Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Beskid Wyspowy: Na wschód od Limanowej 11 kwietnia 2023

Byłeś/Byłaś w górach? Pochwal się relacją, zdjęciami, filmem z Twojej wycieczki górskiej, trekkingu.
Regulamin forum
Prosimy o zachowanie następującego schematu w tytule relacji:
Pasmo górskie: dokładny cel wycieczki (data wycieczki)
Przykład:
Beskid Niski: Nieznajowa (15.07.2020)
Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8832
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Beskid Wyspowy: Na wschód od Limanowej 11 kwietnia 2023

Post autor: Comen » 11 kwie 2023, o 20:38

Trzeba się było ruszyć po świątecznym opychaniu się. Kondycja trochę w odwrocie, szło się dość ciężko, pomimo że górki niespecjalnie wysokie i raczej dość anonimowe. Ale pierwsze koty za płoty w tym sezonie.
Widok na zachód spod Łyżki.jpg
Szlak zielony prowadzi z Limanowej do Łukowicy. Najpierw mija się cmentarz z I wojny światowej nr 368 na tzw. Jabłońcu.
Mauzoleum.jpg
Pochowani są tutaj żołnierze biorący udział w bitwie pod Limanową w grudniu 1914 roku, w tym bohaterski podoficer Othmar Muhr.
Cmentarz na Jabłońcu.jpg
Grób bohatera Othmar Muhr.jpg
Obok jest też cmentarz Armii Czerwonej, trochę gorzej utrzymany.
Cmentarz Radziecki.jpg
Szlak biegnie odkrytymi grzbietami z pięknymi widokami.
Widok z kapliczką Mogielica i Łopień.jpg
W większości prowadzi asfaltowymi bocznymi drogami przez wioski i przysiółki. Minusem są więc jeżdżące dość często samochody (ruch lokalny) oraz szczekające na potęgę pieski. Przy kilku domach nie były nawet uwiązane (wprawdzie małe, ale i tak trzeba było je pilnować, żeby nie chwyciły za nogawkę).
Pasmo Łososińskie.jpg
Tylko w wyższych partiach szlak prowadzi ścieżkami i drogami leśnymi, warunki takie sobie - sporo błota, dość ślisko - trzeba uważać. Rzeki, potoki, nawet śródpolne rowy z dość dużą ilością wody - to w końcu wiosenne wyżówki.
Kaskada.jpg
Na trasie minąłem w zasadzie dwa większe szczyty. Najpierw Kuklacz 774 m npm (wydaje mi się że wysokość na tablicy jest trochę przesadzona - na mapie mam podane 701 m npm i bardziej to na taki poziom wygląda).
Kuklacz kota.jpg
A następnie Łyżka 807 m npm. Na szczycie tej drugiej deszczochron i krzyż, pamiątka akcji Zwiedzamy Beskid Wyspowy.
Łyżka kota.jpg
Krótki leśny grzbiecik z kilkoma wielkimi mrowiskami przy ścieżce.
Wielkie mrowisko.jpg
Urokliwa przełęcz poniżej.
Przełecz pod Łyżką.jpg
Na Pępówkę już nie wchodziłem uznając, że wygodniejsza trasa z widokami biegnie jednak trawersem, drogą przez wieś Zawadkę zgodnie z trasą Camino Santiago.
Kotlina Sądecka i Beskid Sądecki.jpg
W otoczeniu sady owocowe. Jeszcze niestety nie kwitną, a wtedy byłoby na pewno malowniczo.
Krajobraz z sadem owocowym.jpg
Nad Łukowicą niespodzianka. Kolejna wieża widokowa na Skiełku.
Wieża na Skiełku.jpg
Jest pomysł na kontynuację trasy w odwrotnym kierunku przez Skiełek i Jeżową Wodę (gdzie też są plany budowy wieży) w kierunku Siekierczyny. Na jeden raz pętla jednak trochę za długa. W Łukowicy ładny drewniany kościól z XVI w.
Kościół w Łukowicy.jpg
Park ze stawkiem i tężnią solankową.
Park z tężnią solankową.jpg
Miejscowość dobrze skomunikowana z Limanową i Nowym Sączem.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13435
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Beskid Wyspowy: Na wschód od Limanowej 11 kwietnia 2023

Post autor: Adler » 12 kwie 2023, o 20:51

Comen pisze:
11 kwie 2023, o 20:38
Najpierw mija się cmentarz z I wojny światowej nr 368 na tzw. Jabłońcu. Pochowani są tutaj żołnierze biorący udział w bitwie pod Limanową w grudniu 1914 roku, w tym bohaterski podoficer Othmar Muhr.
Na grobie jest informacja, że to pułkownik (niem. Oberst).

Ciekawostka: Miejsce to znane jest również jako węgierskie Monte Cassino, a cesarz Franciszek Józef I nadał płk. Muhrowi przydomek „von Limanowa”.

ODPOWIEDZ