Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Biecz

Ciekawe miejsca w Małopolsce.
Awatar użytkownika
figamaga
User
Posty: 414
Rejestracja: 5 paź 2010, o 21:19
Lokalizacja: Małopolska

Biecz

Post autor: figamaga » 5 paź 2010, o 21:31

Zdecydowanie Biecz. Niedaleko od Tarnowa, a miasto godne odwiedzania.
A jak jesteśmy w Bieczu, to od razu zahaczamy o Binarową.

Awatar użytkownika
Yoana
User
Posty: 1869
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 22:16
Lokalizacja: Podkarpacie

Biecz

Post autor: Yoana » 12 kwie 2012, o 18:16

Planuję w najbliższą niedzielę wyjazd do Biecza. Byłabym wdzięczna za praktyczne wskazówki dot. dojazdu, miejsca, gdzie można bezpiecznie zostawić samochód, itp.
"Świat jest wspaniałą książką, z której Ci, co nigdy nie oddalili się od domu, przeczytali tylko jedną stronę."
Jesteśmy również tutaj:
Obrazek

Awatar użytkownika
Yoana
User
Posty: 1869
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 22:16
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Biecz

Post autor: Yoana » 15 kwie 2012, o 12:10

Niestety nici z mojego wyjazdu do Biecza...pogoda zdecydowanie nie dopisała ;-(
"Świat jest wspaniałą książką, z której Ci, co nigdy nie oddalili się od domu, przeczytali tylko jedną stronę."
Jesteśmy również tutaj:
Obrazek

Awatar użytkownika
figamaga
User
Posty: 414
Rejestracja: 5 paź 2010, o 21:19
Lokalizacja: Małopolska

Re: Biecz

Post autor: figamaga » 18 kwie 2012, o 19:10

Mnie również wywiało w świat. I to bez dostępu do sieci :)
A w Bieczu całkiem przyjemnie jest zaparkować na rynku pod ratuszem.Wszędzie blisko.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Biecz

Post autor: Adler » 18 kwie 2012, o 19:12

figamaga pisze:A w Bieczu całkiem przyjemnie jest zaparkować na rynku pod ratuszem.
Ponoć tam jakieś remonty teraz...

Awatar użytkownika
figamaga
User
Posty: 414
Rejestracja: 5 paź 2010, o 21:19
Lokalizacja: Małopolska

Re: Biecz

Post autor: figamaga » 20 kwie 2012, o 19:57

A faktycznie, doczytałam że w Bieczu trwa rewitalizacja miasta. A auto można postawić na jednej z uliczek, w sumie Biecz nie jest dużym miastem (chodzi mi o część zabytkową) i wszędzie jest blisko :)

Abderyta
User
Posty: 851
Rejestracja: 10 paź 2010, o 16:51
Lokalizacja: GieKSogród/Jaskółcze Gniazdo

Re: Biecz

Post autor: Abderyta » 3 wrz 2012, o 14:33

Legenda o rycerzu Beczu, od którego nazwę to to wzięło, brzmi jakoś takoś znajomo. Z deczka pachnie Sienkiewiczem. Ale miasteczko rzeczywiście urokliwe, zwłaszcza rynek.
"Oryginalność jest jedyną rzeczą, której użyteczności nie mogą pojąć nieoryginalne umysły” <John Stuart Mill, "O wolności">

Awatar użytkownika
figamaga
User
Posty: 414
Rejestracja: 5 paź 2010, o 21:19
Lokalizacja: Małopolska

Re: Biecz

Post autor: figamaga » 16 maja 2013, o 18:37

Jeżeli ktoś wybiera sie do Biecza i chciałby zwiedzić Farę, to najlepiej zrobić to w niedzielę do południa. Wtedy można się wcisnąć między mszami. Bo jak się dowiedziałam, wejście do kościoła graniczy z cudem. Mi się udało :)

W Sękowej trzeba zadzwonić do domu obok. Wyjdzie pani i otworzy kościół.
Podobnie w Binarowej - najlepiej zadzwonić po przewodnika - panią Gosię, którą gorąco polecam! (Numer telefonu na tablicy ogłoszeń przy kościele). Mieszka niedaleko i jest w miarę dyspozycyjna.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Biecz

Post autor: Adler » 16 maja 2013, o 18:49

figamaga pisze:W Sękowej trzeba zadzwonić do domu obok. Wyjdzie pani i otworzy kościół.
Wyobraź sobie, że w jednym z wiodących magazynów turystycznych/podróżniczych (nie będę wymieniać tytułu, aby ostatecznie nie pogrążyć wydawcę) ostatnio napisano:
(...) drewniane kościoły w Sękowie i Szymbarku.

