Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Re: Cmentarze wojenne w Małopolsce

Ciekawe miejsca w Małopolsce.
Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1196
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Re: Re: Cmentarze wojskowe w Małopolsce

Post autor: tadeks » 27 kwie 2022, o 16:34

Comen pisze:
26 kwie 2022, o 22:50
Pozdrowienia dla Creamcheese'a.
Na Liwoczu też jest cmentarz z I wojny? Na samym szczycie? Ma coś wspólnego z golgotą?
Cmentarza wojennego nie ma, choć w okolicy jest kilka, m.in. w i za Jodłową, w Dębowej, Błażkowej, Jabłonicy, Szerzynach... Tak się składa, że w tej okolicy na wszystkich byłem.
Na Liwocz chodzi się w innych celach, m.in. religijnych (droga krzyżowa, Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju, betlejemska szopka) i dla widoków z wieży. W tym roku po raz kolejny widziałem z Liwocza Tatry. Podobnie dla widoków chodzi się lub wjeżdża na Kokocz. Kto nie był, niech zaplanuje tam wizytę. Ja od kilku lat na Kokocz się wybierałem i w tym roku plan zrealizowałem. Polecam poczytać o Kokoczu.
Pozdrowienia dla Creamcheesa przekazałem. Podziękował.
A zdrowie? Wskazane jest pytać samego zainteresowanego. Tak ogólnie: jesteśmy równolatkami. Ci, co nas znają wiedzą z jakiego rocznika. Dolegliwości ortopedycznych nam nie brakuje. Jakoś jeszcze kuśtykamy, czasami razem, czasami oddzielnie, pomagając sobie kijkami.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8840
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Re: Cmentarze wojskowe w Małopolsce

Post autor: Comen » 27 kwie 2022, o 19:23

Z Tarnowa w rejon Kokocza dojedzie komunikacją publiczną czy raczej można się tam dostać jedynie samochodem?
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13451
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Cmentarze wojskowe w Małopolsce

Post autor: Adler » 27 kwie 2022, o 22:16

Do Zalasowej, Woli Lubeckiej i Lubczy kursował kiedyś Mądel. Jak teraz, nie wiem. Trzeba dzwonić do przewoźnika.
Dojazd samochodem możliwy na samą górę. Wąsko, asfalt na jedno auto. Z Tarnowa 25 km.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8840
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Re: Cmentarze wojskowe w Małopolsce

Post autor: Comen » 28 kwie 2022, o 17:50

Sprawdziłem. Aktualnie jest tylko jeden bus do Zalasowej, ale po 15 czyli raczej bez turystycznej przydatności, chyba że ktoś pragnie na Kokoczu spać pod namiotem podziwiając przy okazji zachód słońca. Szkoda. Ale miejsce mam na uwadze.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13451
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Cmentarze wojskowe w Małopolsce

Post autor: Adler » 28 kwie 2022, o 17:57

Możliwe, że niebawem też tam zaglądnę.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13451
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Cmentarze wojenne w Małopolsce

Post autor: Adler » 28 kwie 2022, o 18:07

tadeks pisze:
26 kwie 2022, o 22:19
Spróbowałem usystematyzować, przejrzałem notatki i wyszło mi, że obecnie wszystkich pierwszo-wojennych odwiedziłem ponad 300. Z 400 zachodniogalicyjskich odwiedziłem 272, czyli nie byłem na 128 (z tych część nie istnieje).
Najmniej odwiedzonych mam w okolicach Krakowa i w okręgu VII - Dąbrowa Tarnowska.
Ten VII okręg jest turystycznie najmniej atrakcyjny i rzadko odwiedzany. Z mobilnością też średnio. Na kilku już miałem okazję być.

