Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Beskid Żywiecki: Pasmo Policy 12 października 2019

Byłeś/Byłaś w górach? Pochwal się relacją, zdjęciami, filmem z Twojej wycieczki górskiej, trekkingu.
Regulamin forum
Prosimy o zachowanie następującego schematu w tytule relacji:
Pasmo górskie: dokładny cel wycieczki (data wycieczki)
Przykład:
Beskid Niski: Nieznajowa (15.07.2020)
Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8819
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Beskid Żywiecki: Pasmo Policy 12 października 2019

Post autor: Comen » 13 paź 2019, o 09:37

Polica to bodaj trzeci co do wysokości samodzielny masyw w polskich Beskidach z wysokością 1369 m npm.
Z tyłu Polica.jpg
Szczyt formalnie zalesiony i objęty rezerwatem chroniącym lasy górnoreglowe, w praktyce ze względu na szkodniki większość jest odsłonięta z widokami na Tatry, Orawę i Babią Górę.
Las pod Policą.jpg
Pogoda na wycieczkę górską była wczoraj wymarzona. Temperatura około 20 stopni C, prawie bezchmurne niebo. Po prostu babie lato. Na górze pojawił się dość silny wiatr, ale ciepły i suchy. Sprawił, że widoczność była tego dnia doskonała. Tatry dostrzegalne już z Mogilan - pierwszego wzgórza za Krakowem. Na północ widoki po daleki horyzont z wielkimi kominami elektrowni gdzieś w okolicach GOP (Jaworzno albo Siersza).
Panorama spod Złotej Grapy.jpg
Ludzi już w busie do Zawoi było sporo, chociaż duża część wysiadła wcześniej w Suchej Beskidzkiej. Szlaki w paśmie też pełne turystów a w schronisku długa kolejka do bufetu.
Trasa: Skawica - Sucha Góra - Hala Kucałowa - Okrąglica - Schronisko na Hali Krupowej - Polica - Cyl Hali Śmietanowej - Mosorny Groń - Wodospad Mosorczyk - Zawoja Mosorne
Boczną drogą idę w kierunku ogromniejących z każdym krokiem gór.
Pasmo Polic rankiem.jpg
Po prawej przy boisku piłkarskim pozostałości dawnej skoczni narciarskiej - górna część zarosła już lasem.
Stara skocznia narciarska.jpg
W lewo droga do przysiółka Oblica - gdzieś tam na wzgórzu jest jaskinia - jedna z większych Beskidach, ale szukać jej nie będę tym razem. Mijam pole biwakowe w dolinie Skawicy Sołtysiej. Zaczyna się podejście w kierunku przysiółka Sucha Góra. Na małym garbiku opuszczam ostatecznie drogę asfaltową. Szlak biegnie dość stromo w górę po kamieniach wygodną drogą trawersującą stok ponad wielkim źródliskowym obniżeniem.
Gibasowa Droga.jpg
W pobliżu wyraźnej krawędzi dochodzi szlak żółty.
Las jesienią.jpg
Wydawało mi się że ta wyraźna krawędź to już grzbiet Policy i nawet zdziwiony byłem że tak szybko. Ale okazało się że to tylko rodzaj "balkoniku" w połowie stoku. Morfologicznie to zapewne któraś z pośrednich powierzchni zrównania albo może linia wielkiego osuwiska, wyznaczonego sekwencją stokowych źródełek.
Źródełko na stoku.jpg
Już stąd są ładne widoki na północ. Szlak wspina się jednak wyżej po pół godzinie osiągając krawędź górskiej hali.
Skraj Hali Kucałowej.jpg
Doskonale widać Tatry. Schronisko kawałek dalej drogą, ale wpierw zbaczam na wschód szlakiem czerwonym aby dojść na szczyt Okrąglicy z masztem przekaźnikowym. Pod nim znajduje się mała drewniana kaplica Matki Boskiej Patronki Turystów a w niej liczne ciekawe tablice pamiątkowe i epitafia.
Kaplica MB Opiekunki Turystów.jpg
Epitafia.jpg
Schodzę poniżej Okrąglicy na górny kraniec Hali Krupowej z której oszałamiająca wprost panorama na południe.
Panorama z Hali Krupowej.jpg
