Białystok - stolica Podlasia
Na początek o Białymstoku - mieście gdzie się nocowało. Przyjeżdżało i przesiadało (całkiem niezła i punktualna komunikacja miejska, biało-zielone autobusy - jak się ma bilet weekendowy lub dobowy można jeździć nimi do woli). No i oczywiście zwiedzało. To głównie w trzecim dniu pobytu, ale oczywiście w tzw. międzyczasie było też kilka innych małych przechadzek.
1 Św Roch.jpg
2 Wnętrze kościoła.jpg
Zapoznanie ze stolicą Podlasia rozpocząłem w pierwszym dniu odwiedzeniem kościoła św Rocha. Międzywojenna świątynia powstała jako wotum dziękczynne za odzyskanie niepodległości przez Polskę. Stąd wewnątrz trochę patriotycznych akcentów m.in. tablica poświęcona Romanowi Dmowskiemu.
3 Lipowa.jpg
Z korony wzgórza jest widok na ulicę Lipową główny trakt miejski noszący dawniej nazwę Piłsudskiego a potem także przejściowo Hitlera i Stalina. Hitler i Stalin zrobili tutaj niestety co swoje, dlatego centrum miasta nie wygląda jak przyzwoita starówka, tylko takie trochę bardziej nobliwe osiedle mieszkaniowe z kilkoma starymi kamienicami, kilkoma gmachami z międzywojnia, stalinkami z lat 50-tych a nawet szałem architektury z lat 70 i 80. W tym wszystkim jest jednak trochę ciekawych miejsc - można nawet powędrować kilkoma szlakami tematycznymi.
4 Cerkiew św Mikołaja.jpg
5 Pałac Nowika.jpg
6 Instalacja Podróż.jpg
Przy Lipowej zachowała się w każdym razie klasycystyczna cerkiew św. Mikołaja, pałac miejscowego fabrykanta a spacerując wpadniemy na pewno na oryginalną rzeźbę ukazującą kilka laleczek na wielkim kole od wozu.
Drugi potencjalny doskonały punkt widokowy powinien znajdować się na tarasach Opery i Filharmonii Podlaskiej. To nowe dzieło w modnym stylu architektury organicznej wyrosło "na górce" w tutejszym "Central Parku".
7 Nowa Filharmonia Podlaska.jpg
Swego czasu było o planach tej inwestycji głośno, jak widać ją zrealizowano, choć w otoczeniu dość dziwacznym. Teoretycznie wejście na taras powinno być dostępne bezpłatnie, choć za biletami. Ale tylko w weekendy (nie długie weekendy) i pewnie o jakichś wybranych porach, kiedy poniżej trwają spektakle. Nigdy nie udało mi się na górze zobaczyć żywej duszy a kilka razy mijałem to miejsce autobusami w okolicy. Zastanawiam się po co w ogóle wydawać bilety skoro nie pobiera się opłat. Na warszawską Bibliotekę UW wzniesioną w podobnym stylu o ile mi wiadomo można wejść bez żadnych rękojmi ot spacerując po ogrodach. Czyżby w Białymstoku zaroiło się od samobójców i jest obawa że będą skakać?
8 Cerkiew św Marii Magdaleny.jpg
Przy Filharmonii jest mała cerkiewka św Marii Magdaleny, ale niestety wejść do niej można tylko obchodząc teren naokoło, czyli schodząc kilkanaście metrów w dół do poziomu ulicy.
9 Ratusz i rynek.jpg
Centrum miasta stanowi wydłużony "trójkątowaty" Rynek Kościuszki. Na jego środku stoi ratusz z wysoką wieżyczką a na zapleczu odbywał się targ regionalny, gdzie nabyć można było smakowite wiktuały: kiełbasę-palcówkę, ser koryciński w różnych smakach, wędzone kaszanki, obłędnie pachnący boczuś i tatarskie wypieki o egzotycznych nazwach: czebureki, pierekaczewniki i kilka innych których nazw już nie spamiętam. Niestety wszystko to niezbyt tanie.
10 Katedra z rynku.jpg
11 Katedra z parku.jpg
Idąc dalej nie przegapimy z pewnością wielkiej neogotyckiej katedry z dołączonym do niej mniejszym starszym kościołem, którego jakoś nie zburzono po wybudowaniu nowej przestronnej fary. W tym małym kościele są grobowce książąt Branickich - pierwszych właścicieli Białegostoku.
