Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Małopolskie: W parku Orlich Gniazd 15 lipca 2019

Pochwal się relacją, zdjęciami, filmem z Twojej wycieczki, urlopu w kraju.
Regulamin forum
Prosimy o zachowanie następującego schematu w tytule relacji:
Województwo: dokładny cel wycieczki (data wycieczki)
Przykład:
Małopolskie: Czchów (08.07.2020)
Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Małopolskie: W parku Orlich Gniazd 15 lipca 2019

Post autor: Comen » 15 lip 2019, o 20:34

Strzegowa - Grodzisko Pańskie - Biśnik - Bydlin - Cieślin - Golczowice - Jaroszowiec Olkuski PKP
Kilkanaście kilometrów głównie wzdłuż czerwonego szlaku Orlich Gniazd na mniej chyba uczęszczanym odcinku pomiędzy Doliną Wodącej a Jaroszowcem Olkuskim. Początek wędrówki w Strzegowej na północ od Wolbromia do której dociera bus relacji Wolbrom-Zawiercie (dogodny dojazd niestety tylko w tygodniu). Panorama jurajskiej wierzchowiny ze skalnymi pagórkami.
1 Jurajskie pagóry.jpg
Pierwsze ciekawe miejsce to tzw. Grodzisko Pańskie. Strome wejście na wzgórze od południa. Golgota przenośnie i dosłownie.
2 Stacja drogi krzyżowej.jpg
Pod skałami krzyż dodatkowo ozdobiony figurami płaczących Marii.
3 Maria Magdalena.jpg
Skalna grzęda z efektownym naturalnym tunelem (jego wnętrze częściowo zawalone).
4 Tunel w Grodzisku.jpg
4 W tunelu.jpg
Ścieżynką umocnioną kładkami i balustradką na szczycik na którym kolejny rzeźbiony w drewnie krzyż.
5 Perć na Grodzisko Pańskie.jpg
6 Krzyż na Grodzisku.jpg
Gdzieś stamtąd biegnie jeszcze ścieżka przez karkołomny mostek na wysokości, ale jej już nie wyczaiłem. Mostek z dołu nie wyglądał zresztą zbyt pewnie. Zejście szlakiem zielonym do Doliny Wodącej w okolice Biśnika.
9 Zaklinowany głaz.jpg
Skała też podziurawiona jaskiniami na kilku poziomach.
7 Jedna z jaskiń na Biśniku.jpg
Zamknięte są kratą ze względu na wieczne chyba badania archeologiczne. W przedsionku jednej z nich dziwny guzik (jakby dzwonek do WC :-D ).
8 Guzik.jpg
Stąd Szlakiem Orlich Gniazd obok dawnej gajówki Psarskie znanej z partyzanckiego obozu "Hardego".
10 Psarskie.jpg
Wzdłuż starego holwegu i wąwozu do wsi Krzywopłoty rozsławionej pierwszą bitwą legionów Piłsudskiego po przekroczeniu kordonu w zaborze rosyjskim.
11 Drzewa na wysokich obcasach.jpg
Przy drodze do Bydlina kamień pamiątkowy oficera Stanisława Paderewskiego, który tu poległ (zbieżność nazwisk chyba przypadkowa).
12 Głaz Paderewskiego.jpg
Nieco dalej na uroczym bydlińskim cmentarzu duży krzyż Legionów.
13 Cmentarz w Bydlinie.jpg
Po przeciwległej stronie okopy w których walczyli żołnierze w szarych mundurach. Zrekonstruowane transzeje.
14 Okopy.jpg
Powyżej zamek Bydlin podejrzanie oblegany przez turystów - ostatnie duże Orle Gniazdo którego wcześniej nie odwiedziłem.
15 Zamek Bydlin.jpg
Jeszcze tylko małe strażnice w Suliszowicach, Przewodziszowicach itp i będzie komplet. Specjalnego wrażenia na mnie nie zrobił. Taki prostokąt murów, nic dziwnego, że później był kościołem.
16 We wnętrzu zamku.jpg
W środku pełno pokrzyw. Mury grube co widać zwłaszcza patrząc w malutkie okienko z tyłu budowli. W Bydlinie opuszczam chwilowo Szlak Orlich Gniazd bo wzdłuż drogi są chyba ciekawsze obiekty: dwa kościoły, stare domy wiejskie i uroczy dawny młyn w Cieślinie, częściowo odrestaurowany, choć ta jego waląca się fasada wygląda chyba najbardziej malowniczo.
17 Kościół w Bydlinie.jpg
18 Rozlewiska Tarnówki.jpg
21 Młyn w Cieślinie.jpg
20 Młyński staw.jpg
Zaczynają się piaski. Jesteśmy w końcu tylko kilka kilometrów na wschód od Pustyni Błędowskiej.
22 Piaski.jpg
W Golczowicach przekraczam most na Białej Przemszy.
23 Przemsza.jpg
Głośna syrena odzywająca się co pewien czas jest znakiem ostrzeżenia z pobliskiego kamieniołomu dolomitu Stare Gliny.
26 Strefa rozrzutu.jpg
Hałas przegania dzikie zwierzęta. Na piaszczystym trakcie stała chwilę sarna, ale gdy się zbliżyłem bezszelestnie umknęła w las. Mijam tory kolejki leśnej. Ostatnie podejście pod szczyt Ostrej Góry.
25 Piaszczystym traktem na Ostrą Górę.jpg
Na rozstajach mijam turystkę wędrującą już 3 dni szlakiem Orlich Gniazd.
19 Letnie owady.jpg
Dziś dojść chce do Pilicy. Ambitny plan zważywszy porę dnia, ale możliwy jak sądzę do wykonania, choć mnie by się już nie chciało.
24 Dziewanna.jpg
Z tego miejsca może jeszcze 2 km lasem do stacji PKP w Jaroszowcu Olkuskim. Stary budynek stacyjny chyba jeden z najładniejszych w Polsce.
27 Stacja w Jaroszowcu.jpg
Szkoda że niestety w kiepskim stanie. Nowy przystanek z przejściem podziemnym powstał jakieś 200 m dalej. Stąd wracam do Wolbromia - z Wolbromia busem do Krakowa (o innej porze dnia możliwy powrót do Olkusza - pociągi relacji Katowice-Sędziszów lub Katowice - Kielce).
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Relacja: W parku Orlich Gniazd 15 lipca 2019

