Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Góry Dynarskie: Bałkany (20.07.-04.08.19), cz.3 – MACEDONIA

Byłeś/Byłaś w górach? Pochwal się relacją, zdjęciami, filmem z Twojej wycieczki górskiej, trekkingu.
Regulamin forum
Prosimy o zachowanie następującego schematu w tytule relacji:
Pasmo górskie: dokładny cel wycieczki (data wycieczki)
Przykład:
Beskid Niski: Nieznajowa (15.07.2020)
evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Góry Dynarskie: Bałkany (20.07.-04.08.19), cz.3 – MACEDONIA

Post autor: evil » 26 sie 2019, o 19:04

W styczniu tego roku nastąpiły zmiany, bo nie ma już Macedonii, jest Republika Macedonii Północnej.
Podczas mojego pobytu w Macedonii w ubiegłym roku nie byłam w Tetovie, tak więc bardzo mnie ucieszyło, że teraz mamy w planie to miasto i wejście na Titov Vrv – 2747 m npm, najwyższy szczyt gór Szar Płanina, które znajdują się również w Kosowie, Serbii i Albanii.
W środę pojechaliśmy do Popowej Šapki, znanego ośrodka narciarskiego. Startowaliśmy z wysokości ok. 1700 m npm, podejście prawie od razu było strome. Na dole przyczepiły się do nas duże psiska, całe szczęście całkiem przyjazne i towarzyszyły nam cały czas. Właściwie wyglądało to tak, jakby wzięły nas w opiekę, jak jakieś stado (baranów???) i postanowiły odprowadzić to stado bezpiecznie do autokaru pod koniec dnia.
Szlak na Titov Vrv prowadzi przez kilka wierzchołków o wysokości od ok. 2500 m npm do 2700 m npm, poprzedzielanych mniej lub bardziej wciętymi przełęczami.
W tym dniu pogoda niestety nie spełniała moich standardów, niebo przesłaniały ciemne chmury, a na głównym szczycie okropnie wiało! W dół schodziliśmy łagodniejszą, ale dłuższą trasą. Po przejściu 22 km i sumie podejść 1600 m do autokaru przyszłam dość wykończona. Cieszyłam się, że na następny dzień nie muszę iść w góry – na Korabie (bo to miała w planie cała grupa) byłam w ubiegłym roku, tak więc wolałam zostać w mieście i trochę pozwiedzać.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Najważniejszym zabytkiem Tetova jest meczet Aladża zbudowany w 1459 r.
Obok meczetu, nad rzeką Peną znajduje się galeria oraz park. Oprócz tego weszłam jeszcze do dwóch innych meczetów.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Po południu wrócili zdobywcy Koraba, zadowoleni z udanej wycieczki. Może Norden wrzuci parę fotek.
Na następny dzień po śniadaniu jedziemy do Kanionu Matka. Już tam byłam rok temu, ale wtedy pływałam kajakiem. Teraz wynajęliśmy sobie dwie kilkunastoosobowe łodzie i opłynęliśmy nimi sporą część sztucznego jeziora, które powstało na skutek zbudowania w 1938 r. zapory na rzece Treska. Dodatkową atrakcją było wejście do jaskini Vrelo.
Następny przystanek to Skopje, dla mnie to już druga wizyta w tym mieście.
Grupa rozeszła się w różne strony, jedni na piwo, inni pozwiedzać. Wyjeżdżamy stamtąd ok. 15 i jedziemy do Bułgarii.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8836
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Relacja: Bałkany (20.07.-04.08.19), cz.3 – MACEDONIA

Post autor: Comen » 27 sie 2019, o 11:55

Pieski wyglądają jak brygada specjalna na wakacjach. Dla wprawy weszły sobie na Titov Vrv żeby nie stracić krzepy. Ciekawa nazwa tej góry - dałbym głowę że kiedyś pisano u nas Titov Vrh tylko wtedy to było po serbsku a teraz po macedońsku. Co to za wieża na szczycie - można do niej wejść? Ze zdjęć wynika że góry dość połogie - rozległe hale z niewielkimi urwiskami. Ładne to kolorowe oświetlenie jaskini. Kultura macedońska chyba taka muzułmańska - pełno minaretów, kobiece ubiory, itp.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8164
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Relacja: Bałkany (20.07.-04.08.19), cz.3 – MACEDONIA

Post autor: gar » 27 sie 2019, o 15:10

Jeśli nie pada to ciemne chmury nie są złe. Prażące słońce wtedy człowiekowi niestraszne. A zdjęcia i tak wyszły ładnie.
Fajny i przyjemny pomysł z łodziami. Ciekawie podświetlona jaskinia.

evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Re: Relacja: Bałkany (20.07.-04.08.19), cz.3 – MACEDONIA