12 Pałac Branickich.jpg
Bo głównym zabytkiem miasta jest wielki kompleks pałacowy zwany trochę na wyrost Wersalem Podlaskim. Pałac jest dość duży - mieści biura Uniwersytetu Medycznego i w długi weekend był zamknięty na głucho.
13 Park Francuski.jpg
Natomiast na jego tyłach obejść można ładny ogród francuski z licznymi białymi rzeźbami przedstawiającymi na ogół rozmaite postacie mitologiczne.
14 Rzeźby.jpg
Ogród otaczają inne ogrody, tak że można stąd dojść do granic miasta praktycznie nie wychodząc z parku lub lasu.
15 Pies.jpg
16 Planty.jpg
17 Żubr w zoo.jpg
18 Rezerwat Las Zwierzyniecki.jpg
19 Stadion Jagiellonii.jpg
Po drodze miniemy m.in. figurkę psa-potwora, wielką aleję klombów na Plantach, mały ogród zoologiczny z żubrem, jeleniowatymi i chyba jakimś ptactwem, rezerwat przyrody a praktycznie na rogatkach miasta nowy stadion municypalny - chlubę miejscowej Jagiellonii.
20 Rzeka Biała.jpg
Po drugiej stronie niewielkiej rzeki Biała na stoku wzgórza rozciąga się dzielnica Bojary. Kiedyś biegła tędy granica Korony i Litwy a śladem po niej jest kompletnie nie wyróżniająca się niczym ulica Skorupska.
21 Kamienica Cytronów.jpg
22 Centrum Esperanto.jpg
Znacznie ciekawsza jest ulica Warszawska gdzie zachowało się kilka ładnych kamieniczek, neoromański kościół i centrum esperanto. W Białymstoku urodził się i mieszkał Ludwik Zamenhof twórca tego sztucznego języka o prostej gramatyce, składni i słowotwórstwie opartym na tworzeniu przyrostków i przedrostków.
23 Mural na domu Zamenhofa.jpg
Jest tu jego ulica (na jej rogu miejsce gdzie się urodził) i pomnik a turystyczne tablice informacyjne w wielu miejscach zawierają także wersję pisaną w języku esperanto.
24 Bojary wieś.jpg
W wyższej części Bojarów mamy cały kwartał drewnianej zabudowy, która niestety znika powoli z tutejszego krajobrazu. Białystok nazywano przez długi czas wsią wojewódzką właśnie ze względu na takie enklawy małych drewnianych wiejskich domków w różnych częściach miasta - dziś może nie jest to już takie oczywiste, ale tam gdzie pojawiają się jeszcze stare drewniane wille tworzą się ciekawe architektoniczne kontrasty.
25 Stary dom na Kaczorowskiego.jpg
Centrum otacza wianuszek nowych osiedli oraz dwie starsze dzielnice przemysłowe Fasty i Dojlidy. Cechą charakterystyczną osiedli jest to że położone są na wzgórzach a w ich obrębie powstały nowe kościoły i cerkwie strzelające ku niebu swoimi wieżami jakby koniecznie musiały być wyższe od niemałych przecież bloków.
25 Kościół Zmartwychwstania na Wysokim Stoczku.jpg
Na osiedlu Wysoki Stoczek powstał m.in. interesujący "pseudobarokowy" kościół wzorowany na świątyni z litewskiego Berezwecza.
27 Reduta obrońców Białegostoku.jpg
Na tym samym wzgórzu jest jeszcze dawna komora celna i ciekawy pomnik reduta obrońców Białegostoku poświęcony żołnierzom walczącym w 1939 roku z Niemcami.
28 Pałac Krusensternów w Dojlidach.jpg
Z kolei w dzielnicy Dojlidy (znanej z browaru produkującego Żubra) w ładnym parku znajduje się pałac Krusensternów a w pobliżu jest miejskie kąpielisko na dużym stawie powstałym przez spiętrzenie rzeki Białej.
29 Staw Dojlidzki.jpg
Stojąc na pomoście aż czuje się tam morską bryzę