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1196
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Re: Re: Cmentarze wojskowe w Małopolsce

Post autor: tadeks » 29 kwie 2022, o 10:11

Comen pisze:
27 kwie 2022, o 19:23
Z Tarnowa w rejon Kokocza dojedzie komunikacją publiczną czy raczej można się tam dostać jedynie samochodem?
Przed niedawnym wyjazdem w ten rejon analizowałem możliwości przemieszczania się po tej okolicy. Na forum zresztą dyskutowaliśmy o możliwościach komunikacyjnych z Tarnowa. Szukając prywatnych przewoźników obsługujących ten rejon trafiłem wówczas na stronę gminy Ryglice, gdzie też znalazłem lokalne rozkłady. Nie sprawdzałem jednak, czy są aktualne.
https://ryglice.pl/komunikacja.html
Sprawa stała się nieaktualna, bo miałem przyjaciół z autem, którym wjechaliśmy bardzo przyjemną drogą na Kokocz.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13451
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Cmentarze wojskowe w Małopolsce

Post autor: Adler » 4 maja 2022, o 18:21

Dzisiaj odwiedziłem cmentarz nr 166 w Zalasowej.
Zarówno cmentarz jak i droga dojazdowa (dojście) znajdują się na prywatnej działce. Trochę obawiałem się psa/psów, bo buda stała. (Z)
Obyło się jednak bez niespodzianek.

Za "grobywojenne.malopolska.uw.gov.pl":
Na cmentarzu pochowano 142 żołnierzy armii austro-węgierskiej i 27 z armii rosyjskiej. Znane są nazwiska 4 pochowanych.
IMG_8590.JPG
IMG_8592.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8840
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Re: Cmentarze wojskowe w Małopolsce

Post autor: Comen » 17 cze 2022, o 21:36

Cmentarz wojskowy nr 365 w Tymbarku jest świetnie ukryty na stoku dolinki niewielkiego potoku dopływu Łososiny. Powyżej znajduje się tutejszy cmentarz parafialny.
Droga.jpg

Dwie kwatery grobów leżą tarasem jedna nad drugą.
Kwatera dolna.jpg
Kwatera górna.jpg
Krzyż.jpg
Nazwiska mieszane: austriackie, węgierskie, serbskie, polskie, rosyjskie. Jednym z pochowanych jest węgierski olimpijczyk z Londynu (1908) Jeno Szantay (szermierz) o czym informuje tablica przy wejściu. Zastanawia mnie na ile zmiana imienia Wojciech na Adalbert jest uprawniona na było nie było polskim cmentarzu. Brzmi to w każdym razie dość dziwnie.
Adalbert Tokarz.jpg
Mam też wątpliwości co do ortograficznego zapisu imienia Stefan (węgierskie Istvan) przez "w". Czy to błąd ortograficzny autorów tabliczki czy kwestia zapisu w oficjalnych dokumentach?
Istwan Kiss.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8164
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Re: Cmentarze wojskowe w Małopolsce

Post autor: gar » 18 cze 2022, o 18:21

Widać, że ktoś się nim opiekuje, bo nie jest zarośnięty.

Jan M.
Ekspert
Posty: 163
Rejestracja: 10 lut 2017, o 08:37
Lokalizacja: Beskid Niski

Re: Re: Cmentarze wojskowe w Małopolsce

Post autor: Jan M. » 18 cze 2022, o 21:08

Comen pisze:
17 cze 2022, o 21:36
... Zastanawia mnie na ile zmiana imienia Wojciech na Adalbert jest uprawniona na było nie było polskim cmentarzu. Brzmi to w każdym razie dość dziwnie.
Jaki to polski cmentarz, wybudowany przed 1918 rokiem za panowania na tych ziemiach monarchii austro-węgierskiej. Sprawdziłem w spisach poległych Jerzego Drogomira też jest Adalbert.
Comen pisze:
17 cze 2022, o 21:36
Mam też wątpliwości co do ortograficznego zapisu imienia Stefan (węgierskie Istvan) przez "w". Czy to błąd ortograficzny autorów tabliczki czy kwestia zapisu w oficjalnych dokumentach?
Tu masz rację, powinno być "V'' i dodatkowo "daszek" nad "A".

