Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Stara Płanina: Bałkany (20.07.-04.08.19), cz.1 – SERBIA

Byłeś/Byłaś w górach? Pochwal się relacją, zdjęciami, filmem z Twojej wycieczki górskiej, trekkingu.
Regulamin forum
Prosimy o zachowanie następującego schematu w tytule relacji:
Pasmo górskie: dokładny cel wycieczki (data wycieczki)
Przykład:
Beskid Niski: Nieznajowa (15.07.2020)
evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Stara Płanina: Bałkany (20.07.-04.08.19), cz.1 – SERBIA

Post autor: evil » 20 sie 2019, o 18:23

Cynk o wyprawie na Bałkany dostałam od Nordena i bardzo Mu za to dziękuję !! :)
Moja decyzja była szybka i jedynie słuszna – jadę!
Wyjechaliśmy z Nowego Sącza wieczorem 19 lipca, z lekkim opóźnieniem, bo 3 osoby jadące z Krakowa utknęły w korku.

Nasz pierwszy przystanek to Novi Sad i twierdza Petrovaradin z XVI-XVIII w., a także Plac Wolności, gdzie znajdują się m.in. pomnik bohatera narodowego Svetozara Mileticia, ratusz z XIX w. katedra NMP, a nieopodal – sobór Św. Jerzego i Park Dunajski.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jedziemy dalej, a konkretnie do Nišu, gdzie mamy 2 noclegi.
Po zakwaterowaniu, w różnych grupkach poszliśmy na miasto.
Mimo późnej pory miasto tętniło życiem, niemal w każdej knajpce była muzyka na żywo, a na placach jakieś taneczne pokazy.
Na rzeką Niszawą znajduje się turecka twierdza z XVIII w.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na drugi dzień, zaraz po śniadaniu jedziemy za miejscowość Jabučko Ravnište, skąd przez malownicze skałki o nazwie Babin Zub wędrujemy pasmem Stara Płanina na najwyższy szczyt Serbii – Midžor, 2169 m npm, wstępując po drodze do schroniska/restauracji Plaža. Trasa jest dość przyjemna, widoki ładne.
W tym dniu przeszliśmy 18 km. Po południu wracamy na nocleg do Nišu, skąd na następny dzień rano mamy jechać do Prisztiny w Kosowie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Relacja: Bałkany (20.07.-04.08.19), cz.1 – SERBIA

Post autor: Comen » 20 sie 2019, o 19:43

Wycieczka na Midżor to chyba dość oryginalna trasa jak na byłą Jugosławię, którą bardziej kojarzy się z Górami Dynarskimi. Nie mniej jednak kolejna cegiełka do korony Europy zaliczona. W Niszu najbardziej znanym zabytkiem jest wieża czaszek Ćele Kula. Czyżbyście ją pominęli?
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Relacja: Bałkany (20.07.-04.08.19), cz.1 – SERBIA

Post autor: gar » 20 sie 2019, o 21:07

Zobaczyłem zdjęcia i mi się za Serbią zatęskniła. Kiedyś bywałem tam dość regularnie, a teraz od kilku lat mam solidną przerwę. Dzięki za przypomnienie jaki to piękny kraj.

evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Re: Relacja: Bałkany (20.07.-04.08.19), cz.1 – SERBIA

Post autor: evil » 21 sie 2019, o 07:10

Comen pisze:
20 sie 2019, o 19:43
W Niszu najbardziej znanym zabytkiem jest wieża czaszek Ćele Kula. Czyżbyście ją pominęli?
Była za daleko od naszego hotelu, nie chcieliśmy się włóczyć po nocy tyle kilometrów (przynajmniej ta grupka, z którą ja przebywałam). Ale może Norden był, bo z tego, co wiem, wybrał się w drugim dniu na zwiedzanie.
gar pisze:
20 sie 2019, o 21:07
Dzięki za przypomnienie jaki to piękny kraj.
Proszę bardzo :)

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Relacja: Bałkany (20.07.-04.08.19), cz.1 – SERBIA

Post autor: Adler » 21 sie 2019, o 17:23

evil pisze:
20 sie 2019, o 18:23
Cynk o wyprawie na Bałkany dostałam od Nordena i bardzo Mu za to dziękuję !! :)
Moja decyzja była szybka i jedynie słuszna – jadę!
No proszę. Norden wspominał, że relację napisze "druga osoba z forum". Nie wiedziałem, że chodzi o Ciebie. :) Mimo, że to wycieczka górska (tak przynajmniej firmowana przez PTT), to widzę sporo krajoznawstwa było. Ciekawi mnie też opinia Nordena.


Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Relacja: Bałkany (20.07.-04.08.19), cz.1 – SERBIA

Post autor: gar » 30 mar 2020, o 14:53

Miałem w tym roku jechać do Serbii (w maju) i wszystko wskazuje na to, że plany będę musiał przenieść na kolejny rok. Póki co granice państwa zamknięte i obowiązuje godzina policyjna (zależna od dnia - najczęściej w godzinach 17.00 - 5.00). Osobliwym nakazem jest traktowanie osób starszych: osoby takie (65 lat w miastach i 70 na wsiach) poza kilkoma godzinami w niedzielę nie mogą opuszczać swoich domów.

ODPOWIEDZ