Mikołaja.
Kościół św Mikołaja.jpg
Ufundowana przez biskupa Iwo Odrowąża, została kilkakrotnie przebudowana. Wnętrze jest raczej w stylu renesansowym z kasetonem w stropie. Do nawy niestety wejść się nie dało, ale sporo ciekawych detali można zobaczyć na zewnątrz. Zachował się romański portal.
Tympanon.jpg
Z tyłu jest dziwny pomnik pochodzący pewnie z pałacu lub parku, bo na świętego ta postać nie wygląda.
Posąg.jpg
Fara otwiera się na spory rynek na środku którego stoi duży pomnik konny.
Rynek w Końskich.jpg
Ogólnie Końskie to niebrzydkie miasto, ale centrum sprawia wrażenie lekkiego zaniedbania i sporego bałaganu. Przed magistratem wiele jest więc pracy nad upiększeniem miejscowości.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8121
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Świętokrzyskie: Lasy Koneckie. Przez Piekło i Niebo 4 maja 2021

Post autor: gar » 5 maja 2021, o 21:31

Ciekawa i niestandardowa wycieczka.
Końskie warte uwagi. Ten posąg w stroju rycerskim mimo, że na świętego nie wygląda jednak nim jest, bo to św. Florian.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Świętokrzyskie: Lasy Koneckie. Przez Piekło i Niebo 4 maja 2021

Post autor: Adler » 6 maja 2021, o 08:42

"Niepewną kładką" przeszedłeś dalej? (T)
Sielpia Wielka nadal jest atrakcyjna turystycznie.
"Obecnie Sielpia Wielka jest największym ośrodkiem wczasowym na ziemi świętokrzyskiej i dysponuje w okresie letnim obszerną bazą noclegową dla ponad 5 tysięcy turystów." /Wiki/.
Ładne zdjęcie nr 1. (Y)

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8796
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Świętokrzyskie: Lasy Koneckie. Przez Piekło i Niebo 4 maja 2021

Post autor: Comen » 6 maja 2021, o 09:50

Przeszedłem. Wygląda gorzej niż jest w rzeczywistości. Po czasie znalazłem w Internecie informacje, że nadleśnictwo zamknęło w ogóle ten fragment szlaku. Ale w terenie nie ma na ten temat żadnego komunikatu.
Tylko Sielpia to właśnie taki zestaw domków kempingowych, pensjonatów. Z atrakcji plaża i dość obciachowe wesołe miasteczko. Budki z lodami i kebabem. W sezonie dla miłośników hotdogów.
MIędzy Sielpią a PIekłem na krawędzi doliny Czarnej dużo takich wydm.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

ODPOWIEDZ