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8840
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Re: Cmentarze wojskowe w Małopolsce

Post autor: Comen » 18 cze 2022, o 22:41

Jan M. pisze:
18 cze 2022, o 21:08

Jaki to polski cmentarz, wybudowany przed 1918 rokiem za panowania na tych ziemiach monarchii austro-węgierskiej. Sprawdziłem w spisach poległych Jerzego Drogomira też jest Adalbert.
Obecnie znajduje się na terytorium Polski a chodzi raczej na pewno o naszego rodaka, któremu imię rakuska cenzura zmieniła jakby przyjechał z Paryża.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Jan M.
Ekspert
Posty: 163
Rejestracja: 10 lut 2017, o 08:37
Lokalizacja: Beskid Niski

Re: Re: Cmentarze wojskowe w Małopolsce

Post autor: Jan M. » 18 cze 2022, o 23:26

Comen pisze:
18 cze 2022, o 22:41
Jan M. pisze:
18 cze 2022, o 21:08

Jaki to polski cmentarz, wybudowany przed 1918 rokiem za panowania na tych ziemiach monarchii austro-węgierskiej. Sprawdziłem w spisach poległych Jerzego Drogomira też jest Adalbert.
Obecnie znajduje się na terytorium Polski a chodzi raczej na pewno o naszego rodaka, któremu imię rakuska cenzura zmieniła jakby przyjechał z Paryża.
Tak w aktach wojskowych miał zapisane swoje imię, gdy wcielono go do wojska ... i gdy poległ za A-W.
Z takimi danymi umieszczono tabliczkę na krzyżu, na jego mogile.
I tak miał "szczęście" (a raczej jego rodzina, która mogła pochylić się nad jego grobem), że nie pochowano go w jednej z wielu masowych mogił i tabliczką "... ost.ung. krieger".

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13451
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Cmentarze wojskowe w Małopolsce

Post autor: Adler » 19 cze 2022, o 12:01

Obcobrzmiące imiona przy polskich nazwiskach bardzo często występują na tabliczkach poległych (cmentarze z I w.ś.).

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1196
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Re: Re: Cmentarze wojskowe w Małopolsce

Post autor: tadeks » 19 cze 2022, o 21:27

Niewiele zmieniło się cm.w. w Tymbarku od mojej tam wizyty (2018 r.)
Jan M. pisze:
18 cze 2022, o 23:26
Tak w aktach wojskowych miał zapisane swoje imię, gdy wcielono go do wojska ... i gdy poległ za A-W.
Z takimi danymi umieszczono tabliczkę na krzyżu, na jego mogile.
"Przechrzczeń" nie brakowało w tamtych latach, ale też później i, przypuszczam, że wciąż nie brakuje.
Mam w bliskiej mi rodzinie zakopiańskiej taki przypadek: dziadek był Obrochta, jego syn też Obrochta, a jeden z kolejnych męskich potomków w linii prostej Obrokta. Uzupełnię, że takie nazwisko rzeczywiście istnieje.
Nie kojarzę, czy to próbowano odkręcić. Chyba dla chcących powinno to być do zrealizowania.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13451
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Cmentarze wojskowe w Małopolsce

Post autor: Adler » 29 paź 2022, o 09:09

W czwartek odwiedziłem cmentarz nr 176 i 175.
Ten pierwszy widać, że świeżo odrestaurowany, ten drugi zaniedbany, zakrzaczony.

871C55A0-EABD-4687-8F6F-41CBB2406400.jpeg
A86FFA7C-E40B-466D-8873-5AF8FA6A15E4.jpeg
8629E95D-1B66-438A-BB0B-4B2C31D0E591.jpeg
3531EC07-BEE4-4D84-AD75-716FC5AAC827.jpeg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1196
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Re: Cmentarze wojskowe w Małopolsce

Post autor: tadeks » 29 paź 2022, o 17:13

Adler pisze:
29 paź 2022, o 09:09
W czwartek odwiedziłem cmentarz nr 176 i 175.
Ten pierwszy widać, że świeżo odrestaurowany, ten drugi zaniedbany, zakrzaczony
W kwietniu b.r. byłem na kilkudziesięciu cmentarzach, w tym na obu powyższych.
Obrazek
Obrazek
Pierwszy pięknie położony,
drugi urokliwy, ale to zakrzaczenie, to sprawa chwilowa, bo oba bywają od czasu do czasu porządkowane.
Zauważalna jest różnica w przyrodzie na zdjęciach wykonanych na cm.176 w odstępie półrocznym, wiosna-jesień.
Zaś w drodze między nimi spotkałem zwierzątka
Obrazek

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8164
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Re: Cmentarze wojskowe w Małopolsce

Post autor: gar » 31 paź 2022, o 12:17

Ze 176 widać, że jest piękny widok.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13451
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Cmentarze wojskowe w Małopolsce

Post autor: Adler » 4 lis 2022, o 08:10

Poniżej cmentarza 174 jest teraz miejsce dla samochodów. Zrobili nowy budynek pod jakiś market. Można auto postawić. Wcześniej był z tym problem.

