Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Mandat za jazdę, bez podbitej legitymacji els

Linie lotnicze, autokary, rejsy, podróże pociągiem oraz samochodem.
Natka
User
Posty: 2
Rejestracja: 20 sty 2020, o 16:02
Lokalizacja: Warszawa

Mandat za jazdę, bez podbitej legitymacji els

Post autor: Natka » 20 sty 2020, o 16:10

Dostałam mandat za jazdę bez podpitej legitymacji. Tzn miałam bilet ulgowy , ale moja legitymacja nie miała aktualnej naklejki els z tyłu na co zwrócił szczególną uwagę kontroler. Tłumaczyłam że zapomniałam podpić i pójść do swojego dziekanatu po nowy hologram na legitymację. No i dostałam mandat :-/

Czy jeśli podbije swoją legitymację studencką o nową studencką naklejkę els i pokaże tą legitymację z aktualnym hologramem els , w biurze PKP , to anulują mi ten mandat ?

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8148
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Mandat za jazdę, bez podbitej legitymacji els

Post autor: gar » 20 sty 2020, o 20:00

Nie mam takiej pewności, ale spróbować nie zawadzi.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13425
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Mandat za jazdę, bez podbitej legitymacji els

Post autor: Adler » 20 sty 2020, o 20:26

Urząd Transportu Kolejowego:
Jeżeli w dniu przejazdu pasażer posiadał status ucznia lub studenta, może zminimalizować konsekwencje nieokazania w pociągu ważnej legitymacji. Musi jednak działać szybko.Prawo przewozowe przewiduje umorzenie przez przewoźnika opłaty dodatkowej naliczonej podróżnemu z powodu nieokazania kontrolerowi ważnego dokumentu uprawniającego go do ulgi wskazanej na bilecie, jeżeli ten udokumentuje swoje prawo do niej w terminie 7 dni od dnia przewozu. W praktyce trzeba w tym czasie jednocześnie:
- wystąpić do przewoźnika z pisemnym odwołaniem od otrzymanego wezwania do zapłaty;
- załączyć do odwołania uwierzytelnioną kopię ważnej legitymacji (np. przez kasjera, notariusza) – już po „podstemplowaniu” lub uzyskaniu hologramu przedłużającego jej ważność;
- wpłacić przewoźnikowi opłatę manipulacyjną związaną z obsługą takiej sprawy reklamacyjnej (bądź co bądź wywołanej z winy podróżnego).

Zgodnie z rozporządzeniem opłata manipulacyjna stanowi kwotę nie wyższą niż 10% pełnej opłaty dodatkowej doliczanej za brak ważnego dokumentu przewozowego. W praktyce wynosi do 20 złotych (jej wysokość jest zazwyczaj podana na druku wezwania do zapłaty).

ODPOWIEDZ