Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Relacja: Świętokrzyska objazdówka

Pochwal się relacją, zdjęciami, filmem z Twojej wycieczki, urlopu w kraju.
Regulamin forum
Prosimy o zachowanie następującego schematu w tytule relacji:
Województwo: dokładny cel wycieczki (data wycieczki)
Przykład:
Małopolskie: Czchów (08.07.2020)
Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8954
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Relacja: Świętokrzyska objazdówka

Post autor: Comen » 27 sie 2012, o 21:23

Punkty na trasie:
Samsonów - ruiny wielkiego pieca i huty "Józef"
Bardziej przypomina ruiny zamku niż zakładu przemysłowego, ale huta to bardzo stara - zamknięta ostatecznie po pożarze w 1866 roku. Środkową część ruin zajmuje wielki piec i stojąca za nim wysoka wieża wyciągowa służąca do załadunku wielkiego pieca. Po bokach znajdują się natomiast hale fabryczne odlewni i modelarni. W fabryce produkowano głównie pociski armatnie na potrzeby wojska. Zwiedzanie bezpłatne.
Zagnańsk - Dąb "Bartek"
Stoi tuż przy lokalnej drodze wysadzanej szpalerem starych lip. Ma ponad 600 lat i wbrew powszechnemu mniemaniu nie jest najstarszym dębem na ziemiach polskich (być może tak było w granicach pństwa przed wojną, kiedy trafił do krajoznawczych "elementarzy"). Obok Bartka drewniana kapliczka z jelonkiem. Zwiedzanie bezpłatne.
Suchedniów - młyny Berezów i Jędrów
Pierwszy z nich to dawna posiadłość Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Obecnie hotel. Drugi opuszczony i zrujnowany, ale nadal malowniczy - stoi bezpośrednio nad rzeczką Kamionką
Michniów - Muzeum Martyrologii Wsi Polskiej
Organizuje się tu duży kompleks muzealny mający upamiętniać pacyfikację polskich wsi w czasie II wojny światowej. Michniów został doszczętnie spalony przez hitlerowców 12 i 13 VII 1943 roku w odwecie za pomoc partyzanckiemu oddziałowi Jana Piwnika "Ponurego". Zamordowano ponad 200 osób. Gospodarz obiektu, mieszkaniec wsi opowiada o tamtych makabrycznych wydarzeniach, które zna z relacji naocznych świadków. Najmłodszą ofiarą było 9-dniowe niemowlę dopiero co ochrzczone w kościele w sąsiedniej wsi! Wstęp bezpłatny.
Bodzentyn - Ruiny zamku biskupów krakowskich i kolegiata Wniebowzięcia NMP i św. Stanisława
Niewielkie miasteczko z ruinami zamku na skarpie i zabytkowym gotyckim kościołem w którym znajduje się cenny ołtarz renesansowy przeniesiony z katedry wawelskiej. Podobno biskupom krakowskim przeszkadzał koński zad dość bezceremonialnie wyróżniony na malowidle. Bez opłat.
Kałków-Godów - Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Polski
Oprócz dwupoziomowego kościoła w dużym parku znajduje się wysoka golgota służąca jako punkt widokowy na Góry Świętokrzyskie. W jej wnętrzach liczne oratoria poświęcone świętym, męczennikom oraz obrońcom wiary i polskości. Wewnątrz jest m.in. fiat 125p należący do ks. J. Popiełuszki. Prócz tego liczne figury pamiątkowe a nawet minizoo. Bez opłat, nie licząc taksy parkingowej.
Święty Krzyż - klasztor, gołoborza na Łysej Górze
W klasztorze kaplica Św Krzyża, muzeum misyjne z ciekawymi banknotami z egzotycznych krajów świata, krypta Jeremiego Wiśniowieckiego (2 zł - wstęp) i muzeum przyrodnicze parku świętokrzyskiego (niestety dwie ostatnie atrakcje były już zamknięte, do 17.00). Kawałek za klasztorem ścieżka w lewo do punktu widokowego nad polem głazów, tzw. gołoborzem
Wstęp do parku narodowego - 6 zł, ulgowy 3 zł.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

ODPOWIEDZ