Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Beskid Wyspowy: Kostrza i Zęzów 17 czerwca 2022

Byłeś/Byłaś w górach? Pochwal się relacją, zdjęciami, filmem z Twojej wycieczki górskiej, trekkingu.
Regulamin forum
Prosimy o zachowanie następującego schematu w tytule relacji:
Pasmo górskie: dokładny cel wycieczki (data wycieczki)
Przykład:
Beskid Niski: Nieznajowa (15.07.2020)
Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8826
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Beskid Wyspowy: Kostrza i Zęzów 17 czerwca 2022

Post autor: Comen » 17 cze 2022, o 20:16

Trasa piesza pomiędzy Jodłownikiem a Tymbarkiem. Znaki zielone a od Stroni czarne. Kostrza (725 m npm) to niewielka "wyspa" w północnej części Beskidu wybijająca się ponad pogórski płaskowyż.
1 Wiewloryb zielony.jpg
Z daleka jej sylweta przypomina wieloryba i do tego kształtu nawiązują znaki szlaku gminnego.
2 Znaki gminne.jpg
Kiedyś była taka lokalna inicjatywa agroturystyczna "Kraina Zielonego Wieloryba", ale nie wiem czy dalej funkcjonuje. Generalnie dziś rano widoki były mocno ograniczone przez chmury i mgły, także i później nie można było liczyć na jakieś szerokie panoramy.
3 Łąki we mgłach.jpg
13 W kierunku Limanowej.jpg
Przy lepszej pogodzie w celach widokowych warto rozważyć wędrówkę przez pogórski płaskowyż między Szczyrzycem, Górą św Jana, Krasnem i Szykiem. Nie tylko panoramy Grodziska, Cietnia, Kostrzy, Śnieżnicy i Ćwilina, ale też winnice i sady. Aż dziw, że nie ma tam jeszcze jakiegoś szlaku tematycznego. Mnie udało się zobaczyć jedynie trochę wracając busem, kiedy pogoda już się nieco poprawiła. Mgły w górach też jednak bywają malownicze. A poza tym rano na pustych łąkach kilka razy niemal spod nóg uciekały mi sarenki.
4 Kościół w Jodłowniku.jpg
Z Jodłownika gdzie jest zabytkowy drewniany kościół wpierw wędruję boczną asfaltową drogą prowadzącą do osiedla Górki Jodłownickie i na niewielka przełecz Snozy z której schodzi się w dolinę potoku opływającego Kostrzę od zachodu.
5 Snozy.jpg
Na grzbiecie Kostrzy jest przepiękny las bukowy - rezerwat przyrody.
6 Rezerwat przyrody.jpg
W tej scenerii tajemniczy jak Broceliande z opowieści arturiańskich.
7 Las bukowy.jpg
8 Jak w Broceliande.jpg
Jest tu też rzadka i ciekawa roślinność, m.in. lilia złotogłów.
10 Lilia złotogłów.jpg
Oba podejścia na szczyt dość strome a szlak miejscami mocno zarośnięty. Od zachodu wznosi się skrajem dużej niszy osuwiskowej, od wschodu zbiega stromym krawędziowym stokiem.
9 Przez pajęczynę.jpg
Na szczycie Kostrzy niewielka wiata, a nieco poniżej szczytu ślady grodziska, tzn. dużo kamieni.
11 Kostrza.jpg
12 Kamienie na Grodzisku.jpg
Pod Kostrzą na łąkach spotykam jedynego tego dnia turystę. Wędruje już 10 dzień głównym szlakiem Beskidu Wyspowego. Gawędzimy chwilę. Szlak na Zęzów i Stronię biegnie w poprzek stoku, na odcinkach łąkowych często bez drogi, nawet w poprzek podwórek przydomowych.
14 W poprzek gospodarstwa.jpg
Oznakowanie w tej sytuacji nienajlepsze. Mam wrażenie, że ciężko tam dobrać optymalny wariant ze względu na brak dróg i podziały własnościowe. To staje się pewnym problemem na tych terenach, np. pod Śnieżnicą. Z przełęczy pod Stronią na Zęzów (705 m npm) odbija szlak czarny.
15 Zrujnowana willa pod Stronią.jpg
Przebija się mocno rozjeżdżoną drogą leśną. Ciężki sprzęt, zrywka drewna. Zresztą mimo długiego weekendu w lesie słychać elektryczne piły.
16 Zęzów ze znakiem drwala.jpg
Z Zęzowa schodzę do Tymbarku, gdzie oglądam jeszcze drewniany dworek Turskich dziś prosperujący jako zwykły dom mieszkalny oraz całkiem malowniczą dawną stacyjkę kolejową.
17 Dwór Turskich.jpg
18 Stacja w Tymbarku.jpg
To w części przemysłowej osady, która słynie z fabryki soków i przetworów owocowych. Ale jakoś słabo jest na miejscu reklamowana, spodziewałbym się jakiegoś sklepu firmowego w centrum, a może nawet muzeum zakładowego. Bardziej "widoczna" jest na reklamach firma budowlana Joniec oraz miejscowa mleczarnia.
19 Mleczarnia.jpg
Samo miasteczko (obecnie bez praw miejskich) z rynkiem, ratuszem i murowanym kościołem parafialnym rozsiadło się trochę dalej na niewielkim wzgórku ponad doliną Łososiny.
20 Pod kościołem w Tymbarku.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13431
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Beskid Wyspowy: Kostrza i Zęzów 17 czerwca 2022