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1196
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Re: Re: Cmentarze wojskowe w Małopolsce

Post autor: tadeks » 4 lis 2022, o 21:21

gar pisze:
31 paź 2022, o 12:17
Ze 176 widać, że jest piękny widok.
A kilka lat wstecz przedpole po drugiej stronie drogi było zakrzaczone i widok ograniczony. Tak kojarzyłem, tego spodziewałem się i w kwietniu spotkała mnie miła niespodzianka.
Adler pisze:
4 lis 2022, o 08:10
Poniżej cmentarza 174 jest teraz miejsce dla samochodów. Zrobili nowy budynek pod jakiś market. Można auto postawić. Wcześniej był z tym problem.
Też w kwietniu na tym nowym miejscu po drugiej stronie drogi, w oddaleniu ok.300 - 400 metrów od cmentarza parkowałem.
Adler, a jak jest obecnie ze stanem cmentarza 174 ? W kwietniu było nieciekawie. Wiedziałem jednak, że lada chwila będzie tam remont.
Cmentarz ten zgodnie z umową pomiędzy Małopolskim Urzędem Wojewódzkim i Urzędem Marszałkowskim woj. małopolskiego znalazł się na liście ponad 40 cmentarzy do renowacji (remontów) w tym województwie. Miało zakończyć się do końca listopada b.r.
Zdjęcia z cm.w. 174 (Zabłędza)
Obrazek
A tak to wyglądało w kwietniu:
Obrazek

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13451
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Cmentarze wojskowe w Małopolsce

Post autor: Adler » 4 lis 2022, o 21:55

Nie byłem ostatnio, ale przejeżdżam tamtędy bardzo często, to przy okazji sprawdzę aktualny stan.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13451
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Cmentarze wojskowe w Małopolsce

Post autor: Adler » 8 lis 2022, o 17:06

174 - świeżo po remoncie, czysto.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13451
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Cmentarze wojskowe w Małopolsce

Post autor: Adler » 9 lis 2022, o 18:19

Dziś coroczna wizyta na cmentarzu 171 w Łowczówku w ramach Małopolskiego Złazu Patriotyczno-Turystycznego.
Przy okazji przejście nowym wariantem trasy z Buchcic (czarny szlak).

IMG_9901.JPG
IMG_9904.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13451
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Cmentarze wojskowe w Małopolsce

Post autor: Adler » 3 gru 2022, o 23:32

W czwartek odwiedziłem cmentarz nr 169 w Łowczowie. Tabliczki na nagrobkach po prawej - żołnierze armii Austro-Węgierskiej - bezimienne (z wyjątkiem jednego), choć ponoć zidentyfikowano 12 spoczywających tu wojskowych. (T)
Pytanie: Jak to jest ze stawianiem zniczy? Wolno, czy nie wolno? Powinno się, czy nie powinno?
Przed wejściem jest tabliczka z prośbą, aby nie stawiać zniczy. Na pomniku z krzyżem 23 znicze. (T)

IMG_9986.JPG
IMG_9990.JPG
IMG_9991.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1196
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Re: Cmentarze wojskowe w Małopolsce

Post autor: tadeks » 4 gru 2022, o 11:17

Adler pisze:
3 gru 2022, o 23:32
Pytanie: Jak to jest ze stawianiem zniczy? Wolno, czy nie wolno? Powinno się, czy nie powinno?
Przed wejściem jest tabliczka z prośbą, aby nie stawiać zniczy. Na pomniku z krzyżem 23 znicze. (T)
Zdania są odmienne. Wielu stawia, mało kto je sprząta i przez to niektóre cmentarze wyglądają jak śmietniki.
Fajnie byłoby, gdyby stawiający znicze jednocześnie zebrali trochę starych w jakąś reklamówkę i wrzucili do śmietnika - najlepiej nie do tych przepełnionych przy cmentarzu.
Znam zdecydowaną opinię w tym temacie Janka M, który remontuje, ale również porządkuje cmentarze i zbiera oraz zwozi worki zniczy z cmentarzy.

ODPOWIEDZ