Najlepsze forum turystyczne w sieci! Już od ponad 11 lat!

Dworce kolejowe w Polsce

Linie lotnicze, autokary, rejsy, podróże pociągiem oraz samochodem.
Awatar użytkownika
gar
Donator

Re: Dworce kolejowe w Polsce

Post autor: gar »

Pszczyna - kolejny z odrestaurowanych dworców. Ładnie się prezentuje. Kasy są, jest gdzie usiąść, toalety też są, ale płatne. Tuż obok dworzec autobusowy - miejsce odjazdu nie tylko autobusów ale i licznych busów - tam również poczekalnia i bezpłatna toaleta.
Awatar użytkownika
gar
Donator

Białystok - jeden z ładniejszych dworców kolejowych w Polsce i co ważne po porządnym remoncie - zarówno w środku jak i od zewnątrz. Prezentuje się świetnie. Perony już z trochę innego świata i wejście na nie, ale i tak jest dobrze.
Awatar użytkownika
tadeks

Post autor: tadeks »

W Słupsku też ruszy gruntowna modernizacja. Nareszcie, bo mniejsze dworce i przystanki kolejowe w okolicy już ładniej wyglądają i lepiej funkcjonują niż dworzec w Słupsku, chociażby Ustka, Sławno:
gar pisze:
11 wrz 2017, o 14:07
Sławno - pięknie odremontowany zabytkowy dworzec kolejowy...
W tej chwili w Słupsku wygląda nieciekawie, a urządzenia sterowania ruchem kolejowym w Słupsku, to zainteresowały konserwatorów zabytków techniki. Niektóre ich elementy i rozwiązania mają po ok. 100 lat.
Będzie tak:
https://slupsk.naszemiasto.pl/stacja-ko ... c1-8185161
Szkoda, że nie jest to zintegrowano czasowo z nowym dworcem autobusowym.
Awatar użytkownika
gar
Donator

tadeks pisze:
16 mar 2021, o 22:31
W tej chwili w Słupsku wygląda nieciekawie, a urządzenia sterowania ruchem kolejowym w Słupsku, to zainteresowały konserwatorów zabytków techniki. Niektóre ich elementy i rozwiązania mają po ok. 100 lat.
Najlepiej tego nie ruszać i muzeum techniki gotowe :)
Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin

Post autor: Comen »

A w Białymstoku też były stare mechaniczne semafory. Zostały po tym remoncie?
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/
Awatar użytkownika
tadeks

Post autor: tadeks »

Polecam bardzo ciekawą Ogólnopolską Bazę Kolejową, nie tylko zainteresowanym koleją. Tam mnóstwo wiadomości i tysiące grafik ze wszystkich stacji, przystanków, szlaków w Polsce. Nie wszystko jest aktualizowane, ale mnóstwo tam historycznych i względnie bieżących danych, info, mapek, ciekawostek, zdjęć...
https://www.bazakolejowa.pl/
Comen pisze:
17 mar 2021, o 06:59
A w Białymstoku też były stare mechaniczne semafory. Zostały po tym remoncie?
Latem 2020 roku jeszcze stały. W Bazie znajdź: stację Białystok > galeria/szczegółowa , a tam mnóstwo zdjęć, m.in. autor Sławomir Sikora. Data: 2020-06-20. Nie wiem, czy mogę kopiować i tu wrzucić grafikę lub link do niej, ponieważ jest tam uwaga "Nie można wykorzystać poza serwisem 'bazakolejowa.pl".
Adler
na tych procedurach się zna, ja nie, więc nie ryzykuję. Oglądać można do woli.
Awatar użytkownika
Adler
Administrator

Post autor: Adler »

tadeks pisze:
17 mar 2021, o 10:52
Nie wiem, czy mogę kopiować i tu wrzucić grafikę lub link do niej, ponieważ jest tam uwaga "Nie można wykorzystać poza serwisem 'bazakolejowa.pl". Adler na tych procedurach się zna, ja nie, więc nie ryzykuję.
Przy kopiowaniu treści z innych portali i wklejaniu na forum trzeba podać źródło. Nie powinni z tym robić problemów.
Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin

Dzierżoniów niby dość duże miasto i centrum większej aglomeracji. Dworzec nosi dumne miano Sowiogorskiego Centrum Przesiadkowego. Jednak kasy kolejowej na nim nie uswiadczysz. Jest tylko kasa lokalnej komunikacji autobusowej. Pociągi jakieś stąd jeżdżą bo autobusy PKS w czasie wakacji praktycznie nie. Ubikacja też zamknięta. Trzeba się pofatygowac po klucz do bliżej niewiadomego biura ochrony.
Awatar użytkownika
gar
Donator

Z tego dworca odjeżdżają autobusy komunikacji miejskiej i podmiejskiej.
Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin

Większość stacji kolejowych na tutejszych dolnośląskich trasach dysponuje co najwyżej poczekalnia wątpliwej jakości. Dziś trafiłem na pierwszą innego typu. Dworzec w Strzelinie. Jest kasa, darmowe toalety i poczekalnia. Budynek schludny niedawno odnowiony.
Awatar użytkownika
Adler
Administrator

Post autor: Adler »

Dworzec PKP w Świnoujściu.
Mały, brudny, bez toalet. Te zamknięte na klucz. Najbliższa toaleta w poczekalni promowej obok (2,50zł). Przybyli pasażerowie wychodzą centralnie na przeprawę Bielikiem. Perony w remoncie. Nie ma przejścia do promów do Skandynawii bezpośrednio z dworca. Trzeba iść dookoła, co zajmuje trochę minut.