Post autor: Adler » 17 cze 2022, o 22:05

Zdjęcia nr 7 i 8 bardzo ciekawe. Robiłeś telefonem?
Pogoda taka sobie. Trasa piesza ciekawa i chyba rzadko uczęszczana. Trochę nie rozumiem w Wyspowym koncepcji o "Krainie Zielonego Wieloryba". (T)

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8826
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Beskid Wyspowy: Kostrza i Zęzów 17 czerwca 2022

Post autor: Comen » 17 cze 2022, o 23:37

7 aparatem, 8 telefonem. Wieloryb ze względu na kształt góry. Takie skojarzenie. A trochę też się z przyrodą kojarzy. Zwierzę rzadkie.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13431
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Beskid Wyspowy: Kostrza i Zęzów 17 czerwca 2022

Post autor: Adler » 19 cze 2022, o 12:05

W Tymbarku widać turystów z plecakami, czy pustki?

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8826
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Beskid Wyspowy: Kostrza i Zęzów 17 czerwca 2022

Post autor: Comen » 19 cze 2022, o 16:13

Nie widziałem turystów w Tymbarku.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Norden
Ekspert
Posty: 1259
Rejestracja: 8 paź 2010, o 23:41
Lokalizacja: Wojnicz

Re: Beskid Wyspowy: Kostrza i Zęzów 17 czerwca 2022

Post autor: Norden » 20 cze 2022, o 11:38

Ciągnie mnie na Kostrzę, ale chciałbym podjechać samochodem. Gdzie najlepiej i jak najbliżej lasu można zaparkować?

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8826
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Beskid Wyspowy: Kostrza i Zęzów 17 czerwca 2022

Post autor: Comen » 20 cze 2022, o 17:11

W Jodłowniku pod Urzędem Gminy jest parking. W stronę osiedla Górki Jodłownickie prowadzi asfalt i szlak zielony pierwsze pół godziny biegnie wzdłuż tej drogi. Z tym, że w miejscu gdzie odchodzi raczej nie zaparkujesz. Teoretycznie dałoby się też chyba dojechać pod samą górę do szlaku przez wieś Kostrza na północno-zachodnim skłonie. Do wsi na pewno jest asfalt, później droga prowadzi jeszcze do rozproszonych domów a lasem przynajmniej tam gdzie szedłem jest utwardzona pustakami (jak na zdjęciu poniżej). Gdzieś przy mostku poniżej tablicy informacyjnej rezerwatu można się zatrzymać. To jest samo podnóże góry i wejście stamtąd na szczyt to około 30-45 minut. Głowy natomiast nie dam czy gdzieś tam po drodze nie ma szlabanu na tej drodze, bo szlak zielony biegnie wzdłuż niej tylko kilkadziesiąt metrów.
Droga pod samą Kostrzą.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

turturysta
User
Posty: 1
Rejestracja: 28 cze 2022, o 10:56
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Beskid Wyspowy: Kostrza i Zęzów 17 czerwca 2022

Post autor: turturysta » 28 cze 2022, o 10:58

Ładne zdjęcia, ile to km?

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8826
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Beskid Wyspowy: Kostrza i Zęzów 17 czerwca 2022

Post autor: Comen » 28 cze 2022, o 11:32

Nie była to zbyt długa trasa. Około 18 km.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

ODPOWIEDZ