Post autor: gar » 16 lip 2019, o 13:58

Ciekawa wycieczka. Poza Bydlinem i stacją w Jaroszowcu Olkuskim to dla mnie same nowe miejsca.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Relacja: W parku Orlich Gniazd 15 lipca 2019

Post autor: Comen » 16 lip 2019, o 14:24

Niestety sąsiednie Grodzisko Chłopskie, mimo iż mapy wskazują, że prowadzi tamtędy ścieżka dydaktyczna, nie jest dostępne znakowaną drogą. Teren jest dość mylny, więc nie próbowałem chaszczować. Jeśli chodzi o zielony szlak Jaskiniowców nie jest on wyznakowany tak dobrze jak szlak Orlich Gniazd i w wielu miejscach brakuje znaków informujących o zmianie kierunku. Nie mniej jednak trasa zainspirowała mnie do podjęcia jeszcze dwóch wędrówek w okolicy, więc pomysły na kolejne wypady się nie kończą.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Relacja: W parku Orlich Gniazd 15 lipca 2019

Post autor: gar » 16 lip 2019, o 18:23

Comen pisze:
16 lip 2019, o 14:24
Nie mniej jednak trasa zainspirowała mnie do podjęcia jeszcze dwóch wędrówek w okolicy, więc pomysły na kolejne wypady się nie kończą.
I słusznie. Kiedy kolejny wypad w te strony ?

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Relacja: W parku Orlich Gniazd 15 lipca 2019

Post autor: Comen » 16 lip 2019, o 20:42

Terminu nie znam. Możliwe, że w przyszłym roku. A może jesienią, żeby na odmianę obejrzeć krajobraz wyżyny w odpowiednich kolorach. To raczej kwestia chęci, bo są też jeszcze inne kierunki do objechania.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Re: Relacja: W parku Orlich Gniazd 15 lipca 2019

Post autor: evil » 18 lip 2019, o 12:34

Ładne tereny, ładne zdjęcia!
"...wobec potęgi gór prościej odkrywa się siebie, a przynajmniej to, że większość granic i lęków to tylko ułomność naszego umysłu, poza którą zaczyna się wolność..."

ODPOWIEDZ