Świętokrzyskie: Noc Muzeów w Chęcinach 18 maja 2019
: 19 maja 2019, o 09:58
W zasadzie w Podzamczu na południe od Chęcin, gdzie przy odrestaurowanym dworze starostów chęcińskich powstało nowe Centrum Nauki Leonardo da Vinci popularyzujące różne dziedziny wiedzy poprzez zabawę.
Przy centrum znajduje się też obszerna łąka z placem zabaw i ogrodem doświadczeń.
W środku rozmaite interaktywne zabawy i makiety ilustrujące np. mechanizm działania alternatywnych źródeł energii oraz funkcjonowanie rozmaitych narządów we ciele człowieka: krwiobiegu, płuc, układu trawiennego, mózgu. Rozrywki logiczne. Krystianowi najbardziej podobała się z kolei grupa urządzeń pozwalających pobijać swoje rekordy, np. prędkość biegu czy skoczność. Prócz tego laboratoria chemiczne z prezentacją różnych ciekawych eksperymentów.
Można było też z przewodnikiem zwiedzić wnętrza dworu starościńskiego z licznymi pamiątkami po Janie Sobieskim. Niestety zamek chęciński okazał się być zamknięty - w tym roku chęcińskie noce na zamku nie pokryły się z nocą muzeów, aczkolwiek przechadzka na wzgórze zamkowe w nocnej scenerii też miała swój urok.
W sumie szkoda, że kilka sporych atrakcji w okolicy nie próbuje wspólnie zdyskontować popularności przy okazji takich wydarzeń jak noc muzeów (w pobliżu jest jeszcze skansen w Tokarni oraz Centrum Nauk Geologicznych - oba obiekty zamknięte jednak na cztery spusty).