Naprzeciwko mnie Tatry od Hawrania po Siwy Wierch, po lewej Gorce, po prawej Niżne Tatry i Wielki Chocz, na samym dole Kotlina Orawska. Można w tym borówczysku siedzieć dowoli i cieszyć sie widokami. Borówki trochę niestety przejrzałe.
Zbliżenie na Tatry.jpg
Wracam do schroniska na obiad. Kolejka w dość ciasnym bufecie. Zamawiam gulasz. To raczej zupa z mięsną wkładką, ale smakuje doskonale.
Schronisko na Hali Krupowej.jpg
Po posiłku ruszam dalej na szlak. Z Hali Kucałowej podziwiam jeszcze rozległy widok na północ. Potem za czerwonym szlakiem (GSB) trawersującym zalesioną Złotą Grapę i wspinającym się na Policę. Tu również doskonałe widoki na południe.
Tatry z Policy.jpg
Poza poprzednimi elementami panoramy pojawia się zalesiony Czyrniec i Babia Góra. W pobliżu szczytu pomnik upamiętniający katastrofę samolotu LOT w 1969 roku.
Pamiątka katastrofy.jpg
Poniżej malownicza młaczka.
Młaczka.jpg
Przy zejściu z Policy spotykam gara. Rozmawiamy jakiś kwadrans.
Dalej w gęstym lesie świerkowym docieram na Cyl Hali Śmietanowej. Charakterystyczne skałki pozostały tylko hala jakby zarosła. Z tego co zostało jest jeszcze oczywiście piękna panorama Babiej Góry.
Babia Góra z Hali Śmietanowej.jpg
Byłem w tym miejscu pewnie jakieś 25 lat temu - łąka ciągnęła się w dół i w górę w stronę Policy a żółty szlak zbiegał wśród rzadkich zarośli. Dziś nie poznaję miejsca. Ale szlak żółty nadal daje w kość. Wtedy schodziłem na dużym zmęczeniu po przejściu obu wierzchołków Babiej Góry, teraz zdecydowanie lżej, ale uskok zwłaszcza pod górę musi być męczący i trzeba uważać żeby się nie poślizgnąć. Potem piękny złoty las nad Mosornym Groniem.
Babia Góra z Mosornego Gronia.jpg
Nie docieram do stacji wyciągu skręcając w dół szlakiem niebieskim. Trasa kluczy ciemnym lasem by dotrzeć w pobliże wodospadu na potoku Mosorczyk. By go obejrzeć z bliska trzeba zejść do głębokiego wąwozu ścieżką ubezpieczoną poręczami. Ale warto. Ładna kaskada przecina poziomo ułożony mur skał fliszowych przypominający trochę jakąś sztuczną ruinę.
Wodospad Mosorczyk.jpg
Znad wodospadu już niedaleko do przysiółka Zawoja Mosorne. Schodzę do głównej drogi podziwiając złote kolory jesieni.
Złota jesień.jpg
Złota jesień2.jpg
Mam farta. Bus do Krakowa przyjeżdża po 4 minutach. Chociaż żal odjeżdżać po takim pięknym dniu. Praktycznie nie czuję jeszcze zmęczenia. Jedyne fiasko to zupełny brak jadalnych grzybów.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8148
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Relacja: Pasmo Policy 12 października 2019

Post autor: gar » 14 paź 2019, o 12:28

Comen napisał, że jedyne fiasko to zupełny brak jadalnych grzybów
Częściowo to wina naszej grupy. Zebraliśmy resztki tych jadalnych (wiele rzeczywiście ich nie było). Niejadlanych i trujących za to było w ogromnym nadmiarze.

evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Re: Relacja: Pasmo Policy 12 października 2019

Post autor: evil » 16 paź 2019, o 07:02

Widoczność super! Muszę jeszcze raz wrócić na Policę, bo którejś jesieni miałam tam straszną mgłę.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8148
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Relacja: Pasmo Policy 12 października 2019

Post autor: gar » 16 paź 2019, o 22:28

evil pisze:
16 paź 2019, o 07:02
Widoczność super! Muszę jeszcze raz wrócić na Policę, bo którejś jesieni miałam tam straszną mgłę.
Wróć szybko bo:
1. Warto
2. Beskidy zarastają i z widokami za jakiś czas może być krucho

ODPOWIEDZ