Bilé Karpaty, pol. Białe Karpaty – to pasmo górskie na granicy Czech i Słowacji. Najwyższe szczyty to: Veľká Javorina, Chmielova i Veľky Lopeník.
W 1980 r. obszar Białych Karpat został objęty ochroną w postaci czeskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu Białe Karpaty, a w 1979 r. słowackiego parku krajobrazowego CHKO Biele Karpaty.
Na zboczach Wielkiej Jaworzyny działa ośrodek narciarski, dlatego na wysokość ok. 900 m npm można wyjechać samochodem. Powyżej parkingu znajduje się schronisko im. Holubiego.
Na szczycie znajduje się wieża o wysokości 134,5 m pełniąca funkcję wieży telewizyjnej, masztu radiowego oraz wielu stacji przekaźnikowych telefonii komórkowej.
Na Veľkym Lopeníku, który był naszym pierwszym górskim celem, stoi wieża widokowa.
Ale zanim tam dojechaliśmy, zatrzymaliśmy się w dwóch miejscach.
zamek Brumov, Bylnice
pałac Nový Světlov, Bojkovice
Z Bojkovic wjechaliśmy na wysokość 760 m npm i z miejsca o nazwie Mikulčin Vrch poszliśmy zielonym szlakiem na Veľky Lopeník - 912 m npm.
Oprócz 22-metrowej wieży znajduje się tam pomnik i zbiorowa mogiła 22 żołnierzy Armii Czerwonej, którzy zginęli w walkach w tym rejonie.
Nie chcieliśmy schodzić ze szczytu tak samo, dlatego doszliśmy tylko kawałek zielonym szlakiem, a następnie odbiliśmy na żółty, który prowadzi do wioski Lopenik. Mniej więcej w połowie drogi wstąpiliśmy do schroniska/pensjonatu o tej samej nazwie.
Z Lopenika, już bez szlaku, na przełaj przez łąki i zagajnik wróciliśmy do auta i pojechaliśmy na kwaterę w miejscowości Uherské Hradiště.
Już kiedyś tam byłam – bardzo ładne miasto.
Tutaj można obejrzeć zdjęcia z mojego poprzedniego pobytu:
https://goo.gl/photos/S5279aJtssvrNWGCA
Chřiby, pol. Chrziby - pasmo górskie w południowych Morawach; najwyższe wzniesienie – Brdo.
W Chrzibach znajdują się dwa obszary chronionego krajobrazu (Přírodní Park Chřiby i Přírodní Park Stříbrnické paseky), kilka rezerwatów oraz kilkanaście pomników przyrody.
Drugi dzień spędziliśmy właśnie w tym paśmie, przy czym to , co zobaczyliśmy, to zaledwie cząstka tego, co oferują Chrziby.
Salaš
Modrá
Králův stůl – prawdopodobnie miejsce kultu.
Podjeżdżamy autem pod centrum turystyczno-rekreacyjne Bunč, wys. 479 m npm.
Stąd mamy ok. 3,5 km czerwonym szlakiem na Brdo – 587 m npm. To jest bardzo przyjemna, niemal spacerowa trasa.
Na szczycie stoi prawie 24-metrowa wieża widokowa (wstęp 20 Kc).
Z Brda schodzimy tak samo, odbijamy tylko na chwilę w lewo do studzienki.
Teraz jedziemy do zamku Buchlov z zamiarem wejścia na wieżę, ale okazuje się, że musielibyśmy czekać na wejście ok. godziny, więc rezygnujemy, bo przed nami jeszcze parę fajnych miejsc do odwiedzenia.
Kolejny przystanek – Velehrad, klasztorna bazylika Wniebowzięcia NMP i świętych Cyryla i Metodego. Ciekawostką jest, że w wisi tam obraz namalowany przez Jana Matejkę, przedstawiający patronów bazyliki.
Następnie jedziemy kilkanaście kilometrów krętą drogą przez las, auto zostawiamy na parkingu U Křížku, 453 m npm i stamtąd idziemy czerwonym szlakiem oglądać inne chrzibskie atrakcje:
Kazatelna, 520 m npm
zamek Cimburk, 407 m npm (do zamku odbijamy zielonym szlakiem ok. 1,3 km).
Wracamy na czerwony szlak i mijając po drodze kolejny pomnik przyrody, czyli skałę Kozel, 475 m npm przychodzimy na parking.