<nie>

Awatar użytkownika
figamaga
User
Posty: 414
Rejestracja: 5 paź 2010, o 21:19
Lokalizacja: Małopolska

Re: Biecz

Post autor: figamaga » 15 lip 2013, o 19:53

W pobliżu Biecza, w Binarowej, 21 lipca odbędzie się kolejny już koncert w ramach "Muzyki zaklętej w drewnie".
http://www.drewniana.malopolska.pl/inde ... age=muzyka" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Biecz

Post autor: Comen » 27 kwie 2016, o 10:20

Powiem szczerze, że Biecz widziany z wieży ratusza trochę rozczarowuje. Reklamują go jako drugi po Krakowie ośrodek, jeśli chodzi o liczbę zabytków, natomiast samo miasto jest malutkie, żeby nie powiedzieć miniaturowe. Ot duży rynek i kilka uliczek na krzyż. Domy przy głównym placu w większości jednak nowe, najwyżej XIX-wieczne, natomiast fakt faktem jest w mieście kilka spektakularnych zabytków i przy bliższym poznaniu można tutaj znaleźć trochę uroczych zakątków.
Panorama z ratusza.jpg
Przy okazji wyjścia na wieżę. Bilety kupujemy w biurze informacji turystycznej w podziemiach ratusza. Na platformę widokową prowadzą strome schody przez kilka wysokich kondygnacji. Wieża jest szeroka, wewnątrz otwarta, tak więc po drodze mamy lekkie uczucie ekspozycji. Drzwi na balkon zamknięte na kluczyk, ale oprócz tego mocno się zacinają. Trzeba je silnie pociągnąć, żeby w ogóle się otwarły a wychodząc na świeże powietrze przyłożyć próg stojącą obok cegłą. Bo jak się znowu zatrzasną to będziemy sterczeć na wąskiej galeryjce i krzyczeć ratunku, ewentualnie czekać aż inni turyści nas oswobodzą <lol> Z wieży ratusza odgrywany jest w południe hejnał, gdybym wiedział zostałbym na górze jeszcze z pół godziny i popatrzył z bliska. W każdym razie usłyszałem go stojąc pod farą.
Ratusz w kadrze.jpg
W podziemiach ratusza jest także piwnica zwana turmą, gdzie trzymano skazańców. Kaci bieccy podobno byli najlepsi w Rzeczpospolitej, mieli praktykę, bo na terenie Beskidów zbójnictwo kwitło i "klientów" bynajmniej nie brakowało. Stąd kat biecki często wypożyczany był na ważniejsze egzekucje także przez inne miasta.
Po zachodniej stronie rynku koncentrują się najważniejsze zabytki. Przede wszystkim kościół farny Bożego Ciała, niestety w środku zamknięty, można go zwiedzić tylko przed nabożeństwami.
Fara.jpg
Wnętrze nawy dość jasne w słoneczny dzień, największa osobliwość obraz ołtarzowy z kręgu Michała Anioła oświetlony jednak na oko jakby słabiej. Na oko bo stałem tylko przy bocznym wejściu mając widok na nawę i fragment prezbiterium. Kościół otaczają kamienne kolumny, obok jest też dzwonnica z piękną sgraffitową dekoracją. No i fragment murów miejskich, dwie baszty, kręta alejka wzdłuż wysokich ceglanych fortyfikacji, plac z pomnikiem urodzonego w Bieczu Marcina Kromera a obok "norweska" chatka działkowa kryta darnią.
Aleja przy murze.jpg
Skandynawska chatka.jpg
Warto też wstąpić do muzeum aptekarstwa z klimatycznym wnętrzem starej apteki, ponoć najstarszej w całej Małopolsce. Oprócz tego są tutaj sale ukazujące wnętrza mieszczańskie, w wieży na pięciu kondygnacjach ekspozycja rozmaitych narzędzi rzemieślniczych oraz kuchnia alchemiczna z ciekawą prezentacją multimedialną w specjalnych okularach.
Dom przy baszcie muzeum.jpg
I to w zasadzie tyle z Biecza, oprócz budki z lodami na rynku, rosnącego obok drzewka otulonego połataną tkaniną i pięknych widoków na Pogórze i próg Beskidu Niskiego. Turystów mało, ale pewnie jeszcze nie sezon.
Maszynka kreatywności czyli otulone drzewo na rynku.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Biecz

Post autor: Adler » 27 kwie 2016, o 10:44

Comen pisze:Turystów mało, ale pewnie jeszcze nie sezon.
Tam tłumów raczej nie ma. Również w sezonie.
Na rynku jest klimatyczna kawierenka/restauracja ze starym kredensem i sofą.
"U Becza". Byliśmy tam z Yoana na serniku i lodach.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Biecz

Post autor: gar » 27 kwie 2016, o 11:18

Tłumów w Bieczu nigdy nie widziałem. Inna sprawa, że Biecz nie stara się też aby wielu turystów go odwiedzało, a przynajmniej z mojego punktu widzenia ja tych starań nie widzę.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Biecz

Post autor: gar » 12 sie 2021, o 17:10

W Bieczu nastąpiły pewne zmiany. Nowa toaleta publiczna jest (i to otwarta) przy parkingu.
Zwiedzanie fary organizuje się poprzez muzeum.
Widoki z wieży ratuszowej rewelacyjne a cena przystępna.

ODPOWIEDZ