Post autor: evil » 27 sie 2019, o 16:48

gar pisze:
27 sie 2019, o 15:10
Jeśli nie pada to ciemne chmury nie są złe. Prażące słońce wtedy człowiekowi niestraszne.
W sumie gar masz rację, gdyby było upalnie, to na tych podejściach szybko byśmy wymiękli (tzn. przynajmniej ja ...) :)
Comen pisze:
27 sie 2019, o 11:55
Ciekawa nazwa tej góry - dałbym głowę że kiedyś pisano u nas Titov Vrh
Też spotkałam się z taką pisownią, ale tylko w internecie
Comen pisze:
27 sie 2019, o 11:55
Co to za wieża na szczycie - można do niej wejść?
Ta wieża?bunkier? to - właściwie nie wiem co - schowek, przechowalnia, miejsce do imprezowania. W środku wygląda to tak
Obrazek

Obrazek
Comen pisze:
27 sie 2019, o 11:55
Kultura macedońska chyba taka muzułmańska - pełno minaretów, kobiece ubiory, itp.
Ponad 50% ludności w Macedonii to Albańczycy, czyli w większości wyznawcy islamu.
Podczas zwiedzania Tetova miałam tam taką zabawną sytuację, nie związaną z religią. Kupowałam na ulicznym straganie chustę, a ponieważ od jakiegoś czasu przywożę do domu jako pamiątki z wyjazdów małe flagi państwa, w którym jestem, chciałam kupić flagę Macedonii, bo rok temu jakoś mi to umknęło. Tak więc pytam tę dziewczynę ze straganu, czy ma taką flagę, a ona na to, że ma flagę Albanii. Hmm ... to drążę dalej - jak jest po macedońsku: mała flaga? A ona na to, że nie wie. Ja: jak to nie wiesz? Odpowiada, że nie wie, bo jest Albanką. Na moje kolejne pytanie - to gdzie kupię flagę Macedonii? odpowiedziała, że w Macedonii i machnęła ręką w bliżej nieokreślonym kierunku...
Za to dowiedziałam się, że mała flaga po albańsku to flamur i vogel

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8836
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Relacja: Bałkany (20.07.-04.08.19), cz.3 – MACEDONIA

Post autor: Comen » 27 sie 2019, o 21:28

Sylwestry tam organizują? Może być zimno i pogoda nie najlepsza. Chmury chmurami a nie zanosiło się wam przypadkiem na burzę?
Flagę Macedonii może faktycznie warto mieć bo jest nietypowa i bardzo pozytywna - takie słoneczko. Wujaszek Google podpowiada, że po macedońsku mała flaga to "malo zname".
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8164
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Relacja: Bałkany (20.07.-04.08.19), cz.3 – MACEDONIA

Post autor: gar » 27 sie 2019, o 23:55

Mam koszulkę z flagą Macedonii. Bardzo ładna i pozytywna. To w sumie lekko dziwaczny kraj, ale mam z nim dobre wspomnienia. Gór Macedonii to Ci zazdroszczę.

evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Re: Relacja: Bałkany (20.07.-04.08.19), cz.3 – MACEDONIA

Post autor: evil » 29 sie 2019, o 07:10

Zgadza się - flaga Macedonii jest z wyglądu bardzo wesoła :)
Comen pisze:
27 sie 2019, o 21:28
Chmury chmurami a nie zanosiło się wam przypadkiem na burzę?
Prognozy nie zapowiadały burzy i z reguły wszystkie prognozy na całej wyprawie sprawdzały się.
gar pisze:
27 sie 2019, o 23:55
Gór Macedonii to Ci zazdroszczę.
gar, dla takiego Obieżyświata, jak Ty, góry Macedonii nie powinny stanowić problemu, zwłaszcza, że nie ma w nich żadnych trudności technicznych, a szlaki są dobrze wyznaczone.
Mnie podobają się też górki w okolicach Ohridu, może kiedyś będzie okazja tam pojechać.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8164
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Relacja: Bałkany (20.07.-04.08.19), cz.3 – MACEDONIA

Post autor: gar » 30 sie 2019, o 08:28

evil pisze:
29 sie 2019, o 07:10
gar pisze:
27 sie 2019, o 23:55
Gór Macedonii to Ci zazdroszczę.
gar, dla takiego Obieżyświata, jak Ty, góry Macedonii nie powinny stanowić problemu, zwłaszcza, że nie ma w nich żadnych trudności technicznych, a szlaki są dobrze wyznaczone.
Mnie podobają się też górki w okolicach Ohridu, może kiedyś będzie okazja tam pojechać.
Wędrowanie po górach nie jest wielkim problemem (choć nie przepadam za takimi przewyższeniami). W moim przypadku podstawowym problemem jest brak wolnego czasu.

Awatar użytkownika
Norden
Ekspert
Posty: 1260
Rejestracja: 8 paź 2010, o 23:41
Lokalizacja: Wojnicz

Re: Relacja: Bałkany (20.07.-04.08.19), cz.3 – MACEDONIA

Post autor: Norden » 3 wrz 2019, o 21:45

Korab1.jpg
Korab2.jpg
Korab3.jpg
Korab4.jpg
Korab5.jpg
Korab6.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Re: Relacja: Bałkany (20.07.-04.08.19), cz.3 – MACEDONIA

Post autor: evil » 4 wrz 2019, o 07:43

Tu zaszła zmiana :)
Obrazek


ODPOWIEDZ